Zkušenosti žen po mimoděložním těhotenství.

zuzan
8. bře 2007

Když tu tak pročítám různé příběhy, napadlo mě zeptat se, z jakého důvodu podstupujete umělé oplodnění? Mám za sebou lednové mimoděložní těhotenství, takže je asi brzy dělat nějaké předčasné úsudky a hypotézy, ale i s touhle variantou počítáme...Zajímala by mě statistika úspěšnosti, případně jaké máte zkušenosti s přirozeným početím po odstranění jednoho vejcovodu.

martinakl
6. únor 2014

@elana Oni mi právě dělali i revizi a řikali, že bych měla spíš jen špinit..

elana
6. únor 2014

@martinakl nevím no...já teda po revizi (kvůli MA) krvácela docela dost, přece jen i tou kyretou se tam udělá rána...i při císařích dělají revize a stejně to teče pak. Ale tak uvidíš, samozřejmě kdyby se Ti cokoli nezdálo, tak se nech radši zkontrolovat, jen podle mojí zkušenosti pokud to nepřekračuje sílu běžné menstruace, tak bych spíš neplašila.

martinahost
6. únor 2014

Ahoj holky, taky by jsem se k vám chtěla přidat a napsat moje zkušenosti a obavy, jsem ráda že je tady tahle diskuze a že nejsem sama s podobným problémem a že se tady mužeme navzájem podpořit. Já jsem prodělala mimoděložné těhu, před 8 měsíci, začalo to klasickými těhotěnskými příznaky, tak jsem si udělala těhu tes který byl samozřejmě //. Ani nevím jestli jsem měla radost anebo obavy, protože těhotěnství bylo neplánované, ale postupně jsem se začala těšit. Začala jsem slabě špinit, ale nic jsem si z toho nedělala, protože jsem špinila i u prvního těhotěnství tak jsem netušila že by mohlo být něco špatně. Špinění se ten stejný den večer zastavilo. Druhý den jsem začala krvácet, nejdřiv to bylo slabé krvácení, ale potom se zesilovalo, bolesti jsem neměla a těhu test stále pozitiv. První test jsem si udělala pondělí, uterý ráno začalo to špinění a středu začalo krvácení, ale nebylo to krvácení jako u menstruace a začala jsem mít obavy jestli to není samovolný potrat. Zavolala jsem Dr. a tá mi řekla že kdyby se to rozjelo jako menstruace tak nemám mít obavy a že asi těhotná nejsem a že možná to byl zamlklý potrat, ale že když se to do dalšího dne nezmění tak se mám zastavit. Čtvrtek se krvácení nezměnilo a vubec to nebylo podobné menstruaci a test stále pozitívni, tak jsem šla k Dr. poslala mě na krev na HCG a že pondělí mám příjít , že už budou výsledky a Dr. mě vyšetří. Čtvrtek jsem už nestíhala jít na krev, tak jsem šla pátek. Pondělí jsem šla zese k Dr. podle HCG jsem těhotná ale na ultrazvuku nebylo nic vydět, stále jsem krvácela tak mě okamžite poslala do nemocnice, na vyloučení mimoděložného tehotenství. Tak jsem šla do nemocnice, vyšetřili mě, udělali UTZ a že asi to je samovolný potrat, tak si mě tam nechali a hned v pondělí mě vyčistili a že středu mi udělají zase testy na HCG a když bude všechno v pořádku tak pujdu domu. Tak mi středu udělali testy a uups, testy na HCG stále pozitivní, tak okamžite na laparoskopii že tam asi určite někde je plod. ☹ A měli pravdu , plod asi nenašel cestu a zustal v pravém vejcovodu, tak mi odstránili pravý vejcovod a že prý by jsem neměla mít žádne problémi s otěhotněním , že levý vejcovod je uplně bez problému a bez zrustu. S manželem jsme se rozhodli že by jsme se začali snažit od srpna, ted by to bylo plánované těhotěnství a miminko chceme, ale ja mám strach že se nám nebude dařit a že se mimoděložné těhu zopakuje, nějak mě straší ta představa i když u dcery a u toho nepovedeného těhotěnství se to povedlo na poprvé.

