Kojení a alkohol?

mejbellina
17. čer 2016

Ahoj, mám 3 měsíční holčičku a kojím. Po posledním kojení večer si dám vždycky jedno pivo, další kojení je pak za 4 hodiny. Jak se díváte na alkohol při kojení a obecně na mateřské?

zuzineckah
17. čer 2016

na mateřské ano 😀 při kojení jsem si nedávala, resp. měla jsem příležitostně hned po kojení skleničku vína k večeři, ale malý chrněl i 6 hodin. Nicméně bylo to jen občas.

budilinka
17. čer 2016

Denně jedno pivo? Tak to mi přijde docela síla nehledě na kojení 😀 Já jsem teda nepila, když jsem kojila, vůbec.... Ale nechť každá/ý dělá jak uzná za vhodné 🙂

sapinek
17. čer 2016

to mě taky zajímá 🙂 myslím, že v pivu zas tolik alkoholu není a jedno pivo určitě během 4 hodin vyprchá (pokud to tedy není nějaká 16 nebo tak :D ). Vždyť byste už ani nenadýchala, kdybyste řídila. Spíš by mě zajímalo, jestli Vaší holčičce nevadí bublinky? Vím, že jsou i názory "že bublinky do tělních tekutin nejdou" apod. Mám teď druhé mimčo. Prvorozená dcerka byla na to, co jsem jedla a pila velmi citlivá. když ji bylo přes půl roku, dala jsem si sodovku a to bylo pak něco.. Teď mám 2měs.syna a přemýšlím, že něco bublinkatého zkusím, jenže on má bolení hodně často, tak nevím, jestli bych poznala, na co přesně jeho bříško reaguje.. Jinak jsem si už taky nějaký ten alkohol dala - ale bylo to zatím jen tak 1dc vína po večeři a po kojení. Věřím, že to malému nijak neublížilo.

ppejskova
17. čer 2016

Nebudu pokrytec a přiznám, že si občas večer dám skleničku někdy i dvě vína, malá má 3,5 měsíce ale kojí se večer kolem půl 8 a pak až ráno v 6... Takže nevidím důvod proč ne...každý den nevím, ale co kdo snese 🙂

katharinka4222
17. čer 2016

No já si myslím, že když je to s rozumem, tak proč ne 🙂 Když jsem byla s malým v porodnici, kamarádka na pokoji měla sebou černý pivo a i tam jsme si spolu každý večer daly skleničku. Celý bysme každá nevypily, ale dohromady e to šiklo. I sestřičky nám to doporučovaly. Takže neidím důvod si nedat. Možná kdybych pila každej den to celý, tak jsem mohla kojit dýl 😉 takže za mě určitě si dej 🙂

lajla
17. čer 2016

@mejbellina malá je ještě malá byla bych opatrnější, plus každý alkohol tráví jinak...tak.kdo ví... každopádně každý den ne
Toto si nechte až bude větší...dvakrát týdně...byla bych v klidu

mejbellina
autor
17. čer 2016

@sapinek U bublinek nepozoruju nějaký problém. Ale jedeme hodně na fenyklu takže si můžu dovolit víc a je to dobrý.

Já jsem byla navyklá si každý den po práci dát sklenku vína, takový rituál, relax, vypnutí...přes těhu jsem neměla ani kapku a teď po 2 měsících už jsem byla vážně grogy a to pivo večer mě vždycky uvolní a ten večer je příjemnější. Víno bych si asi nedala, i dkyž na něj mám strašnou chuť, ale je to přecejenom už silnější a já potřebuju v noci fungovat.

trachea
17. čer 2016

Za 4 hodiny už v krvi ani mléce nic není, takže uplně v klidu a 1 pivo každý den je taky naprosto v normě, takže já bych to vůbec nehrotila, pokud ti to vyhovuje. Jen bych si dávala pozor kdyby to začínalo nabírat na obrátkách, protože matek alkoholiček je hafo. Takže až budeš mít chuť si to pivo otevřít i přes den, už to trochu problém bude ;)

cosimamvybrat
17. čer 2016

Piju pivo skoro denně, hlavně teď, jak je teplo a otevřely se zahrádky. Někdy jedno, někdy tři. Dáváme si společně s mužem, pivo nám holt chutná. Do mlíka se dostane nula nula prd, o to ani nejde, spíš, aby dotyčná byla schopná se o dítě postarat. Což určitě jsi, takže na zdraví 🙂

anazuzzuzana
17. čer 2016

V mateřském mléce je stejné množství alkoholu jako v krvi, takže i kdybyste byla totálně na šrot, tak ho tam budete mít tak max 3 PROMILE a na jedno kojení miminko vypije nějakých 150ml...takže to je opravdu naprosto zanedbatelné, pouze stopové, množství a alkohol a kojení se nedoporučuje z toho důvodu, aby byla matka schodná se o dítě postarat a ne ho třeba opilá během kojení zalehla.

mysicka_lb
17. čer 2016

Ahojky, co tak pozoruju, alkohol u kojící matky (a možná i nekojící matky malého dítěte) je společností dost démonizován a odsuzován. Přitom úplně zbytečně. Do mléka se dostane ta samá koncentrace alkoholu, co je v krvi, takže jestli je to 0,3 promile nebo 0,5 promile, je v podstatě jedno, je to tak jako tak stopové množství, které nemůže ničemu vadit. Spíš, jak už tady padlo, je potřeba, aby se byla matka schopná o dítě postarat, ale to po jedné skleničce piva nebo vína nebude žádný problém.

