Rozchod na konci těhotenství, sama s miminkem

anoanonym
15. led 2015

Dobry den vsem,
Rada bych touto cestou nasla maminku z Prahy nebo strednich cech, ktera zazila rozchod v tehotenstvi a zustala s miminkem sama.
Pritel si po 12ti letech vztahu uvedomil, ze od zivota ocekava neco jineho resp nekoho jineho... a ja sem zustala sama. Zatim nevim, jak vse zvladnu a moc by mi pomohlo, kdyby se nasla maminka, ktera podobnou situaci zazila a hlavne zvladla a ustala se cti.
dekuji

martiina_k
26. črc 2015

@eigii nechápu, že jsi od něj neodešla už před porodem (někdy v dubnu, jak jsi tady psala)... Až půjde do práce, sbal si věci a utíkej.... buď na chvíli k nějaké kamarádce, nebo někomu z rodiny, nebo si zjisti, kde je nejbližší azylák, tam tě s dítětem vezmou, pomůžou. Přece nemůžeš takhle žít. Pokud máš pocit, že nemůžeš, zavolej na nějakou bezplatnou linku pomoci, oni ti poradí, na koho se obrátit. Teď se ještě máš možnost na netu dozvědět informace, co až tě odpojí, izoluje od světa? Co potom ? Nebudeš mít nic, bude tě dál psychicky terorizovat, mlátit... chápu že je těžké někomu blízkému svěřit, co zažíváš, většinou se za to ženy stydí, ale seber posledních pár sil a poslední zbytky sebeúcty a věř, že tě za to nkdo neodsoudí, ale pomůžou ti.

letalnica
26. črc 2015

@martiina_k Jo, tak když jsem s malým utíkala od bývalého, volala jsem do azyláku v lednu a řekli mi, že tak o prázdninách budou mít místo... Není to tak jednoduché... A samozřejmě jsem jich v Praze obvolala víc a všude to bylo stejné.

martiina_k
26. črc 2015

@letalnica a jak jsi to vyřešila? To je děsný...

letalnica
26. črc 2015

@martiina_k Já se vrátila k rodičům, což jsem nechtěla. Nic jinýho mi ale v tý době nezbylo. Šla jsem i na úřad, jestli nemají nějaký sociální byt, a bylo mi sděleno, že když mám dvouletý rodičák 11500, jsem vysokopříjmová a nevejdu se jim do tabulek...

ginaibk
17. srp 2015

@eigii jsi tu jeste? Jak jsi na tom? Ozvi se tady. Ja doufam, strasne moc moc doufam, ze jsi uz odesla. Ten maly ti musi dat silu odejit, prekonat ten strach. Ted uz nejsi sama, ale ty a tvoje dite, musis myslet i na nej. Bohuzel vsechno do nejmensiho detailu, cos napsala, jsem si prozila i ja. Takze te moc mo chapu, a uplne se mi dela spatne pri cteni tvych slov. Jako pres kopirak sem mnou muj ex (paranoik, psychopat, zarlivec, jeden den uzasnak druhy den jsem od nej bezduvodne slysela ta sama slova jako ty) takto jednal a mluvil, a bohuzel me i jako tehotnou nakonec zbil, byla sem teprve 7.tydnu. A to byl konec, nasledovala nemocnice, a policejni vyslech. Cely tehotenstvi sem ho sice uz nevidela, zato o sobe porad daval vedet emailem, a ze psal veci, delalo se mi pokazdy spatne. Tehotenstvi sem nemela moc vesely, ale byla sem aspon uz v bezpeci, a nyni mam krasnou, zdravou, uzasnou holcicku, a resi se veci okolo uznani otcovstvi. Po porodu vidim take vse jasneji, uz nepusobi ty hormony, takze ani nemam potrebu plakat, a jediny co je nutny udelat s takovym chlapem, je ukoncit to. Je to lekce od zivota, ma to svuj duvod, proc mi/ti takovy clovek vstoupil do zivota, je nutne ted uvedomit si vlastni sebehodnotu, ze si zaslouzim lasku a lepsi zachazeni, ale hlavne ted chranit svoje dite!

