Kde se dá udělat rozbor mateřského mléka?

hoffi
11. led 2017

Dobrý den maminky,

prosím, nevěděla by některá z Vás, kde by se dal udělat rozbor MM??? Pokud možno i za rozumnou cenu v okolí Pardubic, HK, NB. Naše dětská mi tvrdí, že v 17m kojení mám vodu a ne nic výživného atd. Nutí mě přestat kojit (je to trochu více složitější, to jen v krátkosti). Tak bych ráda věděla, co malé čepuji 🙂 A jsem ochotna i k vůli tomu něco rozumně i zaplatit. Nedělám to jen tak z rozmaru...

Moc Vám za cokoli děkuji.

Obvolala jsem:
FNHK mléčná banka - nedělají, pouze pro svou potřebu a jen na něco
NPK a.s. biochemická laboratoř - vůbec
MeDila spol. s.r.o. - nedělají
našla jsem nějaké dvě soukromé lab. a také ne :(

Akorát, co mi kamarádka říkala, tak snad někde v Brně. Ale to je dost z ruky :(

lemona
11. led 2017

Já bohužel nevím, naopak - také si ráda počkám na rady. Dost mě překvapuje tlak okolí na ukončení kojení (my máme 18 m). A to rozhodně nikoho neobtěžuju ani nepohoršuju, kojíme jen doma...

tulena
Autor odpověď smazal
Zobraz
hanka303
12. led 2017

A co Státní zdravotní ústav? A ještě mě napadá ALS Czech.

tulena
Autor odpověď smazal
Zobraz
hoffi
autor
12. led 2017

MUDr na nás tlačí, protože nám je 17m a malá nechce papat ať děláme vše možné a snad i nemožné.... Jinak okolí je v pohodě, naopak kamarádky, tatínek, laktační poradkyně nám říkají, hlavně ať kojíme, že se to časem zpraví.

Malá má od narození problémy s ledvinani, v prosinci byla na operaci. Od narození musí brá antb - ze začátku násilím, kolikrát to vyzvrátila a museli jsme znovu. Měla jako první Cerfsil a ten ji dělal zle, ale prý jiná antb pro novoreznce až do 3m nejsou, potom nám to změnili na Sumetrolim a máme ho do teď. Tak si myslím, že je to psychika a chce to čas. Jenže MUDr si myslí, že když ji sebere prso, tak vyhladoví a samotnou ji to donutí papat. Což já si nemyslím, nemám ten pocit ani, že to pomůže - spíš naopak.

Tak chceme zjistit, zda mé MM je dostatečně výživné pro malou a problém hledat jinde.

Určitě až budu mít informace, opět napíšu 🙂

hoffi
autor
12. led 2017

Děkuji za tipy, behem dne si seženu kontakty a zkusím zavolat.

sisstin
12. led 2017

@hoffi dr by se mela dovzdelat, nevyzivne mleko neexistuje, vzdycky je presne k potrebe ditete. Odstaveni nemusi vubec s jidlem pomoct a pak mala nebude jist ani mit MM. Mam 14m a je kojena minimalne z 80 %, mozna vice, prospiva uplne normalne.

jaya
12. led 2017

Výhradně kojit se malá může klidně do dvou let. Zřejmě je to pro ni to nej. Zajímavé je, jak jsou doktoři v tomhle ohledu nevzdělaní. Co třeba hygiena? Nebo oslovit nějakou Vš? Přijde mi to jako skvělý námět na výzkum. Je tolik mýtů o MM, někdo by je měl konečně vyvrátit.

rajani
12. led 2017

Ještě mě napadají chemické univerzity, ty za poplatek rozebírají vše a mají kupu spektrometru, jen by si napočítali po čem tam zhruba pátráte 🙂 (vím na jisto o VŠCHT, jen budou možná překvapeni "tekutinou :D"

sibara
12. led 2017

I v 17m bych kojila podle potřeby dítěte, nabízela příkrmy, ale když nebude malá chtít, nenutila, však ona se prostě chytne časem a jasně, že je to pro ni i záležitost psychická, tím spíš bych kojení neukončovala, prostě se pouze nadále snažila zavádět pevnou stravu, ale v klidu, netlačit na pilu - což už stejně děláte a děláte to dobře😉
Spíš než o laboratorním rozboru mléka bych uvažovala o změně MUDr.😉 (pokud teda nemusíte k této chodit z hlediska odbornosti - myslím pokud byste potřebovali konkrétně ji kvůli nějaké speciální péči vzhledem ke zdravotnímu stavu - ale ani tak snad nebude jediný odborník na světě, pokud je to běžná pediatrička, vyměnila bych)

