Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

nae
1. pro 2012

Pre všetkých, ktorí potrebujú podporu a radu -
ak chcete byť v súkromnej téme o ne/očkovaní, napíšte uživateľovi @prevenar -ovi. Radí vás privítame v príjemnej atmosfére.

nae
1. pro 2012

@vbrnka Prosím ťa, čoho sa bojíš? Trochu nerozumiem - vnútorne odmietaš dať štvrtú dávku, ale tlačí ťa to, že "musíš"?
Odber krvi u malého dieťaťa je dosť trápenie. Stačí jednoducho odmietnuť a nebude sa trápiť nikto.

prevenar
1. pro 2012

este doplnim .. strach vznika z nedostatku informacii a odstrenenie tohto nedostatku moze jednoducho kazdy dosiahnut pomocou studia. co si samozrejme vyzaduje volu a cas ..zial inak to nejde . informacie vam nemoze nikto "darovat"

pre kazdeho, kto ma zaujem o hlbsie studium tejto problematiky je urcena sukromna tema s viac ako 400 uzivatelmi. diskutuje sa v nej bez pritomnosti trollov a bez hadok.

ak vas oslovia tieto videa , tak urcite nevahajte a poziadajde o vstup u mna cez IP.

- http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/101014917...
- http://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/1029
-

https://vimeo.com/40119480

s pozdravom 🙂

vbrnka
1. pro 2012

@nae ach jo...tak dakujem este raz..pa

datela
1. pro 2012

@nae Halooooooooo,ale já jsem neřekla,že na to jdu a ani to v úmyslu nemám.Jen jsem psala,že je nyní období pro 4.dávku a chtěla si o tom,kdo má podobnou zkušennost s tím,že očkování mu něco vyvolalo a se zabedněností lékařů,vyměnit zkušenosti.Ani nevíte,co jsem si kvůli tomu vše zažila a proti komu všemu jsem už šla.Jsem zoufalá z toho,že nikdo nemá pochopení z lékařů.Takže co mě tady urážíte a napadáte?To,co dělám pro svého chlapečka,by málokdo vydržel.Kvůli tomu,aby byl můj chlapeček v pořádku jsem si prožila těžké chvíle,které bych nepřála ani nejhoršímu nepříteli.Tato vaše odpověď mě teda opravdu ranila a bohužel teda i rozbrečela,protože ze mě děláte někoho,komu je všechno jedno a zatím o tom vůbec nic nevíte a odsuzujete mě pouze ze zprávy,kterou jste špatně pochopila

slucky
1. pro 2012

@dorinek a jak jsi odkladala Hexu? O možnosti odkladat mmr vim a budu to takto dělat, ale s Hexou, ktera ted hrozi si nevim rady

zzuzca
1. pro 2012

@vbrnka ja som pred casom chodila do motola s najstarsim. su tam velmi mili, "vstricni" 🙂 a velmi som ocenila profesionalny a individualny pristup, dr. mali na nas vzdy vela casu a pred samotnym ockovanim velmi dosledne zhodnotili doterajsi posun syna, jeho aktualny zdravotny stav. proste super pristup. krv nam nebrali, ale u nas nebolo treba.

nae
2. pro 2012

@datela pošlem ti počas dňa IP.

elilen
2. pro 2012

Nevím, jestli se to tu už psalo, ale KDY doporučujete první očkování? Je jedno, jestli se jedná o hexu, infanrix nebo jen tetanus. Já bych chtěla dceru očkovat až po 2. roce. Myslíte, že už v roce a půl by to mohlo být OK?

keila
2. pro 2012

@dorinek děkuju moc. Doktorku mám k diskuzi svolnou, sice mě údajně musí nahlásit (co jsme se bavili u jiných očkování, ne u této druhé dávky priorixu), ale jinak je skvělá a do ničeho nenutí, ale jsem ráda, že vím, jak to je a že tedy budu říkat, že to jen odkládám. A můžu se zeptat, ty jsi první dávku dala? Pokud jo, v kolika letech plánuješ dát tu druhou?

nae
2. pro 2012

@elilen ten 2. rok je v poriadku, aj tých 18 mesiacov može byť už ok. Pokiaľ nechystáš dať dieťa do školky, tak je to v podstate jedno, kedy a či vobec začneš. Pre mňa je minimálna morálna hranica na povinné očkovanie od 6 mesiacov veku najskor.

nae
2. pro 2012

@slucky ahoj, podľa vyhlášky máš mať 3 dávky hexy do 12 mes. veku, celé očkovanie do 18 mes. veku. Ak začneš až po polroku veku dieťaťa, doporučujú sa len dve dávky a potom s odstupom tretia (ale to už je mimo vyhlášku...).
Ideálny rozostup medzi prvými dávkami je 2 mesiace, posledná dávka má mať rozostup aspoň pol roka.