rari
11. únor 2014

@martinahost Taky mám největší strach z toho, že by se MT zopakovalo. Také mi vzali pravý vejcovod. Tak jsem pořád na rozpacích, jestli to pokoušet nebo se jít raději poradit do Caru. Mám po 3.MS, takže bychom se již snažit mohli.....

martinakl
11. únor 2014

@rari Ahoj, mně se sice zopakovalo, ale myslím, že jsem výjimka. Navíc s jedním vejcovodem se mi podařilo 3x otěhotnět na první snažení (to, jak to dopadlo, teď rozebírat nebudu..). Takže pokud jsi jinak zdravá, CAR podle mě není nutný. Jen se pak víc hlídat, čist pro jistotu. Držím pěsti 🙂

elana
11. únor 2014

@martinakl tak co to krvácení-už je to ok nebo jsi nakonec někde skončila? Už jsi doma?

martinakl
11. únor 2014

@elana V pohodě, o víkendu to téměř ustalo najednou 🙂 děkuju za optání!

katuli2
24. únor 2014

Ahoj všem, přečetla jsem si tuto diskuzi od nějakého listopadu a nedalo mi to a musím se přidat a podělit se s mojí zkušeností. Bude to znít asi blbě, ale jsem ráda, že nejsem sama, která prodělala mimoděložní těhotenství ☹ a po přečtení některých příspěvků můžu říct, že na tom nejsem ještě nejhůř.
Chtěla bych mým "story" trochu povzbudit ty které to zrovna prožívají a kterým není zrovna do smíchu, tak jako nebylo mne před více jak rokem 11/2012 a pak 05/2013, kdy mi bylo zjištěno MT.
Když jsem zjistila, že jsem těhotná (což při plánovaném těhotenství zjistíte už v 5tt hned po vynechání menstruace 😉).. tak jsem se objednala k dr., která mne samozřejmě objednala až na 8tt, aby bylo na ultrazvuku už vidět, což je normální postup. Týden před plánovanou prohlídkou mne začalo mírně bolet břicho jako při menstruaci, ale bolest byla táhlá a neustupovala a střílela do zad, bez jakéhokoliv krvácení Kdybych o mém těhotenství nikomu neřekla, asi bych se neodhodlala a nijak to neřešila, ale kamarádka z práce o tom věděla a jako zkušená matka mne dokopala k tomu, abych si zajela ke své dr. Že za to nic nedám. Při vyšetření se bohužel objevila i krev, ale dr. nemohla určit jestli se jedná o samovolný probíhající potrat či MT, takže mne okamžitě poslala do nemocnice, kde mi bylo změřeno hcg a na stáří plodu byla hodnota 800 velmi malá. Bolest břicha se mírně stupňovala a doktoři byli víceméně už asi v obraze a přesvědčeni o tom, že je to MT, ale vhledem k žádoucímu těhotenství se mnou projednávali, jestli nepočkáme do rána a pak se uvidí, ale přiznám se, že nevím jak bych s takovou bolestí do rána vydržela, takže jsme se s přítelem rozhodli pro okamžitý zákrok. Ráno mne propustili a týden jsem byla doma. Další těhotenství mi bylo doporučeno za 2 měsíce po 6ti nedělí. Krvácela jsem asi 2-3dny, ale jak při menstruaci.
S přítelem jsme to dodrželi a vůbec jsme nečekali, že se nám to podaří přesně po půl roce znova.
Ale zjistili jsme, že u nás opravdu funguje, když si jenom pohlídám ovulaci 😉
Mám úžasnou paní dr. která mi druhé těhotenství pohlídala od začátku, takže jsem hned v 6tt šla k ní na odběry krve, kvůli hcg - musela jsem k ní 3x obden, tak abychom vysledovali, zda-li se správně hladina hcg zdvojnásobuje...což se taky stalo, jeden den 150, třetí den 298. V té době dr. nemohla vědět v jakém týdnu přesně jsem, protože když se zadaří otěhotnět před menstruací tak se potom 2 týdny odečtou. Takže mne paní dr. objednala na 8tt, ale na ultrazvuku nebylo vidět vůbec nic, ani zvětšená sliznice. Neměla jsem žádné bolesti, žádné krvácení. Okamžitě mne poslala zase do nemocnice, tam mi bylo na ultrazvuku zjištěno, že se jedná o druhé MT ☹ ale tak kuriozně, že nad tím ještě teď doktoři kroutí hlavou. Vajíčko mi totiž prošlo zdravým levým vejcovodem, prošlo dělohou a putovalo dál do toho zbytku pravého vejcovodu, kde zůstalo ☹ Proto okamžitě laparoskopie. To druhé MT mne už psychicky dorazilo a měla jsem strach, že už na tom budu tak špatně, že se nám to přirozeně nepovede...
A mezitím, co Vám to tady píšu (omlouvám se za tu délku) mne moje maličká trochu kope, zřejmě se jí nelíbí že jsem se tak rozepsala 😀
Jsem ve 23tt a otěhotnět se mi opět podařilo přesně po 6ti měsících od posledního nezdaru. Tz. přesně po roce po tom prvním 😀
Chci Vám všem, co jste na tom teď podobně popřát hodně štěstí, hodně sil a hlavně zdraví, které nám zřejmě v tomhle trochu selhává. Bohužel jak zjišťuji, je nás čím dál víc, ale musím říct, že jsem měla štěstí na všechny dr., kteří se o mne starali a doteď starají...

