Byt ve městě nebo domek na vesnici?

1eso1
28. zář 2019

Ahojte,
pomalu ale jistě se mi blíží čas, kdy budu konečně řešit bydlení. Jsem s dětmi sama a přemýšlím jestli koupit nějaký byt ve městě a mít vše po ruce, nebo si splnit sen a postavit si malý domek na vesnici.
Mám auto. Jsem mobilní. Na vesnici je školka. Škola už tedy ne. Ale k lékaři, nakoupit a podobně bych vždy musela někam autem.
Mám hrozné dilema.

veroniquecz
29. zář 2019

@motylcice29 jste ve Vyškově? Kupovali jste dům od developera? Také se poihlizime tím směrem. Díky 🙂

motylcice29
29. zář 2019

@veroniquecz nee, Blansko 🙂ale myslím, ze bydlení bude v mnoha směrech obdobný....

bledulka84
30. zář 2019

@drep pokud se dohodnou, tak se složí... Pokud se nedohodnou, je to problém a než se něco vyřeší, trvá to. A taky ceny jsou obvykle od metru, takže cena za fasádu na paneláku je jinde, než cena na domečku. Ale to je jen čistě moje zkušenost v rámci vlastního bytu se společenstvím vlastníků... Teď mám dům.

bledulka84
30. zář 2019

@veroniquecz Vyškov je dál, než 20 minut. Tím směrem odpovídá vzdáleností tak Slavkov, já žiju 3 km od Slavkova a za mě má Slavkov vše, co je potřeba, školu i lékaře (i když to má i naše dědina)
@1eso1 já jsem z bytu, vyrostla jsem v Brně v paneláku a jsem ráda, že jsem na baráku. Taky jsem na to sama, občas je to pecka, ale to spíš proto, že rekonstruju starý barák. Ta volnost, kdy i malý děcka můžeš pustit na zahradu na písek a při tom třeba vařit, protože na ně vidíš, ta za to stojí. Jo, práce je to víc, ale to asi taky záleží, jak velkou budeš mít zahradu, takových 300m2 by byla úplná pohoda (my máme tak 700m2 velkou zahradu)
A taky mám nějak větší důvěru v to, že když tu vypustím děti na dětské hřiště, že tu nenarazíme na injekční stříkačku, bohužel po Brně se jich válí docela dost, jednou při akci pro děti v parku pod hvězdárnou dcerka málem šlápla na stříkačku u keře, kam se šla vyčůrat, tak od té doby z toho mám celkem strach.
Taky mám auto, máme tu jak MŠ, tak ZŠ, praktického doktora i pediatra, ale k pediatrovi jezdím jinam, malého jsem potřebovala dát do školky už ve dvou letech, tak taky vozím jinam. Jako bez auta si práci ve městě, děti ve dvou školkách a bydlení na vesnici představit nedokážu. Jinak třeba co se týče kroužků pro děti, něco máme tu, do některých vozím do města.

petulik81
30. zář 2019

Kdybych byla sama,radsi v bytečku s terasou ,do velkého mesta by me nikdo nedostal,ziju v meste s vybornou dostupnosti kousek od Brna,je to male městečko ale je tu veškerá občanská vybavenost,ja bydlím ve starším domecku,ale mam manzela,sama bych to nedala ten barak financne, neco jineho je novostavba, mám kamaradku,ktera je s detma sama v baracku,ale pomaha ji rodina a zije na vesnici ale myslím ze to zvlada super, takže si srovnat priority a možnosti.

