Vdaná, ale bydlení bez manžela. Na co mám nárok?

16. bře 2024

Holky, vy tady víte všechno 🫣🙏
Na jaké příspěvky nebo na jakou pomoc bych měla nárok, kdybych odešla od manžela (s dětmi) a žila s nimi sama. Úplně se rozvádět nepotřebuju.... Ale jestli mám v takovém případě vůbec na něco nárok?
Mám zkrácený úvazek a ještě cca rok rodičovský příspěvek, ale neni to úplně moc, koukám po bydlení, co bych si mohla vůbec s takovou dovolit. Předpokládám že bych si děti dala sobě "do výplaty" na slevu (teď má manžel), ale víc mě nenapadá.
Případně alimenty úplně nevim, kolik by manžel byl schopen dát, jestli by dal bez rozvodu a soudu (to bych případně pak řešila, ale primárně rozvod nepotřebuju)

Děkuji moc za zkušenosti ❤️

j.a.n.i
16. bře 2024

Mas narok na výživné od manžela a teprve pak na nějaké další prispevky.

autor
16. bře 2024

@j.a.n.i ale to asi po rozvodu a soud urči?

lencaa11
16. bře 2024

Na úřad potřebujete že máte podáno na soude péči o děti + výživě před rozvodem výživné na nerozvedenou manželku ,rozvod úřad to vyžaduje bez toho žádné příspěvky nedají + se musí manžel vyloučit ze společně posuzovanich osob ...

exbordelar
16. bře 2024

A manzel predbezne vi o tvych planech?

moudivlacek
16. bře 2024

a ty pracuješ? pokud chceš uplatňovat slevu na dani na děti, musí být z čeho

moudivlacek
16. bře 2024

add peníze od manžela, pokud nechcete přes soud, je jen na vás, jak se domluvíte, manžel je ten první, který se, pokud jsi na rodičovské, má postarat

krisstina93
16. bře 2024

Manžel k tobě a dětem má v první rade vyzivovaci povinnost. Takže buď nechat stanovit výživné, to se dá i bez rozvodu, jinak budou počítat i jeho příjmy.

autor
16. bře 2024

Já bych se nechtěla rozvádět v podstatě vůbec, pokud bychom se domluvili. Znamená to tedy že jakýkoliv příspěvek nedostanu?
Jinak ano, pracuju, mám zkrácený uvazek

kadla88
16. bře 2024

Kdyz podas navrh k soudu, tak vyzivne na tebe + deti dostaneš. Rozvod asi neni nezbytny, ale nechci klamat. Muj byvaly platil na me asi 3 roky, rozvedli nas az pak.

moudivlacek
16. bře 2024

V tom případě se na alimentech i daních s mužem domluvte, musí Ti stejně podepsat, že nebude uplatňovat on. Já moc nechápu jaký příspěvek myslíš, pokud se nechceš rozvádět, bude se počítat i příjem Tvého muže, takže buď to uvidí jako Ty a domluvíte se na nějakých penězích, nebo Ti nezbyde nic jiného než ten rozvod, tam už pak není o čem. Pokud by ti poté Tvůj plat, alimenty nestačily, pak můžeš zkusit podat (na netu jsou i kalkulačky) žádost, ale stát úplně nemůže platit "zkusíme být od sebe" (pokud ten důvod je takový). Zkuste to nejdříve probrat doma ;)

moudivlacek
16. bře 2024

@kadla88 otázka je, zda by o to stál i ten chlap a nepodal pak rozvod sám ...

eviicka
16. bře 2024

Nejsem odborník, jen uvažuji nahlas. Dokud nebudeš rozvedená, tak máte SJM, to znamená všechny příjmy společné, takže (teoreticky) nárok na jeho příjmy a naopak - zkrátka stejná životní úroveň.

kadla88
16. bře 2024

@moudivlacek urcite souhlasim, malokdo chce asi platit na ex dobrovolne.

exbordelar
16. bře 2024

Take nejsem odbornik, ale dotaz me zaujal. Ono by to byla dost absurdni davka, kdyby sezdani lide zadali stat o prispevek (nejvetsi vydaj, kvuli kteremu bys nevysla by bylo vlastne dvojte bydleni - kazdy z manzelu vlastni byt, coz by byl luxus).
Urcite mas k odchodu od manzela vazny duvod. Nicmene manzelstvi je opravdu obrovsky zavazek, (ktery si pred snatkem malokdo uvedomuje), ze jste prakticky ve vsem v jednom pytli. V dobrem, i ve zlem. A nejde z toho jen tak vycouvat. Takze, nevim, jestli mame pravdu, ale myslim si, ze dokud budete manzele, bude se posuzovat vas spolecny prijem, tudiz pravdepodobne nedostanes nic...
Ale jak se psalo - manzel k tobe ma vyzivovaci povinnost, takze kdyz se dohodnete, ze budete bydlet kazdy zvlast, dohodnete se urcite i na financovani.

exbordelar
16. bře 2024

A otazka, ktera me zajima nejvic - zda se na bydleni kazdy zvlast opravdu dohodnete? A oboum se tim padem ulevi? Nebo ty chces odejit, on nechce, abys odesla? Nebo nejaka jina verze? Promin, vim, ze to nebyl tvuj dotaz. Jsem jen zvedava... kolikrat se najde reseni i tam, kde by ho nikdo nehledal...