elilen
2. pro 2012

@nae Děkuji za názor. S doktorkou jsme zatím domluvení na půl roku, ale chtěla bych to posunout aspoň minimálně na jaro, protože teď všude řádí chřipky. Na jaře jí bude 9 měsíců. Kdybychom to ale umluvili na příští jaro (bylo by jí 21 měsíců), tak bych byla radši.

dorinek
2. pro 2012

@keila @slucky - Dcera má klasicky 4 dávky Hexy a Priorix zatím nemá ani jeden. Dám ho asi v červnu (to jí budou necelé 4 roky) a druhou dávku dám buď po roce a nebo po 10ti letech, jako na Slovensku. Úřadů se nebojím, myslím, že jen tak vyhrožujou, ale jinak nic nezmůžou.

U syna (3 měs.) budu dávat Hexu jen 3 dávky. Legislativně i lékařsky je to v pořádku, ale doktoři ti to nenabídnou 😒 Začnu očkovat asi v 6-7 měs. Druhou dávku dám dva měsíce po první a třetí pak za 6 měsíců po druhé. U Hexy je stanoveno, že by měla být doočkovaná do 18 měsíců, pokud nejsou nějaké vážné důvody pro odklad. Takže teoreticky byste mohly začít očkovat i déle - v 10 měs dát 1. dávku, ve 12. měs. dát 2. dávku a v 18. měs.dát 3 dávku a konec. Tím je to vyřešený a nikdo na vás nemůže. A pokud by bylo dítko třeba před 3. dávkou nemocný, tak se určitě nic neděje, když se to o měsíc odloží. Já myslím, že vakcína to nepozná, kolik je dítěti měsíců 😀 😀 😀 Kamarádka má syna silnýho atopika, teď mu v únoru budou 4 roky a teprve nedávno doočkovali Hexu. A nikdo neřeší, jestli to není pozdě, nebo jestli to není špatně, že měli mezi dávkami větší odstup, než 6 měsíců. A to s ním jezdila na očkování do Prahy na imunologii. doktor si odškrtl, že je doočkovanej a jestli mělo očkování smysl, nebo jestli se vytvořily nějaký protilátky, to nikoho nezajímá... 😅

keila
2. pro 2012

@dorinek díky. Čekám druhé dítko, takže s druhým a hexou to udělám nějak podobně, jak píšeš ty. A že můžou být jen 3 dávky jsem vůbec netušila. Každopádně jsem ráda za tuhle diskuzi, konečně jsem k očkování našla ten svůj postoj a půjdu tou cestou odkladu. Hodně jsem i přemýšlela, zda vůbec dávat, ale rozhodla jsem se povinné dát, jen prostě jinak, než to dává moje doktorka.

dorinek
3. pro 2012

@keila - v příbalovém letáku Hexy výrobce dokonce doporučuje tohle schéma 2+1. Jednak se tím ušetří dítě a jednak peníze. Ale u nás není snaha šetřit ani jedno, ani druhé. Ale legislativně to tak jde, takže doktorce nemusíš nic vysvětlovat, řekni, že budeš očkovat tak, jak to doporučuje výrobce a basta.
Příbalový leták najdeš na www.vakciny.net

keila
3. pro 2012

@dorinek moc děkuju! S těmito argumenty si budu jistější v kramflecích.

klara.jas
3. pro 2012

@vbrnka
@keila
toto info mám z přílohy knihy p.Strunecké, kterou vypracovala právnička Ligy lidských práv Z.Candigliota. Platí pro všechna povinná očkování. Píše v ní toto:
V České republice je zákonem o ochraně veřejného zdraví stanovena povinnost podrobit se těm očkováním, která upravuje prováděcí vyhláška o očkování proti infekčním nemocem (konkrétně paragraf 46 zákona č.258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví). Zákon upravuje 2 výjimky, kdy lze neočkovat - při zjištění zdravotního stavu, který brání podání očkovací látky, neboli trvalé kontraindikaci, nebo při zjištění imunity vůči infekci.

Tím teda lehce upravuji svůj poslední příspěvek - Pokud se necháte vyšetřit na přítomnost protilátek (nevím, jak jinak lze prokázat imunitu, ale takto je to standartně) a na základě toho odmítnete další dávku vakcíny, nejde o splnění podmínky z vyhlášky, ale přímo ze zákona. Dneska jsem si tu knihu přinesla k počítači, abyste to měly přesně 🙂 Omlouvám se za pozdější reakci..

keila
3. pro 2012

@klara.jas díky za přesnou interpretaci, a to vyšetření na protilátky by doktorka udělala zdarma, resp. ze zdravotního pojištění? To asi ne, co?

