Prostě nekojím, došlo mléko. Reakce okolí jsou strašné
Ahoj holky,
už delší dobu si pročítám vaše diskuse,názory a rady.Poprvé sem píšu,protože si myslím že je tu parta dobrých maminek co poradí,pomůžou i potěší.
Jsem mamča dcerky narozené ve 34tt,naštěstí ťuk ťuk ťuk je naprosto v pořádku a zdravá, dokonce už v 8 týdnu začíná dohánět své vrstevníky 🙂 Sice ne váhově,ale vývojově určitě.Mám z ní ohromnou radost.Jediné co mi ji kazí je že nekojím.Prostě není co,snažili jsme se obě 7 týdnů,alespoň částečně + UM. Najednou došlo. Obrečela jsem to asi milionkrát a těch špatných pocitů,ale myslím že to někdo z vás zná. Ale vzchopila jsem se a řekla si a dost, spokojené mimi je pro mě nejdůležitější. Bohužel ty reakce okolí jsou strašné:kojíš?Hlavně koj.Ty nekojíš?Proč ne?Musíš!A ta neskutečná propagace,všechny známé tváře kojí a jak jim mimi prospívá a jak jsou šťastné.Jediné co mě hodně potěšilo, že jsem si přečetla článek o Hance Kynychové, že její dvojčátka jsou už doma(hodně zdraví) ale Hanka se chystá do práce a o děti se bude starat tatínek.Jediné co mě v tu chvíli napadlo,ona přeci nemůže kojit!Jedna známá tvář a nekojí.I když nevím jestli je to pravda,ale v tu chvíli mi bylo nádherně(ne že bych jí to nepřála,právě naopak).
Snad je můj článeček srozumitelný,ale vypovídala jsem se a je mi hoooodně fajn.
Díky!
Stručné shrnutí
- Když mateřské mléko „dojde“, běžné řešení je přechod na umělou výživu; v diskuzi se opakovaně zmiňují značky Nutrilon a Sunar jako dostupné alternativy.
- Pomoc nabízejí laktační poradkyně, odsávačky (ruční i elektrické, v diskusi uvedena značka Medela) a banky mateřského mléka; dostupnost a postupy v porodnicích se v praxi výrazně liší.
- Psychický tlak okolí a medializace kojení jsou v diskusi uváděny jako častý důvod potřeby psychologické podpory nebo definitivního přechodu na UM.
Q: Co dělat, když mi došlo mateřské mléko?
A: Přechod na umělou výživu (v diskuzi zmíněny Nutrilon, Sunar), konzultace s laktační poradkyní a odsávání (ruční či elektrická odsávačka, v diskusi uváděna Medela); rodiče v diskusi také řešili postupy vážení dítěte a dokrmování podle přírůstků.
Q: Kde hledat odbornou pomoc při pokusech o rozkojení?
A: Laktační poradkyně a Laktační liga jsou v diskuzi zmiňovány jako dostupná podpora; některé porodnice mají specializované poradkyně (v diskusi uvedena MUDr. Mydlilová z Thomayerovky) a rodiče zmiňují i dula/psycholožku jako zdroj pomoci.
Q: Kdo předepsal prášky na zastavení laktace?
A: V diskusi rodičky uváděly, že prášky na zastavení laktace píše gynekolog („na gyndě“) a že některé ženy podepsaly „revers“ žádající o zastavení laktace.
Q: Jak fungují banky mateřského mléka v porodnicích?
A: Rodičky popsaly, že v některých porodnicích se shromažďuje odstříkané MM od maminek, pasterizuje a podává jiným novorozencům; konkrétní kontakty a standardy v příspěvcích blíže popsány nebyly.
Q: Jak postupovat, pokud dítě odmítá prso a je nutné dokrmovat?
A: Pediatři v diskusi doporučovali dokrmovat podle váhových přírůstků; rodiče uváděli konkrétní dávky UM 90 ml, 110 ml a 120 ml a pravidelné převážení na dětském oddělení pro sledování přírůstku.
Q: Jaké pomůcky a přípravky se v diskusi uváděly pro řešení problémů s kojením?
A: V diskusi se opakovaně objevily elektrické i ruční odsávačky (Medela), kloboučky (nipple shields), dudlíky, Bepanthen na ošetření bradavek a pasterované mateřské mléko z porodnicích či bank mléka.
Závěry z diskuze
Shoda
- Umělá výživa (Nutrilon, Sunar) je praktická a děti na ní v diskusi prospívají a jsou spokojené.
- Tlak okolí a medializace kojení vytváří matkám velký psychický stres.