bamishop
12. led 2017

Rozbor stejne nebude mit vypovidajici hodnotu, si mama, si za sve dite zodpovedna a sama citis, jak je to spravne, doktorka ti nemuze nic nutit, leda jestli to potrebujes kvuli tatinkovi ditete, kazdopadne udelaj ti ho spis na nejake skole, klasicke laborky tohle neresi. Obsah mleka se prizpusobuje potrebam ditete. Me se deti odstavuji kolem roka, UM nechteji, ale co me prekvapilo, kdyz byl druhe dceri rok a uz pomalu nechtela kojit ani jednou za den, tak dostala chripku, prujem, zvracela, nic nejedla a drzelo se ji to snad 14 dnu a to byla jen na mem mleku, pred chripkou co sem mela odstrikane byla vice mene voda, behem chripky co jsem odstrikala to melo druhy den v lednici pomerne dost tukove slozky na povrchu a celkove i jinou barvu. Byt tebou bych zkusila dite vic nosit, jestli mas satek, tak satkovat, vic chovat, tulit, aby proste kojeni bylo vic o jidle a min o naplneni chybejiciho kontaktu, ktereho kdyz ma takove trapeni potrebuje v tomhle veku sakra hodne a jidlo proste jen nabizet, ale nenutit, jist s ni, ono se to casem podda. Var co varis sobe, jen bez koreni a soli, ono se dite chytne, semtam dat do ruky ovoce, zeleninku, sklenicky bych ani moc nedavala, k tem uz muze mit i odpor. Pokud bere takoveto leky, tak ji po nich samo o sobe nemusi byt dobre a zkusila bych neco na zvyseni chuti k jidlu, treba nejaka homeopatika, bylinky radsi ne s ohledem na ledviny. Drzim palce at je mala brzy uz zdrava a ma co nejmensi omezeni a roste tak jak ma

betelgeuzz
12. led 2017

A ona nějak málo přibírá? nebo proč doktorka nutí ukončit kojení?

sasetkap
12. led 2017

Ano,myslíš si to dobře. Věř sobě a svému dítěti a pokud potřebuje být na mm, nic bych násilím neukončí neukončovala. Na mě dr s odstavením netlačí netlačil, ale když mi zdůrazňoval že do roka by měl mít zavedeno téměř vše (odmítal a násilím to do dítěte přece cpát nebudu), přestala jsem potravu mého dítěte s doktorem řešit. Doktor přece nesedí s vámi u stolu a nevidí, jak se stravujete. Na testy bych se osobně vykašlala (ač je to zajímavé), pokud osobně ty sama se v tom nechceš víc angažovat a dávat tomu hodně energie. Ať se vám daří. 🙂

agar
12. led 2017

podle mého je ukončení kojení naprostý nesmysl. Něco k dlouhodobému kojení zde http://www.infookojeni.net/uploads/2/4/0/6/2406... , članek najdeš 🙂

ivular
12. led 2017

Rozbory mateřského mléka nikdo nedělá (i když technicky by to šlo), jelikož je to holý nesmysl. Při vší úctě, lékařce, která by mě nutila ukončit kojení, bych narovinu řekla, že mám laktační poradkyni a tyto záležitosti bych raději řešila s ní.
Mimochodem, já jsem kojila syna PLNĚ do dvou let. Měl tou dobou cca 17 kg, čili spíš nadváhu a z krevního obrazu plynulo, že má nižší hladinu železa (ale ne nějak dramaticky), ostatní hodnoty ukázkové🙂 Takže tolik k té "vodě".

astyna
12. led 2017

co žena, to jiné mateřské mléko. Výživová hodnota se dá logicky ovlivnit tvou stravou - čím jíš výživnější, tím "lepší" ho budeš mít. Nevěřím na planné mléko, ale v praxi se mi ukázalo, že když jsem to flákala a jedla jen tak něco, abych neměla hlad, musela jsem kojit častěji. Když jsem se ládovala vývarem, knedlíkama apod. mléko bylo skoro až do modra a nahoře se dělal škraloup a taky jsem nemusela kojit tak často 🙂 takže něco na tom bude.

