Prostě nekojím, došlo mléko. Reakce okolí jsou strašné
Ahoj holky,
už delší dobu si pročítám vaše diskuse,názory a rady.Poprvé sem píšu,protože si myslím že je tu parta dobrých maminek co poradí,pomůžou i potěší.
Jsem mamča dcerky narozené ve 34tt,naštěstí ťuk ťuk ťuk je naprosto v pořádku a zdravá, dokonce už v 8 týdnu začíná dohánět své vrstevníky 🙂 Sice ne váhově,ale vývojově určitě.Mám z ní ohromnou radost.Jediné co mi ji kazí je že nekojím.Prostě není co,snažili jsme se obě 7 týdnů,alespoň částečně + UM. Najednou došlo. Obrečela jsem to asi milionkrát a těch špatných pocitů,ale myslím že to někdo z vás zná. Ale vzchopila jsem se a řekla si a dost, spokojené mimi je pro mě nejdůležitější. Bohužel ty reakce okolí jsou strašné:kojíš?Hlavně koj.Ty nekojíš?Proč ne?Musíš!A ta neskutečná propagace,všechny známé tváře kojí a jak jim mimi prospívá a jak jsou šťastné.Jediné co mě hodně potěšilo, že jsem si přečetla článek o Hance Kynychové, že její dvojčátka jsou už doma(hodně zdraví) ale Hanka se chystá do práce a o děti se bude starat tatínek.Jediné co mě v tu chvíli napadlo,ona přeci nemůže kojit!Jedna známá tvář a nekojí.I když nevím jestli je to pravda,ale v tu chvíli mi bylo nádherně(ne že bych jí to nepřála,právě naopak).
Snad je můj článeček srozumitelný,ale vypovídala jsem se a je mi hoooodně fajn.
Díky!
Stručné shrnutí
- Když mateřské mléko „dojde“, běžné řešení je přechod na umělou výživu; v diskuzi se opakovaně zmiňují značky Nutrilon a Sunar jako dostupné alternativy.
- Pomoc nabízejí laktační poradkyně, odsávačky (ruční i elektrické, v diskusi uvedena značka Medela) a banky mateřského mléka; dostupnost a postupy v porodnicích se v praxi výrazně liší.
- Psychický tlak okolí a medializace kojení jsou v diskusi uváděny jako častý důvod potřeby psychologické podpory nebo definitivního přechodu na UM.
Q: Co dělat, když mi došlo mateřské mléko?
A: Přechod na umělou výživu (v diskuzi zmíněny Nutrilon, Sunar), konzultace s laktační poradkyní a odsávání (ruční či elektrická odsávačka, v diskusi uváděna Medela); rodiče v diskusi také řešili postupy vážení dítěte a dokrmování podle přírůstků.
Q: Kde hledat odbornou pomoc při pokusech o rozkojení?
A: Laktační poradkyně a Laktační liga jsou v diskuzi zmiňovány jako dostupná podpora; některé porodnice mají specializované poradkyně (v diskusi uvedena MUDr. Mydlilová z Thomayerovky) a rodiče zmiňují i dula/psycholožku jako zdroj pomoci.
Q: Kdo předepsal prášky na zastavení laktace?
A: V diskusi rodičky uváděly, že prášky na zastavení laktace píše gynekolog („na gyndě“) a že některé ženy podepsaly „revers“ žádající o zastavení laktace.
Q: Jak fungují banky mateřského mléka v porodnicích?
A: Rodičky popsaly, že v některých porodnicích se shromažďuje odstříkané MM od maminek, pasterizuje a podává jiným novorozencům; konkrétní kontakty a standardy v příspěvcích blíže popsány nebyly.
Q: Jak postupovat, pokud dítě odmítá prso a je nutné dokrmovat?
A: Pediatři v diskusi doporučovali dokrmovat podle váhových přírůstků; rodiče uváděli konkrétní dávky UM 90 ml, 110 ml a 120 ml a pravidelné převážení na dětském oddělení pro sledování přírůstku.
Q: Jaké pomůcky a přípravky se v diskusi uváděly pro řešení problémů s kojením?
A: V diskusi se opakovaně objevily elektrické i ruční odsávačky (Medela), kloboučky (nipple shields), dudlíky, Bepanthen na ošetření bradavek a pasterované mateřské mléko z porodnicích či bank mléka.
Závěry z diskuze
Shoda
- Umělá výživa (Nutrilon, Sunar) je praktická a děti na ní v diskusi prospívají a jsou spokojené.
- Tlak okolí a medializace kojení vytváří matkám velký psychický stres.
- Pomoc laktačních poraden a dostupnost odsávaček v porodnicích je důležitá, ale praxe je nerovnoměrná.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdí, že kojení výrazně zlepšuje imunitu dítěte; jiní uvádějí, že děti na UM jsou stejně zdravé.