elana
26. únor 2014

@katuli2 taky dobrý, to jsi dost rarita, 2x MT a zachovaný vejcovod🙂. Tak ať těhotenství dobře dopadne, Tvoje zkušenost dá určitě taky naději dalším holkám.

rari
26. únor 2014

@katuli2 Ahoj, můžu se zeptat, jak ti to poprvé řešili, když jsi psala, že ti zbylo kousek vejcovodu? Oni ti ho nebrali? Mně totiž na podzim rovnou vzali pravý vejcovod, že byl asi dost porušen 😒 ...asi bychom se už snažili,ale u mě přetrvává šílený strach z toho, že se to může zopakovat 😒 . A díky za příspěvek, je toho poslední dobou opravdu stále více....

lena27
27. únor 2014

@katuli2 to je teda příběh, ať vše dobře dopadne. taky se divím, že ti kousek vejcovodu nechali, já myslela, že berou celý
@rari neboj, je tady spousta holek co se jim to povedlo bez komplikací.já jsem 5 týdnů po laparce a už se těším až to dostanu, abychom se začali snažit. říká se, že tělo je ještě plný hormonů a je to jako když pohnojíš 😀

rari
27. únor 2014

@lena27 díky za povzbuzení😉,mně řekli třikrát odmenstruovat a snažit se,což je právě tento měsíc😉,snad nám to dobře rychle dopadne...

lena27
27. únor 2014

@rari já se radši doktora neptala, pročetla jsem kde co a zkusíme to hned. stejně se to nepovede, teď to bylo po roce snažení 😢

rari
27. únor 2014

@lena27 Já teď koukla,že jsme na tom stejně,2 chlapečci a u třetího MT...jj,člověk to nenaplánuje.

