Jak ukončit kojení?

monivi2001
10. lis 2023

Zdravím, mám 10 měsíční holčičku. chci se zeptat jak jste postupovali při ukončení kojení.Kojim večer a v noci. Chtěla bych kojení ukončit ale vůbec nevím jak na to. Jde o to že dřív ještě tak před měsícem jsem Elišku uspala v postýlce zpíváním a hlazením usínala hezky v noci se budila často vždycky ale usínala v postýlce a většinu noci prospala v postýlce a od 9 měsíců se to zlomilo že už není schopná usnout jinak než na prsu. naučila jsem si ji na spaní se mnou což by mi tak nevadilo. ale budi se často nakojím a přendám do postýlky tak je za 10 až 20 minut opět vzhůru a už ji nijak neuspím vždycky jedině prso už na ní nezabírá žádné hlazení zpívání čtení vyprávění tulení prostě nic. vždycky pláče klidně hodinu nebo dvě dokud jí prostě to prso zase nedám. přes den mi papá hezky jí příkrmy jogurty kaše prostě skoro všechno . tak jsem se rozhodla kojení ukončit nejsem pro nějaký radikální ukončování chtěla bych to ukončit postupně. poprosím vás o vaše zkušenosti jak jste vy ukončovali kojení je to moje první miminko takže vůbec netuším jak se to dělá. často se děje když večer usne u prsu Já jí pak přendám do postýlky tak se někdy za hodinu vzbudí že se jí třeba něco zdálo dřív jsem k ní vždycky přišla hladila se mi zpívala to jí stačilo k tomu aby za 10 minut zase spinkala. Ale teď pláče klidně dvě hodiny dokud ji prso nedám. Hlavně nejí jen ucucava jsem spíš živý dudlík.Nevyspím se ani já a ani ona. ona se často budí protože mě cítí A chce prostě to prso. tak jsem se rozhodla že s kojením už skončím. prosím nějaké rady a návody jak se to kojení postupně ukončuje.

cilkat
10. lis 2023

Hele a nemůže to být separační úzkost? ... já někdy kolem toho roku prohlašovala, že "vložte průkaz totožnosti" = prso do pusy dítěte. Cuclo si, ověřilo, že "máma v dosahu" a spalo. Šlo fakt spíš o ujištění "je tu máma", než krmení. Jako jo, chápu, že je to dost protivný, ale přijde mi to prostě jako fáze vývoje psychiky dítěte, kdy bych kojení raději neukončovala.

Jinak k otázce, jak ukončit: píšeš, že jí dobře, prso má spíš uklidňující, než výživovou funkci. To je první předpoklad. Pokud jste teda za fází "na hlad je jídlo, ne prso", je to ta druhá fáze odstavování, kdy už je většinou nutné prostě ze dne na den skončit. Říct "ne, už prso nedám" (protože se nám bude obou spinkat líp) a zvládnout několik bezesných nocí, než se dítě naučí používat jiné mechanismy, jak se dostat do spánku. ... ve fázi "prso místo dudlíku na spaní" už to obvykle nějak moc postupně nejde. Rozespalé, unavené dítě fakt nezvládne přijímat logické argumenty. Pomáhá vymýšlet před den hodně zábavy, aby dítě prostě večer "padlo", a zároveň tím získáte i společné, příjemné zážitky, které vlastně nahradí tu společnou aktivitu v podobě kojení.

monivi2001
autor
10. lis 2023

@cilkat
takže to znamená že když mě má jako dudlík tak to jde jen ze dne na den nebo to chápu špatně ?

cilkat
10. lis 2023

@monivi2001 Z mé zkušenosti ano.
Respektive záleží, v jakých všech situacích ten dudlík používá. Ale když chceš omezovat používání prsa, je třeba brát vždy celou danou roli kojení. Dítě nechápe něco jako "pil jsi před půl hodinou", ale chápe "piješ jen v postýlce". U druhého syna se mi povedlo rozdělit i "kojím k usínání z bdělého stavu" (poledne a večer) a "kojím na udržení spánku" (v průběhu noci). (A rušit tyhle dvě věci odděleně... ale nakonec mi to kyslo na první rýmě, kdy jsme udělala krok zpět a uspávací prso vrátila (udržovací prso měl). Definitvně jsme ukončila o půl roku později sebráním obojího.) ... Ale už prostě nefunguje "kojím jen jednou za noc" - toto dítě nemá jak spočítat/vnímat/pochopit.

monivi2001
autor
10. lis 2023

@cilkat no používá to prso večer k uspávání a vlastně pokaždé když se v noci vzbudí je jedno jestli to je 2x nebo 10x a prostě pokaždé co se vzbudí tak nepomůže nic jiného než ji dát to prso jinak bude brečet dokud ho nedostane

cilkat
10. lis 2023

@monivi2001 Právě. Proto myslím, že jste v situaci kdy můžeš buď "prostě dát a neprotahovat to", nebo "nedat už nikdy, i když bude pár dní brečet" . (Ps: do fáze "nedat už nikdy, i když bude brečet" se stejně dostanete. Ale myslím, že je jsou období, kdy k tomu dítě zvládne nějakou logickou konstrukci typu "už jsem velká" a období, kdy to prostě jen bude "mámino odmítnutí". Ale odhadnout tahle období prostě musí matka.)