Jinak mám hororové zkušenosti, kdy se na mě někdo obořil, co si to dovoluju dát si 1 dcl vína, když budu cca 5 hodin poté kojit rok a půl staré dítě. Nebo když jsem s asi desetiměsíčním dítětem kupovala lahev alkoholu jako dárek a prodavačka mě za to sjela☹. Popravdě, teď už bych si s dvouleťákem nedovolila kupovat alkohol (ať už v restauraci nebo v lahvi). Vůbec nejde o to, že bych měla strach, že mu to něco udělá (je stále ještě "kojen," i když už mléko prakticky nemám) nebo že bych se nedokázala postarat. Ale mám strach, že by se do mě zase někdo navážel.

mejbellina
autor
17. čer 2016

@mysicka_lb Já chtěla jít přítelovi koupit do obchodu pivo, protože vím, že si vždycky po práci rád dá a žádné nebylo a taky jsem si to rozmyslela, protože by na mě divně koukali...natož třeba koupit láhev vína, to si bych se cítila jak spráskanej pes 🙂

cosimamvybrat
17. čer 2016

Cože? Uf, tak s tím jsem se teda ještě nesetkala. A to piju alkohol veřejně - jak říkám, je sezona zahrádek, takže to vypadá tak, že sedíme u stolku, přede mnou pivo, vedle mě kočár, nebo mám v náručí dítě. A rozhodně tam nejsem jediná. V obchodě nakupuju taky bez problému s kočárem a nikdo nemá žádné narážky. Jako já jsem docela dost stydlivý člověk, ale tomto případě bych případného mravokárce poslala do háje.

blecha94
17. čer 2016

Jedno pivo (10) vyprchá z průměrný ženský zhruba za 3-4 hodiny, 12 za 4-5 hodin. Takže s tím, že by se nějaký znatelný množství alkoholu dostalo k dítěti určitě problém není.

Co mi přijde trochu na pováženou je každodenní konzumace (jakéhokoliv) alkoholu. Lidé si myslí, že 1-2 pivka, nebo pár skleniček vína je OK, a přitom je to víceméně alkoholismus. Ano, je to malé a zanedbatelné množství, ale to je půl gramu trávy taky. 😀

Já nepiju. Když mám na starost dceru, nedám si ani skleničku. Chci být ready pro případný nenadálý situace. Když jdu ven, dám si, to tak nějak ke společenský zábavě patří. Ale doma u telky se raději potěším kafem/horkou čokoládou/limčou.

urtica
17. čer 2016

Ahoj, kdysi jsem četla článek od nějakého dotora a ten uváděl, že i kdyby se matka zpila pod obraz, dítko na tom bude asi jako po skleničce nealkoholického piva (viz. @mysicka_lb)...nevím, co je na tom pravdy, ale myslím, že občasná sklenka nevadí. Jednou za 1-2 týdny jsem si dávala decinku vína...víc ne - spíš kvůli osobnímu pocitu...

zuzineckah
17. čer 2016

@mysicka_lb to ja bych ho poslala hezky rychle do řitě, ale nikdy jsem se S necim podobnym ani vzdalene nesetkala 🙂

pampeklec
17. čer 2016

@cosimamvybrat Já jsem taky zatím měla štěstí a nikdo mě nesprdnul. A to jsem už i kojila u piva 🙂 Jak píšou holky výš, alkohol v mléce jako by nebyl, ale i tak jsem si dávala aspoň ze začátku maximálně malý pivo a spíš slabší. Mám zkušenost, že i po jednom velkém jsem měla větší problém "napojit" se na dítě a vnímat, co zrovna potřebuje a úplně ze začátku jsem si nebyla jistá, abych ho dobře držela a tak 🙂 Ale to je na každém, každý má tu hranici jinde. Na druhou stranu, lepší si dát malé pivo než se nalévat limonádou nebo sedět doma, i pro to kojené dítě, myslím.

konidana
18. čer 2016

@mejbellina A jak jsem se asi cejtila já, když jsem si v porodnici druhý nebo třetí den po porodu konečně dala po osmi měsících půl piva k obědu:D Nej kamarádka dobrá duše mi donesla plzeň. Pivo mi totiž chutná a k mastnému obědu je potřeba, ale v těhotensví mi ho žaludek nebral. Asi věděl proč😀

urtica
18. čer 2016

@konidana Tak mně pivo nikdy nechutnalo, ale v těhotenství jsem na něj začla mít hroznou chuť... 🙂

kika_21
18. čer 2016

@mejbellina Na alkohol při kojení se dívám špatně, jelikož mám hodně dětí a uhlídat je je náročné i bez alkoholu, po kterém okamžitě usnu-již po půlce skleničky vína, tak za mne alkohol s dětmi ne. Jsem s nimi většinu času sama a prostě nepiju. Ale já téměř nikdy nepila, takže jsem asi přísná v tomto ohledu i sama na sebe.

sakalpredator
18. čer 2016

Ahoj, ja alkohol nepiju ani kdyz nekojim, ale nasla jsem tenhle clanek. Stoji za to si ho precist
http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/kojeni-al...

cosimamvybrat
18. čer 2016

@pampeklec Jojo, taky už jsem pár krát kojila u piva a ani tehdy se nikdo neozval.

