Prostě nekojím, došlo mléko. Reakce okolí jsou strašné
Ahoj holky,
už delší dobu si pročítám vaše diskuse,názory a rady.Poprvé sem píšu,protože si myslím že je tu parta dobrých maminek co poradí,pomůžou i potěší.
Jsem mamča dcerky narozené ve 34tt,naštěstí ťuk ťuk ťuk je naprosto v pořádku a zdravá, dokonce už v 8 týdnu začíná dohánět své vrstevníky 🙂 Sice ne váhově,ale vývojově určitě.Mám z ní ohromnou radost.Jediné co mi ji kazí je že nekojím.Prostě není co,snažili jsme se obě 7 týdnů,alespoň částečně + UM. Najednou došlo. Obrečela jsem to asi milionkrát a těch špatných pocitů,ale myslím že to někdo z vás zná. Ale vzchopila jsem se a řekla si a dost, spokojené mimi je pro mě nejdůležitější. Bohužel ty reakce okolí jsou strašné:kojíš?Hlavně koj.Ty nekojíš?Proč ne?Musíš!A ta neskutečná propagace,všechny známé tváře kojí a jak jim mimi prospívá a jak jsou šťastné.Jediné co mě hodně potěšilo, že jsem si přečetla článek o Hance Kynychové, že její dvojčátka jsou už doma(hodně zdraví) ale Hanka se chystá do práce a o děti se bude starat tatínek.Jediné co mě v tu chvíli napadlo,ona přeci nemůže kojit!Jedna známá tvář a nekojí.I když nevím jestli je to pravda,ale v tu chvíli mi bylo nádherně(ne že bych jí to nepřála,právě naopak).
Snad je můj článeček srozumitelný,ale vypovídala jsem se a je mi hoooodně fajn.
Díky!
Stručné shrnutí
- Když mateřské mléko „dojde“, běžné řešení je přechod na umělou výživu; v diskuzi se opakovaně zmiňují značky Nutrilon a Sunar jako dostupné alternativy.
- Pomoc nabízejí laktační poradkyně, odsávačky (ruční i elektrické, v diskusi uvedena značka Medela) a banky mateřského mléka; dostupnost a postupy v porodnicích se v praxi výrazně liší.
- Psychický tlak okolí a medializace kojení jsou v diskusi uváděny jako častý důvod potřeby psychologické podpory nebo definitivního přechodu na UM.
Q: Co dělat, když mi došlo mateřské mléko?
A: Přechod na umělou výživu (v diskuzi zmíněny Nutrilon, Sunar), konzultace s laktační poradkyní a odsávání (ruční či elektrická odsávačka, v diskusi uváděna Medela); rodiče v diskusi také řešili postupy vážení dítěte a dokrmování podle přírůstků.
Q: Kde hledat odbornou pomoc při pokusech o rozkojení?
A: Laktační poradkyně a Laktační liga jsou v diskuzi zmiňovány jako dostupná podpora; některé porodnice mají specializované poradkyně (v diskusi uvedena MUDr. Mydlilová z Thomayerovky) a rodiče zmiňují i dula/psycholožku jako zdroj pomoci.
Q: Kdo předepsal prášky na zastavení laktace?
A: V diskusi rodičky uváděly, že prášky na zastavení laktace píše gynekolog („na gyndě“) a že některé ženy podepsaly „revers“ žádající o zastavení laktace.
Q: Jak fungují banky mateřského mléka v porodnicích?
A: Rodičky popsaly, že v některých porodnicích se shromažďuje odstříkané MM od maminek, pasterizuje a podává jiným novorozencům; konkrétní kontakty a standardy v příspěvcích blíže popsány nebyly.
Q: Jak postupovat, pokud dítě odmítá prso a je nutné dokrmovat?
A: Pediatři v diskusi doporučovali dokrmovat podle váhových přírůstků; rodiče uváděli konkrétní dávky UM 90 ml, 110 ml a 120 ml a pravidelné převážení na dětském oddělení pro sledování přírůstku.
Q: Jaké pomůcky a přípravky se v diskusi uváděly pro řešení problémů s kojením?
A: V diskusi se opakovaně objevily elektrické i ruční odsávačky (Medela), kloboučky (nipple shields), dudlíky, Bepanthen na ošetření bradavek a pasterované mateřské mléko z porodnicích či bank mléka.
Závěry z diskuze
Shoda
- Umělá výživa (Nutrilon, Sunar) je praktická a děti na ní v diskusi prospívají a jsou spokojené.
- Tlak okolí a medializace kojení vytváří matkám velký psychický stres.
- Pomoc laktačních poraden a dostupnost odsávaček v porodnicích je důležitá, ale praxe je nerovnoměrná.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdí, že kojení výrazně zlepšuje imunitu dítěte; jiní uvádějí, že děti na UM jsou stejně zdravé.
- Některé matky považují banky a pasterované mateřské mléko za užitečné; jiné by raději volily komerční UM z obav o bezpečnost cizího MM.