merope
23. srp 2015

Ahoj holky, sice dítě (doufám, že jenom ještě) nemám, ale pár slov k tomu týrání - hádky jsou zvláště v případě dvou choleriků normální, ale jakmile jste za všechno vinné vy, jakmile začne žárlit i jen když prohodíte pár slov s kamarádem a ještě začne zpochybňovat, že je dítě jeho a dělá to opakovaně (občas člověku v rozčilení ujede cokoli), tak je nejlepší začít si všímat víc. Co je ale klíčové - přátelé. Pokud se přátelé dívají divně na váš vztah a on se vás kvůli tomu snaží v podstatě od všech přátel odštípnout, je důležité se nedat! Občas totiž nevíte, zda zmizet či ne - člověk a zvláště s dítětem často fakt ztrácí soudnost (vím, o čem mluvím i bez dítěte natož kdyby u toho bylo ještě dítě). A v tu chvíli je fakt občas potřeba to s přáteli probrat. Přátelé mohou i poradit, jak to třeba "dát dokupy" či vás nasměrovat na odbornou pomoc. Každý vztah má nějaké krize - a mnoho z nich se řešit dá. Nedá se žít s deb* a psychopatem. Většina chlapů není ani jedno ani druhé, jen je to prostě chlap, který je v mnoha věcech divný a nesmyslně (z našeho pohledu) uvažující. Mě v posledním vztahu nejvíce pomohl kamarád o skoro 20 let starší než já. Poradil pár triků, které zabraly (třeba chlapa pochválit - dělá jim to dobře). Ale žila jsem i s psychopatem, který měl následně podobné problémy i v dalších vztazích (manipulátor, "za nic nemůže", líný, chorobně žárlivý, psychicky labilní ale odmítající jakoukoli odbornou pomoc) - to nejde. A je třeba odlišit, o co jde - na to jsou odborníci či aspoň přátelé.

Pokud už je chlap psychopat a bojíte se, že by mohl jakkoli ublížit vám (či co hůře malému), doporučuji útěk naplánovat. Jakmile jste totiž majetkem nějakého muže (resp. to on tak bere), je to nejlepší, co může být, zdrhat co nejrychleji - ALE - když už jste to vydržely pár let, rozmyslete se, jak to přesně uděláte. Pokud vás nedokázal odstřihnout od přátel, je to jednodušší, pokud dokázal - vzpomeňte si na starší přátele a zavolejte jim, domluvte si s nimi schůzku (a nenechte v mobilu SMS-ky, maily, volaná čísla atp.). Jste-li fyzicky slabší, tak je lepší se domluvit s někým, koho se bojí, kdo vás dokáže ochránit a nebýt nikdy venku samy. Chápu, že s dítětem je tohle mnohem složitější, ale na měsíc-dva byste zmizet mohly. Pokud nebude vědět, kde jste, je to ideální. Pokud zjistí, kde jste, můžete čekat návštěvu. A jelikož podobní chlapi jsou zpravidla totální slaboši, kteří se následně jen sebelitují, za nic nemůžou, všichni jim ubližují a svět se proti nim spiknul, tak bych se bála napadení v opilosti, kdy můžou ublížit i dítěti - nebo i bez alkoholu. Může to být i ve stylu: "Když ho nemůžu mít já, ať ho nemá nikdo."

Držím všem pěsti v rozhodování. A hlavně - žena má sklony hledat si stále podobné typy, takže pokud jednou máte manipulátora, hrozí vám i podruhé, potřetí. Na druhou stranu - pokud chcete někdy v budoucnu děti, buďte rády, že je už máte. Mám řekněme "běžného" chlapa (na něco super, na něco na zabití), ale dítě pořád ne a roky ubíhají, rodina mě varovala, že si myslí, že se chlap o mimino nepostará, ale já to vidím tak, že chci dítě i za cenu toho, že bych se o něj měla nakonec starat komplet sama, hlavně aby už bylo, aby se podařilo (IVF a podobně). A to ještě mám pocit, že různými řečmi o tom, jak je těžké mít dítě a jak to člověka omezí a já nevím co přesvědčili toho mého, že vlastně prvních pár let vztahu vůbec dítě nechtěl. Blbost - jsou holky, co to zvládají úplně samy a ne jen jedno a jde to. Jinak znám i táty, kteří o dítě fakt stojí, ač o maminku už nikoli - a často nešťastní, když jim žena brání - a bavila jsem se s paní, co mají dítě ve střídavé péči - mě to přišlo super - týden může být naplno s dítětem a týden pro změnu má čas na sebe, přátele, koníčky a třeba i ten úklid bytu.

