Strach u zubaře - neošetřitelné dítě

chanellka
9. čer 2017

Ahoj holky jdu si k vam pro radu.. Mam syna 5 let a po drivejsi spatne zkusenosti s jeho prvnim zubarem se strasne zubare boji a je zarazen do skupiny neosetritelne dite 😔 Minuly tyden jsme mu nasli novou zubarku, ktera je super hodna mila trpeliva v ordinaci u ni jsme stravili 2 hodiny ale jak mile vzala do ruky jakykoliv nastroj zacala synova hysterie... pusu sice otevrel pani doktorka se podivala zjistila ze ma 5 kazu 😔 Obcas si syn stezuje ze ho zoubky boli a tak se musi osetrit.. dala mi doporuceni do decke nemocnice v Brne aby jej osetrili pod narkozou... holky muzu vam rict ze tonpro me byl nejhorsi zazitek.. pani doktorka i sestra byly dost neprijemne i pres to ze jsem ji vypovedela cely naš pribeh tak me sjela jak malou holku ze za to muzu ja ze ma takto pokazene zuby a jestli s tim souhlasim ze po narkoze muze mit nasledky a spostu dalsich perlicek 😭😭😭odchazela jsem ze synem z ordinace a brecela jsem taky... se synem chodim na pravidelne prohliky od prvniho zoubku ktery mu narost v jednom roce, zoubky cistime ale byla chyba ze jsem verila nasemu doktorovi ktery tvrdil ze detske zouby se nijak neosetruji az v unoru kdy syna zub bolel jsem ho musela premlouvat aby mu zub osetril a to byla posledni kapka na syna byl neprijemny a nadaval mu 😩😩😩 na to konto jsme zmenili zubniho lekare... holky poradte co mam delat?? Slibiju hory doly snazim se mu vse vysvetlit, vzdy minslibi zento zvladne ale jak mile jsme v cekarne je to pohroma, mam strach ho nechat uspat narkozou kdyz jsem si vcera cetla ty papiry vsechny tak jsem zntoho vyplasena.. Nemate nakou radu nebo nejakeho zubare co takove deti zvlada? Klidne pojedu pres celou republiku jen aby nas nekdo osetril... 😔 Podotykam, ze uz jsme zkouseli dat synovi i diazepam pred osetrenim ale melo opacny ucinek nez utlumujici a syn byl jako kdyby vylip litr energetaku 😔 Holky omlouvam se za tak dlouhy vylev ale jsem pravdu nestastna a vubec nevim co s tim....

petruci6
20. zář 2017

@verdos ok dakujem a drzim palce 🙂

chanellka
autor
20. zář 2017

@petruci6 dobry den, my jsme byli nakonec se synem v exte a osetren byl v analgosedaci a za nas teda uplna parada... manzel si vzal syna na klin a jen ho pridrzoval, byl jako omameny a nekorygoval pohyby... doktorka ho prohlidla a konzultovsla s nami mozne odetreni, mihla jsem byt v ordinaci s nima a sestricka nam jeste vozila v kocarku mladsiho syna na chodbe... syn mel pet zubu zkazenych, dva mu vytrhnulana zbytek opravila cca za 30 minut hotovo.. cekali jsme jeste asi hodinu aby ho hlidal anesteziolog na takovem specialnim pokojicku s telkou a s pohadkama... pak jsme odjeli domu syn usnul cca na 5 hodin a vzbudil se a vubec si nic nepsmatovak jen ho bolela hlavicka, dali jsme nurofen a druhy den uz byl uplne v pohode... jako za me to bylo nejlepsi rozhodnuti, uz jsme byli i u zubarky na preventivce.. vedel ze zoubky ma opraveny ze se zubajda jen podiva a zkonrtoluje.. cekala jsem tyjatr ale sedl otevrel pusu, pribehla kontrola a sli jsme.. kdybych se mela rozhodnout znivu, pujdu zase do exte, opravdu si nemuzu na nic stezovat, naprosto pefektni a profesionalni pristup.. byli jsme u pani doktorky Šišákové

