Intolerance/alergie na bílkovinu kravského mléka - jak se pozná?

sarrrinka1989
2. črc 2017

Zdravím maminky,
máte některá zkušenost s intolerancí/alergií na bílkovinu kravského mléka?...Synovi je 8 měsíců,kojím.V 5 měsících jsme zkusili malému dát mléčnou kaši,kterou po cca 2 hodinách vyzvracel,podotýkám že zvracel několikrát,dokud zcela nevyprázdnil žaludek.Stejný scénář se opakoval po snědení příkrmu se smetanou (HIPP-brambory se špenátem a smetanou),dále po olíznutí smetanového nanuku,po jogurtu (bílé activii) s piškoty a přesnídávkou. ☹ Vždy jen prudké zvracení v rozmezí cca 3 hodiny po jídle,nikdy průjem.Doktorka mi řekla,že to vypadá nejspíš na intoleranci bílkoviny kravského mléka nebo mléčného cukru,že nejspíš vymizí.Kojit mám prý dále a žádnou dietu já držet nemám...Po pročítání zkušeností maminek jsem z toho jelen.Většina přestává kojit,nebo drží nemléčnou dietu,miminka s intolerancí mívají průjmy,a my to máme takto.Ptám se tedy,zda měl někdo podobné příznaky a zda vymizely?...Malému nemám dávat nic mléčného,ale zarazil mě ten jogurt,ten nám dr.doporučovala,že zakysané výrobky by měl malý snést v pohodě a opak je pravdou.☹ Budu vděčná za jakékoli odpovědi,děkuji!!!

odula
2. črc 2017

@sarrrinka1989 urcite neprestavat kojit. Naopak. Pokud mu do tehle doby nevadilo tvoje mleko, neni potreba nic menit. Tvoje mlicko mu bude suplovat mlecny davky. Za mesic spis za dva mu muzes zkusit dat "oliznout" neco s nizkym obsahem bilkovin,nebo neco s bilkovinou denaturovanou - treba kousek neceho peceneho (piskot treba). Uvidis. Ale urcite neprestavej kojit! Tvoje mlicko je to nejlepsi co muzes dat 🙂

sarrrinka1989
autor
2. črc 2017

@odula To já vím,kojit za žádnou cenu přestat nechci...Právě jsem se dost divila,že v těchto případech maminky kojit přestaly,děsně mě to mate.Malý mé mlíčko miluje,i když je fakt,že už od porodnice ublinkává.Může to mít spojitost...?Každopádně moc děkuji za odpověď,po měsíci něco vyzkoušíme. 🙂

chris_n
2. črc 2017

@sarrrinka1989 to ublinkavani mit spojitost muze. Muzes zkusit nedavat mlecne, ani stopy (syrovatk a spol) sobe ani jemu. Alespon 14 dni a uvidís vysledky. Muze to byt i ten mlecny cukr (laktoza), to by byla varianta, kde mas celkem dost nahrad. S tou bkm je to horsi. Ale da se beztoho fungovat, neboj.

sarrrinka1989
autor
2. črc 2017

@chris_n Moc díky,já právě co se malý narodil,sama dost jím mléčné výrobky (jogurty,sýry,mléko s vločkami,atd).A ublinkávání bylo do 5.měsíce dost častý a pravidelný jev,teď spolu s příkrmy je podstatně slabší,jen po konzumaci MM právě...Ale v menším množství než dříve.Díky moc za radu,zkusím vynechat i u sebe.

odula
2. črc 2017

@sarrrinka1989 imho s intoleranci bkm to ublinkavani nesouvisi, spis to bude bezny reflux. Ten prave s prikrmy slabne, pze mimco uz nedostava jen prisne tekutou stravu. syn mel alergii bkm, a dokud jsem nenasadila u sebe prisnou dietu, tak zvracel po kazdem kojeni obloukem. Ne ublinkavani,ale hazel savle. Intolerance na bkm v tvem mlece by se zrejme projevila taky prujmem, vyrazkou. Pokud nic takoveho do tehle doby nemel,tak bych samu sebe dietou netrapila 😉

