Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

tajemna30
10. led 2015

@iveria já také moc doporučuji @ani84, já první kojila 6 týdnů a to s dokrmem, ted plně kojím už skoro 5 měsíců,a to jen díky Aničce, která je skvělá laktační poradkyně, už víckrát jsem měla krizi a vždy mi moc ochotně pomohla

svjana1
11. led 2015

@emin Dobrý den,
děkuji za rady. Něco už jsem vyzkoušela, ale vydržíme určitě dál 😀 Kojení se rozhodně vzdát nechci, i když bychom začaly s příkrmy, kojení chci udržet jako hlavní a podstatnou část její výživy.
Zájem o jídlo určitě má, když u ní obědvám, celou dobu mě pozorně hypnotizuje, dokonce snad ani nemrká, pomlaskává si, slintá jako blázen (ale to bude možná i k zoubkům) ...... takže možná zkusmo uvařím mrkev. Je mi jasné, že jí budeme mít víc na zdi než v bříšku 😎
Každopádně vám moc děkuji za rady 😅
Ještě že vás mám 😉
Jana

jitukka
11. led 2015

Dobry den, mam dalsi dotaz....kolik zhruba ma vypit 15ti denni miminko mleka aby byl relativne napapany. Musi e totis k lekari a nebudu ho mit kde nakojit tak chci odstrikat mlicko abch ho mohla nakrmit v klidu......dekuji

nikafol
11. led 2015

Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat jak se bere homeopatikum "ricinus"....dávkování je jaké? Mám málo mléka a potřebovala bych se rozkojit. Piji bylinkový čaj na podporu, přikládám, atd ale malého stále musím dokrmovat, jelikož nemám dostatek mléka. Děkuji za rady

nikafol
11. led 2015

@nikafol jinak kojit hrozně chci, a příkrm podávám přes malíček stříkačkou, zítra si jdu vyzvednout sondičku..tak budu sondou. Malého vždy před kojením zvážím a vypije max 30ml a následně odsávám, ale vytáhnu max. 10ml ☹ Je to maratón...nakojit, dokrmit, odsát...jet to proces na hodinu, ale nechci to vzdát!!! Chtěla bych pro to udělat maximum. Odstříkané mléko kombinuji s umělým mlékem...snažím se, aby malej vždy dostal cca 50ml (je mu 10 dní) Je možné se rozkojit?? Koupila jsem si i elektronickou odsávačku, udělám pro to maximum.

nikafol
11. led 2015

Jinak malej byl narozen na 38 týdnu CS s váhou 3100g přiložen po 7 hodinách, z porodnice nás pustili s váhou 2900g a po týdnu byl na stejné váze 2900g...doktorka doporučila odsávat a dokrmovat, ale moje mléko odsáté nestačí...cca 10-15 ml po kojení.....

emin
11. led 2015

@iveri Anebo Pavlína Kalusová, podívejte se na web poradkyneprikojeni.cz

emin
11. led 2015

@nikafol Dobrý den, rozkojení je jistě možné. Máte prostě pomalejší rozjezd, chlapeček byl přiložen po dlouhé době, narodil se CS, to vše je handicap. U Vás výrazně doporučuji pozvat si LP, vše by usnadnila. Cévka (sondička) by mohla výrazně pomoci. Střídejte prsa I víckrát při každém kojení, střídejte polohy, sledujte jak saje a když přestává, stlačujte prso. Hodně noste, kojte kůže na kůži, zkuste společné spaní a kojte průběžně v noci. Nepoužívejte dudlík. Homeo mohou vše podpořit, ale základem je kojit správně a efektivně, přizpůsobit se potřebám miminka a dát mu čas, se vše naučit. K dávkování - nejsem homeopat, ale obecné doporučení - vždy cca 15 min před kojením 5 kuliček. Brát cca týden, pak vynechat a opět týden a tak to střídat, pokud uvidíte efekt. Ten by měl být znát cca 2-3. den. Moc držím palce.

emin
11. led 2015

@jitukka Dobrý den. Opravdu tam není kde nakojit? Bylo by to mnohem jednodušší. Pro jedno nakrmení bude patrně stačit 50 - 100 ml, ideálně ne lahví, ale stříkačkou či cévkou. Přesto bych se pokusila na místě domluvit s personálem, zda by Vám neposkytl na kojení zázemí.