verdos
20. zář 2017

@chanellka
Tak to je DOST zajímavé. Mně napsali, že v analgosedaci jen trhají, pokud opravují kazy, tak celková anestezie (ceny 2500 za analgosedaci a 6000 + výplně po 400). A to je informace z 24. 8. (tzn. necelý měsíc strá). Tak mě překvapuje, že mu opravovali zuby v analgosedaci. Předpokládám navíc, že to nebyla klasická analgosedace, ale právě to Dormicum, ne? Nebo to bylo jinak?

chanellka
autor
20. zář 2017

@verdos nevim presne co je to to dormicum ale prisli jsme dostal nejake kapicky a cca za 5 minut se slo na vec 🙈 jak rikam dva zuby vytrhli a tri mu pani doktorka prebrousila a dala tam takovou pastu s tim ze podle rengenu mu za chvili stejne vypadnou jednalo se o horni jednicky a jednu dvojku kde se mu zoubky odvapnuji u dasni.. v exte jsme byli na konci cervencea jak Vam to pisu tak to bylo... nejak vic dopredu jsem se o osetreni popravde nezajimala, slo mi hlavne o to aby si syn nic nepamatoval.. zoubky ho bolely a chtela jsem aby to mel opravene pac cpat do nej porad neco od bolesti je taky na prd...🙈

elinka89
20. zář 2017

Jenom napíšu zkušenost s analgosedací. Syn je také neošetřitelné dítě. Měli mu vrtat dva mezizubní kazy mezi stoličkami.
Dali mu vypít nějaký ten roztok či co. No za chvilku s ním byla docela sranda, hejkal a zpíval na celou čekárnu, sestřičky se pěkně bavily 😀 Tak jsme říkali super, zabralo to.
Ale jak jsme přišli do ordinace a sedli jsme do křesla, tak se hned začal vzpouzet, kopat, mlátit hlavou. Já mu držela ruce, další sestra nohy, jiná hlavu. A i tak měl doktor problém ty zoubky ošetřit.
Sestřička říkala, že to ještě nezažila, aby to na někoho téměř vůbec nezabralo...
Ale teď jak to tu píšu, tak mě napadá, že na mě nějaké tišící léky také nezabírají 😕

verdos
20. zář 2017

@chanellka Já to taky nemyslím proti Vám - prostě mě jen zarazilo, že mi sdělili něco jiného (mám to od nich v mailu). Mého syna nic nebolí (myslím normálně, vrtání mu vadí, ale jinak ho ty zuby prostě nebolí), takže jsme jiný případ (i pravděpodobně zde hraje roli můj postoj k léčivům a celkově asi i zájem o psychologii, podvědomí a další věci). Co jsem si četla o tom midazolamu (účinná látka v léčivu Dormicum), tak to ve mě vyvolalo tak hrozný odpor, že jsem prostě musela hledat jiné řešení. Ale jak říkám, mého syna to (prozatím) nebolí.

verdos
20. zář 2017

@elinka89
No, to rozhodně vypadá na ten midazolam. To vás měli poučit, říká se tomu paradoxní reakce a není to nic zase až tak neobvyklého. Jsou nějaká doporučení, která prý mohou omezit pravděpodobnost, že to nastane, ale stejně je to i tak dost individuální (jedna z informací, které mě dost odradily, byla, že i to "nepamatování si" je dost individuální). Ale mě na tom vadilo více věcí, proto jsem to zamítla.

ilonne
20. zář 2017

@elinka89 To se stava, nemusi to ani tak byt ta paradoxni reakce, ale muze mit i zpozdeny ucinek. Tak je tomu i u dcery. Deti, co tam byly s nami, mely spravnou reakci cca do 30 ,min. Dcera poprve vyvadela uplne stejne jako tvuj syn a teprve z dospani asi 20 min po zakroku byla uplne gumova. Podruhe take zabral asi az po 50 min. Dulezite je to, ze si zakroky nepamatuje. Diky tomu slavime prvni uspech a nechala si kobecne vyvrtat zoubek u naseho zubare.

elinka89
20. zář 2017

No on ani potom spavý nebyl. Normálně jsme dojeli mhd domů, doma jsem ho uložila, ať si odpočine a vyspí se z toho, ale jenom chvilku ležel a pak začal řádit jak černá ruka. A jestli si to pamatuje nevím. Pak byl asi po měsíci na odvrtávání těch plomb, protože se mu udělaly váčky. A to už mu dělali "zaživa", takže scéna znova stejná.
Já už tam s ním odmítám chodit, protože ho prostě neudržím. Chodí buď manžel nebo babička. S tou prý tolik nevyvádí...

petruci6
21. zář 2017

@chanellka
@verdos mne tiez zdelili ine informace,boli sme tam osobne tento tyzden a bolo mi povedane,ze nemozem byt s nou v ambulancii,ale cakat v cakarni a oni sa mi s nou přeperu" a ze urobia len 2 zuby a na dalsie treba prist na iny termin-cize dalsie peniaze pre nich,za mna exte uz nikdy

petruci6
21. zář 2017

@elinka89
byla to urcite analgosedace? nebyl to jenom sirup,nebo kapky na oblbnutie? pri analgosedacii musi byt anesteziolog,kt danu latku pichne dietatu do zily

xcere100
21. zář 2017

Dobrý den,
máme s tím také bohaté zkušenosti. Museli jsme přestoupit od stávající doktorky do soukromého centra. Ale velká spokojenost. Synovi nechala zubarka otevrene zoubky, tvořily se tam váčky, syn pořád brečel, půl roku zpátky to byla hrůza děs. Ale zoubky s váčkem šly pryč a jeden nakažený od toho váčkového zoubku máme už od úterý taky spravený. Takže synova hrůza ze zubařů je pochopitelná. A já syna nenechávám dávat do analgosedace, ale pouze si při tom výkonu čichá k rajskému plynu (je to prý jahůdka 🙂 ... Entonox se jmenuje). Např. trhání zoubku si vůbec nepamatuje, ale spravování ano, ale i když breknul třeba, ale tak si nedržel pusu a neměl záchvat, že se bojí. Fakt super, doporučuju :ú

ilonne
21. zář 2017

@petruci6 Nemusi, zalezi jak hluboka ma ta sedace byt. Midazolam je latka, ktera se k sedaci uziva. Detem se dava v sirupu.

elinka89
21. zář 2017

@petruci6 ano určitě byla... může se podávat buď ústně nebo žilně

elinka89
21. zář 2017

@xcere100 syn byl asi měsíc po plombování na odvrtání plomb, právě taky kvůli váčkům. Takže má zoubky taky otevřené. Jeden už se teda úplně rozpadl, ale aspoň ho to nebolí. A letos v srpnu byl opět na vrtání zoubku, ale asi po týdnu mu plomba vypadla, tak jsem jenom zavolala zubaři a nechali jsme to být...
K tomu rajskému plynu bych si někdy ráda čichla i já 😅

xcere100
21. zář 2017

@elinka89
Jojo, to já taky 😀 Hlavně, když jsou teď doma s rýmou ze školky 🙂))) Ale ne, bylo to fakt super a vlastně po přestání čichání, normálně opustil ordinaci a mohl jít, nebyl omámený .... fakt pohoda. Píší, že 20 minut po podání můžeš sednout za volant, což po té analgosedaci ne (nebo myslím, že ne). Jo váčky, o těch bych mohla psát román, navíc se mu pak udělala boule, tak jsme jeli na pohotovost, kde mu zoubek nekompromisně vytrhli a nadali nám, že jsme mu nechali zoubek otevřený, že jsme si o to koledovali .... no nevím, nejsem doktor, ale radši jsme zubaře změnili a teď se snad blýská na lepší časy, ale chápu váš strach a obavy, prošla jsem si tím také ...

