Mám strach očkovat, mám strach neočkovat

diviska
2. led 2012

Milé maminky, milé ženy. Odmítla jsem nechat očkovat svou nedonošenou dcerku ve 4 měsících hexavakcínou. Doktorka na mě křičela a nechala mě podepsat papír, že očkování odmítám. To ale není pravda! Rozhodně nejsem proti očkování, jen se mi nelíbí hexavakcína a nelíbí se mi očkování tak brzo. Samozřejmě mě ale děsí výskyt černého kašle.. když jsem chtěla po paní doktorce, ať mi očkování rozloží, řekla, že to neudělá. Vím, ale, že některé doktorky to dělají. Máte s tím zkušenosti? Můj instinkt řekl neočkovat, a já bych se nenáviděla, kdyby se malé po očkování něco stalo, ale zase jí nechci zbytečně vystavovat riziku neočkování - prostě hledám kompromis..máte někdo lékařku, která je přístupná diskuzi o očkování?

takyja
28. led 2012

@petot Nemáš pravdu, s odstupy, jaké máme očkováno 4. dávka nestačí... dostala jsem tuto radu tady v odpůrcích a prověřila jsem si ji, bohužel máme krátké odstupy a booster je nezbytný.
@romcovaklarka Jasně, ale já tetanus považuji za nutný i v CZ podmínkách. Nemusí to být úraz, stačí tříska a to si pro "tetanovku" pokaždé neběžíš...

petot
28. led 2012

@artuse Existuje, pokiaľ viem, len záškrt-tetanus. Treba dať pozor, aby vakcína neobsahovala thiomersal (ortuť).

lojzina
28. led 2012

@petot ja ymslela ze ta rtut je v kazde vakcine?? 😕

petot
28. led 2012

@romcovaklarka @takyja Pozerám, že z formálneho hľadiska máš pravdu. ČR používa schému bližšiu americkej a tam sa počíta so 4 dávkami. Takže ospravedlňujem sa za nepresnosť.

Treba však povedať, že to všetko je záležitosť tabuliek a štatistík o hladinách protilátok. Protilátky neznamenajú odolnosť voči ochoreniu. Je dosť neznáme, čo tie rozdiely v pravdepodobnosti hladiny protilátok znamenajú z hľadiska ochrany. A o tom, koľko dávok je potrebných, sa vedú diskusie, a je to aj záležitosť komercie. Napríklad vakcína Synflorix mala udávanú 4-dávkovú schému, a keď hrozilo, že bude vytlačená z trhu 3-dávkovým Prevenarom, tak bolo ohlásené, že stačia aj 3 dávky. Rozhodne by som za tým nehľadal nejaké exaktné kritériá že "3 dávky málo, 4 dávky dosť".

Treba tiež brať do úvahy, že tie protilátkové odozvy sa značne líšia podľa jednotlivého ochorenia, a z celej hexavakcíny sú len 2 ochorenia, ktoré má podľa mňa zmysel riešiť vo veku, kedy sa dáva 4. dávka hexy: záškrt a tetanus. Ja osobne nie som zástanca užitočnosti týchto vakcín, ale dá sa o nich aspoň diskutovať. Ostatné nie sú podstatné: polio a čierny kašeľ som už vysvetlil, hemofilus prestáva byť natoľko nebezpečný po 2. roku (a tá vakcína má podľa mňa viac rizika než prínosu tak či tak), hepatitídu B nemá zmysel plošne očkovať.

Takže ak chce niekto dokončiť základné očkovanie, tak má význam len zistiť protilátkové odozvy záškrtu a tetanu. Možno sú už po 3 dávkach dostatočné aj pri českej schéme.

petot
28. led 2012

@lojzina Už nie. V živých nie je, a v neživých môže byť buď v zvyškovom množstve, alebo až 25-50ug. To je značný rozdiel.
Aj keď v súčasnosti sa hromadia dôkazy o tom, že nebezpečný je aj hliník, a ten je v prakticky každej neživej vakcíne. Viac: http://rizikaockovania.sk/dok/Aktualne_poznatky...

takyja
29. led 2012

@petot Podle odborníků bez té booster dávky (4. v mých podmínkách) protilátky pak ve velmi krátké době dramaticky poklesnou i přes jejich aktuální relativně vysoký stav, proto ta booster dávka. Haemophila neřeším, tam zrovna stačí ty 3 dávky, řeším tetanus, záškrt, obrna je diskutabilní (souhlas) s ohledem na její (ne)výskyt a černý kašel je asi také diskutabilní, ale nejsem 100% přesvědčená, že jej neočkovat. Žloutenka by v tom základu neměla ani být, to říkají i pediatři.