kuliseks
30. zář 2019

@drep ono zalezi, jestli je novostavba nebo stary barak a jestli to cloveka nudi. My bydlime v domecku, docela malem,ale novem. Manzel by se v byte zblaznil nudou, nevydrzi jen sedet a nic nedelat, prace na zahrade miluje a deti to zatim zdedili v sobe taky. Za dve minuty jsme autem u doktora, ve skolce nebo na nakupu, dojdu tam i pesky s kocarkem pripadne. Za 10 minut jsme pesky v lese, kolem spousta kamaradu, deti, ale i vyhled, kopce, ovecky... meli jsme stesti na super misto a zatim i lidi kolem. Pokud nebudu muset, do bytu uz nikdy. Uz bychom byli s manzelem urcite i od sebe, kdybychom museli byt v malem kamrliku bez zahrady a jezdili treba jen na vikendy na nejakou chalupu 🙂 a to se s manzelem fakt hodne mame radi 🙂 no nic, snad neco nahore zaridi, aby to trvalo dlouho to stesti a my nemuseli nekam do panelaku. Ale presne jak se tu pise, kazdy chce neco jineho.. sestra by zase na venkov nesla treba. Proste kazdy at je tam, kde chce byt a jen si vsechno v klidu promyslí..

kuliseks
30. zář 2019

Navíc to ze je zahrada, neznamená, že se musí pořád něco dělat. Může být jen trávník na sekání a gril 🙂 nebo muzr byt hromada zahonu s kytkami a zeleninou, sklenik, jezirko atd. A to pak ano, prace dost a dost.. ale kdyz je to pro nekoho hobby, tak ho tezko nadchnete televizí a hospodami nebo kinem na kazdem rohu no 🙂

1eso1
autor
30. zář 2019

@lery92 díky za příspěvek. Taky nikde není psáno, že na to opravdu celý život budu sama. Počítám s tím, že budu často dělat dětem taxikáře. Ale zase na to nemusím být sama. Moje děti by nebyly jediný, takže bychom se třeba mohli střídat.
A když se zamyslim... Být zavřená v bytě pro mě není. To možná v důchodu

janety32
30. zář 2019

Z téhle diskuze to vypadá, že většina by preferovala byt, a hlavně, aby s tím neměli práci :D Já teda proti práci nic nemám, vyrostla jsem na vesnici ve velkém domě se zahradou a bylo vždycky co dělat a chodilo se do přírody. Pak jsem studovala a bydlela na bytě ve městě a už se nemůžu dočkat, až se přestěhujeme zase na vesnici do domu, který jsme si svépomocí postavili i s malým miminkem.Máme pozemek 5000 m2 a trávník a grilem tam fakt nemáme :D Je to luční sad s nějakou zeleninou a drůbeží. A co tady všichni zmiňují ty opravy a náklady - nevím teda, v čem jste to bydleli, ale já za 20 let s rodinou zažila jen rekonstrukci koupelny, změnu barvy fasády, výměnu oken - prostě klasika, co je po letech potřeba vyměnit ... A dům je v pořádku a slouží už 40 let 🙂

1eso1
autor
30. zář 2019

@janety32 Na tom asi něco je. Většina píše byt, protože je to vlastně bez práce. Přijdu domu a nemusim nic. Na vesnici člověk pořád jezdí autem, běhá po zahradě, vymýšlí co kde by se dalo vylepšit... Ale to je asi to, co mě na tom láká. Že člověk nepřijde domů, nekydne se na gauč a má klid. Že pořád něco dělá.

motylcice29
30. zář 2019

@janety32 schválně jsem si zkusila spočítat, kolik za 20 let das do fondu oprav + nákladu na provoz bytového domu a vyšlo mi cca 600 000 (platis 2500/měsíc, započítávam tam i elektřinu a vytápění společných prostor, náklady na údržbu, uklid, výtahy apod) za to si doma okna vyměníš, uděláš fasádu, žaluzie apod...koupelna, kuchyň apod budeš měnit u v byte u v domě 🙂 vycházím teda z toho kolik jsme platili my...muže to být určitě min i víc...ale ty náklady taky nejsou dlouhodobě zanedbatelný. A my teda fakt zahradu chceme téměř bezudrzbovou s grilem 😆

