Máme nárok na příspěvek na bydlení? Studenti - uzamčená diskuze

kajulinek
29. čer 2015

Ahoj, mela bych otazku, s pritelem bychom se radi vzali a osamostatnili od rodicu, ale jeste oba studujeme a je nam pod 26. Z brigad bychom byly schopni si zaplatit bydleni (5-6 tisic), ale uz by nam nic nezbylo. Nevite nekdo jestli bychom meli narok na prispevek na bydleni, pripadne na nejaky jiny prispevek? Pripadne kolik by to bylo? Dekuji za odpovedi 🙂

prostenika85
29. čer 2015

Nejsem odborník, ale jelikož ke studentům do 26 let mají vyživovací povinnost rodiče, tak bych to na nějaký příspěvek viděla těžko...

halina0101
29. čer 2015

@kajulinek Opravdu nechapu tu drzost chtit, aby ti bydleni platil stat-my, kdyz jsi do systemu nic neodvedla.Osamostatnete se az tehdy, kdy na to budete mit, to je snad normalni..
"Osamostatneni" je snad za sve, ne?

lexikorka
29. čer 2015

Já též dodělávám školu, vyživovací povinnost vůči mě má manžel. U příspěvku na bydlení se dokládá příjem živitele - živitelů a výše nájmu. Mám trošku obavu, že by vám to sečetli - rodiče + vy dva. Jistá si nejsem, ale pokud nejste svoji, tk má pravdu prostenika85 s tím, že rodiče jsou povinni vám pomoct finančně...pokud se vezmete, vše se ale mění...

lexikorka
29. čer 2015

@halina0101 Nevím, pokud chodí na brigády po dobu studia, tak jako já, tak si odvádí zdravotní i sociální...nevidím v tom drzost...je logická úvaha, že mladí chtějí být sami...jistě, je lepší na to mít, ale rozhodně v budoucnu státu odvedou víc, než jim stát vrátí na příspěvkách...

halina0101
29. čer 2015

@lexikorka Mas prehled o odvodech?Ja ano.A logicke mi prijde bydlet sam, az si na to vydelam.

lexikorka
29. čer 2015

@halina0101 Nemám přehled o konkrétních důvodech tohoto páru...jen mluvím o situaci studentů VŠ, většina z nich líta po brigádách a státu odvádí co má. Rozhodně se jim to v případě mateřské ani z daleka nevrátí...
Moi rodiče určitě odcenili, že jim nebudu doma trůnit s miminkem, i když by mě nikdy nevyhodili...a jít na potrat jen proto, že studuju, i když mi už dávno není 15?

halina0101
29. čer 2015

@lexikorka Vetsina pracuje na dohodu 😉 .Moji rodice by me predevsim poucili o antine a zodpovednosti.
Uvazovani, ze stat to zaplati, je mi cizi.

blahova_andrea
29. čer 2015

do příspěvku na bydlení se uvádí příjmy osob, které jsou v daném bytě trvale hlášeny. uvádí se všechny jejich příjmy a všechny výdaje spojené s bydlením. nepřijde mi to ale jako rozumný start manželství. vzít se a žít hned na "dluh", počítat každou korunu. příspěvek na bydlení se vyplácí čtvrtletně a zpětně, takže první tři měsíce si musíte finančně poradit sami a nebo žádat o jiné sociální dávky. poté budete každé tři měsíce dokládat znovu všechny příjmy a výdaje, že nemáte na bydlení dluhy apod. je pro vás tak neúnosné bydlet ještě u rodičů, že zvažujete takto tvrdý start? pokud se chcete vzít a žít spolu...nejde to zatím u někoho z rodiny? nemůže vám někdo přenechat podkroví nebo nemůžete chvíli vydržet v jednom pokoji na privátu, aby vás to bydlení vyšlo rozumněji? možností, jak různé situace řešit je vždy více 😉

halina0101
29. čer 2015

@blahova_andrea Naprosty souhlas, to preci neni situace, kdy se rodina ocitne v ekonomicky neudrzitelne situaci.Tam at stat pomuze.

lexikorka
29. čer 2015

@halina0101 Dohoda se týká jen výdělku do určité částky nebo počtu hodin...navíc, stát dává pouze příspěvek - co jsem četla, neplatí celou částku na bydlení. Nejde mi teď jen o to bydlení 😉 je to složité, buď mít dítě pozdě nebo začínat opravdu od nuly. Ale chápu to naštvání, nicméně i tu touhu se osamostatnit... ☹

@blahova_andrea Souhlasím s tím, že na manželství by byl opravdu lepší start s nějakým základem - ani ta svatba není zadarmo a dítě vám i tak zamává s rozpočtem...příspěvek na bydlení a téměř základní mateřská vám toho moc nepokryje

halina0101
29. čer 2015

@lexikorka Jenze oni dite necekaji, jen chteji, aby jim stat zasponzoroval to osamostatneni 😉 .
Nicmene vyzivovaci povinnost k nim maji rodice.