ninanela
12. led 2015

@emin Dobrý den, prosím o radu a předem děkuji. Mám dceru 7m,kojíme + příkrmy. Není velký jedlík, spíš musím do jídla nutit.Kojení jsem si vybojovala(3,5m pouze odsávala a pak se dcera na překvapení chytla a kojíme stále).Všimla jsem si že mám někdy prsa hodně nalitá(asi 3 dny) a pak zase uplně prázdná. Stalo se mi to asi už 3x.Minule jsem myslela, že snad za to mohou hašlerky 🙂(máta),teď zase, v pátek prsa plné a od neděle uplně prázdná. Nemůže stát za tím hormonální změny? Mněla jsem dokonce pocit ovulace(hlen).Menstruaci jsem ješte po porodu nemněla. Není to velký problém, jen mám strach že mléka nebude dostatek. Poradíte proč se tak děje, popř.prevenci?Snažím se kojit často a střídat prsa. Noční kojení je u nás nejvíc využité, malá hodně saje v noci. Nic mne nenapadá proč k tomu dochází.Děkuji

tehe
12. led 2015

ahoj Mikulko,

chtěla bych se zeptat. Mám syna 4,5měsíce a začal u kojení dělat blbosti. Když je přisaje, tak po chvilce se začne kroutit nebo se začne odtahovat a zase se přisaje nebo občas začně i plakat. Dávám mu vždy z obou prsou. Když jsem zkoušela odstříkat, tak mlíčko je. Dokázala by jsi mi nějak poradit, aby u kojení byl v klidu a hlavně se i najedl. V noci to jí krásně, ale za posledních 14dní se začal budit častěji.

děkuji

apacheee
AMBASADORKA
12. led 2015

Dobry den,se synem prave prochazime bojkotem kojeni a po počátečním ohromném pribirani ted pribira cca 200 g za 4 tydnu.Podle ceho se mam ted orientovat,zda ma dost mlicka?Dekuji za odpověď.Veronika

emin
12. led 2015

@apacheee Dobrý den. Jedině podle dostatečného čůrání. MIn 6 plen (nacucaných) denně, moč by měla být světlá, průsvitná, nezapáchat. Při bojkotu platí vydržet, hodně chovat, společně spat, koupat se apod. Plus opatření pro navýšení laktace. Držím palce

apacheee
AMBASADORKA
12. led 2015

@emin Děkuji, tak to plínky asi splňuje, budu dál kontrolovat a hlavně doufat, že se to bzy zlepší - je to pro mě na psychiku šílené a to si ani nechci představovat, co si u toho myslí malý:(

emin
12. led 2015

@tehe Půjde asi o mírnou formu bojkotu a reakci na slabší tok mléka. Kojte hodně v noci, stlačujte prso, nahřívejte před kojením, střídejte prsa I víckrát za jedno kojení. Kojte kůže na kůži. Projděte příspěvky výše, nedávno jsem na podobný dotaz opovídala 🙂. Kdyby nastala potíš s váhovým přírůstkem, dokrm jedině cévkou. A zamyslela bych se I nad technikou kojení a případně kontaktovala LP.

emin
12. led 2015

@ninanela Dobrý den. Takto caste změny patrně budou opravdu způsobené hormonálními změnami. Začala jste s příkrmy, možná už prostě nekojíte tolik jako dřív a s poklesem kojení často začíná I menstruace. Příliš to neřešte. Pokud miminko umí sát, saje v noci a nepřikrmkujtete tak, že byste kojení příkremem nahrazovala, pak by mělo být vše ok. Časem se již většina mléka bude tvořit až při kojení a prsa se nalívat nebudou. A ještě poznámka - do jídla dítě nenuťe. Velikost porcí vůbec neřešte, nabídněte a když nechce, nevadí. 🙂

ninanela
12. led 2015

@emin děkuju 🙂

berticka
12. led 2015

Dobrý den, měla bych dotaz, který se týká správného přisávání miminka. Moje měsíční miminko se k prsu nepřisává stylem "doširoka otevřená pusinka", ale místo toho vcucne (nasaje) bradavku málo otevřenou pusinkou. Vím, že je to špatně a bradavky samozřejmě bolí. Jak to mám opravit? Snažím se jí k širokému otevření přimět, ale nechce to udělat ☹. Je jen kojená, nepoužíváme dudlík ani lahvičku (v porodnici ale lahvičku dostala).

nikafol
13. led 2015

@emin Děkuki za rady, jen si to upřesním. Během jednoho kojení màm vystřídat obě prsa? Já màm pořád dojem,že se tam musí vytvořit dost mléka. A ty homeopatika bràt před každým kojením? Malej saje dobře jen u totoho spí a.musím ho pořád budit, má trošku žloutenku.