rybamrazena
23. srp 2015

@merope Dobra rada, ale ten posledni odstavec mel skoncit druhou vetou...

merope
23. srp 2015

@rybamrazena No, to o tom, že sama bych brala dítě i bez chlapa jsem chtěla napsat taky už od začátku 🙂 vlastně dřív než jsem se rozepsala o tom, jak zdrhat od tyrana. Prostě že jsou holky, co nemají ani to dítě a když už si najdou přijatelného chlapa, tak je skoro pozdě (je mi 40).

ginaibk
23. srp 2015

doporucuju http://chosino.7u.cz/Balikmoneyknih/Ne_Se_Me.pdf

@merope zena ma sklony si stale hledat podobne typy
Pouze do urcite miry pravda. Napr.se to vztahnout na urcite problemove typy jako alkoholik, nasilnik, apod. Ale manipulator, pokud si prectete, je clovek, ktery skryte manipuluje vsemi okolo sebe. Mam s tim zkusenost z posledniho vztahu. Proto doporucuji knihu v odkazu od NazareAga Nenechte sebou manipulovat. Pribeh Marek presne popisuje chovani a osobnost meho ex. Clovek to tezce rozpozna az casem, co se to vlastne deje!

rybamrazena
23. srp 2015

@merope Njn, jenze ty deti, ktere vyrustaji v neuplne nebo nefunkcni rodine, si to nesou cely zivot.
Ja chapu, ze proste nekdy clovek potka toho praveho pozde, a reci, ze deti jsou naplnenim zivota, tomu fakt "pomahaji" - stejne jako kecy o kariere a sobcich.
Jasne, pokazit se to muze kdykoliv - stejne jako napravit, ale z toho, co tu ctu, si spousta holek doslova naflakala deti v nadeji, ze se neco zmeni ( nejcasteji ten chlap), coz se samozrejme stane tak u 1 pripadu z 100.000. No kdyz si pak prectou, ze se to da zvladnout.... chapes.... Ne kazdy to zvladne a myslim, ze tady ty naivky prave ne. Ty jsi jiny pripad - radsi pockala's, nez mit dite s debilem, navic jsi urcite zajistena a rozumove jinde - jenze tady ty holciny nerozlisuji....

merope
23. srp 2015

@rybamrazena No, řekněme, že debila jsem pustila někdy když mi bylo tak 23, jenže pak se to nějak snad motalo v kruhu či já nevím co... a roky letěly. A s tím "počkalas" - no, šance s ním otěhotnět taky byla, jen to prostě nenastalo.

A děti by měly vyrůstat v úplné a funkční rodině, to je jasné. Ale co tu čtu, tak jsem nikde neviděla "myslela jsem, že těhotenství to změní", ale spíše "prostě jsme se rozešli ať už kvůli těhotenství nebo kvůli tomu, že krize vyvrcholila právě tím těhotenstvím a do té doby jsem netušila, co je zač". Zamilovaný holky jsou šíleně naivní - všechny, bez ohledu na věk. Jen když ti je 35 místo "jsem zamilovaná, nemůžu se rozejít" řešíš "nemůžu se rozejít, chlapa, co mi udělá dítě, tak rychle neseženu". A rozdíl je snad jenom v tom, kam až to necháš zajít a jak dobře dokážeš ze situace vybruslit.