- Některé matky považují banky a pasterované mateřské mléko za užitečné; jiné by raději volily komerční UM z obav o bezpečnost cizího MM.
Otevřené otázky
- Do jaké míry by porodnice měly standardizovat poskytování laktační podpory (kloboučky, odsávačky, výuka techniky)?
- Jaká jsou přesná rizika a standardní postupy při používání pasterizovaného mateřského mléka od jiné dárkyně?
- Jaký je optimální postup pro přechod na UM u předčasně narozených dětí (např. 34. tt) s ohledem na váhové přírůstky?
Zmíněné značky a firmy
Nutrilon, Nutrilon HA, Sunar, Medela, Bepanthen, Laktační liga, Thomayerova nemocnice (Thomayerovka), Porodnice Obilňák (Brno), Nemocnice Krč, Sama doma, Náš první rok, Modrý koník, Baby Friendly
Zmíněné produkty a metody
Nutrilon, Nutrilon HA, Sunar, elektrická odsávačka Medela, ruční odsávačka, kloboučky (nipple shields), dudlík, Bepanthen, pasterované mateřské mléko, banky mateřského mléka, odsávání/odsávačka, dokrmování UM, prášky na zastavení laktace, vážení dítěte, odstavování, revers (žádost o zastavení laktace), laktační poradkyně, dula
Místa a osoby
Thomayerovka, Porodnice Obilňák (Brno), Nemocnice Krč, Brno, Francie, Spojené království (UK), MUDr. Mydlilová, Hanka Kynychová
to buď ráda nikdy nevím proč pláče jestli ho jen bolí bříško,nebo se nemůže vyprdět a nebo jestli chce kakat
abinka: to Pepču taky přejde..ještě je malej 😉 oni čím víc se mrskaj, tím to je lepší 😉
on právě pořád kope nožičkama ale nemám pocit,že by mu to pomáhalo.Jedna známá už strašila i s nemocnicí.Teda nevím proč by měl být v nemocnici,ale už začínám mít strach.
abinko, Nutrilon dost staví, Ondra se po něm nemohl vůbec vykakat. Nejlíp se mu kakalo po Hami 😉
já teda odsavama kazdej den víc a víc, začínala jsen na 20ml, ted uz dam 150ml z obou prsou na jednu davku. Ale bolej hrozne z ty odsavačky... už aby jedla normálně. Jedno jidlo denne má nutroš.
abinka: nutrilon taky docela pění, možná spolyká příliš vzduchu. Měli jsme ze zečátku Nutrilon A.R. a hrůza, malá se pak svíjela ještě půl hodiny po jídle, když přestala ublinkávat přešly jsme na normální Nutrilon, ale nic to neřešilo, tak nakonec máme Bebu a ok. Kamarádka stejný problém (po Nutrilonu), jsou na mlíčku od Hippu a dobrý.
Přečetla jsem si tohle téma od a do z. Opravdu balzámek na duši a dokonce jsem zjistila, že nejsem jediná, která skoro nebo vůbec nekojí. Všude kolem mě jsou totiž neskutečný dojničky. 😒
Asi před 14 dny jsem u doktorky zjistila, že malá přibrala za měsíc jen 200g. Začala jsem tedy jednou kojit a jednou dávat UM. Pokaždé, když jsem jí dávala a dávám flašku, tak mám výčitky svědomí, že jí dávám nějakou umělotinu a né to nejlepší, přímo od maminky. Ale zároveň vím, že Soníkovi je to úplně jedno, co to je za mlíko, hlavně že nemá hlad. Vždycky jsem si myslela, že budu kojit jak nejdéle to půjde, že je to to nejlepší (jsem dobře zblblá z reklam ☹ ), takže když jsem začala přikrmovat, tak jsem to pokaždý prořvala. Vlastně se tím trápím už tich 14 dní, vymýšlím různé způsoby, jak se rozkojit, zkoušely jsme odsávat (pláč, že nic neteče), zkoušely jsme kojit každou 1,5-2 hodky (po tom jsme plakaly obě dvě), nedělala jsem nic jiného než jsem všude řešila, jak zase jen kojit a jak jsem špatná, když nemůžu 😠 Samosebou, že jsem se všude dočítala, že kojení je NEJ...a do toho tchýně, která si nezapomene vždy rýpnout. ☹ Přítelovi to bylo ze začátku jedno, razí názor, že já, jako matka vím, co je pro malou nejlepší a moc mi do tihle věcí nezasahuje, ale když viděl, jak nedělám nic jiného než že buď odsávám, piju čaj pro těhotné, nahřejvám prsa, nutím malou sát, tak mi neskutečně podpořil, objal, usmál se a řekl, že i když nebudu kojit, že jsem stejně pro malou pořád ta nejlepší a nejmilující mamina, kterou by Soník mohl mít...a že i pro něho jsem pořád hvězda.... 🙂 A najednou se ze mě hrozně spadlo...rozhodla jsem se, že pomalu, ale jistě přestanu kojit úplně. Neříkám, že pořád někde vzadu v hlavě nemám červíka, který se někdy ozve a tluče mi do hlavy, že jsem jako matka zklamala, ale pak když se malá zasměje, vím, že jí je to srdečně jedno a hlavně že je zdravá a spokojená...
to víš že jo, navíc moje Dr. říjkala, že do 3 měsíců to uplně stačí! I dříve to není žádnej problém, říkala, kolik jí prošlo rukou dětí a byly nemocné stejně kojené nekojené. Já razím její názor, že imunita se z 90% dědí, je to dokázané.
