Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

alelajda
20. říj 2016

@mamamoja
@kekulice děkuji oboum za radu, doma odsavačku mam taky to je ta ručni značku nevim koupil mi to manžel ve zdravotnickych potřebach když se mala narodila myslim že to je ta uplně jen obyčejna jak se říka za par kaček ale mleko jsem sni odsala ale neodsavala jsem co tři hodiny, možna jsem se tehda po nezdaru v porodnici nechala odradit nebo nevím čím to bylo ale vím že ted bych chtěla udělat vše co bude v mych silach a hned nehazet flintu do žita, čaj si teda schovam do porodnice a tu odsavačku si tam dam taky je lehounka takže to že ji budu mit u sebe a třeba ji nepoužiju tak mi to nebude vadit, no snažim se načíst hodně informaci ohledně kojeni abych byla připravena sice par lidi mi doma říka že to je zbytečne se ted stym zabyvat když je malej ještě v břiše ale podle meho nazoru je lepší jit do porodnice připravena s co nejvice informaci než tam prijít a vědět kulovy, 😀

lenulinka90
26. říj 2016

už dva měsíce nekojím. dá se to ještě zachránit nebo ne? maličká má 5 měsíců......

kekulice
26. říj 2016

@lenulinka90 jediné co zabralo o kamarádky bylo nasazení kapslí More Milk + Jestřabina, krmení přes suplementor a každé 3 hodiny odsávat odsávačkou a i tak je výsledek nejistý. Jestřabina se používá u maminek, které mají adoptovaná miminka chtějí alespoň maličko kojit.

lenulinka90
26. říj 2016

@kekulice . mléko mám.ale vztekala se u toho,tak jsme přešli na flašku........

kekulice
26. říj 2016

@lenulinka90 aha, no tak to je jiná, tak to chce zkušenou laktační poradkyni, aby zkontrolovala techniku kojení..... jediný co to chce, tak přikládat a přikládat.... suplmentor je dobrý v tom, že bude u prsa a mléko snadněji poteče a mohla by být klidnější....

lenulinka90
26. říj 2016

@kekulice děkuji. kde se dá koupit? v lékárně?

kekulice
26. říj 2016

@lenulinka90 v lékárně a nebo se podívej na nějakém eshopu. nejlepší je od Medely, pokud se o něj budeš dobře starat, tak vydrží i několik měsíců....

kimikk
30. říj 2016

Ahoj @mikulka,
ráda bych se jen zeptala, mám 6ti měsíčního syna, prikrmy papká o sto šest. Sváča, oběd, sváča, večerní kaše. Sni kolem 150-180ml. Přes noc kojíme a rano. Pak celý den kojit nechce, až s věcerní kaší. Nevadí to? Nebude dehydrovaný?
Děkuji 🙂

maximaty
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
hani1234
31. říj 2016

Zdravím, jdu si pro radu 🙂 Mam 4,5 měs holčičku , poslední týden kojím snad 20x za den , v noci asi 5-7x . Nevím, proč se tak děje . Mlíka jsem měla od začátku dost . Je možné, že mám třeba méně živin a proto to malé nestačí ? 😒

verkab
31. říj 2016

Zdravím všechny, potřebuji nutne radu 🙂 14dni mam po kojení strašnou bolest v prsu ... podoba se pichani. Predpokladam, ze to jsou kvasinky,jak bojovat nebo jít k dr?

libra
31. říj 2016

@kimikk Dávala bych přes den vodu z hrnečku, nemyslím si, že stačí, když má tekutiny jen v noci...

kimikk
31. říj 2016

@libra ano, to davame. Dekuji

libra
31. říj 2016

@kimikk Tak to je úplně v pořádku. Kdyby měl málo, málo by čůral...

