Když vám kojení přeroste přes hlavu. Kdo tím prošel?

kapecko22
23. lis 2023

1/2 Potrebovala bych poradit od zkusenejsich, kdo do tim uz prosel! Dcera 8m, kojena. Od zacatku ale hrozne problemy s kojenim. Kdyz byla novorozenec, tak jsem brala, ze je na prsu 1,5hod... I tak jsem ji prso musela nasilim pres malicek brat
Obcas to vzala v pohode, obcas hrozny rev. Dcera rostla, silila a cca v 6m jsme dosli do faze, kdy je sice za 10-15min nakojena. Ale prso proste dobrovolne nepusti, bude si dudlat a spat. Celych 8m se ji snazim pri usnuti na prsu pres den odlozit spinkat. Za celou dobu se to podarilo asi 5x. Jakmile nema prso, je vzhuru. Pred den jsem se s tim uz nejak smirila, pustim si serial a obcas ji necham. Ale posledni 2 mesice uz to psychicky nedavam v noci. Usina pouze na prsu. A odlozit se ji dari (taky ne vzdy) pouze v noci. Nase noci vypadaji tak, ze posledni kojeni je mezi 22-23hod (driv ona proste na tom prsu neusne tak, aby se dala odlozit. Takze samozrejme unavene, protivne miminko si dokazete predstavit). Kojeni spokojene s uspavanim trva 1-1,5 hod. Pricemz obcas se podari ji odlozit spici. Obcas je za chvilku vzhuru, takze kolotoc kojeni/uspavani nanovo klidne dalsich 45min. Kdyz se teda slavnostne podari ji odlozit a jit spat. Za 2hod je vzhuru a tento kolotoc se opakuje. Obcas je uz kolem 6 vzhuru, ze uz se proste nedari ji znovu ududlat... Takze muj spanek se poslednich par tydnu pohybuji kolem 4-6hod denne. A tim, ze jsem mezi kojenimi vzdy min 1hod vzhuru. Coz me obcas proste tak probere, ze uz mam pak i problem znovu usnout i pres vycerpani.

kapecko22
autor
23. lis 2023

2/2 Kojim v polosede, protoze mala pri tom dela hrozne psi kusy (bolavym briskem to fakt neni). Kope a odrazi se ode me nohama, rukama, odtahuje se hlavou, pricemz prso ma stale v puse. Takze ano, dost to boli a fakt se u toho vleze nedokazu uvolnit, natoz tak u toho spat. Zkousela jsem v noci i kojeni na balone, ale dela to same a nejsem schopna ji drzet a jeste ji nejak korigovat, aby mi "neurvala" prso. Laktacni u nas byla nekolikrat. Vzdy mi da ty same rady, ktere ale nefunguji... Premyslim, zda dat tedy sanci jeste jine laktacni poradkyni. Anebo se na to kojeni proste uz fakt vyprdnout. Protoze moje psychika je na bode mrazu. A ackoliv jsem si rikala, ze pro me kojeni neni priorita, tak jsem 1.zena v rodine, ktera uz takhle dlouho koji a jsem za to svym zpusobem rada. Ale uz opravdu uvazuji o tom, ze bych kojit prestala a presla na UM. Ale hrozne se bojim toho, jak budeme malou uspavat... Kdyz usina jenom na prsu. Obcas samozrejme v nositku nebo v kocarku (ale tam si da vzdy jen 30-45min). Ted teda asi konecne k dotazu. Je tu nejaka maminka, ktera to mela stejne/podobne? Kdy ji miminko usinalo jenom na prsu a pak proste presli na UM? Jak pak uspat takove miminko? Dudel ona od narozeni odmita. Obcas si ho vezme, ale spis to ma jako hracku, nez ze by ji to mela zklidnit a uspat... Z lahvicky jsem ji parkrat davala napit vody, nez jsme presly na panakovku. A po par pokusech se z lahvicky napila, takze tusim, ze by se to asi naucila. Ale vubec netusim, jak proste v takovem pripade postupovat s ukoncenim kojeni a prechodem na UM. KDO JSTE DOCETLI AZ SEM - DEKUJI...