Délka kojení je už jen na tobě, některé to využívají jako tlumič bolesti dítěte, některé jako pouto s dítětem, to už je na tvém vnímání, ale pokud to SOBĚ samotné nevadí, tak proč přestávat? pro ženu je to naopak neuvěřitelně přínosné, když už podle dr pro dítě ne. Je pravda, že dítě už většinou jí příkrmy a sama vím, že už synovi ve 14m mléko často nedávám (2x denně cca), stejně má po něm brzo hlad 🙂

Jinak k tomu výhradnému kojení - mamka kojila mou ségru taky do 2 let hlavně, ségra byl neuvěřitelný puclík, který je ale nyní astmatik a dyslektik, navíc alergik na kdeco. Jako jediná z rodiny. Ono to poznávání nových chutí kolem 6.-8.měsíce má svůj smysl.

psya
Autor odpověď smazal
Zobraz
prcekverunka
12. led 2017

Já bych to spíš asi ani neřešila, dr. si odkývejte její kecy a kojte vesele dál 😀 Taky kojím, dcera má 15 měsíců a nenapadlo by mě přestat...

psya
Autor odpověď smazal
Zobraz
karlajasmine
12. led 2017

Pokud odmala bere antibiotika, muze mit dost rozhozenou strevni mikrofloru, a mozna proto nechce jist (boli bricho?) My jsme meli atb jednou, a nez zabraly pak probiotika, tak taky nechtel jist.. mel prujem a bolelo ho ocividne bricho.. Je nestastne brat dlouhodobe antibiotika, ale samozrejme tomu nerozumim, tak nevim, jestli je to nutne nebo ne. Kazdopadne bych k tomu urcite nasadila probiotika.. a asi bych i zmenila doktorku, protoze doktorka, ktera radi prestat kojit, nemuze byt dobra doktorka.
Odstaveni je individualni podle matky a ditete a radit nekomu at prestane kojit, ze mu dite vyhladovi a zacne jist, je totalni nesmysl.

hoffi
autor
12. led 2017

Skontaktovala jsem LP z Přelouče, je s námi od začátku, tak moc dobře ví co a jak. Hlavně, jak jsme si vybojovali skoro po roce kojení atd. Tak říkala, že si s ní promluví.

Jinak dnes jsem nic neudělala, měla jsem hlavu jak pátrací balon a s malou u MUDr, pokusím se zítra volat nebo příští týden. Jak to bude možné. Určitě sem napíšu, jak to pokračuje a celkově co a jak.

Ano, malá málo přibírá a asi před půl rokem přestala růst.
12.5.15 váha při narození: 2890gmíra při narození: 50cm
2015
20.5. 2990g a 50cm, 25.5. 3150g - 52cm, 24.6. 4170g - 57cm, 22.7. 4750g - 61cm,21.8. 5290g - 63cm, 21.9. 5950g - 66cm, 7.10. 6050g, 16.11. 6260g - 67cm
2016
12.1. 6700g - 71cm, 1.2. 6450g  (-200g), 19.2. 6580g - 72cm, 6.4. 6820g - 74cm, 8.6. 7380g, prosinec 8000g - 80cm 
Jako když je ustrojená, člověk by nic nepoznal. Ale když je jen v body, tak zatím kosti vidět nejsou, ale není k tomu daleko - žádný faldík :(

Co malá dostala antb ihned jsme dali sami probiotika BioGaya. Přesně, antb ničí mikrofloru, tak aniž by třeba MUDr něco řekla sami jsme nasadili ;)
Bolest bříška neměla nijak zvlášt.Ttrpí zácpou, ale to si myslím, že hodně z toho, že nic nejí = nemá taky co kakat. I s tím jsme měli problémy. Jeden čas kakala hlen, hlen s krví. To si mysleli, jestli nemá alergii na kravské mléko (nemá). Můj názor je, že neměla co vylučovat, namáhalo se střevo, tak vycházelo, co tam bylo...

Na jednu stranu je pravda, že změna pediatra by mohlo být řešení. Ale na druhou stranu, je zas dobře, že se zajimá a stará než abych chodila k doktorovi a říkala, co ji má napsat atd. A zas mi to přijde i jako útěk, ale ne řešení. Doktorka jinak byla-je celkem v pohodě. Podle je že neví s náma kudy kam, tak se snaží.... Je to mladá lékařka, bez dětí.