vbrnka
3. pro 2012

@klara.jas dakujem krasne moc si m pomohla 🙂
@keila ja som dnes telefonovala s pani v ockovacom centre v motoli..mala asi vela prace a nebola velmi komunikativna ale stihla mi povedat ze vysetrenie stoji cca 400 a tvoj dr odoberie krv a posle u na rozbor, nemusis nikam chodit

keila
4. pro 2012

@vbrnka děkuji, to jsem potřebovala vědět. Tak uvidíme, co řekne doktorka.

nae
4. pro 2012

@keila Cena vyšetrenia závisí od spektra protilátok, ktoré si dáš vyšetriť (len málo pracovísk je schopné vyšetriť celé požadované spektrum). Za odber krvi u dr. si zrejme budeš musieť tiež zaplatiť (to je malá suma), aj za dané vyšetrenie - tá suma 400 sa mi zdá dosť málo vzhľadom na to, akými metódami sa to vyšetruje. To by som tipla tak na vyšetrenie 1-2 typov protilátok maximálne.

l__
4. pro 2012

Ahoj holky, mám 5měsíčního syna a rozhodli jsme se neočkovat. Je tu někdo takový ? Platil jste někdo pokutu ?

nae
4. pro 2012

@l__ ahoj, keby si sa chcela pridať do súkromnej témy o neočkovaní, napíš uživateľovi @prevenar -ovi, a on ťa tam začlení. Tam sa určite niekto nájde aj z českej strany.

klara.jas
4. pro 2012

@keila jsem ráda, že jsem mohla trochu pomoct 🙂 nejsem si jistá, ale myslím, že se to platit bude, když to není standartní postup. Jak to popsala nae, tak bych to viděla taky. Sice pojišťovna ušetří za vakcínu, ale to se tak asi nebere :-X

@l__ sestřenka má 6m holčičku a zatím neočkují, čeká asi do toho roku, protože zas není tak přesvědčená. Doktrorka je zatím nikde nehlásí. My jsme nedoočkovali celou hexu, končili jsme jen 5valentním Pediacelem a s MMR máme odklad na neurčito a taky se po tom zatím neptají. Další očkovat nechci a když jsem se o tom bavila s naší doktorkou, zda si ho i v takovém případě je ochotná vzít do evidence, tak říkala že je to sice proti jejímu přesvědčení, ale jedno dítě takové v péči má a další s nějakým nekompletním očko. O placení neříkala nic. Myslím, že tady to ještě není takový sport jak na Slovensku, to udavačství. Každopádně bych se jí zeptala na rovinu a popřípadě se přehlásila jinam, pokud bude z té absurdní menšiny. Na socku nic hlásit nemůže, je to proti zákonu o ochr.osob.údajů, což je lekho napadnutelné jednání, na hygienu asi může,ale co s tím udělají, to nevím. Ale pravděpodobně hrotit nebudou...

kaaccka
4. pro 2012

@klara.jas koukám, že jsi nechala naočkovat Pediacel. Je u nás v pohodě k sehnání a kolik se platí za dávku? Uvažuji o něm místo Hexa vakcíny. Nevíš jestli je u něj možné schéma 2+1? Předem díky za odpověď.

nae
5. pro 2012

@kaaccka ahoj, Pediacel stojí cca 800 Kč, schéma 2 plus 1 je možná (keď začínaš s očkovaním neskor, tzn. po polroku veku). Je dostupný na recept v priebehu pár dní, výrobca má českého dodávateľa.

klara.jas
5. pro 2012

@kaaccka ahoj, přesně, jak Ti psala nae.. Jinak my jsme ho očkovali až jako 4.dávku a bylo to na očko-klinice, když jsme se byly domluvit, co a jak, tak nám ho doktorka objednala k nim do lékárny a pak jsem si ho v den očkování šla s receptem vyzvednout. Nevím, nakolik je možné, aby sis ho objednala sama a ušetřila nějaké peníze, takovou možnost jsem neměla. Následky na dítěti nesrovnatelné - po hexe atop.ekzém na celém těle ( a z jídla to nebylo, jí od té doby všechno), po pediacelu nic, úplně čisto.

pajenka
5. pro 2012

Ve vyhlášce je napsaná přímo Hexa, že? Takže pokud dám jinou vakcínu, je to jako bych neočkovala vůbec? Prostě jsem nesplnila vyhlášku.

kaaccka
5. pro 2012

@pajenka ve vyhlášce jsou vypsané nemoci, proti kterým očkuješ, ne vakciny. Žloutenka je psaná, že se musí očkovat ve 12 letech. viz. http://www.vakciny.net/normy/norma_p2.html

@nae diky za odpověď. Teď jsem četla vyhlášku a tam je napsané, že se musí očkovat 4 dávky. Nemáš zkušenost jestli jdou naočkovat 3 aniž by to byl problém s hygienu nebo se školkou?

@klara.jas díky za odpověď