Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

ikarkulka
11. dub 2012

@lucieeeee my si taky musíme vakcínu obstarat sami, převoz dr. nijak neřeší, jen nám řekla, abychom ji uchovávali v chladu.

z toho, co píšeš, mi vyznívá, že tě chce natlačit do hexy.

když jsi podepisovala to lejstro pro hygienu, nebyla možnost tam někam vměstnat, že neodmítáš apriori očkování, pouze konkrétní vakcínu, a že z důvodu, že ti ji dr. údajně není schopná obstarat, jste museli očkování jen oddálit? já bych to tam dopsala. nepodepisovala bych něco, co není pravda (že odmítám očkování).
ale to už je teď asi jedno. spíš pro příště.

diviska
autor
12. dub 2012

@lucieeeee týýý brďo, tak to je pecka :( no, já jsem se taky rozhodla pro infanrix, ale jen hib, a paní doktorka se zatím tváří, že ho objedná ona, a žádný problém. Já ho chci ale určitě až v roce. Navíc před tím bych ráda testy na imunitu, ale to doktorka zatím neví.. a zkoušela si jinou doktorku? Už si nepamatuju odkud si....?

diviska
autor
12. dub 2012

@ikarkulka já jsem taky podepisovala lejstro, přesto, že jsem vysloveně řekla, že chci očkovat, jen né hexu a né teď..oni se tím jistí

lucieeeee
12. dub 2012

@ikarkulka to jsem asi mohla, ale byla jsem ze všeho tak přešlá a zválcovaná, že mě to ani nenapadlo.připadala jsem si tam jak uličník.. a když jsem říkala,že to ale není pravda,tak mi na to sestřička sdělila, že tohle ale bude každému jedno,ten důvod, proč očkovaná není. no a místo abych to tam dopsala,tak jsem sklapla kufry a nechala to být... nějak mi u dr.vždycky vypíná mozek.. a nedošlo mi to až do doby,než jsi mi to napsala 🙂

lucieeeee
12. dub 2012

@diviska jinou jsem zatím nezkoušela, chtěla jsem počkat, jak to dopadne s touhle. ona je moc hodná,ale asi hlavně na ty maminky,co nevybočujou... začínám o tom uvažovat,protože pokaždé, když tam jdu, mám v sobě pocit, co zase, a to i když se ke mě chová vždycky mile,ale prostě nějak vnitřně cítím skryté napětí a nátlak,možná si to jen namlouvám,ale čím víc o tom přemýšlím,tím míň si to myslím. no a chci, aby malá chodila k dr.ráda,protože těch návštěv ještě absolvuje kupu. navíc při představě,že tohle budu podstupovat pokaždý,když půjde o očkování a já budu chtít poupravit standardní očkokalendář (a že toho ještě bude..)

lucieeeee
12. dub 2012

@diviska ale možná jsem jenom citlivka a namlouvám si to... 🙂

dana3262
12. dub 2012

@diviska taky budem davat hib. Ale radsi driv. Maly v lete poleze a ja se bojim tetanu.
Jsme vedeny v ockovacim centru a tam nas do niceho netlaci. Naopak pediatricka se tvari vzdycky smutne, ze jeste nic nemame a ze tam mam furt volat. Vcera jsem tam volala, ze zatim stale neni vhodne ockovat a pani v podstate nechapala, proc volam kdyz se nechci objednat a ze si mam zavolat az budem ok a ze muzou pred tim vzit krev na imuno.testy.

lucieeeee
12. dub 2012

@dana3262 ahoj,můžu se zeptat, co je to za typ očkocentra,resp.kde to je? mě před pár měsíci,když jsem do pár volala, říkaly že první povinné očkování nedělají,že to musí pediatr... a nebo jsi myslela ten motol?

dana3262
12. dub 2012

@lucieeeee motol. Jinde to nedelaj? A rekli ti proc? Jakej to ma teda vyznam?