lena27
27. únor 2014

@rari já musím říct, že protože už dva kluky máme tak to tak nehrotíme. buď se povede nebo ne. dáme tomu čas asi do konce roku a pak to necháme být. a taky si říkám, že pokud by bylo zase MT, tak aspoň nebudu potřebovat prášky 🙂 člověk v tom musí hledat nějaké pozitivum. vůbec si nedokážu představit, co musí prožívat holky, co se nezadaří na poprvé

katuli2
27. únor 2014

@rari Ahoj, vejcovod mi vzali, ale kousek nechávají proto, aby se neoperovalo v těsné blízkosti dělohy, což se vlastně stalo při tom druhém, když mi vajíčko skončilo v tom zbytku vejcovodu a díky tomu už musím rodit císařem, protože by mi při kontrakcích mohla děloha v těchto místech prasknout. Bylo mi řečeno, že jizva v horní oblasti je nebezpečná oproti té spodní části, kterou naruší při císaři. Ale fakt nezoufejte, tohle bylo opravdu ojedinělé...Já jsem si po prvním říkala, že když se to stane podruhé a přijdu i o druhý vejcovod, tak půjdu na IVF, takže jsem se nestresovala a otěhotněla za chvilku...jenže když jsem zjistila, že mi pořád zůstal levý vejcovod, tak jsem skoro byla zklamaná, protože jsem se bála, že se mi to už podepsalo na psychice a už to jentak nepůjde, takže jsem se pro jistotu objednala do CARU, kde nám řekli, ať tomu dáme ještě 3 měsíce a pak že to zkusíme uměle..a ono se to povedlo 😉 Vím že je to těžké, ale lepší je o tom moc nepřemýšlet a ono to půjde 😉

dareen
28. bře 2014

Dobrý den,ja jsem prodělala GEU před rokem a bylo to hrozne....vůbec jsem netusila,ze jsem tehotna...ráno jsem chtěla jít normálně do prace - najednou se mi udělalo strašně zle,měla jsem šílené bolesti břicha bez krvaceni a kolapsovy stav...manžel musel volat RZP a protože bydlíme dost daleko od nemocnice,tak než jsme dojeli tak došlo k rupture vejcovodu v sanitce....myslela jsem ze je moje poslední hodina...bolest absolutne silena,pak jsme uz nemohla dychat,protože jsem měla hemorhagicky sok...zachranari nemohli nic víc delat a jen se asi modlili,ať to stihneme .... Ze sanitky mě vezli rovnou na operační sal.... Skoro jsem umřela...bylo to dvanáct a pět minut...děsí mě to ještě dnes...

elana
28. bře 2014

@dareen skoro úplně stejně jak u mě...bylo to hrozný a dodnes když vidím v našem městě jet tu "skříňovou" rychlou sanitku, tak se mi to vybaví a zatrne mi. Tak málo chybělo, pár minut. Dnes už to považuju jen za zkušenost, mám dvě kouzelné děti, ale zapomenout se na to nedá, bylo to fakt drsný🙂

pavlici
29. bře 2014

Ahoj všem, také já se chci podělit o svou zkušenost. Hned na začátku chci podotknout, že mám 2 zdravé děti a a s manželem jsme jim chtěli pořídit sourozence. Poté co jsem v červenci potratila, jsme trochu přestali se snahou a začala jsem se srovnávat s tím, že 3. mimčo už nám nepůjde.

Po zpětném přečtení a zjištění faktů u mě proběhlo klasické MT s klasickými příznaky.

