Test na těhotenskou cukrovku. Kdy se chodí?

mamca27
2. pro 2019

Ahoj holky chci se zeptat zda někdo z vás také byl na testu ohledně těhotenské cukrovky. Slyšela jsem že se chodí okolo 25tt. A jsem teď 23+1tt na cukr mám jít ve středu to budu 23+3tt,mam tam zavolat a pře objednat se? Nebo to nemá vliv na to kdy tam jdu?, děkuji

cuuza
2. pro 2019

Někde se objednává, někde ne, určitě je lepší zavolat předem.

sudylichozrout
2. pro 2019

@mamca27 chodi 24.-25. tyden. Ted jdes akorat vcas 🙂

madbetka
2. pro 2019

Chodí se 24-28tt, takže jdeš dobře. Já jsem v předchozích těhotenstvích byla vždy až na konci 28tt, teď mě čeká potřetí a budu 27+0tt.
Objednali tě tak sami? Pokud ano, neřešila bych to, oni vědí, jak se to dělá 🙂

nazka
2. pro 2019

@mamca27 já volala a ptala se, co je třeba. Řekli mi, v kolik cca mám přijít a jak dlouho před tím hladovet a nepit

werumka
2. pro 2019

@mamca27 Upřímně, radši bych šla až ve 26. týdnu. Ten 24. týden je ještě takový hraniční, kdy se porucha ještě projevit nemusí. Zvlášť, pokud je třeba těhotenství reálne o něco mladší. Radši bych si ještě 14 dni k dobru dala 🙂

mamca27
autor
3. pro 2019

@madbetka Měla jsem si volat do Laborky, řekl mi gynekolog.

fiiif
3. pro 2019

chodi se mezi 24-25tt ale nejvetsi zmeny jsou az kolem 26tt.. kazdopadne, ja nebyla.. nebylo treba, sledoval me muj gynekolog a ja si doma merila cukr rano pred a po jidle. . =)

werumka
3. pro 2019

@fiiif chodí se 24.-28. ;) a nejlepší je jít v polovině tohohle rozmezí, tj. 26. týden.

fiiif
3. pro 2019

@werumka v poradku, jen pisu co mi rekl muj lekar ;)

lenickakl
3. pro 2019

@werumka mně zase objednali radši dřív kvůli nachlazení.. že kdybych byla objednaná třeba až na ten 27. týden a byla nachcípaná, mohlo by se to zas prošvihnout.. byla jsem teda tenkrát začátkem února

werumka
3. pro 2019

@lenickakl Ten problém je pořád v tom, že zaměstnanci laboratoří a ve velké míře ani gynekologové úplně nechápou, jak ten test má správně probíhat. Ten interval je daný proto, že v tuhle dobu těhotenská cukrovka teprve vzniká. Ale bývá ještě v počátku, takže je zachytitelná pouze testem . Ve chvíli, kdy jdeš před 24. týdnem, tak je tam velké riziko falešné negativity, protože ta porucha ještě není průkazná. Ale za 14 dní už by byla. S horní hranicí takový problém není. Ten test se dá dělat v pohodě kdykoli i po tom 28. týdnu. Je tam riziko pouze v tom, že kdyby už cukrovka byla přítomná, tak už mohou být glykémie delší čas zvýšené. Obecně se dá říct, že cukrovka začíná zlobit nejvíc po 30. týdnu, kdy se glykémie mohou zvyšovat ze dne na den. Takže zkráceně řečeno - dělat test před 24. týdnem je zbytečné ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru