Očkování proti TBC, je možné nyní sehnat vakcínu?

kedynka
5. bře 2016

Ahoj. Slysela jsem, ze neni vakcina proti TBC. Jen pro potrebne. Chtela bych se zeptat,jestli mate stejne informace, nebo se da ted nechat nekde naockovat. Mam rocni dceru a toto ockovani pro ni mam zajem. Bylo by mozne pripadne ockovani v zahranici? Dekuji

ababunk
5. bře 2016

Hezký večer. Já se na to zrovna ptala u naší Mudry. Bylo mi řečeno, že se česká vakcína přestala(nevím z jakých důvodů) vyrábět a k dispozici je vakcína s Polska, ale...prý by nám ji nedoporučovala, snad kvůli vedlejším účinkům.Každopádně, kdybychom chtěli tu polskou, není problém. Asi jsou to předsudky, ale do polské vakcíny nejdu.

eficenka
5. bře 2016

@kedynka
pokud byl vaší dcerce již rok, měla by vás pediatrička upozornit, že již očkovat nelze...
teda lze, ale výsledek ochrany bude méně než 1%.
tbc má smysl očkovat jen do 1 roku života, kdy mají nespecificky vyvinuté lymfocyty, ted už si nědokáže vytvořit ochranu. projdi vakcinační web vakciny.net a toto info tam najdeš...

ababunk
5. bře 2016

@eficenka tuhle informaci nám mudra vůbec neřekla

eficenka
5. bře 2016

@ababunk
proto byly dříve očkovaní již novorozenci v prodnici, nejlépe si vytvoří protilátky, ale protože jsou moc malé, tak na ně byly skutečné zlé reakce, kmeny tbc zmutovaly a tak očkování proti tbc plošně zrušilo - nefunguje ( nebo tak v polovině případů) a má mnoho nežádoucích účinků...

ababunk
5. bře 2016

ano, o nežádoucích účincích vím. V porodnici jsme podepisovaly, že nejsme riziková skupina, tudíž se neočkuje.Jak jsem psala výše, naše mudr nás klidně naočkuje. Děkuji za informaci.

eficenka
5. bře 2016

@ababunk
toto je přímo z očkowebu, který vede RNDr. Petráš, který se podívlel na vývoji vakcín..

Proč se očkují právě novorozenci a ne malé děti nebo dospělé osoby?

Novorozenci nemají buď vůbec, nebo jen částečně vyvinuté specifické pomocné bílé krvinky. Právě díky tomuto očkování dostávají některé bílé krvinky impuls k tomu, aby se dovyvinuly a sloužily nejen k ochraně stimulované tímto očkováním, ale v budoucnu k ochraně vůči jiným infekcím nebo přecitlivělostem (jako jsou alergie). Zdá se, že díky tomuto očkování je i každé další dětské očkování efektivnější a možná i lépe snášené.
Všechny původní i současné práce vedou ke konzistentnímu závěru, že očkování novorozenců mladších 10 týdnů proti tuberkulóze zajistí nejlepší a nejspolehlivější ochranu.
Relativně dobrá, ale přeci jen o něco nižší se pozoruje u dětí očkovaných v pozdějším věku (ne však později než ve věku 12 měsíců). Očkují-li se starší děti nebo dospělí dříve neočkovaní, zpravidla bývá ochrana sporadická nebo dokonce žádná.

ababunk
5. bře 2016

Myslím, si, že tohle je zásadní informace, kterou bychom měly vědět.Dceři je 24 měsíců, tudíž by to bylo k ničemu.

kedynka
autor
6. bře 2016

@eficenka fakt?ja tk prave vcera cele procitala ale ne uplne podrobne a bylo tam te se ockuje i pozdeji

drakenn
6. bře 2016

Mam cerstve info od nasi mudr. Vakcina momentalne neni v CR k dispozici.

eficenka
6. bře 2016

@kedynka
http://www.vakciny.net/PORADNA/Temata/P_TBC.htm

je to tam uvedeno, že po roce ochrana není skoro žádná 🙂
@drakenn

soyevita
6. bře 2016

@kedynka Žila jsem 11let ve Španělsku-GC,proti TBC se tam i přes velký příliv migrantů(20let nazpátek) neočkovalo.Bezpečně poznali podle očkování TBC,že procházíme z východního bloku.Naočkovaná je pouze moje nejmladší dcera,která se mi narodila tady.Být Tebou,tak od tohoto očkování upustím.A pokud je pravda,že po roce už není ochrana skoro žádná,tak je to vlastně i zbytečné....