jejule
13. led 2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na názor odborníka. Mám téměř 18m dcerku, kterou stále kojím během noci. Kojila se cca po 3-4h. Jenže teď poslední měsíc se budí po hodině max. hodině a půl a chce prso, které celé vypije. Nabídnu jí i druhé, ale to odmítne. Bohužel teď je to týden co se budí v půlhodinových max. hodinových intervalech a já jsem z toho vysílená. Může mít hlad? Přes den jí normálně a poslední jídlo má večeři. Například včera snědla půlku plátku masa s bramborem a zajedla to kouskem chleba. Pak se nakojlila. Nevím co jí chybí, aby začala zase víc spinkat. Je teda pravda, že jí rostou zoubky - bohužel všechny 3ky a 4ky naráz...Děkuji

emin
13. led 2015

@berticka Vyčkávejte před přiložením pár vteřit. Nechejte miminko chvíli hledat a v okamžiku, kdy pusinku otevře, přiložte. Postupně se to naučí, pochopí pravidlo - otevřen pusa= prso. 🙂

emin
13. led 2015

@nikafol Ano, během jednoho kojení vystřídejte obě prsa i několikrát . Jakmile miminko již nesaje, dudlá či usíná, dejte druhé. Pak opět první, opět druhé a klidně ještě jednou dokola. Při každém opakování miminko již nebude sát tak dlouho jako při prvním, ale přece jen bude. O mléko se nebojte, takto se laktace nastimiluje více, než dlouhým kojením z 1 prsu. Homeopatika před každým kojením.

emin
13. led 2015

@jejule Dobrý den, zuby budou téměř jistě důvodem častého buzení. HLad patrně nemá, pokud ano, tak takzvaně naučený. Tato období se občas objevují, zpravidla opět sama přejdou. Řešit to můžete společným spaním nebo prostě spaním přes den, dospáváním o víkendech. Můžete zkusit skupinku Laktační poradna, kde Vám potvrdí, že je to běžný jen a třeba dostanete i další tipy na řešení. Vyplakání a odmítnutí nedoporučuji.

jejule
13. led 2015

@emin Spíme společně, ale to asi žádný efekt v tomto ohledu nemá ☹ Přes den spinká sotva půl hodiny, takže to taky spát nemohu a hlídání bohužel u nás jaksi nehrozí ☹ V této skupince jsem, ale bylo mi řečeno, že tam se řeší podpora kojení...

nikafol
13. led 2015

@emin Děkuji za rady. Zkusím to a dám vědět.

emin
14. led 2015

@jejule Pak zkuste metodu postupné změny spánkové asociace u prsu. Doporučuji knihu Elisageth Pantley - Klidné spaní a ukládání. Každopádně pravidelný ritual a rozhodně bych přidala alespoň 1 denní spaní. Nebude to asi lehké, ale prostě odpočívat jděte. Jděte spolu, vyprávějte zpívejte. Pokud spí takto málo, musí být vysílená a nevyspalá vlastně stejně jako vy. Patrně to bude chtít zhodnocení vice faktorů a pokusit se o změnu některých navyklých činností. Takto po webu však vice poradit neumím.

micha88
14. led 2015

@emin Dobrý den, prosím o radu. V pravém prsu se mi tvoří méně mléka než v levém. Prsa při kojení střídám. Mám po kojení z prsou ještě odstříkat, aby se zvýšila laktace? Mám strach, aby při dalším kojení bylo dostatek mléka (kojím po 2,5hod.). Děkuji mockrát za pomoc

ally8
14. led 2015

Prosím poraďte. Dcera 6 měsíců, opět už podruhé bojkotuje kojení. Asi to bude zubama. Už to dělala, když jí rostl první zub. Teď roste druhý. Pokouším se jí nabízet prso neustále, ale napije se třeba až po 4 hodinách i déle ☹ a to musí být unavená ke spánku, nosím jí po bytě tělo na tělo, zpívám nebo houpu na míči. Doufala jsem, že už to znova nezažijeme. Hrůůza. Po jaké době jí mám dokrmit, pokud se nenapije? Mám svoje mlíčko v mrazáku. Dokrmím z kelímku ? Zatim si tu svojí denní dávku asi vždy nakonec vypije. Když se konečně přisaje, tak pije dobře i těch 7 minut. To je její obvyklý čas.

ally8
14. led 2015

@ninanela Ahoj, náhodně jsem si přečetla tvůj příspěvek. Kojím 6 měsíců a prsa mi dělají to samé co tobě. Bývá to docela pravidelně v měsíci, takže to asi budou fakt hormony. Měla jsem opravdu 3 dny prsa jako kámen, tvdá, nalitá. Malá pila jen z jednoho třeba 7 minut,druhé už ani nechtěla. Další den prsa měkká. Poprvé jsem z toho trochu šílela, myslela jsem, že je po mlíčku, ale malá pila zase z obou prsou a třeba trochu častěji. Někdy jsem musela i prso přimáčknout, když se začla zlobit, že to míň teče. Pak za 4 dny se to zase srovnalo a laktace byla uplně normální dalších 14 dnů. Já si myslím, že jsou to fakt ty hormony. Já cítila i hrozný pocit žízně a to už jsem věděla, že budu mít prsa zase jako kamen. Řekla bych, ale že teď už ty skoky v té laktaci nejsou tak výrazné.

ally8
14. led 2015

@apacheee Teď večer se malá napila celkem v klidu, snad už bude líp. Držim palce, at to máte už za sebou.