cilkat
23. lis 2023

Obě děti mi usínaly jen u prsa (ale kojila jsme vleže), ale pokud se nedělo nic extra mimořádného, tak spaly se mnou v posteli bez prsa. Pokud jsme uspala a odložila do jejich postýlka nebo klidně i do své, ale sama vstala, byly do deseti minut vzhůru. Když mi zůstaly ležet na rameni, spaly klidně.
Když u prsa dělaly psí kusy, prostě jsem sebrala prso (ok, bylo pár vyjímek, kdy jsme věděla, že jsou třeba nemocní a nejde jim usnout... ale to byly fakt vyjímky).
KOjení jsme ukončovla u obou dětí až po druhém roce. Na UM mi nikdy nepřešly... ale ten problém s uspáváním tam byl no. Dítě se prostě muselo naučit usnout jinak. Vždycky to bylo přes pláč, ale byl pár dní. (Vždycky jsme prostě hledali ten jiný způsob spolu - starší se naučil přitulit s tím, že jsme ho částečně "zalehla", mladšímu naopak vyhovovalo houpání - ležel mi na rameni a já prostě houpala a natřásala tím ramenem.)
Jestli to psychicky nedáváš, ukonči to. Lepší nekojit, než úplně vyčerpaná matka. Ale možná bych zkusila nejdřív nastavit způsob mazlení bez kojení a zároveň nějaká "pravidla kojení" - ona už ho nutně nepotřebuje výživově, že. Přežije bez něj. Takže nepotřebuješ "nacat do ní mlíko za každou cenu". Můžeš si sama víc určit ty podmínky, aby ti vyhovovaly.

ivkasolavova
23. lis 2023

Už bych kojení ukončila , třeba se budí tím že jí mlíčko nestačí a je hladová , um víc zasytí . Bez pláče to asi nepůjde pár dní si popláče s usínáním bez prsa dejte třeba nějakyho usínáčka nebo plinku at si něco mačká v ruce má nějakou jistotu v něčem když dudlík nechce .

sikkacirek
23. lis 2023

Měla jsem patnácti měsíční psychopeklo s prvním dítětem, kdy jsem spala max čtyři trhaný hodiny denně, buď nespal vůbec, nebo max dvacet minut a pak znova a taky nic nefungovalo, až přestat kojit a taky jsem zkoušela vše možný včetně kranyosakrální terapie a snad woodoo nebo já nevim už :D apod. a nakonec mi doktorka řekla, že musím přestat, protože moje zdraví je úplně v hajzlu a navíc on ani nepil, jen si prostě dudlal....musel začít uspávat manžel (já spala na gauči) a jako asi tak týden jsem manžela vlastně neviděla a jen slyšela strašný řev, já měla všude po těle strašné cucfleky jak se drásal přes den, ale po tom týdnu už se to dalo a ten zmetek začal normálněji spát, ale teda dostal na spaní um. U mladší jsem spoustu věcí zatrhla hned na začátku :D, ale podle mne je to o dítěti, ale zažít znova to co se synem, tak končím mnohem dřív, doteď nechápu, jak jsem to přežila :D...takže má rada zní, vybodni se na to, nestojí to za to 🙂

bigbig
23. lis 2023

Já jsem syna kojila do 17 měsíců, v podstatě do 14 měsíců nepil a nejedl nic jiného než moje mlíko, takže jsem ho kojila fakt dost. V noci po cca hodině a když se intervaly začaly ještě zkracovat, tak jsem to prostě v noci utla. V 9 měsících jsem zrušila noční kojení. 3 dny jsem spala v hostovském pokoji a manžel se moc nevyspal, ale bylo to skoro bez pláče a v pohodě to vzal. Kojení má vyhovovat vám oběma. Prostě bych jí dala těch 15 minut a nazdar. Onasi zvykne rychle, v tomhle věku je to ještě dobrý, za chvíli si ani nevzpomene že někdy v noci dudlala. Později to budeš mít o dost horší.

uzivatelkapetra
23. lis 2023

Taky mám kozomilku 11m. V noci spíme spolu v posteli, protože ona více než 3 hodiny nespí nikdy. Někdy pije dlouho, někdy to jde rychle a pokračuje ve spaní, já se k ní otočím zády (mám ráda ruce před tělem, tak ať ji nepraštím) a spím. Přes den ji uhoupávám v takovém tom lehátku, co mám ještě po starším. Naučila se v tom pěkně spát i když s ní někdy musím houpat skoro celou dobu, někdy spí pěkně sama.

