Bexsero a Paralen/Nurofen. Dát opět před očkováním?

11. črc 2023

Ahojte, ideme na druhe ockovanie bexserom, pri prvom mi Dr kazala, aby som dala paralen cipok PRED vakcinou.
Ideme buduci tyzden a neviem, co mam robit, ci zas dat, alebo pockat, kym nahodou teplota vybehne a dat nurofen sirup?

Syn ma 2 roky.

Dakujem!

claire90
11. črc 2023

Proc podavat leky pred vakcinou? Potrebuje doktorka maskovat reakce? Bexero jsme sice detem nedavali, ale nikdy bych nedala leky zbytecne preventivne a resila az radeji pripadnou reakci.

me_druhe_ja
11. črc 2023

Nikdy jsem před očkováním zbytečně nic nedavala. Nikdy žádná reakce ani jeden. Včetně Bexsera. A ten preventivní Nurofen se doporučuje snad jen v ČR, tady vůbec.

gruyerre
11. črc 2023

Ano, dala jsem paralen před očkováním a také večer před spaním, když byla malá jen lehce teplejší. Ty dva paraleny dítěti neublíží a vzhledem k tomu, že po Bexseru bývá velmi často horečka a bolest nožičky, neviděla jsem důvod, proč bych se nesnažila tomu zabránit. Ostatně dát čípek těstě před očkováním je v příbalovém letáku.

autor
11. črc 2023

@claire90 bexsero je na to vynimka. Odporucaju aj v pribalovom

autor
11. črc 2023

@gruyerre pri obidvoch vakcinach si dala?

gruyerre
11. črc 2023

Ano.

marky125
11. črc 2023

Ano, dala jsem před očkováním něco na teplotu.

lenkajan
11. črc 2023

Při běžných očkováních jsem nikdy nedávala, u Bexsera ano. Jak píšeš, doporučuje se to i v příbalovém letáku.

veru181
11. črc 2023

Dávala jsem na doporučení doktorky sirup po očkování v čekárně. Jen nějakou nižší dávku.

petulkadodo
11. črc 2023

@claire90 Je to doporučeno v příbalové informaci kvůli častému výskytu vysokých horeček. Nic o tom nevíte, ale hned útočíte. I přes paralenový čípek měl syn teplotu 38.

claire90
11. črc 2023

@petulkadodo take je v pribalovem letaku uvedeno, ze preventivni podani paracetamolu neovlivnuje ani jina ockovani, coz se celkem rozchazi s informacemi, ktere jsem dostala od lekarky ja, kdyz byly deti male. Takze netusim, co si o tom myslet. Nejsem zadna bio matka, nemam problem detem leky podat, kdyz jsou potreba, ale neprijde mi uplne ok je podavat preventivne. Prece jen lek ma ucinost par hodin a horecka muze prijit treba druhy den, pak mi toto podani postrada vyznamu. Ale tak kazdy at dela, jak uzna za vhodne, ze ano.

palja
11. črc 2023

Ano, dávala jsem. Je to i v pribalovem letáku. Dávat paracetamol při očkování a pak 6 hodin po tom. Není to žádné aby dr maskovala něco, ale dává se to jako premedikace. Bexsero je hrozný driak. V nemocnici se taky někdy dávají léky jako premedikace.
Ale ani tohle vám nezaručí nějakou reakci. Já jsem paracetamol dala, přesně jak je doporučeno a stejně měla dcera při druhé dávce horečky 40° po 3 hodinách celé 4 dny. To se pak hlásilo i na sukl, jsem ráda, že neměla něco horšího a že se z toho dostala.
První dcera neměla na Bexsero vůbec žádnou reakci.

janule0123
11. črc 2023

@me_druhe_ja dcera měla vždycky horečky, po bexeru dokonce 24hod … až byla kolem těch dvou tak ok… takže my jsme dávali, ale jen nad 38,5yyx ale dětská nám nikdy nedoporucovala preventivně, jednou nás dokonce varovala i bez mého dotazu, ze to někdo doporučuje .. ale pak ze to tlumí tu reakci, která je žádoucí u očkováni ..sestre pediatra doporučila dat preventivně …

zuzaaaaa
11. črc 2023

Dej preventivně nez pujdes k dr na ocko a pak po 6 hod. U Bexera se to proste dela, malej by ti urcite podekoval.

lenulen
11. črc 2023

Asi bych poslechla lekare, ale i v tom se nazory doktoru rozchazeji. Nase doktorka picha prevenar a bexsero najednou, to chce, aby se pred ockovanim dal sirup. My ockovali kazdou vakcinu zvlast a to rekla, at nic dopredu nedavame. Dcera mela reakci po kazdem ockovani. Nejsem zastance davat leky preventivne, nedelam to u sebe ani u deti.

autor
12. črc 2023

Napisala som jednej velmi uznavanej slovenskej pediatricke. Toto mi odpisala:
Dobrý deň, všeobecne sa pri očkovaniach nedoporučuje dávať Paralen či Nurofen. Výnimka je očkovanie proti meningokokom Bexsero. Váš pediater Vám poradil správne. Dokonca sa to doporučuje v deň očkovania podať 2-3x. Pred a potom ešte 1-2x po očkovaní. Paracetamol ( Paralen) zmierňuje bolestivú reakciu , nemá vplyv na účinok vakcíny, ale má vplyv na ovplyvnenie nežiaducich sprievodných účinkov pri tomto očkovaní.

autor
12. črc 2023

Pri tých ostatných ("klasických) očkovaniach sa nesprávne dával preventívne Paralen alebo Nurofen,aby deti nemali teplotu. Ale to je ten moment, ktorý naopak nemáme ovplyvňovať. Imunitná reakcia má prebehnúť bez výraznejšieho ovplyvnenia. U Bexsera však sú aj iné mechanizmy a tam naopak podanie paracetamolu prináša benefit.

mata2hari
12. črc 2023

Mě na to pediatr bohužel vůbec neupozornil.. a v tom letáku to fakt je..naštěstí měla dcera vždycky akorát večer teplotu do 38,5 a další den byla v poho.. 🙏

autor
13. črc 2023

@mata2hari a dala si nurofen alebo paralen sirup?

mata2hari
13. črc 2023

Nedávala jsem nic, nebyl důvod srážet..měla sice 38,2 nebo tak, ale byla v poho.. pediatr doporučoval paracetamol, takže paralen, panadol..

telios
31. srp 2023

Rozhodne nedávat Nurofen (u jakéhokoliv očkováni)- má protizánětlivé účinky a snižuje účinnost tvorb protilátek 🙂