odula
30. zář 2019

@1eso1 a co takhle oboje? Pres tejden malej byt ve meste a na vikendy a prazdniny vypadnout ven? My jsme taky hrozne porad chteli vypadnout z mesta nekam mimo. Jenze deti rostou, a chteji konicky, a chteji krouzky... a zarizovat to logisticky by bylo z vesnice hrozne narocny .Ted moje prace a skola samozrejme taky ve meste... Manzel vyrustal na vesnici. meli tam prvni stupen, ale na druhej a stredni musel dojizdet a strasne ho to stvalo - nemohl ven s kamaradama, autobus jezdil posledni v sest odpoledne, takze zadny krouzky pokud ho nikdo neodvezl atd. Takze ono tech pro i proti je vic, je potreba zvazit celkovej zivotni styl - viz ty krouzky atd. (samozrejme zalezi na tom jakou vybavenost ta vesnice ma, treba tam je vyziti i co se tyce zajomvych krouzku). summa summarum - jsme se nakonec rozhodli zustat ve meste dokud deti budou chodit do skoly, a padame do prirody kazdej vikend (nemame sice chatu, to je mimo nase moznosti, ale aspon vyletujeme). tak drzim palce pri vyberu, at jste spokojeny. KDekoliv 😉

odula
30. zář 2019

@1eso1 hele - ve meste se fakt nemusis kydnout na gauc. Sice nebudes litat okolo baraku, ale obleces sebe a dite a pujdete do divadla na detsky predstaveni. Nebo do bazenu. Nebo do kina. Se fakt rozkydnout nemusis. ;)

lalalanka
30. zář 2019

Brala bych malý domek na vesnici.Jak jsem byla bezdětná,tak jsem říkala vesnice nikdy..a teď mám dvě malé děti a chtěla bych domek.Děti mohou být venku,máš domácí ovoce,zeleninu,vajíčka.Kor když máš auto a seš mobilní.

drep
30. zář 2019

@odula nebo na procházku, chodit se přece i v parku. Nemluvě o tom, že třeba moje rodné město má vprostřed divoký kopec s lesem a divočáty. To, že bych z města nikdy nešla fakt není proto, že bych ráda dřepěla na gauči. Tady jdu běhat po cyklostezce, u rodičů na chalupě to znamená běhat sama uprostřed lesa (jo, jsem srab). A fakt by mi domácí mrkev nevyvážila každodenní taxikaření na flétnu a na karate a na francouzštinu

dora13
30. zář 2019

Zalezi jen a pouze na tvych preferencich a prioritach, z toho, co pises, je patrne, ze se vic priklanis k domu na vesnici 🙂

Ja jsem treba clovek veskrze mestsky, na vesnici bych nesla ani kdyby mi platili. Urcite to ma spoustu vyhod, zahrada, vic prostoru, clovek muze deti vic poustet ven, v mnoha ohledech je to urcite klidnejsi, ale mne by strasne vadilo to taxikareni, nemoznost zajit si vecer s kamoskou na vino, zajit si zacvicit, atd atd. Vidim to na kolegynich z prace, co dojizdeji z vesnic okolo Brna, kolik je to pro ne stresu, vecne v zacpach, nestihaji, to by mne osobne proste nevyhovovalo a na to konto ozelim i tu zahradu (les, opravdu regulerni les) mame autem deset minut od domu.
Je to proste o preferencich, clovek vzdycky musi neco obetovat a fakt zalezi, co je pro tebe dulezitejsi.

