Odmítnutí očkování na tuberkulózu

pikl
22. bře 2018

Ahoj holky,
Prosím o radu, pokud má někdo podobnou zkušenost. Máme oficiálně povinnost očkovat dceru proti tuberkulóze, protože se manžel před spoustou let zdržoval déle než 3 měsíce v zemi s jejím výskytem. Když jsme o tom mluvili s pediatričkou, tak říkala, že si myslí, že v našem případě toto očkování není třeba a ať se domluvíme přímo s doktorem v očkovacím centru. Tam se už delší dobu nemůžu dovolat a přemýšlím, že to nebudu dál řešit, protože dceru stejně očkovat proti tuberkulóze nechceme. Bude nám za to hrozit nějaký postih, nebo to nebude nikdo řešit?

kaja2016
24. bře 2018

@zdenkaell v Podoli

kaja2016
24. bře 2018

@hanafaustyna My očkováli týden po narození a také to hnisalo, to spí bude invidivualni

kaja2016
24. bře 2018

@ladyhacek Když v porodnici vyplnis, že ty nebo otec dítěte pocházítě ze země, kde se vyskytuje či jste tam žili déle než tři měsíce, tak jste povinni očkovat a máte to očkování zdarma...

rajani
24. bře 2018

@kaja2016 i povinné očkování lze odmítnout.

pikl
autor
24. bře 2018

@kaja2016 já jsem dotazník vyplňovala až po porodu, ale přiznám se, že jsem si předem nenastudovala podmínky očkování proti TBC a nezapamatovala seznam rizikových zemí. Já i manžel jsme hodně cestovali, tak jsem pro jistotu vypsala všechny země, kde jsme byli delší dobu, a až dodatečně zjistila, že jediná riziková byla ta, ve které byl manžel před 20 lety. Předpokládám, že místní rejpalky asi moc necestují a mají tím pádem jednodušší dotazníky a jako bonus víc času na to, aby na MK lezly do diskuzí, o kterých nic neví 🙂

hanafaustyna
24. bře 2018

@kaja2016 možný to je,ale tři deti opravdu nic a jediná hnisani

leymea
24. bře 2018

@mary.jane
@zdenkaell ja to teda podepisovala taky mezi kontrakcema...

kaja2016
24. bře 2018

@pikl A proc bys měla něco studovat prosimte🙂 Zkus se tam poptat a jak se tam vlastně mas objednat, kdyz se tam nedá dovolat?

kaja2016
24. bře 2018

@rajani Hele to nevím. Povinné pro celou populaci odmítnout lze. Akorát tě pak doktor nahlásí na sociálku, pokud odkládá do nekonečna. Jinak tohle je očkování pro rizikovou skupinu, já tehdy četla, že to je pod pokutou, donutit tě ovšem nemohou. My to očkování dali, dcera to zvládla a dneska jsem ráda, že to má. Já ale nejsem proti očkování, naopak, ale přijde mi hrozně to řvát do tak malých miminek..

rajani
24. bře 2018

@kaja2016 to není pravda. Nahlášení na sociálku je protiprávní (vyzrazení lékařského tajemství). Prostě je proti ústavě, aby ti oockovali dite, pokud si to neprejes (s důvodu svědomí).
Na respektuji každou volbu od očkování všeho včetně nepovinných po absolutní neockovani. Jen je mým tichým přáním, aby všechna rozhodnutí byla plně informovaná.

Já očkuji individuálně (ne v plném rozsahu nemocí) a mnohem později.

rajani
24. bře 2018

@kaja2016 jediné co hrozi je možná pokuta od hygieny, když zrovna vytáhnout kartu dítěte (ale lékař opravdu ani lidi z kontroly nesmí ponoukat že Omackova neockuji.
Ale i s pokutou je to ošemetné, vzhledem k tomu, jak píši s ustavou.

kaja2016
24. bře 2018

@rajani Jasny, chapu, taky to tak beru, A ze je o ockovani diskuze je dobre. Bylo by fajn, kdyby vsechny informace o vsem byly dostupne🙂 A odkud cerpas? Ja jsme zrovna dneska jeste cetla na netu, ze te lekar opravdu muze nahlasit na socialku (puvodne jsem tu informaci mela pouze od zname, ktera takhle dopadla). Ted jsem cetla, ze pokud lekar uzna, ze dite je zanedbavane, tak to muze udelat. A to uz je na nem, jestli bere neockovani jako zanedbavani... Pak je to samozrejme na socialce, jak to vyhodnoti. Ale jestli te muzou nejak nutit, to uz nevim... Ani nesleduju ty pravni dohry, jestli se nekdo soudil, nesoudil. Ty to vis? Uprimne me to prijde trosku absurdni. Neockovane deti, ktere bych rekla jsou trochu hrozbou pro spolecnost (pokud jich bude vice a vice) - napriklad pro seniory, kterym uz vakcina "vyprchala", se to moc neresi. Jako samozrejme chapu argumenty maminek, proc sve deti neockovat. A na druhou stranu, kdyz chces diteti dat jmeno, ktere neni v kalendari, coz absolutne nikoho neohrozuje (i kdyz je fakt, ze jsou nazory, ze to muze ohrozit samotne dite), tak ti ho odeberou, jako byla ta kauza s Pulnocni bouri...mimochodem take neockovane deti🙂

