Jak jste se zbavily kojení? Jak se s tím vyrovnají prsa?

finlay
3. bře 2013

Mile maminky,jak jste se zbavily kojeni? Me dceri je 7mesicu a ja uz chci prestat kojit. Mala to nevyzaduje,zatim jsem zkousela kasi na noc a ji ze lzicky nebo lahve v pohode.Me uz to ale docela otravuje,a cim min kojim,tim se citim lip. Dost me to vycerpavalo.
Hlavne me ale zajima,jak se s tim vyrovnaji prsa? Je treba brat nejake leky nebo tak nebo se mi proste prsa prestanou nalevat? Ted uz kojim jen v noci a pres den se mi nalijou tak akorat,co pak mala vypije.
Diky za rady! 🙂

monivo
5. bře 2013

@finlay určitě je fajn, že jsi sem napsala důvod, proč chceš přestat. A chápu tě. Jistě všechny dají za pravdu, že kojením jde váha po porodu sama dolů. A bohužel jsou i takové z nás, u kterých jde váha dolů až moc a pak je to o zdraví. Taky jsem již o pár holkách slyšela, že s váho spadly i na méně než 50kg a musely přestat kvůli tomu kojit. Hlavní je, aby jsi byla v pohodě 🙂

olusenka
5. bře 2013

@hhranolka jak to dělám nebo dělala jsem? U malého to naštěstí bylo bezproblémů. Ještě kolem Vánoc (to mu byl necelý rok) jsem ho kojila tak 6-7x za den včetně noci, po Novém roce se najednou v noci přestal prakticky budit a kojení se zkrouhlo zhruba na 4-5 kojení denně. On se stejně budil někdy zhruba za hodinu po uložení do postele a někdy v průběhu noci, jak kdy. Když se ale několik nocí za sebou nevzbudil, a pak jednou jo, tak jsem si řekla, když to teď znovu po delší době zas X nocí vydržel, tak to asi nepotřebuje. Takže po probuzení v noci ho vyndám z postýlky, přebalím, pochovám, u toho dám napít vodu z jeho hrníčku a zas dám do postýlky. A spí dál . Teď kojím ráno po probuzení a večer před spaním, má bez pár dnů 1rok a 2měsíce.

hhranolka
6. bře 2013

@olusenka nojo, tak to je fajn, to se ti odstavil prakticky sam 🙂

hhranolka
6. bře 2013

@finlay tak dnes jsem zkusila vydrzet, probudila se v cca 1 hod, nakojila jsem, dala jsem zpatky do postylky a zacal rev, tak jsem si vypla chuvicku(spi ve svem pokojicku) nevim, jak dlouho rvala, ale kazdopadne vstala az v 7 hod 🙂

andelka
6. bře 2013

@hhranolka mně se starší odstavil sám v noci těsně před 1 rokem, prostě sám od sebe začal spát od 19 do 3-4h, pak se nakojil a spal do 6h a pak vstával. V 1 roce jsem rušila ranní kojení a zároveň i to jediné noční, pokud se vzbudil, většinou už spal celou noc. Ale když se vzbudil, nedala jsem, aby nebyl zmatený že ve 4h nedostane a v 6h jo. Dvakrát to zkusil a pak spal celou noc.
No a mladší spí se mnou v posteli, starší spí v pokoji s náma, takže potřebuju zachovat v noci klid, no takže malého uspávám kojením. Napije se a usne. Nedávno měl virozu a byl hore snad 10x za noc. Běžně se budí tak 3x. Ještě chvilku počkám, pak dám staršího na víkend k babičce a mladšímu vysvětlím, že v noci se nejí. A budu doufat, že se budit přestane.

olusenka
6. bře 2013

@hhranolka jo to jo, říkali jsme si s manželem, že je to štěstí. On spal poměrně brzy po narození celou noc a vydrželo mu to zhruba do půl roku, bylo to často, jo občas se probudil, ale těch nocí nebylo moc, se zavedením příkrmů po půl roce se začal zase budit a vydrželo mu to zase půl rok....zvláštní. 🙂

andelka
6. bře 2013

@finlay no já taky nejsem na exra dlouhé kojení, dávám tak rok a kousek a končím. Momentálně kojím 25měsíců s 9měsíční přestávkou...a už mě to taky nijak moc nenaplňuje a nebaví. Vždycky jsem se těšila na příkrmy, a hlavně na dobu kdy nebudu kojit aspoň přes den. Večer a ráno mi to tak nevadí, tak kojím i teď (a v noci) a ještě tak 2-3 měsíce budu.
U obou jsem to dělala tak, že po měsíci jsem přidala další příkrm a zrušila kojení, takže kolem 9měsíce se kojení přes den zrušily. to postupné ostavování bylo pro prsa dobré, neměla jsme nikdy žádný problém. Jako poslední mi zbylo večerní kojení, to jsem kojila 3 týdny a pak skončila. První dva dny/večery se prsa trochu nalily, ale nemusela jsem odstříkat, nic, nechala jsem to vstřebat a třetí den už byly prsa úplně v pohodě. Pila jsem poslední týden před odstavením a pak dalších 14dní šalvějový čaj, doporučuje se i mátový. Svazování se nedoporučuje, koleduješ si o zánět. Maximálně kdyby se nalily moc, tak trošku odstříkat. Když nebude poptávka, nebude nabídka. Léky se nedávají, to jen v 6nedělí, kdy je laktace pod vlivem hormonů, později už jde o nabídku a poptávku.

saaralota
6. bře 2013

@finlay ahoj, chci ti jen napsat, že tvé důvody chápu. Já jsem v těhotenství zhubla nejdřív 5 kilo (nevolnosti), pak jsem osm nabrala, ale po porodu byly hned dole...pak jsem ještě díky kojení pár kilo zhubla a dostala jsem se až na 44 kilo... (původně jsem měla 53, na svou výšku 160cm akorát). Ať jsem se snažila jakkoli, nemohla jsem přibrat, cítila jsem se slabá a jak malý rostl, stále hůř jsem ho unesla...bolely mě kyčle...zlepšilo se to až se zavedením příkrmů a omezením kojení. Nedělala jsem to nějak násilně, prostě jak začal víc jíst, přirozeně míň jsme kojili. Teď kojím nad ránem, ráno a pak odpolení svačinu a večer před spaním. Cítím se mnohem líp a už jsem přibrala na 48 kilo 🙂. Kojení budu dál omezovat, chci se zbavit toho nočního/nad ránem (už je dost velkej na to, aby spal celou noc...) a pak té odpolední svačiny, měl už by dostat spíš nějaké ovoce nebo jogurt... Takže by nám zase na nějakou dobu zbyly jen ty dvě kojení - ráno a večer. Žádnou konkrétní radu tedy nemám, jen jsem chtěla napsat, jak to máme my a že jsem to s tím hubnutím měla podobně...takže tě moc dobře chápu. Tvoje zdraví a pohoda jsou důležité.