soyevita
6. bře 2016

@eficenkaodkaz si velice ráda přečtu 🙂

madre1
31. bře 2016

@eficenka ,kdyby to bylo tak jak píšeš,nebylo by pak potřeba přeočkování v 11.letech?
A co děti,které neměly žádnou reakci na očkování v porodnici a musely na přeočkování ve 2.letech?
Dnes jsem se informovala u mudry a žádná česká vakcína proti TBC nikdy nebyla.Očkovalo se vždy dánskou a jelikož už není dlouho na trhu(a zřejmě dlouho také nebude),očkuje se tou polskou.Jelikož jsem projevila zájem očkování už v porodnici a nespadáme do rizikové skupiny,bude nám povoleno v rozmezí 7-11.měsíců věku.Rozdíl v očkování novorozenců a starších dětí je pouze v tom,že u novorozenců se nemusí provádě tuber.test na případné protilátky 😉
Jinak pro info(mám kamarádku,která pracuje jako děstská zdrav. sestra na novorozeneckém),povinné očkování proti TBC se zrušilo v listopadu 2010 proto,že pojišťovny proplácely vakcíny porodnicím s velkým zpožděním a dostávaly se tím pádem hodně do mínusu.Kdyby bylo neúčinné,neočkovali by přece děti,které spadají do rizikových skupin 😉

kedynka
autor
31. bře 2016

@madre1 jj taky si nemyslim ze by melo byt neucine.jen co ja jsem slysela a nacetpa tai se zrusilo plosne ockovani kvuli castym komplikacim (spatne hojeni ranky) a dokud to nebylo zahohene se nedala ockovat hexa a nic jineho...no a ta danska je dostupna jen odmitaji dodavat do cr kdyz neodebirame vakciny plosne. Ted je otazkou jaka je ta polska vakcina....

ababunk
31. bře 2016

@kedynka od erudovaného člověka mám informaci, že raději neočkovat polskou vakcínu.

madre1
31. bře 2016

@kedynka ,to by mě také zajímalo.Prý mi ho ho polskou naočkují hned,ale na dánskou si budeme muset počkat do jeho 2.let.Tak teď babo raď-jestli počkat a risknout nákazu(vzhledem k migraci uprchlíků a jiných národností z rozvojových zemí),nebo jí do té polské?

madre1
31. bře 2016

@ababunk ,důvod je jaký?

ababunk
31. bře 2016

Důvod je ten, že nejsou známy žádné doprovodné informace a že je prý vakcína nespolehlivá, má vysoké procento nežádoucích, vedlejších účinků...ostatně, které očkování ne, že

eficenka
31. bře 2016

@madre1
já nikde o české vakcíně nepsala..

a pravdu nemáš, zdr. sestra o očkování toho moc neví ( kromě Cčkového předmětu na vš plus co se někde doslehne a semináře od farma firem)
odkaz, který jsem kopírovala je z vakcinačního webu, člověka, který se podílel na vývoji vakcín,sleduje jejich účinnost atd.
i primářka plicního oddělení potvrdila, že očkování proti tbc bylo zastaveno kvůli malému procentu spolehlivosti a velmi velmi vysokému procentu nežádoucích účinků.
v 11 letech se smí přeočkovat, protože ty bunky si tu odpověd pamatují a mohou zase vytvořit protilátky, ale pokud je očkován člověk ( dítě ) po roc věku života, tak už nemá nespecifické lymfocyty
( máš aspon základ histologie, lék. biologie, fyziologie či patofyziologie? ) ty bunky nemají odkud při očkování později odkud brát ( když se opřeočkovává, tu odpoved si vybaví)

eficenka
31. bře 2016

@kedynka
každý vir, bakterie , prostě všechno postupně mutuje, vkacína je opravdu zastaralá - protože kmen tbc zmutoval, funguje částečně zhruba ze 40%, což je velmi málo.
přední vakcinolog Mudr. Prymula zmiňuje, že se v průběhu několika desítek let dostane na trh nová účinná vakcína... to samé jako složka v hexavakcíně proti černému kašli, už m,oc nefunguje takže se nyní zkoumá a dává dokupy nová...