rajani
24. bře 2018

@kaja2016 nemůže, jen absence očkování nesplňuje podmínky zanedbávání (to že to nevi lékař a hlásí je věc druhá, bohužel). Pro více (právních) informací je super skupina na fb "Podpořite mně v osvětě.
Hele, už se tomu věnuji 5 let, nejvíce zahranični zdroje (odpichla jsem se do pubmedu a cochrane databázi prácí, učebnice biochemie, imunologie, toxikologie atd).

pikl
autor
26. bře 2018

@kaja2016 nakonec jsem jim napsala a kupodivu už mi i odepsali - v našem případě není riziko vyšší než u běžné populace, takže očkovat můžeme a nemusíme 🙂 takže vyřešeno

ivankapri
26. bře 2018

@kaja2016 Kolektivní imunita a teorie černého pasažéra jsou jen zastrašovací manévry lékařů a farmalobby. Nedávno jsem četla nějaké statistiky na Státním zdravotním ústavu, kde psali že více než pět procent (tuším tam bylo 10%) očkovaných si neudělá protilátky u vakcíny MMR, ať už z důvodu, že je tělo nevytvoří, či ze špatného skladování vakcíny, špatné aplikace.... A dle odborníků je potřeba pro kolektivní imunitu 95% proočkovaných, čili toho nelze dosáhnout i kdyby bylo 100% daného kolektivu očkovaných. A pozor nikdo neví kolik procent z celkové populace ČR má protilátky, mylsím, že to bude minimum. Kolektivní imunita se vždy musí vztahovat k určitému kolektivu, což je také nereálné.

katynka1
26. bře 2018

Ahoj já sama jsem měla oboustrannou TBC plic, nejdříve jen noční pocení,pak kasel, dusitý nezastavitelny kašel,taková bolest zad ze na nich ani nemůžeš spadat (jsem nekuřácka, abstinentka, ziju zdrave) 6m hospitalizovana.Muj bývalý šéf jezdil pracovně do Bagdádu a jiných zemí, chytla jsem tu TBC přenos 8h v jedné místnosti, vím, ze je to jen vaše rozhodnutí ale pokud mate možnost udělala bych vše pro to aby jste byli očkováni všichni, me bylo tenkrát 23 a byl to hrozny stres natož pak pro dítě. Nám děti očkovat nechtěli a byla jsem rozhodnuta, ze je nechám očkovat v Německu. Do dnes mívám sny o te izolaci. A i já jako miminko jsem ockovana byla,bohužel jsem v době přenosu byla poslední dny unavená, po zkouškách a celkové unavená. Jen také jiný názor.

kaja2016
26. bře 2018

@ivankapri Hele tak i kdyby 10 procent očkovanych nevybudovalo protilátky, tak 90 ano. To je dobrá statistika, ne? A ano, aby nevznikali epidemie viz aktualne zardenky, tak je potreba urcite procento proockovanosti. Proto je dulezite deti ockovat. Cim mene ockovanych, tim vetsi ta epidemie bude. Já se omlouvám, ale mě ten protest proti očkování nepřijde racionální.

rajani
26. bře 2018

@kaja2016 dobře, půjdete si teď zjistit jakou máte hladinu protilátek na zarděnky a necháte se případně oockovat? Když chcete účast na kolektivní imunitě?

PS: momentálně je "epidemie" spalniček, ale to neva holinky-hodinky...

packaf
26. bře 2018

@katynka1 a myslíte si, že byste TBC s vakcínou nechytla? A jak popisujete, v době, kdy jste to chytla, jste byla unavená. vyčerpaná, čili oslabená. Když teď tak "řádí" epidemie spalniček, jak je možné, že většina nakažených byla očkovaných? Chápu, že dříve se očkovalo, jak doktor kázal, nikdo se nad tím nepozastavoval, ale očkovalo se jinak, jinými vakcínami a méně nemocí. Pokud někdo věří jako @kaja2016 v kolektivní imunitu a chtěl by ji praktikovat na vše, tak byste nemohla vyjít ani do nákupního centra. Asi se nebudete ptát každého, koho potkáte, zda má očko na spalničky. Na očkované nemoci jsou léky, raději podám lék než, do dítěte cpát vakcínu s cizorodou DNA, neurotoxickými jedy a další směsí chemických koktejlů, kterou nemají řádně otestované a pro vpuštění na trh falšují data z testů! Pokud se logicky na očkováním zamyslíte a začnete se logicky ptát i doktora, tak zjistíte, že spoustu věcí nesedí. Doktoři ani nemají znalosti, aby vám důvěryhodně odpověděli, protože se to na medině fakt nestuduje. Takže proč mám věřit pediatrovi, že dělá vše nejlepší pro dítě? Nevěřím, jelikož má tolik benefitů z píchnuté vakcíny, že by byl hloupý, kdyby to nebodal do cizích dětí jak na běžícím pásu!

