Krmení odstříkaným mlékem. Jak dlouho se to dá vydržet?

jana71
20. srp 2008

Ahojky.Je tady také některá maminka, která krmí své mimi odsatým MM. Malá mi u kojení hrozně zlobí, jsou jí 3 měsíce.Psychicky jsem to neunesla a začla jsem praktikovat dokrm MM z lahve.Nechám jí chvíli cucat z prsa, než začne u prsu dělat své estrády, pak jí šoupnu láhev s MM, kterém mám nachystané ohřátév termosce.Odsříkávám odsávačkou Avent, jde to super, mléka mám spoustu. Napište,jak dlouho se to dá takhle vydžet, uchovávání MM apod.

lukin
20. srp 2008

A co konkrétně ti při tom dělá? S tím odsáváním to je těžké. Jedna odsávala kolem deseti měsíců, další třeba jen měsíc a pak se ji mléko ztratilo. Takže to nejde říct jen tak.

ygreen
20. srp 2008

jana: u nás v květnu 2008 tohle praktikuje paratko a ivik
já kojím, odstříkávám i dokrmuju UM, taková všehochuť

veronikapulkertova
20. srp 2008

Ahojky, ja na tom byla uplne stejne, mala mi pri vztekani "rozkousala" bradavky :( Budou ji take 3 mesice. Volala jsem laktacni poradkyni a ta mi rekla, ze odsavacka nestimuluje bradavdu a mleko se tim padem prestane tvorit. Ze odsavacka je nahradni reseni na par dni... Tak nevim. Kojim z prsu, ale neustale mi u nej breci, vzteka se a kojeni je pro me nocni murou...cekam, ze se to samo casem spravi...

eva1k2
20. srp 2008

Má kamarádka od začátku krmí svou dceru odstřikaným mlékem. Holčička ma nyní čtyři měsíce a stále je na mateřském mléku. Jen pro pohodlí si kamarádka koupila elektrickou odsávačku. Mluvila jsem s ní před dvěma týdny a říkala, že mléka má stále dost.

jana71
autor
20. srp 2008

Malá se u prsu vzteká,pouští se, brečí, prostě děs.Po 3 minutách je s kojením hotová, tak dokrmím z flašky mlékem, co odstříkám. Já odstříkám po každém kojení cca 200 ml a to nemám prázdná prsa. Z flašky to ještě trochu vypije.Mám kamarádku, ta od narození svou dceru krmila odstříkaným mlékem, skončila až v roce. A to měla obyč pístovou odsávačku. Nemohla si to vynachválit, mamka jim často hlídala, neměli problém. A mléka měla až do roka prý pro dvě děti

ria80
20. srp 2008

Mě se malá odstavila v květnu,takže už tři měsíce odstříkávám a dělám jí z toho kaši.Mám el,odsávačku je výborná.Mlíko se mi skoro ztratilo,ale s tou odsávačkou se rozběhlo,není to moc,ale v našem věku už to má stejně jen pro zpestření,stačí nám to.Věřím,že kdybych se snažila,tak odstříkám víc po par dnech.
Je pravda,že mlíko má sklony se ztrácet,ale vždycky když to zjistím,že jsem odstříkala o něco mín,tak tak to něčí zas zvednu,ale je potřeba pro to něco dělat.

cazadora
20. srp 2008

mě malá začala blbnou u prsa cca ve2m a do 4.5m jsem odstříkávala ale skončila jsem jen proto že malá prostě MM začala odmítat a nejedla prostě ani kapku já měla mlíka na rozdávání(200ml z jednoho na každý krmení a ona nesnědla ani 20)

petule.h
20. srp 2008

nojo, každé dítě je jiné, hlavně jak začneš dokrmovat, tak je to vždy brzký konec mm

zusma
20. srp 2008

Já to takto praktikuji do teď a dceři bude 10 měsíců. Mám elektrickou odsavacku ale první měsíce jsem měla pistovou.

evao26
20. srp 2008

To nemá pravdu ta laktační s tou bradavkou. Prsa, když si zvyknou na tu odsávačku (nebo spíš mozek 😅 ), na ten její hluk atd., tak budou dělat mlíka dost. Já taky skoro o mlíko přišla a odsávačkou to krásně rozjela, i bojkoty jsem s ní zvládla 😝 Já jen maličko odbočím.. Zajímalo by mě, když je mlíka pak hodně a já se rozhodnu to omezit, tak co s těmi přeplněnými prsy.. 😕 Jak jste to utínaly? Když třeba mimi najednou odmítlo prs nebo maminka by už nechtěla vyrábět tolik mlíka 😅 a prsa byla přelitá.. Jaký postup je neoptimálnější (aby nedošlo k zánětu nebo úplné ztrátě mlíka)?