moudivlacek
16. bře 2024

@exbordelar pak další věc, pokud by muž se přeci jen chtěl rozvést a stál o střídavku, tak si budou alimenty platit navzájem, ten, co vydělává víc, by platil samo víc, s tím je případně potřeba také počítat, že to není automaticky "já odejdu s dětma a ty plať "

lencaa11
17. bře 2024

Bez podání papiru na soud příspěvek nelze čerpat zvlášť to vás budou počítat dohromady pořád když budete bydlet na jiné adrese pořád budete manžela stát není dojna kráva jsou lidé kde se rozvádí na oko skze příspěvky

marselina
17. bře 2024

vyzivne na deti se da resit i bez rozvodu. projdete si ale koleckem ospodu ale da se to a jako vdana mas narok i na vyzivne pro sebe, ale do toho se málo ktery pravnik pusti.
ohledne prispevku na bydleni si myslim ze i jako vdana bys na nej mohla mit narok, ze manzela vylouci ze spolecne domacnisti ptz budete bydlet kazdy sam

marselina
17. bře 2024

@moudivlacek muj bratr ma stridavou peci, ex vydelava vic, alimenty byly vymereny obema stejne a zadne si mezi sebou diky stridavce neplati. Soudkyne jim sama rekla ze je blbost posilat si penize navzajem kdyz jde o stejnou castku

autor
17. bře 2024

Rozumím, že když jsem vdaná, máme pořád společne finance a společné vše, takže žádost o příspěvek na to bydlení třeba, je blbost...děkuju
K dotazu, jestli manžel souhlasí atd - už dlouho řešíme krizi, problémy, atd, odchod jsem navrhla já, on mi nebrání, nicméně on se mnou chce být, on mě dle jeho slov má pořád rád, nic se u něj nezměnilo, ovšem u mě ano, já s ním být nechci.... Věřím v to, že aspoň nějakou korunu i bez soudu by dětem dal.... Stridavka vůbec, to nepřipadá v úvahu.

kadla88
17. bře 2024

@marselina dovolim si nesouhlasit, ze maloktery pravnik se do toho chce pustit. Mam kolem sebe spusty rozvedenych a vsechny do jedne prispevek na manzelku pobiraji. Na to jsou zakony, stejne jako na alimenty. Dokonce i moje znama si v baru si nabrnkla typka na jednu noc, a bum, kluk plati jak mourovatej i na ni, protoze je na mateřsky, i presto ze manzele nikdy nebyli(ani partneri). Spis se stava, ze muz ma nizsi prijem a vyzivne na zenu se nema z ceho vypocitat.

marselina
17. bře 2024

@kadla88 ano na neprovdanou matku platit bude ale jen do dvou let veku ditete.
moje zlusenost je cerstva, muj pravnik do vyzivneho na manzelku jit nechtel a nechce a rozhodne ma muj manzel vyssi prijem nez ja. ja rodicak 6600kc on pracuje
v nemecku prijem ne zrovna maly

lencaa11
17. bře 2024

@marselina tak to je dobrý právník no když na to žena má nárok sice je to na díl někdy to trvá ale žena na to má nárok ..🫣

marselina
17. bře 2024

@lencaa11 ve meste jedna z nejlepsich, s chlapama se nemaze. tohle mi rekla narovinu, tyhle soudy nejsou pry nic prijemneho.
Ale manzel mi posila na maleho penez dost i navic tak to az tak neresim. Byt v uzkych resit bych to musela i za cenu zmeny pravnika

lencaa11
17. bře 2024

@marselina no tak výživné na manželku není nic extra o proti třeba vyzivnemu na dítě žena napíše svoje náklady + svoje přijmi a pak se to řeší jako výživné na dítě v tom podobném stylu nic extra co by soud zajimal tam není ale tak každý zřejmě nemá zájem to řešit i když je to ve prospěch ženy no

moudivlacek
17. bře 2024

@marselina oficialně se to dělá, jak jsem psala, samozřejmě, pokud někdo používá hlavu, z logiky věci stačí, když ten, kdo vydělává víc, pošle ten rozdíl, ale bohužel jen v případě, že s tím oba souhlasí. Ono ve finále je to jedno, ta částka bude stejná, ať se zvolí jakýkoli postup. Tím jsem jen chtěla poukázat na to, že nemůže 100% počítat s alimenty v bůh ví jaké výši, neb pokud se muž rozhodne, že chce střídavku, či rozšířenou péči, budou ve hře i její alimenty vůči němu, zda se udělá rozdíl, či si navzájem přepošlou svoji část už není podstatné. Ale nemusí, to nevíme ani my, ani autorka, ale je třeba předtím, než se upíšu někde k nájmu vzít v potaz i tuto variantu.

moudivlacek
17. bře 2024

A ty zvažuješ návrat, moc nerozumím, pokud píšeš, že s ním být nechceš, jaký je pak důvod se nerozvádět, stačí, když si odpovíš sama, já to potřebovat vědět nemusím ;) protože tímto stavem každý na svém písečku toho opravdu moc krom toho, co Ti manžel dá (po domluvě či soudně) nezískáš. Každopádně hodně štěstí, ať se domluvíte co nejlépe a v klidu.

fire85
17. bře 2024

Pokud nebudeš rozvedená, tak jsi v manželství a manzel se musí starat , jako ty. Takže na co příspěvky když oba vydělávate?

autor
17. bře 2024

@moudivlacek rozumím...
Protože se mi nechce absolvovat proces rozvodu...a protože pokud se rozvedeme, manžel přijde o dům, protože nebude mít spoludlužníka na hypotéku.... Takže pro mě alespoň dočasně stačí "jen" odejít a můžu mu tím, že budu stále napsaná na hypotece pomoct (ano, uvědomuju si rizika že mě může zadlužit), ale pokud by to šlo po dobrém a on by si (např) za rok, dva našel ženu a s tou by dům živil a splácel hypo, nevadí mi, že do té doby bude mít na papíře mě....
Pokud by se šlo domluvit, samozřejmě, pokud ne ..to je jiná pak

autor
17. bře 2024

@fire85 chápu