kapecko22
autor
23. lis 2023

@cilkat snazim se uspavam jakkoliv jinak, houpani, skakani na mici, spolecne tuleni... Alebere to prvnich 15min a pak zacne byt protivna a stejne ji to prso musim dat. Je schopna rvat hodinu v kuse...
@ivkasolavova uspavani bez prsa jsem zkousela nekolikrat. Bohuzel se vzdycky akorat zacne vztekat... A nejsem bohuzel takova ze bych ji nechala vyrvat... Kdyz mi pak lapa po dechu. Neusne ani vycerpanim. Hracky pri usinani ji bavi chvilku...
@sikkacirek resim ted hlavne, jak vlastne prejit z kojeni na UM
@bigbig jak zrusit nocni kojeni? Ja si proste nedovedu predstavit, ze ji dam prso na 15min. Jak ji pak proste budu uspavat? Ona od narozeni proste nespi
@uzivatelkapetra ja bych ji i klidne mela u nas v posteli a kojila vleze... Ale proste nam to nefunguje. Od narozeni mame problem s prisavanim. Jak se o me odrazi, tak ji to prso vypadava z pusy a neni schopna se sama obslouzit... Navic mam male prsa, takze napolohovat se k tomu, abychom byly spokojene a v pohodli obe dve. Je bohuzel takrka nemozne

cilkat
23. lis 2023

@kapecko22 Ano. V tuhle chvíli jinak usnout neumí. Kojení prostě uspává. Nikdy se mi nepodařilo dítě naučit usnout bez prsa, dokud jsem kojila. Prostě neuměly "vypnout ten mozek" ... Starší dokonce neusnul ani v jedoucím autě bez prsa, takže jsme kolikrát kojila za jízdy v autě (naštěstí se přisával dobře a v protisměrném vajíčku u toho můžeme být připoutaní oba i když pozice ideální není, že.) ... ano, když jsme pak ukončila kojení a řekla "už prso není" tak první noc znamenala obvykle večerka o hodinu až dvě později, než obvykle a následně dvě až tři hodiny pláče, že prostě nemůže usnout a máma nedá prso... Mno a pak budíček nad ránem v době, kdy byly zvyklý na kojení ... Po tak třech dnech v tomhle režimu už prostě je dítě ospalé tak, že ten mozek nějak vypne sám... a pak už to nějak umí, no. Ale prostě ten proces naučení spaní bez prsa je o několik probrečených večerech a nespaných nocích.
Jen dodám, že takhle to zní fakt jako týrání dítěte. Jenže... prostě na kojení jsou dva. A to že matka v určitém okamžiku rozhodne, že končí, je za mě zcela její právo, pokud je to ve fázi, kdy dítě je schopné prospívat na jiné stravě. (U mladšího jsem čekala na samoodstav dlouho. Ve skoro čtyřech letech mě to čekání přestalo bavit.)

bigbig
23. lis 2023

@kapecko22 No ty jí asi budeš mít problém uspat jinak. Jde o to, aby pochopila, že k usnutí prso nepotřebuje. A k tomu bude asi fakt potřeba tatínka. Ona není hloupá, ví že tatínek jí prso dát nemůže. Zároveň ale je jí s tatínkem dobře, necítí se opuštěná. Tatínek jí bude chovat, může jí dělat uklidňující masáže (to hodně pomohlo u nás), bude jí třeba zpívat nebo whatever. První noc bude blbá, druhá lepší a třetí pochopí že vlastně umí usnout sama. A bude to pro ní vellká úleva. V tomhle věku už v noci jíst nepotřebuje, potřebuje se pořádně plnohodnotně vyspat. Kojit můžeš přes den dál. Ale jestli se z toho nechceš zbláznit a zkazit si vztah ke kojení, tak jí nenechávej na prsu půl dne. Nemusíš být živý dudlík. Ona se to naučí. Už je dost stará na to, aby jí zaujalo něco jinýho, hračky, klidně už i knížky, prostě přesměrovat její zájem i jinam.

sikkacirek
24. lis 2023

@kapecko22 hele, u syna jsem taky pořád řešila, že nevím jak s UM, protože on nikdy nechtěl dudlík, savičku, lahev, nic...hned pil s hrnečku....ale tím, že mne prostě zastoupil zcela manžel, tak nějak vzal na milost i tu lahev, ale ze začátku jsem mu to dávala prostě do hrnečku, nebo dělal s kaší a tak...ono nejtěžší je prostě udělat ten krok, ono se to pak vše fakt nějak většinou samo vyřeší...ale člověk je logicky posranej strachy, že ne :D