diviska
autor
12. dub 2012

@dana3262 tetanu se taky bojím, malá už leze, včera mi lezla po zahradě, tak jsem jí furt prohlížela, jestli se nepíchla a měla jsem připraven kysličník 🙂 kdyby se nepřestala vyrábět vakcína tetanus/záškrt, nechala bych jí už klidně za měsíc, ale i ten HIB je zatěžující, tak holt počkám a budu ve střehu s kysličníkem noo.. a ty imuno testy ti nabídli v tom centru? A vy máte zdravotní problémy, že jste v centru?

gazelka02
12. dub 2012

holky nevite zda je nějaká reakce na očk.-tetanus?A po kolika letech se přeočkovava?Ja byla v 15 a jedna dr tvrdila že mam čas 15let a druhá že jen 10let tak nevim

lucieeeee
12. dub 2012

@dana3262 no v motole nás vzít nechtěli,když nemáme zdravotní indikaci... a jinde když jsem se ptala, tak důvod je vesměs ten,že očkují jen dobrovolná očka (cestovní, prevenary a tak...), ale tyhle první povinné nechávají na mudrech (aspoň tak zněla informace do telefonu). a v motole mi řeli,že je to na mě a dr.,že pokud by do toho jít nechtěla,musím holt hledat jinde..
@gazelka02 bohužel ti nepomůžu ☹

lucieeeee
12. dub 2012

@ludva tak jsem koukala na tu revoluční. na telefonu mají záznamník, ale na netu jsem našla, že infanrixy hexa ani jiné neočkují ani neprodávají,protože "jsou určeny pro mandatorní očkování dětí... Očkovací centra nemají oprávnění očkovat vakcínami pro pravidelné očkování. Očkování dětí v rámci dětského očkovacího kalendáře přísluší vždy praktickému lékaři. .." toť doslovně z jejich stránek ☹

dana3262
12. dub 2012

@diviska to bych se bala, ze neuhlidam ☹
Starsi mel v lete virozu a docela jsme se nepohodly s doktorkou. Chtela mu dat atb kdyz bylo crp min nez 8 a ja nechtela. Mel ji asi 2x protoze mel 4dny horecku, 1den pauza a dalsi 4dny horecka. Je alergik, ekzematik, ale byla to v podstate jedina jeho nemoc, co trvala dyl nez 3dny. No a na to konto, ze jsem chtela vedet, co to bylo a ze doktorka se tvarila, ze jsem s atb udelala chybu, ze jsem je nedala, jsem nas vzala na imunologii a vyzadala si testy. Z tech vysly zvyseny cytomegaloviry a ebviry, ale asi mame cela familie. Z vyteru mel zlatyho stafylokoka (proto jsem nechtela taky ty atb) a hemofila a v moci enterokoka. Tak je vedenej jako dite imunitne slabe (i kdyz nemocny nebyva-snazim se, aby nebyl). No a mladsiho tak chci diky tomu vest taky. Ten hned po narozeni dostal colinfant a hlidam si ho od zacatku. Jenze u prvniho jsem nic neznala a ani nechtela predpovidat ☹
Pediatricka mi rekla, ze do ocko.centra nas nevezmou, ze je to jen pro vazne nemocne deti (kardiaky, onkologicky nemocne atd).

dana3262
12. dub 2012

@diviska 1.schuzku v ocko.centru nam domluvil nas znamy lekar z motola :-/

lucieeeee
12. dub 2012

takže jsem mluvila se zastoupením výrobce infanrixu v čechách (GSK) a vakcína se do čech vůbec nedováží,takže tím to hasne a doktorka měla pravdu. aktuální možnost: hexa nebo infanrix hib a obrnu a žloutenku pak doočkovat zvlášť. takže zase mám o čem přemýšlet...

ikarkulka
12. dub 2012

@lucieeeee je mi to jasný ☹

nae
12. dub 2012

@gazelka02 AHojky, ja mam teraz 30 rokov a ked som bola u praktickej dr. kvoli potvrdeniu do tehot. preukazu, tak sa pytala, ci uz som preockovana.Vravela som, ze nie a ona, ze sa mam po sestinedeli teda zastavit, ze ma zaockuje. Ja sa na to nechystam, nemam dovod sa nechat ockovat. Neziaduce reakcie samozrejme mozu byt ako u kazdeho ineho ockovania - aj dlhodobejsie (problemy s imunitou). Je to velmi individualne.