Děkuji za snahu vyjádřit se blíž k mému tématu a za snahu pomoci. 🙂

karmenta
21. bře 2012

Jsi dobrá žes odmítla, já podlehla, dala zároven Prevenar (3tí dávku) a první Hexy a nežádoucí účinky byly šílené (přestala žvatlat, byla jak tělo bez duše, nejedla, neusmíla se, bolela ji nožička a myslím že byla i nateklá, v noci mi brečela jak dlouho a tak jinak, prostě to nebylo to samé dítě co do té doby a co potom - naštěstí se z toho ted po třičtvrtě roce už dostala). Také jsem po tomto byla donucela podepsat nesouhlas s očkováním, nyní řeším co dál, bojím se jak očkovat další (at jakoukoli verzi) tak neočkovat.

diviska
autor
21. bře 2012

@karmenta to je šílené, aspoň, že už jste se z toho dostaly holky. Já teď budu nechávat brzo ten tetanus, protože ten mi přijde, že by fakt mohl hrozit - prý je nějaká rakouská vakcína, kde je tetanus a záškrt. To bych chtěla, jen musím zjistit, jestli to jde sehnat u nás v ČR, moje doktorka mi sice nakonec nabídla nějaké jiné očkování, ale stejně to byla 4kombinace a to nechci..jak máš starou dcerku? A co tedy už má naočkované?

ikarkulka
21. bře 2012

@diviska synovi je 19 měsíců, nemá zatím kromě (tehdy ještě povinného) TBC žádné očkování.
teď na kontrole v roce a půl jsem dr. říkala, že bych dala na dvouleté očkovat jen záškrt a tetanus, jestli mi může do té doby zjistit, zda taková vakcína existuje, a případně ji i sehnat.
odkázala mě právě na tu 4kombinaci s tím, že žádná 2kombince není.
kdybys zjistila něco víc a dala mi vědět, byla bych ti vděčná.

diviska
autor
22. bře 2012

@ikarkulka a nemáš z tetanu strach? To je asi jediná věc, které já se prostě bojím, až začne chodit a hrabat se v hlíně a tak 🙂 až zjistím tu dvoukombinaci, dám vědět

karmenta
22. bře 2012

@diviska ahoj, teď má 17 mes, zapomněla jsem napsat že se po tom začala divně otrepavat.byli jsme na eeg kvůli epilepsii, naštěstí se nepotvrdila.otrepy časem ustaly, proč začaly a proč skončily mi nikdo není schopen říct.dcera se narodila jako ext 😠 r.nedonosenec, po tomto byla k dalšímu očko poslána do ockov. centra, pro lékař
e to nebyly

karmenta
22. bře 2012

@diviska ahoj, teď má 17 mes, zapomněla jsem napsat že se po tom začala divně otrepavat.byli jsme na eeg kvůli epilepsii, naštěstí se nepotvrdila.otrepy časem ustaly, proč začaly a proč skončily mi nikdo není schopen říct.dcera se narodila jako extr.nedonosenec, po tomto byla k dalšímu očko poslána do ockov. centra, pro lékař
e to nebyly dostačující než. účinky pro zastavení ockov.tak jsem musela podepsat odmítnutí

diviska
autor
22. bře 2012

@karmenta jejda, a v kolikátém se maličká narodila? To je šílené, že to nebyly dostatečné nežádoucí účinky? A co by jako byly? SMRT?!!!!! Očkovací lobby je fakt příšerná

karmenta
22. bře 2012

@diviska ve 30 tt.no prý kdyby zůstala ležet.

takyja
22. bře 2012

@karmenta To není pravda, kdybys kontaktovala výrobce, tak ti dají přesný seznam nežádoucích účinků, které jsou kontraindikací. Není to jen, že "kdyby zůstala ležet".

ikarkulka
22. bře 2012

@diviska strach mám... jako ze všech nemocí. ale ta rizika a negativa očkování pro mě převažují. viz teď případ @karmenta, vžyť to je šílené! ☹
je mi moc líto, co se vám stalo, a jen mě to utvrzuje v tom, že takhle malé (navíc extrémně nedonošené) děti by se prostě očkovat neměly.
a to, co ti řekli, že to nejsou dostatečné důvody, to je opravdu vrchol. já bych jim to podepsala i bez toho (zatím po mně nikdo nic podepsat nechtěl), ale v tvém případě jsi snad ani nic podepisovat nemusela, to by mělo být automatické, že ji dál očkovat nebudou, nebo jen velmi individuálně.
držím palce, ať se to dál vyvíjí jen dobře.