chris_n
2. črc 2017

@odula me treba gabina blila dokud byla kojena kazdou chvilku. Po prchodu na UM se to zacalo vyrazne vylepsovat. Ted uz neblije skoro vůbec... tak ja ti nevim

odula
2. črc 2017

@sarrrinka1989 laktozu bych v tom nehledala uz vubec. Mlecny cukr je u vsech mlik stejny,intolerance laktozy (u kojencu extremne vzacna btw) by se projevila mnohem driv. Jo jeste jedna vec. Syn mel alergii bkm hodne silnou,vadilo mu i nedietni MM. A Ted je mu 8 let a da si i nanuka Misu bez potizi a obcas basti i syr.🙂 Opravdu to casem mizi. U vas,pokud budes opatrna se zavadenim, a budes kojit co nejdyl(skvela vyhoda,tu ja nanestesti nemela) tak si troufam tvrdit, ze se toho zbavite mnohem drive 😉

odula
2. črc 2017

@chris_n a ty pouzivas nejaky se stepenou bilkovinou?

odula
2. črc 2017

@sarrrinka1989 jo a jeste jedna vec. Pokud tvemu synovi opravdu nevadi tvoje mlicko (coz si myslim ze ne podle toho co pises), tak bych fakt do bezmlecny diety nesla. Tvoje mleko je ten nejsetrnejsi zpusob jak se prave s tim potencionalnim alergenem muze setkat . Mohlo by mu to prave pomoct se ty intolerance zbavit.

sarrrinka1989
autor
2. črc 2017

@odula Tak super,moc díky za postřehy!Tedy mrzí mě,že jste měli takové potíže,ale aspoň mám nějaké srovnání.Malý nikdy obloukem nezvracel,hlavně jsem vždy kojila na vyžádání,žádné časové intervaly a prostě se prcek i dost přepíjel...Absence těch průjmů mi právě taky k tomu neseděla.Tak snad se to časem upraví a jednou si dá drobek něco mlíčkovýho bez obtíží.Moc díky!

sarrrinka1989
autor
2. črc 2017

@odula Myslím,že mu nevadí,průjmy nemá,chutná mu,ublinkávání jssm popsala a popravdě se mi do bezmléčné diety nechce,když nevidím výrazné potíže po mém mléku...Ráda bych kojila co to půjde.Tatínka máme silného alergika (pyly,prach,jako dítě zvířata),tak bych ráda kojením pomohla,aby něco prcek nepochytil...

chris_n
2. črc 2017

@odula ano Neocate

odula
2. črc 2017

@chris_n to jo,ale neco jinyho je ublinkavani (To ma treba treti dcera od narozeni a vim,ze alergicka neni pac mela i jogurt a ok), kdezto syn skutecne zvracel. Takze mam srovnani. No ono se tezko soudi po netu. Ale ublinkavani (polivkova lzice,dve, I tri 😉) je vetsinou fakt ok.

chris_n
2. črc 2017

@odula je to mozny. Taky s um dostala pravidelny rezim mleka. Kdezto kojo mrla furt

delphyls
5. črc 2017

@odula sikulka, lepe bych to nerekla ani ja 🙂
Jinak ja teda nezastavam nastep.mlicka- spis se zkusit poohlednout po alternative. Samozrejmne pokud to jinak nejde, tak proc ne. Ona pak vysvstava otazka, jestli ma nekdo ABKM, tak na jakou bilkovinu. Jestli je to kasein nebo jina bilkovina. Ted pomaham mamince, ktera ma syna 2 roky a ten ma asi podle me dedukce a chabych vysledku z alergologie, alergii na BILKOVINY. ABKM je doprovazeno ekzemem, kdezto intol.laktozy- prujmy( zapachajici). Neni to 100%.navod, ale vetsinou to tak je. Navic cokoliv podobneho, muze mit i souvislost s necim uplne jinym 🙂
Jinak kojit je super vec pro mimco- dostava to nej. Tak bych nic nemenila, jen bych to s mlecnym moc neprehanela. Mlecne veci se tvari jako pratele, ale do nich maj na mile daleko.