Jinak je to přece pohoda, když malé chutná. V roce jí budeš nutit řízek a kde je zdravá výživa ??? nebo utit ani ne, vezme si sama - třeba brambůrky 😀 😀 😀
Jsem na tom uplně stejně jako kometka s tím rozdílem že kojím každou hodinu už 3 měsíce. Malá dýl nevydrží, proto jsem si koupila odsávačku a zjistila že mám max 40, to je vše co odsaju, s přemáháním jsem koupila Nutrilon, a uvařila malé, ale ona to prostě z tý flašky nechce. Už dělám i to že si odsaju mléka a dám jí moje aby se aspoň naučila z flašky, ale prostě to odmítá.. Poraďte prosím jak jí naučit, jsem z toho uplně vyčerpaná. Včera večer když jsem kojila tak jsem u toho řvala, malá skoro nic nevypila a z flašky vůbec nic... Jsou jí tři měsíce a váží 4800g přibrala jen kilo a půl od porodu, což mi přijde málo????
Gandy, a pláče ti? Malá měla 3,150g když se narodila a ve třech měsících 4600g a dokud jsme nevlezly na váhu, vůbec jsem netušila, že nepřibírá a že bude mít asi hlad. Prý některý děti víc rostou do dálky a někdo do šířky. 😉
My jsme s flaškou neměly žádný problém, spíš mi ještě teď připadá, že jí víc vyhovuje flaška než prso...asi je líná po mě, z flašky je to pohodlnější...Nevím, co poradit, ale co zkusit třeba jinou savičku? Všude se píše, že ta anatomická je lepší než kulatá, že víc připomíná bradavku, ale malá má radši obyčejnou kulatou. 🙂 Myslím, že je to individuální.
No právě že po té hodině pláče a hledá prso, takže hladík určitě má.... Půjdu asi koupit jinou láhev...Pak už nevim..
gandy: doporučuju láhve Tomee Tipee Close tu nature 😉 savičku maj udělanou jako bradavku..je měkká...a jde z toho pít snad každýmu mimču..moje jiný flašky odmítá 😉
No já mám ale odsávačku, jo teď jsem se koukala že na tom je closer to nature, taka to je teda asi ona, no tak budeme zkoušet tu když říkáš že je dobrá. Jinak mám od aventu....
gandy: každý mimčo je jiný..ale co vim, tak z Aventu nejde pít víc dětem..ta savička je tvrdá jak šlak..a kdo je větší lenoch..tak vůbec netahá 😕
Sissten:což naše malinká je. Už od porodnice, tam jsme s ní taky měly probém aby papala.. Asi si drží línii 🙂 😀 😀
gandy: já mám taky furt nervy s jídlem..dneska např. nejdřív nechal 50ml..pak zas za hodinu a půl chtěl..a nechal 20..někdy to vypije všechno..nějaký dny je děsnej 😅
Sisstin, já myslela že když jsou pak příkrmy, tak se mají dělat aspoň ty 3 hodinový přestávky?? No zajímalo by mě jak se to pak dělá, když fakt nevypije všechno jestli se může dát za kratší dobu?? 😲
gandy: no má se dělat přestávka tři hodiny..ale prostě někdy to nejde..a zatím žije teda 😅 ale snažim se to dodržovat 😉
Holky a když jste přecházely z MM na UM tak jste jí občas to prso daly, když už brečelo.. Já totiž když mi nechce z tý flašky, tak jí prso dám, sice z něho skoro nic neteče, ale ona se aspoň trošku uklidní, tak envím zda to neni blbě...
gandy: no já jsem nedávala..prso mu nic neříkalo..a mně to kojení taky strašně vadilo..takže on ho nikdy pořádně neměl 😅 takže mu byla koza ukradená 😅
Sisstin: No tak to si měla jednoduché... A ještě se možná blbě zeptám ale opravdu s tím nemám zkušenosti, když vaříte kojeneckou vodu tak jí přivedete do varu a jak dlouho jí tak vaříte???

abi: já jsem rourku nedávala nikdy..my jsme jako problém s kakáním neměli..ale furt prděl a bolelo ho to 😕