Otevřené otázky
- Do jaké míry by porodnice měly standardizovat poskytování laktační podpory (kloboučky, odsávačky, výuka techniky)?
- Jaká jsou přesná rizika a standardní postupy při používání pasterizovaného mateřského mléka od jiné dárkyně?
- Jaký je optimální postup pro přechod na UM u předčasně narozených dětí (např. 34. tt) s ohledem na váhové přírůstky?
Zmíněné značky a firmy
Nutrilon, Nutrilon HA, Sunar, Medela, Bepanthen, Laktační liga, Thomayerova nemocnice (Thomayerovka), Porodnice Obilňák (Brno), Nemocnice Krč, Sama doma, Náš první rok, Modrý koník, Baby Friendly
Zmíněné produkty a metody
Nutrilon, Nutrilon HA, Sunar, elektrická odsávačka Medela, ruční odsávačka, kloboučky (nipple shields), dudlík, Bepanthen, pasterované mateřské mléko, banky mateřského mléka, odsávání/odsávačka, dokrmování UM, prášky na zastavení laktace, vážení dítěte, odstavování, revers (žádost o zastavení laktace), laktační poradkyně, dula
Místa a osoby
Thomayerovka, Porodnice Obilňák (Brno), Nemocnice Krč, Brno, Francie, Spojené království (UK), MUDr. Mydlilová, Hanka Kynychová
sis já se taky omlouvám...mě tohle prostě leze na mozek...váha by se vůbec neměla řešit.
Jooo a kdy jsme u téma: prostě nekojím....tak já taky nekojím. Od 6ti a půl měsíce. Už neměl co tahat. A i když jsem prvních pár kojení brečela, protože jsem ještě kojit chtěla, tak jsem teď daleko spokojenější. A všem co nekojí můžu jenom vzákaz, že to není vůbec nic špatného nekojit...svým drobečkům i tak dáváte všechno co potřebujou 🙂
jooo pokud nedělate nutrilon jako muj MM z nějaký stoletý vody, co tu zbyla nmačatá z léta, že já kráva jí dávno nevyhodila, myslíte že se něco stane? naštěstí byla převařená, ale stejně, jsme se zhádali jako nikdy ještě před tím...
bram: nestane se podle mě nic..tady se to furt řeší..kojenecká voda..sterrilizace..ve světě na to prděj..a děti jim taky žijou 😉
jde o to, že je mu to fuk, prdí na to, ani mu to není líto... čumí na TV a bylo mu jedno, že brečím, no to je fuk, jsem prostě nasr...
Bram to jsme dneska řešili s kamarádkami...to jsou prostě chlapi 😠 Jak nejde o ně, tak si nic nepamatujou a nic pro ně není důležitý 😠 ale té vody bych se nebála...byla převařená, takže bacili se vypálili.
Hlavně si nevyčítej že nekojíš...nekojit má spoustu výhod. Určitě jsi skvělá mamina a kojení ti na tom nepřidá 🙂
sis jooo já si taky myslím, že jsem kojila dlouho, ale i tohle má svoje plus a mínus...stejně jako váha dětí. Takže slyším názory jako, že jsem přestala brzo a proč nekojím ..atd. nooo vždyť to znáte....ale ať mi všichni trhnou nohou...já vím, že jsem mu dala co jsem mohla a hlavně jsme spokojenější oba 😵 😵
ale to já už si nevyčítám, ale tahle příhoda mi prostě znova vytanula to, že kdybych kojila, tak se to nestane... no trochu tam bylo i nepřevařený, tak 10 ml...
janinac: já nevim..mně to i po tom půl roce přijde už zbytečný 😕 se zas do mě někdo pustí určitě 😅 když už začnou jíst normální jídlo..příkrmy a tak..tak to kojení bych neviděla tak nutný 😉 já si nikdy nevyčítala, že nekojim..to je mi prostě fuk...UM jsou na skvělý úrovni..takhle to vyhovuje mně..i jemu..páč z prsa mu nic nešlo..a akorát se vztekal 😎
bram tak to ta převařená snědla ty bacili z té nepřevařené 😉 A třeba kdyby jsi kojila, tak by malá trpěla na prdíky...nebo by byla osypaná z toho co jsi snědla a nebo by jsi dostala zánět a horečky...to je pořád dokola něco. Ale uvidíš, že z toho nic nebude.