jana71
autor
20. srp 2008

Zusmo a napiš jak jsi to praktikovala. Odstříkala jsi kdy se ti zachtělo, nebo po krmení malé.? Mléko uchováváš v lahvičkách v lednici?

paseky
20. srp 2008

no já můžu přispět asi tak

chod¨ím do školy a tak jsem měla vždy taky připravené mlíčko pro malou. mamka jí ho pak ohřívala atd. jinak uchávání je asi tak v mrazáku 3 měsíce a v ledničce 24 hodin. jednou ohřáté už neohřívat asi samozřejmost.

jani71 tolik mlíčka by ti mohl kde kdo závidět. chce to nevzdávat se a bojovat, třeba vám to kojení jednou půjde normálně

přeju hodně štěstí 😉

annag
20. srp 2008

ak je bábetko na prsníku nespokojné, treba nájsť príčinu, väčšinou sa dá veľmi ľahko odstrániť. Najčastejšou príčinou je nesprávne prisatie bábetka, nevhodná poloha pri kojení, mechanická zábrana v pusinke - nejaká infekcia, reflux bábetka, kolika, veľký hlad bábetka - kojenie v dlhých intervaloch.

Treba najprv posúdiť, či sa bábetko hnevá hneď po prisatí, alebo až po napr. 5 minútach. Ak sa vie dobre prisať, ale pumpuje prsíčko dlho naprázdno, tzn. že mliečko sa spúšťa oneskorene, môže byť príčinou stres mamičky, bolesť bradaviek, dojčenie v intervaloch po napr. 3 hodinách a nie na požiadanie bábetka, napr. už po hodine.

Ak bábetko plače hneď, tak je pravdepodobne zle prisaté a mliečko saje neúčinne, tzn. cmúľa len bradavku a nemá v pusinke celý dvorec. Bábetko musí byť otočené k mamičke aj bruškom, nielen hlávkou a nesmie na mamičke visieť, jeho pusinka musí byť v jednej úrovni s bradavkou. Takisto ak bábetko pohryzie bradavky, je príčinou zvyčajne nesprávne prisatie. Bábetko musí byť pri priložení k prsníku kľudné, nesmie plakať, lebo potom si nemôže bradavku správne uložiť na jazýček. Treba tiež zistiť, či bábetko plače pri každej polohe, alebo len v niektorej (napr. cez deň posediačky plače, v noci po ležiačky nie - jednoznačne je potom bábetko v polohe po sediačky nesprávne priložené)

Ďalším problémom môže byť, že mliečko strieka veľmi prudko a dráždi pusinku bábetka, vtedy treba trošku mliečka vopred odstriekať. Netreba sa báť ani krátkeho dojčenia - ak chce piť bábetko krátko, iba pár minút, je možné, že pri dobre rozbehnutej laktácii mu to stačí. Vtedy pije väčšinou krátko, ale častejšie. Bábetko má totiž veľmi malý objem žalúdka, a mliečka sa mu zmestí do neho dosť málo, preto sa môže rýchlo naplniť. No MM sa aj veľmi rýchlo trávi, a bábetko ptom aj skôr vyhladne než je bežné u bábetiek na UM.

Dokrmovanie je krajné riešenie, ak dokrmovať, tak mliečkom, z toho istého dňa a určite nie z fľaše. Na udržanie laktácie je potrebé denne dodržiavať toľko odsávaní a také množstvo aké bábetko v ten deň vypije, ak je to menej, mliečka sa začne tvoriť tiež menej. Máloktoré bábetko neuprednostní po istom čase fľašu. Technika sania z fľaše je úplne iná, mliečko z nej prakticky voľne tečie, pri kojení musí bábetko s dvorcom pracovať a to je pre neho namáhavejšie. Tie problémy, ktoré spomínate vy, určite nie sú dôvodom na prikrmovanie. Kojenie je oveľa pohodlnejšie než odstriekavanie a preto stojí za to, nájsť príčinu a plne kojiť svoje bábetko.