chris_n
5. črc 2017

@delphyls co je dle tebe alternativa? kozi nee, soja nee, zbytek?

delphyls
5. črc 2017

@chris_n nejsem za, aby se dítě úplně vyhýbalo alergenům. Záleží na co je alergické. Samozřejmě mu to nedám v koňské dávce 🙂 Ale v minimu. A vy jste na neocateu proč? Má ABKM? Na co konkrétně má alergii?

chris_n
5. črc 2017

@delphyls ma atopicky exem. Dle testů alergie na bkm, vajecny bilek a orechy

delphyls
5. črc 2017

@chris_n vaj.bilek ma i dcera i neprokazane ABKM- podezreni na kasein.
Me teda zajima, co si clovek ma predstavit pod pojmem aler.na bilk.kr.mleka- a jakou? Neni tam jedina, je jich tam vice. My na 90% mame na kasein- ale proberu pristi tyden s alergologem. Kde vsude ma ekzem? Tobe rekli ze ma abkm a hotovo, na co konkretne nevis? Mala pije colostrum bez kaseinu a super! Ale klucinu co pomaham lecit, tak tam je pravdepodobne, ze je alergicky na dalsi bilkoviny v mlece a to je dost dulezity. Proto si myslim, ze vysledky vychazi falesne negativni i pozitivni. Ma dcera pije um baby love bio a SUPER- ja ji teda davam colostrum, ktere ji nakopne imunitu. To je na dlouhou diskuzi. Ale rada pomuzu, bude-li to v mych silach a vedomostech 🙂

chris_n
5. črc 2017

@delphyls proste v testech mela pozitivní reakci na mléko. Nijak do podrobna jsme to neřešili. V te dobe jsem kojila a drzela drsnou dietu a uz jsem nezvladala. Mala mela exem na 90% tela a oblicej ji furt mokval. Takze jsem nasadila na 14 dni testovací Neocate, at j na naprosto hypoalergeni strave. za tech 14 dní se nic nestalo, ale ke kojení jsem se uz nevratila, protoze jsem proste nebyla schopna...no a ted najizdime pomalu na stravu, ma neocate a zákaz mleka, vajec do 2 let a orechu jeste dele. Takze tak...

chris_n
5. črc 2017

@delphyls kasein neni alergie BKM, to je intolerance laktozy. Coz je proste jina vec. tam muzes davat i bezlaktozove veci. Ale reakce na BKM je BKM, tam se reaguje na tu bilkovinu.

delphyls
6. črc 2017

@chris_n kasein je jedna z bílkovin v mléce, a pokud máš ABKM, tak můžeš mít alergii na kasein nebo i na jiné mléč.bílkoviny. Intolerance laktózy je nesnášenlivost mléčného cukru!!!- a to je opravdu jiná věc. Snad jsem to dobře napsala, abys pochopila 🙂 A jak je na tom s ekzémem teď? pokud chceš, tak mi tu nech fotku

sarrrinka1989
autor
6. črc 2017

@delphyls Děkuji za příspěvek,ovšem teď jsem z toho ještě více jelen...Takže synovo zvracení po mléčném a jogurtu může mít i jinou "diagnózu"?Když děti s ABKM/intolerancí na laktózu mají ekzémy a průjmy?Tyhle reakce můj malý nemá...Kojení je má záchrana,jsem ráda,že synkovi chutná,mlíčko se tvoří a krásně přibývá spolu s klasickými masozeleninovými příkrmy a ovocem.Mléčné jsem mu podala opravdu v minimálním množství 3x-4x a reakce mi nestojí za to,abych to v blízké době zkoušela znovu.😯

delphyls
6. črc 2017

@sarrrinka1989 těžko takhle soudit 🙂 ale myslím, že bys neměla nic řešit 🙂 syn ti přibírá, baští pěkně. S mléčným vždy opatrně a po troškách. Ale asi bych fakt nic neřešila. Jinak u int.laktózy/ml.cukru, ekzém není.

sarrrinka1989
autor
6. črc 2017

@delphyls Chápu,na závěry je ještě brzy,tak uvidíme,jaké to bude po roce...Díky moc za rady a postřehy.😊