Zkušenosti žen po mimoděložním těhotenství.
Když tu tak pročítám různé příběhy, napadlo mě zeptat se, z jakého důvodu podstupujete umělé oplodnění? Mám za sebou lednové mimoděložní těhotenství, takže je asi brzy dělat nějaké předčasné úsudky a hypotézy, ale i s touhle variantou počítáme...Zajímala by mě statistika úspěšnosti, případně jaké máte zkušenosti s přirozeným početím po odstranění jednoho vejcovodu.
Stručné shrnutí
- Přirozené otěhotnění po odstranění jednoho vejcovodu je možné; v diskuzi byly zmíněny konkrétní případy otěhotnění do 6–8 měsíců bez asistované reprodukce.
- Názory lékařů na dobu, kdy začít znovu snahy, se výrazně liší — v diskuzi zaznělo „můžete hned“, doporučení 2–3 měsíce, tří měsíce i půl roku.
- Doporučené kroky po mimoděložném těhotenství zahrnují kontrolu průchodnosti vejcovodů, případné odstranění neprůchodných kanálů, užívání kyseliny listové a monitorování ovulace měřením bazální teploty nebo ovulačními testy.
Nejčastější otázky
Q: Jaká je šance otěhotnět po odstranění jednoho vejcovodu?
A: V diskuzi jedna pacientka uvedla, že jí lékař sdělil šanci 70–80 %; více příspěvků zároveň uvádělo konkrétní úspěšné přirozené těhotenství po laparoskopii, takže přirozené otěhotnění není vyloučené.
Q: Kdy lze po laparoskopii začít znovu snažit o těhotenství?
A: Lékařské rady v diskuzi sahaly od „můžete začít hned“ až po doporučení čekat 2–3 měsíce nebo tři měsíce; některé ženy zmínily, že jim byla doporučena i delší pauza (půl roku), rozhodnutí bývá individuální.
Q: Kontrolují lékaři průchodnost zbylého vejcovodu při laparoskopii?
A: Ano, v diskuzi uživatelky uváděly, že při laparoskopii jim prohlédli druhý vejcovod a ve zprávě z nemocnice bylo uvedeno, že druhý vejcovod byl v pořádku.
Q: Jaké doplňky nebo léky se po mimoděložném těhotenství doporučují?
A: V diskuzi gynekolog doporučil užívání kyseliny listové; zmíněn byl také doplněk Calibrum baby plan, který některé ženy zvažovaly, avšak kyselina listová byla opakovaně považována za dostatečnou prevenci.
Q: Kdy se po laparoskopii obvykle obnoví menstruace?
A: Lékař v diskuzi uvedl rozmezí 2–8 týdnů; konkrétní případy v diskuzi uváděly první MS po 16 dnech, po 28 dnech nebo špinění trvající 5–7 dní.
Q: Má smysl po operaci měřit bazální teplotu nebo používat ovulační testy?
A: Ano; několik žen v diskuzi používá digitální teploměr pro měření BT a zapisuje cykly, jedna uváděla, že ovulační test ukázal druhou čárku den před ovulací, a některé preferovaly měření BT jako spolehlivější a levnější metodu.
Q: Jak dlouho omezit fyzickou aktivitu po laparoskopii?
A: V diskuzi se rady lišily: většina žen šetřila prvních šest týdnů, jedna zmínila doporučení známé osoby až na dva roky; odborné doporučení bývá individuální a závisí na rozsahu zákroku.
Závěry z diskuze
Shoda
- Přirozené otěhotnění po odstranění jednoho vejcovodu je možné a v praxi se vyskytují úspěšné případy.
- Názory lékařů na další postup (čas na opětovné snažení, omezení aktivity) se významně liší.
- Kyselina listová je doporučována jako součást přípravy na další těhotenství.
Sporné názory
- Doba, kdy začít znovu snažení: „můžete hned“ versus čekat 2–3 měsíce, tři měsíce nebo půl roku.
- Vliv odstranění jednoho vejcovodu na plodnost: tvrzení „šance je snížena o 50 %“ versus názor, že tělo dokáže přizpůsobit ovulaci a šance není poloviční.
- Obnovení fyzické aktivity: někteří radí šetřit alespoň šest týdnů, jiní uvádějí delší omezení (až dva roky podle zkušeností známých).
Otevřené otázky
- Jaká je kvantitativní míra rizika opakování mimoděložního těhotenství po prvním výskytu?
- Jaký je optimální individuální interval (konkrétně v měsících) mezi laparoskopií a opětovným snažením, s ohledem na věk a plán více dětí?
- Do jaké míry zůstávající krev po operaci zvyšuje riziko srůstů a jaký je časový rámec pro jejich vznik a prevenci?