@kika_21 tak pokud usínáš po půl skleničce vína, tak nesplňuješ podmínku být schopná postarat se o dítě a pak je naopak správné, že ty si nedáš ;)

No a když jsem se synem sama, tak nepiju.

kariii
18. čer 2016

Určitě si někdy dát můžeš' pokud nevypijes litr vina nebo sud piva 😀 takže když si das někde skleničku nebo dvě piva, tak to vůbec nijak neublíží i kdyby si kojila třeba za hodinu 😉

kika_21
18. čer 2016

@cosimamvybrat Tak já si tu půl skleničku dám 1x za rok, když už děti spí a doma je i muž, takže není třeba se už starat. V té chvíli si raději čtu, tak je mi líto promarněného času-volný večer mít sama pro sebe a usnout, tak to je, uznej, škoda.Pro Tebe je asi víno přítel a nemáš více dětí-, tak máš možná volna na čtení víc.Pro mne je to spíš něco, co uměle mění náladu a chci-li si změnit náladu, raději čtu, šiju apod.Jinak způsobilá asi jsem, to už ve 45 letech posoudím i sama-okolí taky zatím nic nenamítá.

boruvka878
18. čer 2016

Male je 3 a pul mesice a taky si obcas vecer sklenicku piva nebo vinka dam. Nevidim duvod proc si nedat. Opit se pod obraz to ne, ale to jedno pivko nebo decku vína uplne v klidu 🙂

modramalina
18. čer 2016

Nechtěla jsem se do toho míchat, ale nakonec mi to nedá... 🙂 Každá z vás může mít trochu jiný názor a mít to trochu jinak nastavené, ale není trochu zbytečné moralizovaní hned psát, že v případě @kika_21 je víno její přítel atd... ??

cosimamvybrat
18. čer 2016

@kika_21 zkus nebyt tak vztahovacna. Ma reakce na tebe byla minena v dobrem. Vychazim z premisy, ze problemem piti alkoholu pri kojeni neni ani tak obsah alkoholu v mlece, ale schopnost starat se plnohodnotne o dite a z tebou dodane informace, ze po sklenicce vina usinas. Tudiz mi z toho vychazi, ze ty pro to proste nejsi stavena a nemela bys pit, ani kdybys chtela. Takze je od tebe prave vysoce zodpovedne a pochopitelne, ze to nedelas. Takove jakoze uznani z me strany.

frufrunka
18. čer 2016

@mejbellina Asi tu budu společně s Tebou za alkoholičku, ale při třetím dítěti jsem to už docela vychytala... 😀 U prvního dítěte podle příruček = ani čuchnout ke špuntu. Malý byl nespavec, já na nervy a ta kombinace byla šílená, přenášeli jsme to na sebe navzájem. U druhého dítěte - občas sklenička nebo malé pivo, proč ne. Já byla v klidu, malý byl v klidu, až na šílené prdy. U třetího dítěte - také skoro denně pivo a po čase jsem vypozorovala, že je to na prdy lepší než kdejaké kapky a dieta... A pak jsem četla někde rady přímo lékařů (na seriózním serveru porodnice.cz) a tam psali, že pivo a nebo sklenka vína je rozhodně pro děti menší zlo než nervní matka. Pak mi to osobně erudovaný odborník vysvětloval tak, že po jednom pivu nadýcháš cca 0,5 promile? Takže pro dítě je to stejné, jako když dospělý pije pito - koncentrace alkoholu v krvi = koncentraci alkoholu v mléce. Nehledě na to, že ihned po vypití piva nebo skleničky stejně nekojíme, než se kojí, tak se alkohol vstřebá úplně. V tom jednom pivu bych neviděla problém, tělo ví, co si žádá a pivo je plné minerálních látek, tak proč ne? 😉

modramalina
19. čer 2016

dobré rano, chtěla bych jen dodatečně upravit muj příspěvek, kde jsem prohodila jména... reagovala jsem až na příliš kritický a vztahovačný příspěvek @kika_21 na příspěvek @cosimamvybrat 😀

dancamich
24. čer 2016

Asi budu za alkáče, ale každý pátek chodím s kamarády na pivo (rozuměj 2 kousky) a manžel hlídá (tzn. hraje si na PC ty své tanky nebo si čte). Moje dcera je bezúdržbová a navíc spáč, takže proč ne že... 😀 Doma bych se asi zcvokla - v okolí bohužel neznám žádnou maminku, se kterou bych mohla drbat.