eva_kocisova
25. bře 2012

Dobrý den,
vím, že máte všechny dost každodenních starostí, přesto bych Vás ale ráda požádala o pomoc a spolupráci. Jsem studentkou sociologie na FF UK v Praze a ve své diplomové práci se zabývám problematikou rozhodování rodičů o vakcinaci svých dětí. Abych lépe porozuměla celé situaci, připravila jsem on-line dotazník na adrese ockovani.myslen­ky.cz , který mohou vyplnit všechny (očkující i neočkující) maminky s dětmi ve věku 1 až 3 roky.
Budu vděčná za Vaši spolupráci na tomto zkoumání, které by v budoucnu mohlo pomoci i ostatním maminkám v jejich rozhodování, které, jak samy víte, nemusí být vždy jednoduché.
Všechny potřebné informace naleznete na stránkách ockovani.myslen­ky.cz . Ráda bych zdůraznila, že se nejedná o komerční projekt. Je to studentský výzkum, který dělám v rámci svého studia zadarmo pomocí vlastních finančních prostředků (i proto je pro mne každý dobrovolník velkou pomocí).

Děkuji všem za případnou pomoc.

S přáním krásného dne vám všem i vašim rodinám,
Eva Kočišová

karmenta
28. bře 2012

@takyja jojo, nežádoucích účinků je vypsáno hodně, ale pro lékaře to nebylo v tomto případě dostačující.

takyja
29. bře 2012

@karmenta Já nemyslím obecně všechny nežádoucí účinky, ale ty, které jsou kontraindikací pro další očkování - tj. ty závažnější a rozhodně mezi ně nepatří jen to, že dítě "zůstane ležet". Šíříš tady trochu bludy. 😉

lojzina
29. bře 2012

mmch.,slysely ste o vetsim vyskytu priusnic na Pardubicku?Nrejvic nemocnych je ve veku 15-19 let....odbornici se pry domnivaji ze ucinnost vakcin jiz vyprchala a nebo zmutovaly 😅 ☹ 😠 😠 😠 😠 😠

diviska
autor
29. bře 2012

@lojzina se z těch odborníků po.eru 🙂

lojzina
29. bře 2012

@diviska ja bych rekla ze maji pravdu,to ze vakcina ucinkuje plus minus 10 let se vi...a ted se budou divit?

diviska
autor
29. bře 2012

@lojzina no jistě, jako všechny vakcíny to vyprchává, takže si naočkujeme děti proti dětským chorobám a necháme je, ať si to vyžerou v dospělosti...

karmenta
29. bře 2012

@takyja nešířím, jen říkám co mi bylo řečeno. Např. mezi ty kontraindikační účinky patří neutišitelný pláč, oteklá nožka, bolest v místě vpichu.. Měli jsme, přesto to není důvod neočkovat. Je to na zvážení lékaře co "uzná" za nežádoucí účinek a co ne.

takyja
29. bře 2012

@karmenta To, co píšeš, jsou vše nežádoucí účinky, ALE jenom neutišitelný pláč (neurologického původu) je případnou kontraindikací.. ostatní jsou "jen" nežádoucí účinky. Takže opět - píšeš nepravdy.

racerunner
29. bře 2012

@kachen kdes přišla na to, že to je sajrajt? Hexavakcína je vysoce čištěná subcelulární vakcína- pro laiky- má málo antigenních molekul, v podstatě jen ty, které potřebujeme k vyvolání těch správných protilátek, tyhle molekuly velmi cíleně stimulují imunitu. Tys jako malá byla očkovaná celými bakteriemi, nekdy dokonce ještě živými...To byla darda...hexavakcína je proti tomu vědecký zázrak...nehledě na to, že jdeš na očkování s miminkem 3 x a ne jako dřív každej druhej či třetí měsíc. Když všecky přestanete očkovat, tak se eradikované infekce časem vrátí do populace. Holky něco si o tom přečtete, než sem napíšete takový kváky...sorry.

racerunner
29. bře 2012

Holky, jednou v životě byste viděly umírat své dítě na záškrt nebo se dusit při hemofilové epiglotitidě (která se díky očkování u nás téměř vymítila) a mluvily byste uplně jinak...

takyja
29. bře 2012

@racerunner Já jsem viděla své dítě s postvakcinační meningoencefalitidou (pravděpodobně spalničkového původu), s kolísavýma horečkama 40,5 stupně, které se nedaly srazit, se spalničkovou konjunktivitidou, spalničkovou vyrážkou po celém těle, otoky uzlin na 1,5 cm, tak prosím nežvaň.. netušíš, o čem mluvíš... chceš poslat fotky, jak takové dítě vypadá...mám je, mám i na videu záchvat neutišitelného pláče a nedokážu se na něj podívat, protože se rozbrečím pokaždé, stejně jako u těch fotek, a vyčítám si, že jsem dceři dala MMR. Ano, je jedna z milionu, ale je to moje dítě, na koho padl ten černý petr.