- Pomoc laktačních poraden a dostupnost odsávaček v porodnicích je důležitá, ale praxe je nerovnoměrná.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdí, že kojení výrazně zlepšuje imunitu dítěte; jiní uvádějí, že děti na UM jsou stejně zdravé.
- Některé matky považují banky a pasterované mateřské mléko za užitečné; jiné by raději volily komerční UM z obav o bezpečnost cizího MM.
Otevřené otázky
- Do jaké míry by porodnice měly standardizovat poskytování laktační podpory (kloboučky, odsávačky, výuka techniky)?
- Jaká jsou přesná rizika a standardní postupy při používání pasterizovaného mateřského mléka od jiné dárkyně?
- Jaký je optimální postup pro přechod na UM u předčasně narozených dětí (např. 34. tt) s ohledem na váhové přírůstky?
Zmíněné značky a firmy
Nutrilon, Nutrilon HA, Sunar, Medela, Bepanthen, Laktační liga, Thomayerova nemocnice (Thomayerovka), Porodnice Obilňák (Brno), Nemocnice Krč, Sama doma, Náš první rok, Modrý koník, Baby Friendly
Zmíněné produkty a metody
Nutrilon, Nutrilon HA, Sunar, elektrická odsávačka Medela, ruční odsávačka, kloboučky (nipple shields), dudlík, Bepanthen, pasterované mateřské mléko, banky mateřského mléka, odsávání/odsávačka, dokrmování UM, prášky na zastavení laktace, vážení dítěte, odstavování, revers (žádost o zastavení laktace), laktační poradkyně, dula
Místa a osoby
Thomayerovka, Porodnice Obilňák (Brno), Nemocnice Krč, Brno, Francie, Spojené království (UK), MUDr. Mydlilová, Hanka Kynychová
Holky, já se ani nedivím, že je to Forte víc nezasytí, jukla jsem na energetickou hodnotu a ta je úplně stejná jako u klasického Nutrilonu 66 kcal / 100 ml 😉
Jinak nám komfáč kombinovaný s fortem (1 dávka denně) vydrží na 2 dny a fous 😠 😖 , takže prachy nehorázný. O víkendu se brouk budil po více než 6 hodinách a od pondělí zase najel na ty svoje 4 hoďky - já to nechápu, že dva dny vydrží s jednou dávkou na noc a jindy musí mít 2-3 😖 No, včera jsem ho vážila a už se pomalu sápe na 8 kg - ve 3,5 měsících 😒 Já už ho pomalu v autosedačce nevynesu do toho našeho třetího patra, no prostě síla. Ale nechat ho řvát hlady, to prostě nejde 😔
siss joto znám..jem mě to dělá u 150ml 😅
kacerka 8kg pane jo...no co je to chlap 😉
já teda dávám normálka Nutroš a na večerdo něj dávám 2lžíce nemléčné kaše od Nestlé a spí až do rána,ale on tak spal už asi od 2měsíce(i bez kaše)
kacerka, ono v tom forte je rýžová mouka, takže proto dýl zasytí 😉 a 8 kilo máme naváženo dneska na kontrole, je to pořádnej chlapík 😉
Iza, on je naštěstí i dlouhej, takže vyloženej Michelinek to není. Je trochu oplácaný, no 😕 Jí 6x denně 200 ml (180 vody a 6 odměrek Nutroše), takže o dávku víc, než by měl . . . . .
já koukalaje pěknej 🙂 hele furt lepší oplácaný mimi než vyzáblý...oni ty faldíky vyběhaj..já taky nemám žádnýho hubeňoura..má 8,40...dávám stejný dábvky jako ty jen teda 4-5x denně
no, ale vy už jedete na dvojce, ne? Tu doufám, že začneme po návštěvě dr. 😉 a že snížíme dávkování 😅 Jenže vím, že jsem naivka, no 😀
schnek - Káju teda forte nezasytí na dýl ani náhodou 😉 😉 😉 Jinak to je dobrý, že má na necelých 4 měsících, to co vy na osmi. No jo no, asi s tím nic nenadělám. Jen si asi na balkóně zřídím nějaký provizorní výtah 😀 😀 😀
no tygr hubenej není..jen není faldatej..to se mi stejně nelíbí 😀 já bych tlustocha mít nechtěla 😝 ale jsou to fakt nervy 😖
kaci: ty nemáš tlustocha 😕 Kája je pěknej..on je k tomu velkej..mě by v životě nenapadlo, že má 8kg 😉 🙂
Holky tak to Klaudie jí 6x denně nechá maximálně 30ml a nják extra nepřibírá 😕 navíc přes den spí maximálně 1 nebo 2 hodinky po hlavním papání v 13 hodin a to musí být ještě v kočárku
sis: ty bys tlusťocha nechtěla????? A co by jsi dělala??? Dala by jsi ho k adopci???? 😠 😠 😠 😠 😠
Nemyslíš si, že váha u takhle malých dětí nejde ovlivnit??? Je v tom i hodně genetiky!!!!! 😠 😠
A jakou by teda mělo mít mimčo váhu, aby bylo "dokonalý" 😠 😠
Můj Adámek baští hrozně málo a vůbec nevím z čeho přibírá a fakt mě serou ty kecy když se někdo podívá do kočárku a řekne, že je to buclik!!! No a co???? Až se začne pohybovat tak to vyběhá...já měla v roce 13kg a teď si nemyslím, že bych byla tlustá.