kimikk
31. říj 2016

@libra tak to ne, čůra možná i moc😊

lovelucka
5. lis 2016

Dobrý den, ráda bych se zeptala jsem ještě v šestinedělí, ale už druhý den na sobě začínám pozorovat, že mám asi méně mléka. Syn najednou potřebuje kojit z obou prsou a v noci je nemám tak nalité. Bojím se že přicházím o mléko dalo by se to ještě nějak zachránit. Chtěla bych kojit co nejdéle je to možné. Předem děkuji za odpověď

kekulice
5. lis 2016

@lovelucka přikládat hlavně v noci, hodně pít, dobrá je pískavice kapky nebo jiné bylinky a nevzdávat to....

libra
5. lis 2016

@lovelucka Často přikládat miminko, střídat prsa a nestresovat se, možná jen miminko teď potřebuje víc pít, to tak bývá, ztráty mléka bych se neobávala, bude to dobré 😉

luba41
6. lis 2016

@kimikk pýtala si sa na iné, ale..máte príliš vela príkrmov..v tomto veku stačí úplne len jede, max dva,preto kojenie odmieta, pretože zabúda na prsník..to je už štrajk..teda ak chceš ete nejakú dobu kojiť, tak zredukovať príkmy, znova nalákať dieťa na prsník, nedávať iné tekutiny ale ponukať zase prsník pred jedlom, po jedle atd..príkrmy nenahrádzajú kojenie..stale sa má kojiť na požiadanie, inak zakrátko denné kojenie nebude žiadne, za to sa pravepodobne bude velmi často kojiť v noci, čo už bude asi tebe nepríjemné..

kimikk
6. lis 2016

@luba41 kojim jednou v noci a pak rano. Vyhovuje nam to. Pije cajik nebo stavicku. Domluvim se s Dr.

libra
6. lis 2016

@kimikk ano, myslím si to stejné jako @luba41, je to cesta k odstavení...Ale věřím, že tohle dr. trápit nebude, bude spokojená, že jste rychle přešli na pevnou stravu ☹

wampzee
6. lis 2016

@lovelucka můe to být růstový spurt. A dále - v šestinedělí jsou za tvorbu mléka zodpovědné hormony. Na konci šestinedělí už se mléko tvoří podle potřeb miminka. Proto prsa nejsou tak nalitá. Miminko přikládat hlavně v noci, nejvíce prolaktinu (hormonu zodpovědného za tvorbu mléka) se údajně tvoří mezi 2:00-4:00 ráno. Takže jedno kojení bych asi směřovala do tohoto intervalu 🙂

ninanela
7. lis 2016

@emin Dobrý den, prosím o radu. Dcera 15 dní, narozena CS, PH 2490g,už v porodnici dostávala Nutrilon Neo,pak se rozbíhá la laktace, kojila jsem často a Nutrilon dávala málo, asi 1x denně. Po kojení jsem odsavala. Doma se snažím pouze kojit. Dcera chce kojit často, vypije tak 25-35ml,po pulhodinke chce zase.Nekdy zaspinka na 2-3hod. Za týden přibrala asi 100g. Ale od vcera se mi zdá, že mám úplně prázdné měkké prsa.Neni možné že dochazim o mléko? Neodsavam, není kdy když často kojím. Nebo je normální že prsa už budou menší? Zdá se mi to skoro.Prvni dceru jsem kojila 19m,v lednu jsem přestala. Děkuji

lovelucka
7. lis 2016

@wampzee Zatím to vypadá že je vše v pořádku tak snad to bude v pořádku. Všem děkuji za pomoc

kimikk
7. lis 2016

@libra dala jsem mu ipred a nic. Nene, nebude. Uz jsme de tak nejak bavily a chce, abych to pres zimu jeste vydrzela. Tak nebudu to resit, dehydrovany neni a kdyz to tak chce. Ale dekuji holky za rady😉