A chlap, který ženský řekne, že je tlustá a ptá se, kdy to shodí, ten stejně časem uteče za nějakou dvacetiletou krasotinkou, tak je možná líp ho poslat do háje rovnou a najít si někoho pořádnýho. Analogicky žárlivce či tyrana. Ale pak je plno chlapů, kde třeba psycholog může poradit (a taky nemusí).

rybamrazena
23. srp 2015

@merope V podstate souhlasim, akorat bych v tech 35 resila spis smireni se s faktem, ze mozna nic neprijde ( a ono by, jak uz to tak byva, neco prislo), nebo, kdybych si nemohla pomoct, tak informovane porizeni Garpa - ale s dobrou genetickou vybavou.
Ty holciny nenapisou, ze ditetem resily vztah ( chlapa), to se pak clovek docte mezi radky - viz porad sedi u PC, dcera ho nezajima. A delal to i predtim? No, vlastne ano.....

nnell
23. srp 2015

@rybamrazena blahopřeju, že se ti nikdy nestalo, že ses zklamala v člověku, kterému jsi věřila (a to nemyslím jen chlapy, ale třeba kamarádku nebo někoho z příbuzenstva), pak bys nemohla vynášet takhle jednoduché soudy.

merope
23. srp 2015

@rybamrazena Co je to Garp?

nnell
23. srp 2015

@merope to je narážka na román od Johna Irvinga Svět podle Garpa 😉 Jeho početí nebylo, řekněme, zrovna standartní 🙂

pipi02
24. srp 2015

@rybamrazena Jsem z neúplné rodiny a nezanechalo to na mě následky....toto paušalizování není moc vhodné. Bohužel je doba použít a vyhodit a pánové si tento trend oblíbili ve velkém.

pipi02
24. srp 2015

@merope Střídavá péče je jedna z nejhrších zbraní. Psychologové si trhají vlasy a "tatínkové" jsou šťastní, že je jim justice nakloněna a zájem dítěte je v díře. Funguje pouze u velmi malé skupiny lidí.

eigii
25. srp 2015

Ahoj,tak stale jsem neodesla...tady nejde o to sbal se a jdi....proste ja vim ze by malemu nikdy neublizil a vim ze jednou prijde ten den "D" a ja si reknu a dost...ted je vse v normalu...ja se zameruju jen na malyho a uz i pracuju abych nebyla v ponorce...ted nemam na to si zbalit vsechny veci odejit....jsem samostatny clovek a jednou chci vse dokazat sama....proto az jednou nastane ten den tak chci abych financne nikoho nezadala o pomoc a byla samostatna....uz zacinam byt imuni proti jeho vykyvum nalad...naposled prisel s tim "kolik mi das penez na festak?" Jak kdybych byla jeho mama....a opet hadka o penezich....rok bydlim zadarmo doma podle nej a on plati cely najem..ja pracovala do konce porodu a od porodu zase pracuji....platim jidlo... vse na malyho..vse pro pejska a je mu je to malo...uz jsem se tomu vysmala...on si odjel a z festaku prijel jak vymeneny...a opet jsem pro nej milionova ale tohle beru jen ze vim ze zase prijde jeho zkrat...mam uzasny vztah z jeho mamkou a ona bohuzel vi jakej je...cholerik...sama mi rekne at se zbalim a jdu od nej a on se pak z toho zblazni ale chape me ze je to tezke....oba jsme vyrustali v uplne rodine...ja vim co z nej dela takovyho cloveka....trava...a proto ma ty zkraty...ted je zase jak milius protoze jsem mu rekla ze az se vrati z festaku ze my tu nebudem...mel strach...a ja vim ze jsem v tom hloupa ale kdybych mela odejit tak chci byt osamostatnena zvladat vse sama