Poté, co jsem nedostala klasickou MS v předpokládaném termínu, tak jsem si udělala test, který byl negativní. Pak záhy přišlo slabé krvácení, které jsem tak 10 dní považovala za MS. Pak pár dnů se střídalo slabé krvácení a nic, tak jsem si říkala, že je vše v poho. Ale poté, co se mi to takto střídalo asi dalších 5 dní a přidaly se bolesti jako při silné MS. Bolesti se začaly stupňovat, píchalo břicho i kříž jako při porodu. To už mi přišlo divné a šla jsem k doktoru. Klasicky mi odebrali krev a po vyšetření, kde nebyl žádný náznak těhotenství, jen trochu volné tekutiny, to doktorka vyhodnotila nejspíš na rozhozené hormony a předepsala mi nějaké prášky. Druhý den ráno mi však volali z ordinace, že HCG odpovídá těhotenství a že se mám ihned dostavit na kontrolu. Při vyšetření, kdy lékař opět nic nenašel, mě ihned poslal do nemocnice. Tam na příjmu další vyšetření, kde po delší době nalezla paní doktorka nějaký útvar mimo dělohu. A tak si mě tam nechali. Další lékař stanovil, že ten útvar je MT na levém vejcovodu a musí pryč. Za pár hodin jsem šla na operaci, kde mi vzali levý vejcovod. Zbytek je prý v pořádku. Špinění po operaci ve středu trvalo cca do pondělí. V pátek doma začlo další slabé do soboty a od té doby nic.
Jsem po zákroku skoro měsíc, brzy jdu na kontrolu, tak uvidím, jaké budou výsledky. Šestinedělí zatím dodržujeme, občas mě vlevo píchá při větší námaze. Mladší dceru už chovám, občas nosím, tak snad bude vše OK.
Třetí mimčo necháme na přírodě, žádné snažení, hledám si práci, tak snad se ještě někdy povede. Už nejsem nejmladší (33), tak to nebudu nijak komplikovat.

Všem, co si nejsou jisté, doporučuji, pro jistotu ihned k lékaři, ať víte na čem jste. A snažilkám držím palce, ať to brzo vyjde. 🙂

krumlanda
2. dub 2014

ahoj holky, příspěvků je tolik a zajímalo by mě zda má někdo podobnou zkušenost..jestli jsem se nenechala moc ukecat... Zjistili mi MT, které neroste ale je zřejmě v pravém vejcovodu, prý je opravdu malinký cca 2 cm, minulý týden jsem měla hodnoty hcg 183j, dneska již 55 j, tak mi pan primář nabídl dvě varianty: 1. zkusíme to nechat na přírodě a budou mě cca měsíc hlídat každý týden krev + hcg, když bude uspěšně klesat a na UZ bude mizet, tělo si s tím poradilo tak že se MT vstřebá a vejcovod zůstane, nebudu muset na lps
2. udělá se revize dělohy( z UZ nebylo zřejmě patrné zda je to v děloze, nebo u vaječníku) pokud hcg klesen ok, pokud ne budu muset i na lps s tím, že mi vejcovod vemou....byli na mě 3 dokoři, byla jsem opravdu zmatená žádný z nich mě nebyl schopen přesvědčit nebo poradit co, přece já pacient si nebudu vybírat co je pro mě lepší když to nevím...doktorky ženské mi radili počkat, že kdyby to samozřejmě rostlo a hcg se zvyšovala tak bez debat operace ale takhle že se to opravdu může vstřebat..samozřejmě při krvácení, silných bolestech, horečce, mdlobách ihned volat RZ...tak sice budu ve strachu ale tak uvidím příští středu jak to hcg bude vypadat, snad nebudu litovat ☹

elana
3. dub 2014

@krumlanda chápu správně, že ses rozhodla pro variantu č.1? Jestli ano...tak můžu jen říct, že bych se rozhodla stejně, když hcg klesá samo.

lucisa
3. dub 2014

@krumlanda kdybych na tom byla před 1,5 rokem jako ty, rozhodla bych se určitě také pro 1. variantu.

