Používáme cookies. Více informací zde. OK

Testy na HIV, jak to chodí?

domuskalarisa
31. led 2017
Ahojte, chtela bych jit preventivne na testy ale nevim jak to chodi.. Byla jste nektera?🤐
dzungala
31. led 2017
Ahoj,

pokud jsi těhotná, bude ti udělán test na HIV automaticky při prvních odběrech.

Pokud těhotná nejsi a chceš si ověřit, že jsi se nenakazila, tak nejprve počkej, než uběhnou min. 3 měsíce od rizikového chování (např. sex bez kondomu s ejakulací a jiné), protože do té doby nemá smysl testy dělat (po této době už je jisté že došlo k sérokonverzi, tedy změny z HIV neg. na HIV pozit.)

V ČR je asi 6 AIDS center, dohledej na internetu a do nejbližšího si zajdi. Odběr je zdarma a anonymně. Nejprve by tě čekal pohovor mezi 2 očima o rizikovém chování, poté odběr, poté asi za týden výsledky (je to na číslo, neuvádí se jméno).

Pokud hledáš informace velmi doporučuju www.aidspomoc.cz (možná je to s pomlčkou), tam jsou informace jak pro ty, kteří se chtějí nechat testovat, tak pro HIV pozitivní. Je tam i anonymní forum pro dotazy.

Test na HIV si můžeš nechat udělat i jako samoplátce, ale to už není anonymní a zaplatíš za to cca 600 kč (možná je to dnes již více).

Test ti na požádání provede i obvodní lékař, pokud o to požádáš a uvedeš důvody.

Pokud si nejsi jistá, rozhodně na testy jdi. Zaprvé budeš mít jistotu, že jsi zdravá a nebudeš mít neklidné usínání, za druhé budeš mít jistotu, že jistě nenakazíš někoho jiného (pokud bys byla nakažená) a to už by tě trápilo svědomí celý život.

Dobře to dopadne, odvahu a jakmile to bude možné a uběhne doba 3 měsíců od rizika, určitě běž na testy.

I kdybys byla pozitivní, při anonymním testu nikdo nezjistí tvé jméno a léčbu můžeš odmítnout (ale kdo by to dělal).

Pokud od rizikového chování uběhlo méně než 48 hodin (max 72 se uvádí), urychleně kontaktuj nejbližší AIDS centrum a poraď se , co dál, v určitých případech je možno infekci zabránit včasným podáním léků proti HIV.

Sem začni psát odpověď...

Odešli