beruska24.9.
12. dub 2012

@gazelka02 - je to tuším 10-15let. také mám jít na přeočkování, jen to mám trochu z ruky a zatím jsem se tam nedostala 😎

lojzina
12. dub 2012

@gazelka02 no to ti muzu cestrve rict 😀 ,me rekla dr ze max strop je 14 let...ja byla pred 14 dny ,letos je to 12ty rok od posl.ocka,od druheho dne priznaky chripky,vsechno me bolelo a v miste vpichu cervenej svedici a bolici flek,kterej s edo 2 dnu zvetsil asi 3krat a natekla ruka.super.takze k dr,dostala jsem atb a cosi na alerg.reakce.uz je to lepsi ale mam to misto porad jakoby zatvrdle...

miana
12. dub 2012

Ahoj holky, já se začala očkováním zabývat až nyní, kdy máme hexavakcínu i synflorix za sebou. V podstatě jsem řešila, jestli dám nebo nedám TBC... Hexavakacínu se synflorixem jsme dostávali v 6 dávkách na střídačku s rozestupy 14 dní, reakci neměl malý nikdy žádnou. Teď zpětně si teda trochu vyčítám, že jsem se o to vůbec nezajímala...první dávku hexy jsme dostali hned ve 2 měsících, kdy vážil pouze 4,4 kg. No...začínáme se o to zajímat vzhledem k dalším nepovinným očkováním a pro případ dalších dětí...

gazelka02
12. dub 2012

@lojzina tak já byla v 15 a letos mi bude 29 tak tam skočim...snad to snesu dobře 🙂

lojzina
12. dub 2012

@gazelka02 doufejme 😉

verusa.j
13. dub 2012

Ahoj holky, taky se chystám trošku pozměnit očkovací kalendář, zatím pořád zvažuji, co a jak budu ráda za názory - Předběžně jsem došla k tomu, že budu chtít odložit očkování alespoň na půl rok dítěte a očkovat Infanrix hib, pokud toto sdělím doktorovi, myslíte, že neubde pro něj problém sehnat tu vakcínu nebo je to individuální?

verusa.j
13. dub 2012

@ikarkulka - všimla jsem si, že se očkováním více zabýváš, mohu se zeptat, jak jsi řešila očkování ty u vašeho dětátka?

diviska
autor
13. dub 2012

@lucieeeee já půjdu do HIBu a žloutenku a obrnu doočkovat rozhodně nenechám 🙂 ale děkuji za informace..

diviska
autor
13. dub 2012

@miana jak se říká, lepší pozdě než vůbec a díky Bohu, že jste to zvládli bez reakcí! Já osobně do žádných nepovinných nejdu. Nechci ani část z povinného ( jako třeba žloutenka..)

@verusa.j tu Infanrix HIB by ti měla v ideálním případě sehnat doktorka - že ti jí objedná přímo k ní do ordinace, jinak ti dá recept a objedná ti jí lékárna, a ty si jí k doktorce sama přepravíš. Já osobně dřív než v roce očkovat nechci. Kdyby šel samotný tetanus, ten bych nechala dřív, mám z něj strach, ale vzhledem k tomu,že to nejde, počkám a holt budu v pohotovosti s kysličníkem 🙂

ikarkulka
13. dub 2012

@verusa.j ahoj, my očkování stále řešíme.
eliáš má zatím jen tbc a doma mám recept na infanrix hib. asi nakonec podlehnu a nechám to naočkovat.
podle mého by stačil jen ten tetanus a záškrt.

do mmr se mi vůbec nechce, asi to budu oddalovat co nejdéle.

verusa.j
13. dub 2012

@ikarkulka - a jak se tvářil doktor,že ještě neočkujete, já nevím, jestli to zvládneme oddalovat tak dlouho,ale dopůl roku chci určtě

miana
13. dub 2012

@diviska Hmmm... a co klíšťová encefalitida?