Sis mě taky řekla doktorka, že můžu být ráda i za ten půl rok. Taky jsem ze začátku dýl kojit nechtěla...ale podle mě je to prostě daný...kdo kojit nemůže nebo by mu to nevyhovovalo, tak prostě nekojí a když už mimčo nepotřebuje tak se mlíko přestane dělat.
jani, to je dobrý... s těma bacilama, já vím, že jsem hysterka, ale hlavně že mi o víkendu táhnul tu kojeneckou z krámu, že jo...
janinac: někde je téma negativa kojení..a já jsem tam napsala, že člověk nemůže jíst a pít, co chce..což je teda to poslední..ale já třeba nejsem schopná v noci vstávat..na UM spí celou noc 😉 když potřebuju jít bez něj na delší dobu..tak hlídá mamka nebo kdokoliv jinej..navíc, kdybych kojila..tak já nikam nemůžu jít..protože prostě nemám náturu na kojení na veřejnosti 😉 mě to takhle plně vyhovuje..akorát to leze do peněz 😅
bram neee vůbec žádná hysterka....ani nevíš jak bych plašila já a možná bych už na té pohotovosti dávno byla, ale takhle když si to čtu tak mi to nepřijde jako takovej problém. Ale já jsem schopná vyrazit na pohotovost s každým pupínkem, protože co kdyby to bylo třeba něco, že jo? 😀
Sis jooo ty peníze to máš pravdu...ale jinak s tím zbytkem naprosto souhlasím. Já teda kojila kdekoliv, ale když jsem chtěla někam jít, tak to nešlo, že jo? Kojit na dálku neumím a odstríkávat jsem nechtěla, protože jsem z toho měla zánět. Ale jinak naprostý souhlas.
jestli te bram ukliním tak já minule měla vodu moc teplou, malá řvala hlady jak tur a já neměla čas to nechat schladnout a studená byla jen nepřevařená, tak jsem tam hrkla 20ml studený nepřvařený a taky žijem ....
Pní v lékárně mi řekla, že pokud se tam nestrkají ruce nebo se nepije z celýho, tak se té vodě nemuže nic stát i když je otevřená.... 😉
holky, já nepřevařuju. Máme Horský pramen a ohřívám 20 vteřin v mikrovlnce 😉 a žijeme až až 😉
jani 😀 😀 😀 , a převařujete? Já jsem ještě donedávna převařovala, ale od těch třech měsíců na to peču 😉
jj, převařuju, na pramenu jsem to neviděla že by byl k příme spotřebe,a fromin byl hnusnej s cuckama a hořkej .....ale naleju litr večer do konvice a pak ho používám celej den, ...ohřívám v mikrovlnce ...měli jsme 2 konvice, tak jsem si na tu vodu jednu vyčistila a vyhradila.....
tak já byla s Frominem spokojená 😕 Chvilku jsme převařovali, pak jsme to řezali a za měsíc už pil ohřívanou v mikrovlnce 😉 Mudr mi řekla, že na čem je napsáno kojenecká, se nemusí převařovat 😉
Ahojky, já jsem přestala kojit po dvou měsících, ze dne na den se ztratilo mlíko ☹. A jak taky krásně rosteme. Já osobně jsem byla kojena asi 14dní a je ze mě taky dobrej kus 😀
Schnečku já měla prvně pramen a pak jsem zkusila fromin, a protože musím většinu věcí ochutnat 😀 než je dám dítku nebo psovi, tak mě osobně fromin moc nejel,ale malá si nestěžovala 😎
Jinak každej tvrdí jinak, já jsem se ptala v lékárně na ten fromin, jestli se musí i přesto že je na něm napsáno, že nemusí (po převaření jsou v něm ty cucky 😖 , ty se mi moc nelíbí) a mě tam zase tvrdili, že do 1 roku života převařovat každou vodu i přes to,co je na nich napsaný a i přes to, že prodávají obě značky vody.
mě nic nedělal a na chuť se mi zdál normální. Ani když jsem ho převařila. A dokonce jsem ho i pila a fakt se mi zdál normální, prostě voda 🙂 jo a vařila jsem normálně v kastrolu na plotně, i teď tak převařuju z kohoutku 😉 A máte ten kojeneckej Fromin? já v Bile viděla, že se dělá i jako normální voda s i bez bublin... 😕
jo měla jsem ten kojeneckej , protože uplně prvně jsem si vzla první Fromin co jsme viděla, a to byla obyč perlivá, všimla jsem si toho (až/už) 😀 když jsem tu lahev otevřela ono to začalo bublat 😀 😀 , tak jsem ji vypila a podruhé jsem si dala větší pozor aby to byla ta pravá 😀 😀 ,asi není nijak špatnej i nepřevařenej když Ondra roste a prospívá, jen mě osobně prostě nechutnal a o cuckách tady psalo víc holek, prý jsou to nějaký sražený minerály, nebo co jsem tady vyčetla....no prostě mě to přišlo nevábný 😝 😝 😝
a my byli spokojený, jste fajnovky 😝 😀 a co se převařování týče, chtěla bych, aby měl taky nějakou imunitu 😉
no fromin se převařovat nemusí..ona se nemusí asi skoro žádná..ale tak n ějak to dělám no 😅
já jsem na Fromin taky rezignovala, teda když jsem ještě převářela. Ten bordel byl nechutnej, vždycky jsem měla nerez hrnec úplně šedivej a ještě ten kal navrchu, no prostě děs 😝

schnek: no mně se zdálo, že to opět neteče a je to furt stejný..ale asi ne 😅