Zmíněné značky a firmy
Calibrum baby plan, Makro, menstruacnikalisek.cz, kalisek.cz, Františkovy Lázně
Zmíněné produkty a metody
laparoskopie, revize (kyretáž), kyselina listová, Calibrum baby plan, měření bazální teploty (BT), ovulační testy, menstruační kalíšek, digitální teploměr, IVF, spinning
Místa a osoby
České Budějovice, Soběslav, Františkovy Lázně, Průhonice, Hostivařská nádrž, Ostrava Hrabůvka, Mostecko, Praha, MUDr. Hořejší, MUDr. Hošek
Myčku máme doma, tam se vaří vždy jak pro závodní jídelnu. A je to supr. Doma to zvládám, ale musím mít nádobí dřív, než přijde MM z práce. Když se plánoval byt, MM myčku nechtěl (vždyť jeho maminka ji také nemá 🙂 ) a to mu ji všichni vnucovali. Tak ji teď budem muset kupovat dodatečně a předělávat kuchyň... 😉
no blani nestacim se divit, my mycku taky "nepotrebovali" a kvuli mycky, kterou jsme razem chteli v lednu predelavali kuchyn... tak co mame jeste spolecneho....??? 😀
jinak to mlaskani sam na sebe, skvele, taky me to pobavilo...hlavne ty jsi musela mit zachvat smichu, ne?
a marti po grilovani je mycka k nezaplaceni.... 😀
a bud v klidu, ja to po sobe taky nectu, takze chyby neresme a zadne tam nemas...
To víte, že jsem se začla řehtat, až jsem ho vzbudila. 😀
Luci, naštěstí se snad nechal přesvědčit a udělali alespoň přípravu na myčku. Tak to snad nebude takový problém. Taky si myslím, že nádobí z myčky je i hygieničtější. U MM rodičů se myje nádobí v napuštěném dřezu, neoplachuje se a utírá se do utěrky. Na to jsem si musela dlouho zvykat. 😖 Přijde mi to strašný. Já ho alespoň opláchnu a nechám okapat...
Naši mají myčku a když se jim teď rozbila, tak se mamka nemohla dockat, az bude zpátky. Tohle jsou manžílkovi rodiče, tam se neodmlouvá 😅
Blani 😀
Naši měli myčku snad deset let a když se jim teď taky rozbila, tak během týdne měli novou 😉 Už si na ní taky tak zvykli.
Mám zase pracovní novinky, jak se to tady tak mění, hlavně to vedení. A žádná radost, a tak za mnou přišla sekretářka, že mě zachrání jediný ... a že se teda musíme hodně snažit 😀
Ještě ne, ráda bych to nejdřív řekla kolegovi a ten má teď dovolenou, takže až za 14 dní, když se tady zase sejdeme. To už budu mít po dalším UZ a po odběrech, takže budu mít větší jistotu, že je všechno v pořádku 🙂
dneska se holky loucim, jedu se podivat na tehu kamosku, za tyden ma termin...tak to budu zavidet 😉
a pak se jedu masirovat... 😝
Tak si hezky odpoledne užij a přeji krásnou masáž, kterou teď malilinko závidím já 😉 🙂
Marti, tak to je paráda, že to takhle krásně vyšlo 🙂 Sice asi nebudeš mít úplnou jistotu po mateřské, ale to je ještě daleko a do té doby může být všechno úplně jinak 🙂
A co se myčky týče, tak té už se nemůžu dočkat 🙂
Zuzko, to jo, co bude po mateřské, to je hodně daleko, tak to zatím asi nebudu řešit 🙂
Luci, já vím, taky mi to zas tak nevadí, že nemůžu jít 😉 Jenom mě bolí docela záda, zvykla jsem si jít jednou za dva měsíce, že to bylo akorát, když jinak pořád sedím u počítače, tak teď už je to třetí měsíc co jsem nebyla a je to znát.
tak holky uplne jsem te kamaradce to brisko zavidela, sluselo ji to...ach jo....uz ho mela i dole, takze to bude co by nevidet 😉 ted se jedu masirovat, tak alespon nejake pozitivum.... 😉
Ahoj holky, koukám jak jste se pěkně rozepsali... 🙂 .
Luci, je mi líto, že si to dostala a ještě máš takové bolesti, ale nic se nebuj, určitě to někdy vyjde a určitě brzo 😉 . Já mám kolegyni a její sestra, měla mimoděložní, pak srůsty takže operace a už má dvě děti, jedno se jí narodilo minulý týden a mělo 4,60kg 😀 , takže žádný strachy 😉 a to jí je skoro 40 let a ještě se zadařilo a bez pomoci, prostě tak samo.. 😀
Marti, tobě to vyšlo úplně suprově, to budou v práci za 14 dní čučet, co ?? Chtěla bych vidět jak se budou tvářit až jim to řekneš 😉 .
Jinak holky ta myčka...hned bych jí taky brala a všema 10, ale máme malý byt a už teď co jsme dostali svatební dary do kuchyně, tak ty máme v předsíni na skříni a v ložnici pod postelí 😀 😀 .