mamamoja
7. lis 2016

@ninanela Malá je maličká a brzy se při kojení unaví, takže moc nevypije. Určitě jí prso nabízet často dle její potřeby a já bych v tom případě po každém kojení ještě prsa odsávala 10 minut, nebo v intervalu co 3 hodiny. I když žádné mléko nepoteče, nevadí, prsa jsou stimulovaná a mělo by se během 3 - 5 dnů začít tvořit více mléka. Tím co bych případně odsavačkou získala, tak bych malou v případě nouze dokrmila přes stříkačku, pokud by měla hlad. Ona o nic nepřijde, když ji tím dokrmíte, ale tím odsáváním se podpoří tvorba mléka. Já to tak praktikovala u druhého dítka v šestinedělí, když jsem cítila, že se mi přestávají nalívat prsa. Prostě když jsem malou nakojila, tak jsem vzala odsávačku a odsávala těch 10 minut. Stalo se, že se mléko třeba ještě 2x spustilo, takže jsem ještě něco odsála, nebo jsem sála fakt na prázdno, ale během pár dnů byla prsa opět nalitá. No a u třetího jsem cítila, že nemá pořádný sací reflex a že se laktace ztrácí, tak odsávačka přišla na řadu cca v 5 týdnech věku 8x - 10x denně a malýho jsem krmila odsátým mlékem do jeho 7 měsíců.
Jinak se množství mléka, co má kojenec vypít, dá vypočítat. Miminko by mělo vypít ccy 1/6 své hmotnosti za 24 hodin, takže při váze např. 3000g to je 3000g:6=500g, což je 500ml mléka za 24 hodin. Pokud malá pije 10x za 24 hodin, tak to vychází 50ml na jedno krmení v průměru. Pokud pije 12x za 24 hodin, tak to je 42ml na jedno kojení.
Nebo je ještě jeden vzorec pro výpočet mléka na 24 hodin. A to je 150ml mléka na 1kg hmotnosti, což je při váze 3000g 450ml za 24hod.. Při kojení 10x denně je to 450ml a při kojení 12x denně je to 37,5ml na jedno kojení.
Pokud vážite před a po každým kojením, zkuste sečíst kolik ml vypije za 24 hodin a budete hned vědět, zda si vypije dostatečné množství za 24 hod.

ninanela
8. lis 2016

Děkuji za odpověď. Kojím několikrát do hodiny,vypije někdy pouze 15ml, pak zaspi a kojit chce zase třeba za 10-20min. Nedělám nic jiného, než ji kojím. Proto jsem překvapená že došlo k poklesu laktace. Možná i proto že se ji v noci nechce moc sat. Nevím kdy odsavat, neodhadnu kdy bude spát nebo pokračovat v kojeni.Nasadila jsem homeopatika, v noci aspoň jednou odsaju. Budu nadále přikládat, co i dělám. Snad se to brzy zlepší. Děkuji

mamamoja
8. lis 2016

@ninanela V noci bych ji nakojila nejdéle po 4 hodinách spánku, nebo odsála, ten pokles bude určite tam, že není odběr. V noci se tvoří nejvíce prolaktinu, který ovlivňuje tvrobu mléka. A malá v noci spí kolik hodin v kuse? Ani po přebalení se neprobudí natolik, aby sála? Opravdu určitě nenechat prsa v noci v klidu déle než ty 4 hodiny.

ninanela
8. lis 2016

Budí se no často jen Duda a nepije,jsem ráda že začne pít a sat. Aspoň něco, takto pije okolo půlnoci, pak okolo třetí a pak okolo šesté. Dneska stále měkké prsa.Neni, ale snažím se kojit na požádání.
@mamamoja

mamamoja
8. lis 2016

@ninanela A ještě dotaz, když malá pije, saje z hluboka? Nebo je to jen takové olizování? Mně právě třetí dítko pilo jen tak lehce, žádné hluboké sání, prostě vypil jen to, co mu samo nateklo do pusinky když se spustil vypuzovací reflex a mléko začlo téct samo, ale to hluboké přisání tam chybělo a laktace se rapidně snížila. Z toho důvodu jsem přešla na odsávání a krmení odsátým mlíkem z lahve. On se ani dudlík nenaučil sát, jen savičku "hladil" jazykem ale bez přisání. Normálně jsem mu jej vytáhla bez toho typického cucnutí či mlasknutí, nebo jak to nazvat.