dora13
30. zář 2019

A jenom bych teda dodala, ze zit ve meste neznamena nutne se po praci rozkydnout na gauc 🙂 My mame po vyzvednuti deti ze skolky pomerne bohaty program, muzea, detske galerie, chodime plavat, na navstevy ke kamaradkam, na ruzna hriste, jezdime do lesa, ale proste me mestsky program bavi vic nez hrabat se v hline a sekat travu -- ale urcite to neznamena, ze nutne musim byt pasivni lenoch, co se jen vali u televize 🙂

hafika
30. zář 2019

Přiznám se, že na vesnici bych asi nešla, ale můj sen je jednou domek na kraji města. Jinak momentálně bydlíme na malém městě v paneláku, který je přímo u lesa, pod okny máme dětské hřiště, takže od doby, co děti dokážou samy zazvonit na zvonek, si občas hrají venku samy a já je jen kontroluji. Jsme stranou, takže děti jsou zvyklé běhat volně po venku. Za mě je to takový kompromis mezi městem a vesnicí. Zas nevýhoda je, že k doktorovi je to 30 min pěšky, takže s nemocnými dětmi jezdím autem. Máme sice MŠ, ZŠ i doktory, ale naše ZŠ je nic moc a dítě má zvláštní potřeby, tak chodí do malotřídky vám vedlejší vesnici. Zatím vozím a fakt mě to někdy štve, navíc tam jezdit asi jen tak nebude, musel by stávat hrozně brzy ráno, zpátky uvidíme. Jsem opravdu ráda, že děti chodí do ZUŠ v našem městě, je to jednodušší.

aktakd
30. zář 2019

Vyhoda vesnice je, ze clovek neutrati tolik penez za "mestsky zivot" nebo jak bych to nazvala, proste za ty vyhody mesta - kino, divadlo, kavarny apod. Proste nemuzes jit jen tak koupit pecivo a neutratit dalsich 500,- protoze proste ten obchod tam neni a nebo tam maji jen zakladni potraviny, takze tam neni za co ty penize utratit.
A taky se usetri za "svatecni" obleceni pro deti. Nam v tuhle chvili staci jedna verze slusnejsiho obleceni pro syna, vetsinu casu travi v teplakach.
Takze I ty nevyhody vesnice (nic tam neni), maji sve vyhody ☺
Je fajn, kdyz se narazi na mile sousedy a ostatni spoluobcany. Pak muze stravit cas na prijemnych takrka rodinnych akcich jako je napr. paleni carodejnic, drakiada, hasicske souteze apod.
Jinak na vesnici clovek trochu ztraci soukromi a dost jeho kroku se stane tercem pomluv, a jinakost se nenosi...

veroniquecz
30. zář 2019

@motylcice29 Blansko je super, hlavně ten vlak. Jsi rychleji v Brně než mnozí brnaci 😁

veroniquecz
30. zář 2019

@bledulka84 a kde bydlíš?

motylcice29
30. zář 2019

@veroniquecz jo to jo 🙂rychlík zastavuje u nás a pak až v Brně, takže je to fajn... jako bonus je velký parkoviště u vlaku 🙂

bledulka84
30. zář 2019

@veroniquecz Křenovice, máme tu dokonce i 2 nádraží 😀 protínají se tu dvě různé tratě, takže i doprava do Brna (když nejsou výluky) vlakem je dobrá

bledulka84
30. zář 2019

@veroniquecz a je tu celkem i kultura, domecekkrenovice.cz koskrenovice.cz, taneční soubor křenováček, skupina histor. šermu buhurt.cz, hody, plesy, občas nějaké divad. představení...

pasiba
1. říj 2019

Já jsem se narodila do bytu a žila v něm 30 let. Stoprocentně paneláková jsem byla. Potkala jsem přítelem co měl domek na vesnici. Máme tři děti. Domek není veliký a zahrada taky ne. Děti mi jezdí do školy do města autobusem. A rozhodně bych už do paneláku nechtěla. I kdybych na děti zůstala sama. Třísky do krbu si udělat umím a pustit topení elektrikou taky. Pokud máš někoho, kdo ti třeba pomůže udělat takové ty mužské věci co se na baráku pokadí (třeba tátu nebo bráchu ) tak bych šla na vesnici. Já teda pro děti jezdím do školy takže mám možnost si do obchodu dojít každý všední den. Nechybí mi vůbec nic a děti jsou tu taky šťastný