Ako vidíte, tých príčin môže byť veľa, len treba dobre správanie bábetka pozorovať , držím palce

🙂

evao26
20. srp 2008

jani, v mrazáku 3 m. na min. -18 stupňů, v lednici 24 hod. Nemíchat teplé a studené, před smícháním vždy vychladit nebo se zkazí a bude smrdět. Mrazit v sáčcích nebo kelímcích k tomu určených nebo ve skleničkách od přesnídávek. Neohřívat v mikrovlnce (ničí se vitamíny i obranné látky a dále dochází k nerovnoměrnému ohřevu - studená a vroucí místa). Já nakojím, odsaju a odsátým dokrmím nebo zamíchám do jídla a zbytk zmrazím. Byly časy, kdy jsem po krátkém kojení, které nestačilo neodsála ani pár kapek a byla jsem šTastná za 10 - 20 ml z obou prs! 😒

jana71
autor
20. srp 2008

Myslíte, že dítě dostane tímto způsobem kojení stejně živin jako dítě kojené z prsu. Nevite nějaký odkaz, kde bych se dozvědělA VÍCE?

jana71
autor
20. srp 2008

Ještě se zeptám,jak to máte se sterilizací odsávačky?Kolikrát denně vyvařujete?

annag
20. srp 2008

janka, pokiaľ dodržíš všetky hygienické postupy, mliečko bude v poriadku, bola na to téma o zamrazovaní mliečka, sterilizovať odsávačku je najlepšie po každom odstriekaní, tým eliminuješ riziko množenia sa baktérií. Mliečko treba uchovávať v chladničke alebo v mrazničke, je treba sa vyvarovať izbovej teplote nad cca 4 - 8 stupňov- Mliečko treba rozmraziť najlepšie v chladničke - napr. večer, aby bolo na ráno, zohriať v nádobe s teplou vodou do cca 35 - 37 stupňov, aby si zabránila zničeniu živín, nie napr. v mikrovlnke. Pri podávaní inej výživy než MM vždy o čosi viac riskuješ, lebo MM z prsníka je sterilné a nestihne sa kontaminovať nebezpečnými mikroorganizmami. Pri manipulácii s odstriekaným mliečkom nikdy nedokážeš zaručiť 100% hygienu. Na druhej strane, pri dobrej starostlivosti o odstriekané mliečko netreba mať obavy.

Preto Ti odporúčam dokrmovať čerstvým mliečkom z daného dňa. Ale Ty si písala, že malá toho z fľašky veľa nevypije. Naozaj je treba ju dokrmovať? Bábetko si vie najlepšie regulovať svoje potreby, a ak jej stačia 3 minúty, je to v poriadku, zvlášť keď píšeš, že odsaješ ešte 200 ml. Moja dcérka nepila dlhšie, a plne som ju kojila 26 mesiacov. Mamičky, čo majú takú veľkú produkciu mliečka bežne koja len pár minút, nie ste žiadna výnimka. Takéto bábetká pijú krátko a častejšie, trebárs každú hodinku. Pokiaľ priberá, netreba ju nútiť. Ak predtým pila dlhšie a teraz chce krátko, je to dané len vynikjúcim rozvinutím laktácie, niektoré mamičky majú namiesto laktačných kríz naopak zvýšenú tvorbu mliečka. Narušiť bábetku harmóniu pri kojení dodržiavaním dĺžky kojenia, intervalov a tabuliek narobí viac škody ako prospechu. 😉

eva1k2
21. srp 2008

Jano 71,

tvoje otázka mi připadá trošku divná. To máš to samé, kdyby jsi se ptala, zda kravské mléko přímo ze struku má stejně živit jako to v obchodě.

jana71
autor
21. srp 2008

Já vím,jen jsem si myslela, jestli se třeba stáním v lednici, nebo manipulací s mlékem nezničí nějaké živiny apod.