Teď mi řekni, jak bych měla mluvit?

racerunner
29. bře 2012

Chápu, že mluvíš takhle....A mrzí mě , že jsi jedna z milionu, ale pokud by se neočkovalo, tak budeš např. jedna ze 100tisíc...v odborné společnosti převládá ( a mámli být upřímná- je to jen medicína založená na důkazech tzv EBM, zatím ne dogma) , že děti, co mají takové ošklivé reakce po očkování, by pravá onemocnění těmito nemocemi snášely podobně vážně. Mrzí mě tvůj osud a nepřeji to nikomu. pracuji jako lékařka v nemocnici, vakcíny pro mě neznamenají žádný zisk...jenom prostě čím dál častěji hospitalizujeme děti s nemocí, na níž je jejich matka nenechala naočkovat- a začíná to být bohužel častější, než samotné reakce na očkování....je bohužel smutné, že lékaři nedokáží zatím vytypovat děti s predispozicí k takovým reakcím (často imunodeficit...), to i mě mrzí. Spalničková meningitida je příšerná věc, dokonce jsem jí viděla i u naočkovaného dítěte, ale v mnohem mírnějším průběhu...
@takyja

takyja
29. bře 2012

@racerunner No právě, že o tom, co píšeš nejsem přesvědčená (spalničky u očkovaného dítěte, možný průběh onemocnění v našem případě, atd.).
Očkovací proces trpí několika zásadními nedostatky, které primárně spočívají v totálních neznalostech pediatrů o základních principech očkování (pokusím se ilustrovat na našem případu). Pediatři neumí rozpoznat nežádoucí účinky vzniklé po očkování (dcera měla už špatné reakce na hexu, pediatrička mi na to řekla, že to, co popisuji, není možné a ještě doporučila souběžné očkování s Prevenarem, a já hloupá ji poslechla), místo, aby vakcíny oddělovali (zvlášť Prevenar a zvlášť hexu, tláskají to vše dohromady, dokonce někteří očkují i děti lehce nemocné, nebo bez potřebných odstupů mezi očkováním, atd.). U nás trable asi takto:
- přestože dcera má NÚ v rozsahu kontraindikace, chtěli jí doočkovat chybějící vakcíny, což jsem odmítla
- nikdo ji včas neudělal odběry na zjištění stavu imunity, ani na protilátky
- nikdo mi neuměl odpovědět na základní otázku, proč všechna očkování tak špatně snáší, přestože jsem na to opakovaně upozorňovala a konkrétně MMR očkování jsem se hodně obávala z důvodu předchozích špatných zkušeností
- dceři byl podán přes všechno Priorix Tetra, který zvyšuje riziko NÚ a jejich intenzitu
- hexu neměla dostat s Prevenarem, atd. atd.

Dcera by onemocnění možná zvládala hůře, ale byla zde cesta vyšetření imunity, protilátek a uzpůsobení očkovacího kalendáře jejímu zdravotnímu stavu např. v podobě monovakcín, odkladu MMR na 24.měsíců, atd. Což se nestalo v důsledku hrubých neznalostí a nezkušenosti lékařů zapojených v procesu očkování dcery. Podotýkám, že ten zpackaný očkovací proces má bohužel i ty důsledky, že dcera přes ty katastrofální NÚ nemá proti některým očkovaným onemocněním ani protilátky, takže to všechno bylo zbytečné... Finále je takové, že by ji chtěli doočkovat, ale to, co lékaře nejvíce zajímá je podepsaný informovaný souhlas, přestože mi nikdo neumí odpovědět na otázku, co se po očkování stane. Osobně katastrofálně postrádám jakýkoliv lidský a empatický přístup...

Dokud lékaři nebudou umět správně očkovat, bude se rozšiřovat skupina odpůrců očkování a lidí, kteří se budou bát děti nechat očkovat.

Omlouvám se, že jsem možná trochu v minulém příspěvku vyjela, ale jsem z toho už unavená a aktuálně vystresovaná, protože se nám rozhodnutí, jak dál a sama nevím, co je správné.