speratovalucie
25. srp 2015

@eigii Partner mě fyzicky, psychicky i sexuálně týral. Zabavil mi prášky, otěhotněla jsem. Jak jsem to zjistila, nakupilo se ve mě tolik síly, že jsem odešla. HNED. Miminko jsem si nechala a je mu teď 6 let. Další partner byl to podobné jen bez násilí - samé ponižování, on chudáček, já pi... . Po 3,5 letech jsem odešla i se synem z prvního vztahu. Nynější partner, nyní už manžel, je pravý opak. Je to úžasný chlap, který přijal syna za svého, vzorně se o něj stará a máme krásnou půlroční holčičku. Takoví lidi se nezmění. Radím ti, zdrhej a to hned. Nebudeš litovat. Teď je jak milius, ano, to znám moc dobře. Ty chvíle, kdy si říkáš "Hurá, snad se probral, hurá, už je to dobrý.". Pak ale dostaneš spršku, jak ho vydíráš, jak na něj tlačíš, jak jsi taková maková a nediv se, až ti místo slov jednou domlátí obličejík. Vlastní zkušenost. Rozhodnutí je ale na tobě. Já jsem radši zdrhla, než do tohoto přivést dítě. I to mimčo v bříšku to vnímá a nehodlala jsem mít vynervené novorozeňátko, které se bude bát i mého hlasu.

karlajasmine
25. srp 2015

@eigii jakmile odejdes tak zvládneš vše sama i kdybys předtím neměla ani korunu nasetrenou. Zvládly to jiné, zvládala bys to taky. Akorát pro něj hledáš výmluvy (to není on, to tráva) a u sebe výmluvy proč neodejit. Už ti jednou vlepil facku, ty si vážně myslíš, že nikdy nesahne na malyho? Samozřejmě, že sahne..takovyhle chlapů jsou s časem čím dál horší. Jeho Vlastní máma to říká abys od něj odešla, co víc potřebuješ slyšet. Každý svyho štěstí strůjcem ale připadá mi smutný ze hledáš výmluvy místo toho abys myslela na vlastní hrdost a na život vašeho dítěte.

speratovalucie
25. srp 2015

A v nejhorším případě na malýho sáhne tak, že jak bude plakat, tak s ním zatřese a..... To vážně chceš riskovat??

nonnni
25. srp 2015

@eigii 1) jsem tezky cholerik a takto se nechovam...to neni o temperamentu, ale sebeovladani.
2) kdyz vim, ze po poziti neceho (notabene nelegalniho) se chovan, jak agresivni prase, tak se tomu vyhybam, jak cert krize....jsme obet u sebeovladani.

Nejsi samostatna, jsi zavisla daleko vic, nez si chces sama priznat. A do toho jsi privedla dite, ktere tomu je od prenatalniho veku vystaveno. Tva priorita ma byt ochranit dite, kdyz uz kasles na sebe.

Jsi zacyklena, vyhledej pomoc, sama to nezvladnes. Treba Bily Kruh Bezpeci http://www.bkb.cz/

merope
25. srp 2015

@eigii Tak já na rozdíl od holek to vnímám tak, že pokud "za to může tráva", zkusila bych to fakt přes nějakou odbornou pomoc a tam probrat, jak mu naservírovat fakt, že pokud s trávou nepřestane, odstěhuješ se pryč, protože normálně je v pohodě, ale jakmile se zhulí, tak se chová jako hulvát a zjevně si to neuvědomuje.

To je pak stejný jako s ožralou - nedá se s ním bydlet, být, komunikovat, nic - a jediné řešení je, že se ožrala jde léčit. Můj tip je, že se ti vysměje a raději bude mít trávu než tebe a dítě - ale to je jeho volba a pokud je to takový slaboch, tak pryč.

Mimochodem - pokud je skutečný a čistokrevný cholerik, tak tu sílu zbavit se závislosti na trávě v sobě má, jen se musí pro to rozhodnout a to, že jinak ztratí tebe i dítě, může být dobrý prvotní impuls. Ale nesmí mít pocit, že je tím manipulován příliš - stejně se musí rozhodnout on sám kvůli sobě a nikoli kvůli tomu, že se na něj tlačí zvenčí, jinak se spíše zabejčí. Ale to je popis pro čistokrevného cholerika, které znám až příliš, jsme doma 2 cholerici, já kombinovaný se sangvinikem a chlap do melancholika. To jsou 2 jiný planety a do toho výbušné. Na druhou stranu - pokud pochopíš co a jak, může být ten chlap i zlatý. Pokud hulí proto, protože je v permanentní depresi, že se mu v životě nedaří, co si myslel, že mu vždy půjde a má z toho pocity méněcennosti, pomuž mu najít psychloga. Ale pozor - občas se říká "cholerik" jen o těch, co jsou prostě sebelítostiví hulváti, od těch se zdrhá 🙂.