Joo... a holky kdyby jste mě viděly..jak jsem se strašně na obličeji osypala, na celé bradě mám nějakou vyrážku a všude beďáky a to i na zádech..ach jo ☹ vypadám jako puberťák ☹, doufám, že mi to sluníčko a mořský vzduch trošku vylepší 😉 .
ahoj milo, a co fotecky, to vis, moc se tesime... 😉
prave jsem prijela z masaze, bylo to uzasne...priste jdu za 14 dni na jednu metodu, co se pry zjisti, jestli jsou vsechny kosticky na spravnem miste a udajne by to melo pomoct k tehu, tak uvidime, jak na tom budu...ale uz mi prislo divne, kdyz se na me divala a ptala se, jestli jsem jako mala nekdy nespadla na kostr...apod se vyptavala a ve vsem mela pravdu, tak me trosku desila...ale zase jestli to pomuze, tak do toho jdu...
ahojky Luci, já si myslím jestli ti nebude dělat mobilizaci páteře, to je teda konečníkem, ale prý ti tam všechno srovná tak, že to máš na tom správném místě. Fotečky, manžílek akorát přivezl, tak až ho znásilním, tak mi je sem hodí 🙂 .
milo, taky už se na fotky moc těším 🙂
Luci, vypadá to zajímavě, koukla jsem na to jenom trochu, potom si to pročtu pozorněj 😉 Hlavně pak dej vědět, jak jsi se po tom cítila 🙂
jdu tam az za 14 dni, tak to je jeste cas, nijak se na to neupinam...ale treba mi srovna kosticky...
znama, co nemohla mit deti s manzelem se loni rozvedla, nasla si jineho pritele a dneska jsem se uplnou nahodou dozvedela, ze je tehotna, pry u te me maserky byla a davala ji dokupy pater, pry proto nemohla otehotnet...a to nevedela, ze tu holku znam, opravdu doktori tvrdili, ze deti mit nebude, takze jak mi dneska rekla, ze je tehotna, tak jsem valila oci....
tezko rict, jestli ji fakt pomohla, nebo zmena partnera...
tak ja se dneska loucim, v ramci diety jdu na 30 minut naskocit na orbitreck, tak ahoj zitra
holky, tak tady to máte, doufám, že se vám budou alespoň trochu líbit, jste úplně první kdo je vidí ( samozřejme až po nás 😀 )
FOTO: http://www.beremese.cz/album/album.php?vAlbumID...
Luci, dej pak vědět jaké to bylo, já bych to po dovče také možná zkusila 😉 .
Milo, kraaaaasa, nadherna kyticka a moc Vám to tam oběma sluší. a ty fotky v té zahradě, no krása....
ale mas uplne jine vlasy, nez tady v profilu, ze?
Milo, byla jsi nádherná nevěsta. Taková jemná, krásná 😵 Moc vám to oboum slušelo a šaty i kytičku jsi měla taky krásnou 🙂 My jsme měli svatbu kousek od vás, v Průhonickém zámku 😉
Luci, mám je jen o něco delší a tím pádem se mi docela dost vlní, takže proto jsou jiné, ale příští týden jdu zase tak, jako na obrázku 😀 .
Marti, také jsme to chtěli na zámku, ale tohle datum oddávali jen v dendrologické zahradě, takže jsme nakonec skončili tam 🙂 a i tam se nám moc líbilo.
A děkuji moc za poklony 😉 . Musím se přiznat, že i já jsem se tam sama sobě libíla 😀 a manžel, ten byl úplně super v tom žaketu s cylindrem 🙂 .
no milo opravdu dokonale, moooc vam to sluselo opravdu....
no spis jsem myslela, ze mas ted asi vlasky svetlejsi, nemas? 😝
Ahoj holky 🙂
Milo, fotky jsou opravdu krásné, moc vám to sluší. To já bych manžílka do tak svátečního oblečení nedostala, ale vypadá to supr. Jen si říkám, že vedle vás budu jak hroch. Vypadáš jak panenka... To já se cítím drobná jen když jsem se svou ségrou (měří 184cm 🙂 ).
Luci, masáž bych si taky dala, už mě všechno bolí... Ale slyšela jsem, že se to nedoporučuje a taková ta "jakomasáž" by mi stejně asi moc nepomohla. Jsem zvědavá na tvé zkušenosti. Já už se chystala na Mojžíšovku, to bude asi podobný systém.
Marti, ty si to umíš zařídit, co? 😉 Já zrovna zjišťuju, že na marodním dostanu nějakých směšných 1200 Kč (bez záruky, ještě se na to musím přeptat). Takže se asi raději nechám uschopnit, jak jen to bude možné aby si mohl manžílek alespoň odepsat něco z daní za spolupráci... Když není člověk jako zaměstnanec, tak je to fakt bída. ☹
Zuzko, včera mi volala mamka a "teta vědma" prý tvrdí, že to už věděla, že budem mít mimčo a prý to bude kluk. Tak jsem zvědavá... Je pravda, že mě trošku uklidnilo, že je přesvědčená o tom, že to tentokrát dopadne dobře. 😅

Jak pospíchám, tak píšu rychle a nečtu to po sobě, tak se moc omlouvám za plno chyb 😕