Já na tom ale nebyla tak, abych si vybírala. Měla jsem pozitivní těhu test, těhotná cca 5-6 týdnů a začaly mi šílené bolesti, prakticky mě manžel odvezl do nemocnice v předklonu, absolvovat v tomhle stavu UZV bylo jako tři porody dohromady. V děloze nic nenalezeno, nasadili mi kapáky na bolest, přešlo to, hcg vysoké, po dvou dnech kapáků bolesti přešly, hcg pořád stejně, nezvyšovalo se, jak by mělo, al eani neklesalo, což by ukázalo třeba n samovolný potrat. Propustili mě domů s tím, že si zajdu další den opět na krev a uvidí se, další den jsem přijela s dalšími bolestmi, opět hospitalizace, kapáky a hcg stejné, takže rovnou revize dělohy. Na UZV nebylo v děloze sice nic, ale šetrnější a jednodušší než laparka je nejdřív revize.
Po ní hcg opět stejné, takže bylo jasné, že v děloze to nebylo a šla jsem na laparku. Přišla jsem o levý vejcovod, bylo tam už cca 2cm vajíčko, těsně před prasknutím, proto ty bolesti a laparka vlastně za 5 minut 12.
Bylo mi to líto, ale utěšoval mě fakt, že tři děti už máme, takže to nějak extra neřeším.

krumlanda
3. dub 2014

@elana ano ano tu první přesně jak říkáš když klesá a doufám že bude!! 🙂

@lucisa to je mi taky líto ale mělas dobré že už si měla ty děti, já ještě nemám proto to řeším takhle, a jak říkáš jestli tobě neklesalo a mělas bolesti je to jasný, navíc tam budu docházet každý týden dokud se to nevstřebá (když se povede) takže ťuk ťuk ťuk snad to vše dopadne jak má 🙂 ☹

lucisa
3. dub 2014

@krumlanda přesně tak, sice mám podezření, že teď už jsem neplodná, asi jsem vždycky otěhotněla z levé strany a levým vejcovodem, protože po laparce mi dr. říkala, že ta pravá strana byla samý srůst a nechápali, jak jsem mohla přirozeně počít (možná následek appendixu v 6 letech, kdy mě zapomněli poslat do lázní, čert ví, jestli to mělo vliv), sice mi je rozrušili, ale je tam velká pravděpodobnost recidivy.
A vzhledem k tomu, že my se tak úplně lehce stále o miminko snažíme, jen to nehrotíme, a stále nic, tak si myslím, žen to možná bude tak, jak jsem psala.
Těžko říct. A protože už děti máme, tak jsem odmítla i nějakou léčbu nebo stimulaci, jak mi nabídl gyndař. On tedy kvůli věku, aby mi to ještě pojišťovna platila.

Tobě držím palečky, ať to vyjde 😉 Na jedné diskusi, kde chodím, je maminka taky po MT a má dvě děti 🙂

krumlanda
3. dub 2014

@lucisa děkuju moc 🙂 no já taky v lázních nebyla právě já byla hodně malá ve 4 letech a praskl mi ☹ takže taky asi brutus uuuufff VELKÉ díky panu primáři Volkovi!!!jinak oni ti nekoukali rovnou i na ten levý když už v tobě byli aby ho třeba případně profoukli? no mě je 29 takže na první mimi taky nejsem nejmladší, ale zase vím když to nepůjde že s manžou půjdem do všeho no....miminko prostě chci 🙂 tak držím taky pěstičky 🙂

lucisa
3. dub 2014

@krumlanda já právě v levém měla to MT, takže levý mi vzali a na pravém byly srůsty. proto si myslím, že to tam zase všechno prorostlo a kdo ví, jestli je to průchodné 😖

krumlanda
4. dub 2014

@lucisa tak at se ti juknou a případně profouknou....ale tak uvidíš jestli už máte 3 cipísky tak bych to nechala přírodě taky 🙂

hanamalk
6. dub 2014

Ahoj, prosím vás o radu. Ve čtvrtek mi byl odebrán vejcovod pro MT. Jak dlouho můžu špinit? Moc děkuju.

martinakl
6. dub 2014

@hanamalk Ahoj, já myslím, že je to různé... Já poprvé krvácela/špinila přes týden, pak víc než dva, někdo jen pár dní.

hanamalk
6. dub 2014

@martinakl Moc děkuji a že jsem ještě nafouklá je také asi normální?