Rozhodně bych ale souhlasila s nonni a i pro tebe doporučila vyhledat nějakou radu odborníka - děláš to dobře (samostatnost, kdybys odešla a podobně), ale je to otec dítěte a do budoucna s ním budeš muset alespoň nějak vycházet a jestli i máma říká, že pokud odejdete, zešílí z toho, tipla bych, že to tak je - a dohadovat se pak se zhuleným chlapem, že mu v tomto stavu dítě nepředáš, ačkoli má v ruce soudní příkaz, že jako jo a řešit to pak se sociálkou...

@pipi02 Možná to bude tím, že bydlím v Praze a tady je přecejenom mnoho možností, jak střídavku realizovat na rozdíl od malých vesnic, kde to je prostě problém. Takže znám mnoho párů, které ke spokojenosti všech mají děti ve střídavé péči a nepřijde mi, že by tím kdokoli trpěl výrazně víc než kdyby dítě bylo jen s jedním rodičů a ke druhému jezdilo občas na návštěvu. Znám samozřejmě i mnoho párů, které to mají jinak - ale většinou ve formě, že otec na děti absolutně kašle a neplatí ani korunu. Jen výjimky jsou, že se domluvili, že dítě bude více s matkou, občas s otcem a všem to tak vyhovuje. A pak znám extrém, kde otec dítě chce, dítě chce bývat s otcem a matka se snaží všemu maximálně bránit a povolila až po rozhodnutí soudu a na minimum dané soudem. Vezmu-li škodlivost na dítě, tak tady ji vnímám jako absolutně největší.

pipi02
25. srp 2015

@merope Nejde o realizaci. Jde o zdravý vývoj dítěte. Dítě musí mít řád. Jeden pokoj, jeden rituál jak jít spát, jeden režim a ne se s batůžkem trmácet týden tam a týden tam....vím o čem mluvím. To co roste z těchto dětí....nechtěla bych to ani za milion! Psychologové vědí proč s tím ve větší míře nesouhlasí.

pipi02
25. srp 2015

@merope pokud to někomu vyhovuje, tak je to jeho věc a jeho rozhodnutí. Osobně mám k tomu odpor (zkušenosti a vzdělání) a nikdy bych to u svého dítka nedopustila.

rybamrazena
25. srp 2015

@nnell ale prosim, nemas ani nejmensi tuseni, jak jsem k nazoru prisla....

@pipi02 nepausalizuju - jen kolem sebe nevidim pozitivni priklad - jsem proto spatna ja? Vubec prvni, kdo me ponoukl myslenkou vsimat si lidi z neuplnych rodin, byly 2 osoby, ktere mi vycetly, ze na me jde videt, ze jsem z uplne rodiny - coz byl pro me docela sok.

@merope Jenny Fieldsova, zdrav.sestra, co nesnasela pach sexu, si nasedla na raneneho vojaka, co mu srapnel pocuchal mozek a mel neustaslou erekci. Jedine slovo, ktere vydaval, bylo "garp" 🙂

pipi02
25. srp 2015

@rybamrazena Co je úplná úplná rodina...pokud si žena najde špatného tatínka pro své dítě a skončí s dítětem sama a následně si najde někoho, s kým je po zbytek života......nebo alespoň velmi dlouhou dobu, jedná se o rodinu neúplnou? Muž se k dítěti chová lépe než bio blbec a následně tvoří rodinu. Genetika neznamená rodinu. Nikdy.

rybamrazena
25. srp 2015

@pipi02 ale to jsem ani nikdy netvrdila - a psala jsem tu opak! To, ze jsi nepoznamenasna, je ok. Ok?