ilonne
21. zář 2017

@xcere100 dcera mela vacek 2x a nas zubar rekl, ze zoubky musi pryc.

ilonne
21. zář 2017

@xcere100
@elinka89 Jinak ja entonox znam, dychala jsem ho v prubehu druheho porodu.

verdos
21. zář 2017

@ilonne Mně třeba přímo lékařka napsala, že midazolam není klasická analgosedace. A to, že se to používá k sedaci dětí přece také neznamená, že to je analgosedace, ne? Midazolam jen oblbuje (a ještě blbým způsobem, jestli jsem to pochopila správně).

verdos
21. zář 2017

@petruci6 To fakt nepobírám, že každému řeknou něco jiného :(... Ovšem varianta, že mi dítě vezmou a sami přeperou mi přijde asi jako úplně nejhrůzostrašnější.

ilonne
21. zář 2017

@verdos Ted na to koukam a mas pravdu. Nicmene k entonoxu potrebujes alespon trochu spolupracujici dite, je dulezity ten hluboky nadech. A to dcera proste neni. Taky jsme ho zvazovali.

verdos
21. zář 2017

@ilonne Jasně, to my teprve uvidíme za ten necelý měsíc, jestli bude syn spolupracovat nebo ne a jak to dopadne. Když ne, budu prostě hledat a zkoušet další řešení...

petruci6
21. zář 2017

@verdos presne tak

petruci6
21. zář 2017

@verdos nauc ho doma poriadne sa nadychnut ustami.hrajte sa na potapacov.dnes sme boli v proclinic za mna maju 200bodov pristup uzasny,mily,skusali sme to len s maskou ale bohuzial este je na to mala s dycha len nosom.

xcere100
21. zář 2017

@ilonne No, přesně tak, takhle syn přišel o dva zoubky na pohotovosti, a třetí u zubaře. Ale teď už se snad blýská na lepší časy ... aha, tak já ho u porodu neměla, dala jsem si "radši" celkovou anestezii 😀 Ale aspoň u toho malý tak nevyváděl, jako ve chvíli, kdy jsme do ordinace přišli ;)

verdos
21. zář 2017

@petruci6 No, zkusíme to, on asi jak bude v novém prostředí, tak je jedno, že budeme mít doma natrénováno, asi to pro něj bude i tak velké haló a bude řešit něco jiného. Ale uvidíme, třeba překvapí 🙂. Díky 🙂.

petruci6
22. zář 2017

@verdos v cakarni je plno auticiek hracie,v ambulancii pustia rozpravku na velkom tv,je to tam ok 🙂

verdos
22. zář 2017

@petruci6 A pustí pohádku podle výběru nebo nějakou jejich? Ona naše zubařka taky pouštěla videa - a přímo na přání (v čekárně byl vždycky jen Vlk a zajíc, ale to kluky naštěstí taky baví). Syn autíčkový právěže moc není, ale to nevadí. Já osobně jsem teda proti videím, ale chápu, že účel světí prostředky a že než být na děti trpělivý a naučit je pracovat s pocity, že je lepší odvést pozornost a "zaplácnout" to tím videem. Takže jsem na to nikdy nic neřekla a dokonce jsem nechala syna si vybrat vždycky nějaké supertrapné anglické video, které "gumuje mozek" (takové, jak tam furt opakují písmenka nebo čísla nebo pořád omílají pořád dokola jednu a tu samou melodii - no určitě nějaké takové video taky znáš :D).

petruci6
22. zář 2017

@verdos mali uz pusteneho krtka nepytala som sa ci sa da vybrat ina rozpravka 😀

verdos
22. zář 2017

@petruci6 Ok, v poho, díky :D