eva1k2
21. srp 2008

Myslím se, že né. Určitě je to jak u ostatních potravin. Pokud dodržíš dobu skladování, tak bude vše v pořádku. 😉

evao26
21. srp 2008

jani, samozřejmě chlazením, mrazením, ohříváním se něco zničí, ale není to nic dramatického 😉 mléko je před zmrazením třeba nejdřív zchladit, aby to pro něj nebyly moc velké teplotní šoky. Ale neohřívat v té mikrovlnce..
Více se dozvíš na www.kojeni.net v databázi otázek a odpovědí. Tam najdeš o kojení, odsávání, zacházení s mlékem atd. velké množství informací. Nebo se můžeš na něco zeptat i v online poradně 😉 V každém případě se odsávat dá dlouho. Ale je to pracné, záleží na okolnostech. Někdo vydrží týden, někdo měsíc, někdo rok i déle 😉 Ale pokud to nepůjde dlouhodobě z jakýchkoliv důvodů, tak to není nic špatného a nikdo kvůli tomu není špatná matka 😉 Osobně doporučuji el. odsávačku (medela swing, mini electric, avent isis) a koupit víc lahviček na odsávání kvůli střádání mléka v lednici.

janeyzelvicka
22. srp 2008

Ahoj, netušíte někdo, jak dlouho se dá skladovat mléko v ledničce ve výparníku? Všude se píše jen o ledničce a o mrazáku, mě ale právě zajímá ten výparník, mrazák nemáme ☹ ...

radka.m.
25. srp 2008

ahojda,jestli se chcete dozvědět více o odsávání a jestli je mlíčko stejně hodnotné,tak zkuste kojeni net,tam najdete vše a je tam i on-line poradna,tam se můžete zeptat,ale co jsem se tam dopídila,tak by mělo být to mlíčko úplně stejně hodnotné,jako přímo z prsu,pokud se dodržuje hygiena,jak má.

konja
25. srp 2008

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat s jakou odsávačkou máte nejlepší zkušenosti? Od října mě začně škola a tak budu muset vždy jednou za 14 dni na jedno odpoledne do lavic.Manžel sice bude doma a tak se nabídnul,že bude kolem fakulty kroužit s kočárkem a kdyby něco,tak malou přinese na kojení, ale to taky nepůjde pořád. Uvažuji proto, že bych zkusila odstříkávat aby mohl být s malou doma. Když jsem kojila syna měla jsem ruční odsávačku od canpol babies ( s balonkem), ale vůbec jsem s ní nebyla spokojená, vůbec mě to s ní nešlo 🙄 . Poradíte jakou odsávačku máte vy a jste s ní spokojené?

pemini
25. srp 2008

Ahojky čeká mě to samé...v prosinci porodím a od února budu muset nechat mimčo někomu na 10 hodin na hlídání...
taky studuji dálkově, jednou týdně, tak jsem docela zvědavá, jak to budu zvládat... mimčo mi do školy nosit určitě nebudou.. paní má na hlídání svoje 3 děti a na mimčo se mi nabídla sama, což je pro mě suprová nabídka,
takže to vypadá, že budu chodit do školy s odsávačkou a lít to mlíčko do wc.. 😖

pemini
25. srp 2008

myslela jsem že mlíčko odstříkám ručně.. u prvních dvou holek jsem neměla problém s množstvím mléka...měla jsem na rozdávání, ale asi kvůli stimulaci budu muset s odsávačkou, takže budu ráda když nějakou dobrou doporučíte .. předem děkuji 😉

radka.m.
25. srp 2008

ahojda,já už přes 6 měs.odsávám ruční odsávačkou od aventu a jsem sw ní nad míru spokojená.mám doma ještě el.od medely,ale s tou se mi nedařilo odsávat tolik,jako s to u od aventu.a to mlíčko bych určitě nevyhazovala,lépe je udělat si železné zásoby do mrazáku,později se budou zcela jistě hodit,také jsem měla plný mražák a ted už nám zásoby skoro došly,ohužel mám mléka tak akorát,tak už si ani žádné zásoby dělat nemůžu

knobloska
25. srp 2008

Já jsem odsávala, pže malá nechtěla pít z prsa, a mlíčko bylo po měsíci pryč. ☹ Ale asi jak u koho.

radka.m.
25. srp 2008

asi opravdu jak u koho,ted jsem četla u batolat,že tam píše jedna mamina,že jenom odstříkává už dva roky.taky jsem si ze začátku říkala,že to nejde takhle dlouho vydržet a praktikovat,ale zvykla jsem si,mléka mám pořád stejně,tak jestli to takhle půjde dál,tak bude malej dostávat MM ještě ve dvou letech

knobloska
25. srp 2008

To je zvláštní. A jak často odsáváš? Já to dělala každý 3 hodiny ve dne v noci a stejně to bylo na prd 😒