lexikorka
29. čer 2015

@halina0101 Tááák to jsem nepostřehla 😀 V tom případě se velice omlouvám, to je pak opravdu nezodpovědnost ☹ Neříkám, že my dítě plánovali, ale přítel i já jsme výdělečně samostatní (ale přiznávám se, že jsem si veškeré státní dávky zjistila též) Na co mám jako student nárok - ale slečnu v příspěvku asi neuklidním - na nic 😀 ani na klasickou mateřskou 🙂

halina0101
29. čer 2015

@lexikorka Ty jsi naprosto jiny pripad.Manzel pracuje, u vas bych s nejakou podporou opravdu problem nemela, partner odvadi dane.To se proste muze stat, ze cekate miminko a budete potrebovat podporu.Ale podporovat ze statniho kazdeho, komu je tesno u rodicu a chce byt sam, i kdyz na to nema?

lexikorka
29. čer 2015

Jj, to jsem z původního příspěvku nepochopila, já myslela, že se stala "nehoda" 😉
Nicméně nevím, jak to "nepřizpůsobivý" dělají, ale on ten nárok fakt není skoro na nic 😀 Asi je to tím, že manžel platí ty daně a já zdravotní a sociální (jsme moc hodní 😀 )

kajulinek
autor
29. čer 2015

Dekuji za nazory, zatim jen hledame moznosti jak by to mohlo byt... Miminko necekame, ale chceme, a jeste si asi nejmin dva roky budeme muset pockat nez bude, coz mi prijde hrozne dlouho na to, ze uz ted jsem obcas ve stavu ze proc bychom ho nemohli proste mit hned, ze se nic nestane... coz neni zrovna fajn... a dva roky je jeste tak dlouho...

halina0101
29. čer 2015

@kajulinek Deti by nemely mit deti.Deti si poridte az ve chvili, kdy je zvladnete uzivit a budete s nimi mit kde bydlet.Tak to delaji normalni a zodpovedni lide.

blahova_andrea
30. čer 2015

@kajulinek no já myslím, že mít dítě hned, tak by se tedy něco stalo. bydlíte u rodičů, neumíte se o sebe zatím sami postarat, prakticky jste spolu sami dva ještě nežili a do toho miminko? miminko zamává i prověřeným vztahem, který je zajištěný ne potom, když nejste zatím zvyklí kopat sami za sebe, řešit všechno ve dvou a ne s rodiči a kdy počítá, že když zaplatíte nájem, tak nebudete mít na rohlíky. spousta žen chce děti už v nácti, prostě ví, že to bude náplň jejich života, ale nejde si je hned pořídit. na to musí dospět někam dál než k první ms 😉 určitě se dětí dočkáte, ale fakt raději počkejte. my jsme také dost nízkopříjmová rodina. taky musíme hodně počítat, museli jsme toho hodně překonat a sobě i dětem odříct, ale u nás ten start byl trošku o něčem jiném. vy se do toho všechno ženete zbytečně neuváženě přímo po hlavě 😅

medwidkowa
30. čer 2015

celkem vtipné téma založeno..je fajn, že ještě nemají šajnu o reálném životě

kajulinek
autor
30. čer 2015

No chapu ze z toho co jsem napsala to tak pusobi, prestoze to neni uplne pravda... Jeste se nebereme, jen zvazujme moznosti, jestli se pujde vzit driv nez po studiu. Ale dekuji za jiny uhel pohledu

blahova_andrea
30. čer 2015

@kajulinek tak vzít se určitě můžete i jako studenti. ale to je jen svatba, ne ten zbytek života. je fakt, že jsi nenapsala moc informací o vás, takže si pak člověk může domýšlet prakticky cokoliv

amandak
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
amandak
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
anazuzzuzana
17. zář 2018

@amandak já teda zase nechápu tvůj útok... mně osobně dotaz typu Chceme bydlet sami, jak nám stát pomůže? taky vytáčí. Do systému nedali ani K (nějakých pár stovek ze studentkých brigádek nepovažuji za odvody, které by snad státu nějak pomohly), chtějí bydlet sami a řešení nevidí v tom, že si zjistí, jak si na to vydělat, jak najít lepší brigádu, kde sehnat nejlevnější ubytování, ale v tom, že zjišťují zda budou mít nárok na nějaké příspěvky od státu? Za mých mladých let, když jsme se na VŠ chtěli osamostatnit, tak jsme a) hledali co nejlépe placené brigády přes rok - pokud studují VŠ tak už to je zejména v dnešní době předurčuje k tomu mít brigádu za lepší peníze a ne za 80kč b) odjeli v létě do zahraničí si vydělat nějaké pořádné peníze c) hledali co nejlevnější bydlení - ať už hrůza byty nebo spolubydlení (např. dva páry v 3kk)...takže radit mladým, zdravým lidem, kteří asi nebudou mít IQ houpacího koně, když studují, jak stát co nejlépe vyždímat, mi prostě nepřijde ok.
V dávkách se nevyznám, ale doufám, že pro takovéto případy nejsou. Pokud si vysokoškolák vč. letních měsíců nedokáže vydělat min. 10tis měsíčně, což v páru už je 20 + různé výhody pro studenty do 26 let, tak ať buď zůstane u rodičů (když mu to trpí) a pěkně poslouchá jako malej spratek nebo ať se na vysokou vykašle a jde do regulérní práce.

meronym
17. zář 2018

@amandak Zapomnela jste si vzit leky? Vas utocny vylev moc nedava smysl. Jinak souhlasim s vetsinou, ze takovy zpusob uvazovani, jaky autorka nastinila v uvodnim prispevku, je min. nestastny...

misakri
17. zář 2018

@amandak se uklidni prosím tě.. reaguješ zcela zcestně na příspěvky z roku 2015 😂😂😂