Citlivé bradavky - mám zkusit chrániče?

zdenkaell
10. zář 2017

Dobrý den, jsem 5.den po porodu, plně kojím, ale bradavky jsou dost citlivé. Když se malá přisaje, tak to první přisátí vždy dost bolí, ale po pár vteřinách už je to dobré. Každopádně bradavky jsou dost citlivé, až bolestivé i mimo kojení. zkouším ošetřovat mlékem, purelanem, často větrám. Přejde to? Je to tím, že jsem v začátku a bradavky si teprve zvyknou? Nebo zkusit třeba chrániče?

liliprili
10. zář 2017

Paty den po porodu si prsa holt jeste zvykaji, ale neboj, do par dni to prejde 😉 ja mela bradavky totalne rozkousane, kompletne se mi na nich obnovovala kuze, ale do deseti ctrnacti dnu to bylo v pohode a kojeni se stalo naprosto prirozenym a bezbolestnym procesem 🙂 jedine, co pomaha, je presne to, co delas...mazat (ale opravdu jen slabou vrstvicku, aby se masticka vstrebala) a co nejvic vetrat. Na chranice bych se vybodla, nez je stihnes koupit, prejde to samo. A mozna by te i tlacily, prece jen ze zacatku jsou prsa hodne nalita, nez se to vsechno upravi a proste jsou cela dost citliva. Jeste mozna poradim, davej pozor jake pouzivas prsni vlozky, aby byly kvalitni a zustavaly opravdu suche, jinak se bradavky zapari a uzenes si akorat nejaky zanet. A samozrejme vsude dokola omylane, kojeni nema bolet! Takze pokud se ti bradavky nezahoji a neprestanou bolet do tech rekneme dvou tydnu, urcite to zacni resit. Bolestive zacatky, nez si prsa zvyknou co do intenzity a frekvence ohlodavani a tvorby mleka, jsou bohuzel normalni 😀

fallingstars
10. zář 2017

@zdenkaell Za pár dní to bude lepší, na chrániče bych se vyprdla...mně ještě pomohlo dávat pozor na to, aby malá vždycky vzala do pusinky co celou bradavku, ne jen ten špunt, prostě i dvorec. Pak to bylo o dost lepší 😉

lavender21
10. zář 2017

Ja kojím dva mesiace a stále čakám kedy to prestane bolieť 😀 niektorého dni je to lepšie, iné horšie... Ja používam Bepanten, ten mám pocit že pomáha, mne viac ako Purelan.

liliprili
10. zář 2017

@fallingstars spravna technika kojeni je samozrejme zaklad, nam to ale v porodnici vtloukaly do hlavy tak casto, ze jsem to radsi nechtela autorce opet opakovat, protoze mam dojem, ze to je vsude stejne 😀 😀 vsude radi co a jak, ale ze to bude tyden kurevsky bolet, to te nikdo neupozorni 😀

junkka
10. zář 2017

Mně se ze zacatku (snad prvni dva mesice) uplne kroutily prsty na nohach bolesti pri kojeni. Pak to jako zazrakem preslo. Ono to kojeni neni moc prijemne, nez si prsa zvyknou.

fallingstars
10. zář 2017

@liliprili To mě v porodce pro jidtotu neřekli o technice nic 😄 Při prvním pokusu o přisání, kdy malou pět minut rvali k prsu, mi sestra řekla, že mam blbý bradavky a malá není šikovná, mrskla po mě kloboučky a odkvačila tozdávat radost a povzbuzení jinam 😅 Co jsem nevygooglila, to jsem nevěděla 😕

michaela6599
10. zář 2017

Zkus bepanthen ten byl pro mne nej.Urcite bych se nebránila chranicum pokud mimco přes ně pije ,tak je zbytečné trpět .Nic špatného na nich nevidím ,já když kojila ještě bez nich asi přes měsíc jsem měla problémy s tím bolelo mne to celou dobu každé kojení.Byla jsem z toho nešťastná.Jeste jsem nevěděla že něco takového je,až mi to poradila známá .Velká to byla úleva.

liliprili
10. zář 2017

@fallingstars no prave..same chytre reci, ale ta praxe uz jaksi pokulhava. Me se mala naprosto ukazkove prisala sama uz na porodnim sale, ale pak jsem mela opacny problem, ze jsem ji nemohla sundat 😀 a to teprve byly rady jak ji odsat 😀 moje prsa nastesti nikdo nekomentoval, byt jsem na to byla pripravena, protoze mam ukazkove ploche bradavky (teda po pul roce kojeni uz si je mala trochu vydudala 😀 ). A ano, kloboucky jsou evidentne lekem na vsechno. Me je doporucili prave na rozkousane bradavky hned druhy den po porodu. Misto aby rekli "vydrzte, to se hned zahoji" hnedka cpou kus silikonu co muze kojeni naopak totalne zhatit. Nastesti jsem je neporidila. Dalsi super rada byla, ze mame kojit z kazdeho prsa max deset minut, ze to staci. Po prichodu z porodnice mi mala samozrejme rvala vecer hlady, takze presne jak rikas, zachranil nas google, manzel hledal a radil a od te chvile se mala koji bez omezeni dosyta a je klid 🙂

vendelinka08
10. zář 2017

Vydrzte...bude zase dobre a prejde to. Zpocatku je to dost bolestive...nez si bradavky zvyknout. Pokud se to da...tak chranice zatim nedavejte. Opravdu bude lepe...