katynka1
26. bře 2018

@packaf ono ani to očkování není 100% je to jako očkování na pneumokoky, ve vakcine je jich na pár druhů a může/nemusí se stát, že chytnete pneumokoka, který vakcína neobsahovala. Já byla výjimka 1:1000. Já jen píšu, že jsem si tím sama prošla a to riziko, kde tu je tolik cizinců i ve školce pro svoje děti nechci tak pro ně chci aspoň tohle minimum. Prostě jsem pro očkovat TBC u svých deti. Bohužel, statistiky očkovaných děti a přesto nakažených spalniček jsem nikde nedohledala. Ani nemám čas. A já své pediatricce věřím. Byla i mou doktorkou a vše konzultujeme. Sama mi třeba řekla, že očkování proti klasickým neštovicím mi nenutí.

rajani
26. bře 2018

@katynka1 krajská hygienická stanice poskytne tyto informace. Jinak BCG vakcína zrovna až tak nechrání proti přenosu, jako spíš aby se tuberacky moc nerozvinula v těle. Ale to jistě víte od bych poskytovatelů péče 🙂

meiem
26. bře 2018

Zdravím, necetla jsem všechny příspěvky. My měli jít taky na očkování tuberkulózy. Též jsem se nemohla dovolat, tak jsem se tam prošla pěšky a vše bez objednani probrala se sestrou. Doporučili mi počkat s ockovanim az bude mit dcera naockovane alespon něco jineho (nevim cim se zacina v ockovani) a TBC dat az pak. Jsou pry dve ockovaci schemata na tu TBC - v prvnim se TBC začíná a v tom druhém se ockuje snad az v pul roce. Nejúčinnější je pry to první schema ale ja jela dle doporuceni na tom plicnim podle toho druheho. Kdyz jsem chtela dceru objednat v tech 6mesicich tak mi řekli, ze uz to nema cenu a ze ji tim zbytecne zatizim.. ale ze je to na mě jestli ji teda necham očkovat. Takze dcera je bez TBC (jako celkem me to mrzi, protože hodne cestujem a babicka uz TBC měla nekolikrat). Kdyz to shrnu, dcera ockovana neni. Zadne drama s toho nikdo nedělá (má uz necelé 3 roky). Potvrzení do skolky o ockovani jsme dostali úplně bez problémů.. ale pediatrovi jsem říkala vzdycky co jsem na tom plicnim zjistila a on to nekal neřešil.

amenophus
27. bře 2018

Ono už se dneska netestuje na protilátky? Co si pamatuju tak "za mých mladých let" se v páté třídě testovalo a očkovali jen ty, kdo protilátky neměli, bez ohledu na to, jestli pobývali nebo nepobývali v rizikových zemích. To mi přijde jako velmi rozumný systém a zajímalo by mě, proč se od něj opustilo?

katynka1
27. bře 2018

@amenophu mně dělali test a podle flíčku pak znovu očkovali.U děti ockovali rovnou.

rajani
27. bře 2018

@amenophus testovalo se, jestli drží protilátky po očkování (které probíhalo ještě v porodnici) 🙂

packaf
27. bře 2018

@amenophus Netestuje se, farmaceutické firmy by měly podstatně menší tržby, kdyby se testovaly napřed protilátky na očkované nemoci vůbec. V zemích, kde je povinnost očkovat, se jim daří nejlépe a doktoři mají také zajímavé výdělky, když to bodají podle vyhlášky, kterou navrhl nějaký úředníček v Praze, bez jakéhokoliv vzdělání v oboru.

barchen
27. bře 2018

@amenophus Protilátky se netestují z finančních důvodů vlastně na žádné nemoci. Je to drahé, pojišťovny to až na výjimky (pár dětských nemocí pro vážně nemocné) nehradí. Nejlevnější "nemoc" stojí pár stovek, nejdražší několik tisíc.

packaf
27. bře 2018

no nevím, zda je to pro pojišťovnu tak drahé, když mi v těhotenství gynekoložka nechala udělat test na protilátky na neštovice bez mrknutí oka! Pojišťovnám se akorát nelíbí náklady navíc, když se s výrobci a lékaři ještě můžou na tom dost napakovat. Pořád si lidé hlavně myslí, že očkování je pro dobro dětí a populace, ale nedokáží si už představit jaký je to miliardový byznys!