soyevita
31. bře 2016

@madre1 Já bych se té migrace nebála,žila jsem na Gran Canarii a uprchlíků tam příjžděli mraky už tenkrát,protože do Afriky je to,co by kamenem dohodil. A TBC se tam neočkovala a ani si nepamatuji,že by někdo mluvil o tom,že se někdo nakazil....Tuberu chytil můj strejda na vojně a to byl očkovaný.Takže jsme všichni museli na rentgen a znovu nás přeočkovali.Nikdo jiný neonemocněl.

madre1
1. dub 2016

@soyevita ,jenže,když se tu pravidelně nesnímkují plíce,nikdo nemůže na 100% vědět,jestli TBC má nebo ne.Pak se najednou zjistí(viz. např. ten učitel v Polné),že TBC má a je z toho pomalu epidemie 😅
Žádné očkování není na 100% spolehlivé-vždy záleží na celkové imunitě očkovaného člověka.Já jsem spíš pro prevenci,než pro následné řešení důsledků získaného onemocnění 😉

soyevita
1. dub 2016

@madre1 No jasně,každý to máme jinak.Já jen když si vzpomene na ty problémy s hojením.......,tak jsem ráda,že ty starší dvě očkované nebyly.A jsem moc ráda,že už se neočkuje.Mě samotné zůstala velká jizva a to je jen estetický problém.Teď jsem byla očkovaná proti Tetanus nepřeji vám zažít vedlejší účinky.V papírech mám,že už mě očkovat nebudou.Proto jsem pro,aby se toho očkování co nejmíň

madre1
1. dub 2016

@soyevita ,také jsem po očkování tetanem v kombinaci s černým kašlem a byla jsem tenkrát ráda,že to bylo v době,kdy jsem měla dovolenou.Takže vím,o čem píšete 😉
Ale rozhodně je lepší přežít ty vedlejší účinky,než prodělat onemocnění v plné síle a následně na ně zemřít 😉

nupta
14. čer 2016

Česká vakcína byla za totáče jednou z nejkvalitnějších a právě proto se přestala vyrábět, aby nekonkurovala sovětské, která však měla spoustu nežádoucích účinků. Náhrada se hledala jinde - dánská, ?německá a polská. Už v minulosti (cca v 90. letech) se zkušebně plošně neočkovalo v některých krajích - po této přestávce se zvýšil výskyt tubery. Je to věc názoru, ale já jsem slyšela z fundovaných zdrojů, že zrušení povinného očkování proti TBC bylo politické rozhodnutí...

eficenka
14. čer 2016

@nupta
tak tohle jsou velmi zavádějící informace,
tam kde se nikdy tbc plošně neočkovalo je jeho výskyt nižší nebo srovnatelný s čr, kde bylo dlouho povinné plošné očkováíní 😉
a jinak od té doby, co se v čr plošně tbc neočkuje, se jeho výskyt šnižuje
- koukni se na statistiku

riga
14. čer 2016

@madre1 ta prevence ale musí být účinná, jinak převládnou nežádoucí účinky a prevence přestává být prevencí a stává se ohrožující.

nupta
15. čer 2016

@eficenka Jak jsem psala, je to každého názor a je na každém, kterým informacím věří. Možná jsem trochu zaujatá, ale kdo není... Ovlivňují mě i jiné zkušenosti, ale ty informace ohledně vysazení plošného očkování v letech minulých mám nejen od doktorky, zprostředkovaně ze seminářů, ale i z webu vakciny.net, na který jsi též odkazovala. Je však pravda, že založit internetovou stránku umí kdekdo... A máš pravdu, že ze statistických údajů skutečně vyplývá, že mnohé nemoci nejsou již tak četné.

barnetka
15. čer 2016

...hovoří primářka pneumologické kliniky...http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096902795-s...
...a mimo jiné...toto očkování bylo označeno za postup "non lege artis" právě, kvůli očkování novorozenců, u nichž nebylo ještě možné prokázat případný imunodeficit ...a kdyby vás zajímali autoři, tak jsou to Dr Thon a Dr Prymula...a jinak..původní autor vakciny TBC je Koch....at se nehádáte o dánské či české vakcině 😉 a ještě k té polské BCG vakcině...nemá registraci v ČR, ale SUKL ji povolil do speciálního léčebného programu, akorát se hádají kvůli množství balení, protože to prostě nejde všechno uplatnit 😉-vyjádření MZ k tomu mohu taky dodat 😉