Maminky, snad jsem odpověděla všem, snažila jsem se. Hlavně vám všem chci poděkovat za podporu a rady, nápady. Jste úžasné a pomáháte mi. Brzy se ozvu.

kaja2016
12. led 2017

@ hoffi Moje dite je na UM a take nema faldiky, je mensi. Ji pomerne velke mnozstvi prikrmu a v noci po trech hodinach pije UM. Nevim, jestli ti ta informace k necemu bude. Jinak tak amatersky (nekojim) mi prijde, ze u kojeni se neda zmerit, kolik mimco vypije, takze rozbor mleka ti treba az tak moc situaci neobjasni.

pajula123
12. led 2017

AA je jiste,ze alergii na mleko nema? UU takto malych deti jsou krevni testy neprukazne...treba moc dobre vi,co pro ni neni dobre. Syn je dobry jedlik,ale jogurtu snedl dvevlzicky aa vic ani tuk-a taky byl hndd hlen ve stolici. Dle nasi dr.se alergie na mleko uu deti netestuje-proste nesnasi,tak nesnasi aa hotovo. Omlouvam se za chyby,uz druhy den telefon na MK pise neopravizelne neopravitelne blbosti.

bamishop
13. led 2017

1. dcera mela v roce 72cm a 8.7 kilo, narodila se vychrtla jak z koncentraku, tak rostla pomaleji plus se v 10 mesicich odstavila (byla sem tehotna) a UM odmitla, ted ma 6 let 120cm a necelych 20kilo...
2, dcera 8kilo a 75cm, ted ma skoro 5 let , 112cm a 16 kilo, pocitam zebra, pritom byla cvalda, kdyz se narodila
3. dite, syn, 80cm a 8kilo jako tva dcera v roce, zebra zatim nepocitam, jen je to rebel a je ho vsude plno, takze prirustky odpovidaji vydeji rekla doktorka, kdyz ho chytala u rocni prohlidky.
Vahu mate v pohode, v tomhle veku se roste uz pomaleji a skokove. Me vzdy deti "tloustnou" a jakmile prestanou jist a ziji jen ze vzduchu, tak vim, ze se bude kupovat nove obleceni, protoze to se zas narazove vytahnou o nekolik cm, nekdy jim az kuze na zadech zacne praskat...
Spi nez rozbor mleka bych nechala zkontrolovat to zelezo, jestli fakt malo ji, tak ho muze mit snedostatek a zbytek se urovna sam, kdyz budete cokoliv nutit, tak pak z jidla bude psychicky problem...

astyna
13. led 2017

Než hlídat váhu a délku, spíš se zkus zaměřit na vývojové milníky, zda je plní tak nějak průměrně alespoň. Ono podvyživené dítě (nyní nemyslím jídlem - ale spíš vitamíny a minerály) často nemá sílu k vývoji. A to už by hrdost "já kojím" měla jít stranou.

V tomhle věku by už mělo být schopné jíst normální stravu, mléko pro ni/něj už není plnohodnotou stravou.

psya
Autor odpověď smazal
Zobraz
psya
Autor odpověď smazal
Zobraz
psya
Autor odpověď smazal
Zobraz
liska01
13. led 2017

Zkusila bych oslovit paní profesorku Hajšlovou z VŠCHT. Nebo zkusit laboratoře ALS. Dcera jí slušně, ale také stále kojím (22 měsíců) a od okolí jsme slyšela milionkrát, že to pro ní nemá žádnou výživovou hodnotu. Občas slyším názor, že pro dítě to nemá žádnou výživovou hodnotu, ale jedním dechem dodávají, že to vyčerpává mě. To už mám chuť jít rovnou mlátit hlavou o zeď. Matku to vyčerpává jako proč, když je to jen voda bez výživové hodnoty? 🙂 Prosím, dejte vědět, jestli Vám někde rozbor udělají, když tak zkusím zapřemýšlet víc. A výsledek by mě také zajímal. 🙂

liska01
13. led 2017

http://pvac.vscht.cz/pvac/clenove-skupiny/prof-...
Podle mne by to i celkově bylo fajn téma diplomku. 🙂 @hoffi