Ten tvůj názor mě fakt rozbrečel ☹ ☹ ☹ ☹
Jani, já myslím, že to Siss vůbec špatně nemyslela. Prostě kdyby toho buřtíka měla, tak by se s tím smířila 😉
Jinak já si z toho hlavu nedělám, já jsem byla do roka taky pořádný buřt a teď mám při výšce 175 cm 57 kg, takže o tom prvním roce to není. Jen mi dělá starosti to nošení do schodů. Prostě je to záhul, no 😝 😖
janinac: jéééé..já to tak nemyslela 😉 já jen reagovala na ten příspěvek izy...že lepší tlustší než vyzáblý..tak já, že se mně zas víc líbí ty hubenější 😉 kdybych měla cvaldu..tak se z toho nepoprdim 😉
kacerka, já to mysĺela tak, že je v tom rýžová mouka a měla by zasytit na dýl. Ne vždy to samozřejmě funguje 😉 a 2 bych řekla že celkem nic neřeší, spíš to líp zasytí na noc, ale přes den nevím, Ondra se na 2 rozpil jak blázen, najednou jsme začali pít celý lahve 😲 😀
janinac: ono je to stejný, jako když do tebe každej hučí..jééé..ona tak málo papá..a jaký má tenký nožičky..a soucitně na něj čuměj..to je zas opak 😉
schnek, jj, já jsem to pochopila, jen jsem psala, že i přesto to na nás nezabírá. Ale čekala bych, že to bude energeticky výživnější 😉 A ta dvojka musí být určitě víc sytící, když děti 5.-6. měsíc mají pít zase jen 133 ml . . . . No nevím, jen doufám, že už nebude muset kupovat komfáč, protože jinak nebude manža vydělávat na nic jiného 😖
Jo a manža sehnal dneska Comfort za 197 v Jičíně 😉 Je to borec 😀 😀 😀
siss, tak to mi naštěstí nevylejváme, ale dneska odpoledne jsem mu dala už jen 150, páč poslední dobou dost blinkal. A hle odpoledne ani jednou neublinknul 😉 No ale řval, že by si dal ještě - byla jsem tvrdá 😉
kaci: no už spí ..a měl jíst před hodinou..dala jsem ty savičky 3+..tak jsem teda zvědavá, co předvede 😅
janinac: jsem se ti schválně podívala do alba..a Adámek je normální pěknej chlapeček..a nic tlustýho na mě teda nevidim 😕
já zas měla 15kg v šesti letech..a doted si živě pamatuju obědy..kdy jsem brečela ve školce nad talířem(u babičky, doma atd.), že už nemůžu..a nutili mě to sníst 😠
sis já vím, jen jsem na tohle prostě citlivá ☹ Když půlhodiny do něj cpu půl skleničky zeleniny a pak ti lidi říkají, že je tlustej ☹
Já bych taky byla radši kdyby měl míń..protože necítím záda...bolej mě ruce, už mi odsávali z ruky bouli jak jsem měla přetaženou šlachu...a závidím těm co mají drobounkatý děti.
Právě že žádný dítě není akorát....ale jsou naše 😵
Jooo a k té školní jídelně....tchýně tam vařila 😀😀😀
janinac: tak promin..fakt jsem se nechtěla nikoho dotknout 😉
holky..se budí..tak jsem zvědavá..co teda jako sní 😅 😔
ty vole..ženský..já jsem trubka 😖 to bylo těma savičkama..ted jsem mu dala 3+..a vypil 120 asi za deset minut 😔 😀 😀 😀 😀

siss, tý jo, tak to buď fakt ráda, že Ti při téhle váze jí tak málo a stačí mu to!!!!!My ještě nemáme ani ukončený 6.týden(cca 5,3kg) a už jedeme 150ml a taky horko těžko vydrží 3 hodiny a odpo musíme prokládat trochou čajíku, aby vydržel!!!je to fakt hrůza jak žere 🤐 😅 kdybych kojila, tak mám asi už oddělaný prsa!!! 😖