vendelinka08
10. zář 2017

Me chranice znicily prvni kojeni a do ted me to mrzi. U druheho jsem uz vedela a bylo to pak skvele.

hermanecka
10. zář 2017

Tak ja kojim jiz 5mesic a bradavky stale citlive..laktacni poradkyne techniku schvalila..od prirody mam fototyp kuze nejcitlivejsi,i dvorce svetlejsi tudiz se to nespravi..tak to proste je

fallingstars
10. zář 2017

@liliprili 😄😄Problém s odsátím 😄 Jako tohle v těch porodnicích podchycený není, já nechodila na žádný kurzy, takže fakt tabula rasa a z toho kojení jsem byla dost divoká...třeba kdyby tam byla jedna proškolená sestra, vyhnula bych se ragádám a následným retencím a zánětům 🤷🏽‍♀️ Ale tak hlavně, že se prťata drží. Zakladatelcd přeju hlavně pevný nervy, já první tejdny nechápala, co na tom kojení ženský mají, protože to do chvil souznění mělo dost daleko 😄

luciapaja
11. zář 2017

@lavender21 Zkuste kokosovy olej,zabral jako jediny a rychle i na ragadu🙂

lenka.han82
12. zář 2017

Me teda chranice od Medely zachranily. 2 mesice me kojeni bolelo tak, ze jsem i jednou za par dni davala male UM, aby se bradavky stihly zregenerovat 😢 A to jsem od zacatku kojila s klobouckama... po asi 2,5 mesicich to prestalo - bradavky si zvykly, kojeni je naprosto bezbolestne a vlastne prijemne 😉 Drzim palce! Me pomohly vyse zminene chranice (k bradavkam jde vzduch, ale o nic se neotiraji), vetrat a purelan.

lenka.han82
12. zář 2017

@vendelinka08
To asi myslite kloboucky a ne chranice, ne? Ja mela takove plastove kulate od Medely. Nosila jsem je mezi kojenimi, aby brafavky vetraly, ale o nic se neotiraly.
https://www.pilulka.cz/medela-chranice-bradavek...

vendelinka08
12. zář 2017

@lenka.han82 ano..mate pravdu. Myslela jsem koboucky. Od Medely jsem mela tvarovace. Tak pokud takto pomahaji...tak je to super. Kdyz jsem druheho kojila...tak jsem si bradavky natirala Bepantenem plus. Na hojeni. Ale pak uz to bylo dobre. Jen prvni tydny to bolelo a bala jsem se ragad..ktere mi prave udelaly ty kloboucky u prvniho syna. Ale to je na dlouho. Dekuji za opravu. Bych tady zase neco kecala😉

lenka.han82
12. zář 2017

@vendelinka08 To je v pohode. Ja myslim, ze i zakladatelka diskuse rika klobouckum chranice a proto ma takto polozenou otazku. Ono to asi moc lidi nezna a klobouckum se casto rika chranice, i kdyz me neprijde, ze by neco chranily 😝 😀 Ja mela i s nima bradavky uplne do krve 😢 Nastesti uz je to pryc a kojeni si uzivam i po 9ti mesicich. Tedy bohuzel s klobouckama (bez nich nam to nejde, mam uplne mini bradavky), ale nastesti to nevadi male ani me a kojime porad krasne 😉

andiienka
12. zář 2017

Chrániče za sebe nedoporučuju, miminko se pak špatně přisává. Měla jsem také bradavky citlivé, rozpraskané, chvílemi jsem přemýšlela, že s kojením seknu. Nakonec mi ale v porodnici dala sestřička Bepanthen a byl super. Vždycky jsem si je namazala a hrozně hezky se to hojilo. Jinak omývat, větrat, to je jasný 🙂 a vydržet...prsa si zvyknou 🙂

zdenkaell
autor
13. zář 2017

@lenka.han82 myslela jsem chranice. Ne kloboucky.

hanulka_es
13. zář 2017

@lenka.han82 za mě teda kojení v porodnici peklo...nevím jestli byl malej tak hrr či co, ale drtil mě neskutečně, u levého prsa jsem měla slzy na krajicku...mazala jsem bepanthenem care co jsem si koupila pro něj, ona je fajn, že se před kojenim nemusí omývat. Mám bradavky dost malé, takže jsem mu je tam cpala všemožně, laktačni u nás byla pečená vařená 😀 doma jsem sáhla po klobouccich...prsa by si asi zvykla, ale tvar bradavek u mě byl asi velký problém...

lenka.han82
14. zář 2017

@andiienka chranice nemaji vliv na prisati miminka. To myslite kloboucky...

lenka.han82
14. zář 2017

@zdenkaell Zkuste ty plastove chranice od Medely a webovou stranku kojenibezbolesti.

lenka.han82
14. zář 2017

@hanulka_es Taky mam kloboucky kvuli mym miniaturnim bradavkam 😝 Ale kojime krasne i ted v 9 mesicich, kloboucky nam nic nepokazily a bez nich by mala asi bohuzel skoncila na UM. Nevim, proc vetsina lidi kloboucky zatracuje.