Kojit či ne? Marodí tak děti míň? Spí dýl?
Ahoj holky 🙂 nenašla jsem přímo tohle téma někde v diskuzi, proto se ptám: Jaký na to máte názor? Kojené děti prý míň marodí, ale skoro do dvou let kojené dětí mých kamarádek, stejně normálně marodí. Pokud jste některá přestala kojit, spali vám děti dýl? Mě spí malej v noci 8-9 hodin, ale zato ve dne, by nejradši byl každou hodinu. Vadí mi, že si sám určuje, kolik toho vypije, a pak mi usne i při vším buzení na ruce, a za deset minut se vzbudí. Přijde vám lahev a vše okolo ní rychlejší jak kojení? Navíc jsem docela koukala, ale v tomhle čísle časopisu "Zdravý život" z lékárny dokonce píšou, že pokud je zastavená funkce vaječníků, což je při kojení, tak probíhá řídnutí kostí, stejně jako po přechodu 😲 Takže sice kojím, ale pořád si kladu otázku, jesti to má nějaký velký smysl.
Stručné shrnutí
- Světová zdravotnická organizace doporučuje plné kojení šest měsíců a pokračování kojení s postupným zaváděním příkrmů až do 2 roků a déle.
- Epidemiologické studie uvádějí, že výlučné kojení první čtyři až šest měsíců snižuje u dětí riziko střevních a respiračních infekcí a zánětů středního ucha (zmíněné snížení infekcí až o 50 %) a je spojeno s nižším rizikem SIDS, pozdější cukrovky a nižší obezity v pozdějším věku (v jedné studii o 22 % ve 14 letech).
- Podpůrné služby a praktická řešení z diskuse zahrnují laktaní poradkyně a stránky www.kojeni.net a www.kojeni.cz, odsávání a odsávačky, dokrmování Sunarem nebo Nutrilonem a lokální ošetření bradavek mastmi jako Bepanthen, Cicaderm nebo Dermazulen.
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho kojit podle odborných doporučení?
A: Světová zdravotnická organizace doporučuje plné kojení šest měsíců a pokračovat v kojení s postupným zaváděním příkrmů až do 2 roků a déle.
Q: Kde hledat pomoc při potížích s kojením?
A: V diskusi byly zmíněny laktační poradkyně a zdroje jako www.kojeni.net a www.kojeni.cz, dále Laktační liga a konkrétně zmíněná Dr. Mydlilová jako kontaktní osoba pro odborné poradenství.
Q: Co pomáhá na bolavé nebo poraněné bradavky?
A: Doporučovány byly mastě Bepanthen, Dermazulen a Cicaderm, potírání vlastními mlékem a strategie typu začínat při kojení méně bolavým prsem; v diskusi byly rovněž zmíněny rady vydržet první týdny, kdy se bradavky hojí.
Q: Kdy přejít nebo kombinovat s umělou výživou?
A: V diskusi byly jako důvody pro doplňování nebo přechod uvedeny laktacní krize, nedostatečná tvorba mléka, psychická zátěž matky nebo logistické důvody; konkrétní značky umělého mléka zmíněné v diskusi jsou Sunar, Nutrilon a HA Nutrilon.
Q: Jak řešit nadměrné větry nebo trávení u kojeného dítěte?
A: V diskusi byly navrženy změny matčiny stravy, nabídnutí čaje nebo Sabíku (gripe water), častější přikládaní kvůli uklidnění a konzultace s lakt. poradkyní při přetrvávajících potížích.
Q: Jak upravit režim krmení, aby matka měla více volného času?
A: V diskusi poradkyně doporučovaly zavést pravidelné intervaly (např. krmení po 3 hodinách), natahovat postupně pauzy (např. na 2,5–3 hodiny) a v krajním případě večerně nabídnout lahev, aby si matka odpočinula.
Závěry z diskuze
Shoda
- Kojení je považováno za nejpřirozenější a často nejvhodnější stravu pro kojence.
- Kojení i umělá výživa mají své výhody i nevýhody a oba způsoby mohou vést k zdravým dětem.
- Kojení je fyzicky i psychicky náročné a rodičská podpora a poradenské služby pomáhají při úspěšném kojení.
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že kojené děti méně marodí a studie to podporují; jiní v okolí vidí kojené děti stejně často nemocné jako nekojené.
- Někteří považují kojení do 2 let za přirozené a prospěšné; jiní považují kojení po roce za nadbytečné nebo „divné“.
Otevřené otázky
- Jak velký dlouhodobý vliv má kojení na riziko pozdějších onemocnění (cukrovka, obezita, alergie) v konkrétních populačních skupinách?
- Jak nejlépe vyvážit potřeby spánku a regenerace matky s požadavky častého přisávání kojence?
- Platí tvrzení o vlivu prolaktinem či dočasné supresi funkce vaječníků při kojení na riziko řídnutí kostí, jak uvedl zmíněný článek v časopisu "Zdravý život"?
Zmíněné značky a firmy
Sunar, Nutrilon, HA Nutrilon, www.kojeni.net, www.kojeni.cz, Laktační liga, Mamita.cz, Novinky.cz, Zdravý život
Zmíněné produkty a metody
Sunar, Nutrilon, HA Nutrilon, odsávačka, odstříkávání, suplementor (dokrmování přes suplementor), sterilizace lahví, mražení mateřského mléka, Bepanthen, Dermazulen, Cicaderm, Sabík (gripe water), kojící čaj, homeopatika, mlezivo (kolostrum), laktacní krize, injekce na zastavení laktace, šátek na nošení, umělá výživa, odstavování
Místa a osoby
Česko, Německo, Španělsko, Anglie, Francie, Dr. Mydlilová, prof. Švejcar
Já jsem to taky dělala moc ráda a bylo mi líto, že už nemůžu. Ale malej je konečně zase ok. A když nás někdo potká, tak říká :"Jé, to je krásný miminko" a ne "To je ale chudinka na UM". Ale rozhodně jsem pro kojení, když to jde bez problémů. A všem přeju, aby jim to bez problémů šlo a měli spokojený dětičky 🙂
Cecil, tak to se omlouvam... my bydlime ve meste, takze neco malo mame ze zahradky, ale jinak je vse kupovane. Navic tomu bio ja osobne moc neverim. Kdo mi zaruci, ze je to opravdu bio? 😉
No, o tom BIO ovocí a zelenine mi hovoril náš dr. Vraj k nemu chodí nejaký chlapec, čo si bol zarobiť v Irsku. Bol na bio farme, a viete čo robil? Po nociach striekal to tzv BIO ovocie 😠 😝

schnek - musím ti poděkovat za hezký příspěvěk!! Já kojím akojím ráda, ale když to nejde tak to nejde,taky nejsem pro lámat to přes koleno. V dnešní době se propaguje aby kojil snad i otec...chápu že je to nej nej pro mimi, ale nic se nemá hrotit do extrému