Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

cajori17
10. lis 2011

@mikulka Dobrý den,mám doataz...synovi je 10 tydnu a od zacatku jsme meli potize s kojenim,uz od 3 tydne jsem musela dokrmovat,mlicka bylo malo a postupne pak i ubyvalo a skoncilo to tim ze od jeho 6 tydnu uz nekojim,mlicko se uplne vytracelo....dnes mi zas zacalo mlicko vytekat ,jen po kapickach,ale kape z obou prsu,je mozny navrat ke kojeni,alespon castecnemu?prisat se ale uz moc neche.dekuji

lutta
10. lis 2011

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak si definitivně poradit s moučnivkou. Synovi jsou tři měsíce plně kojím a asi v 6 ti týdnechmě začali svědit bradavky, kojení začalo dost nesnestitelně bolet, myslela jsem si, že malej asi zapoměl jak sát nebo co no a pak se Oliverkovi objevila v pusině moučnivka, řešila jsem to s dětskou doktorkou, ta radila pouze mazat genciálou, což jsme s přestávkama dělali asi tři týdny, vždy když jsem přestala se mu to v pusině objevilo znovu, kojení se stalo nesnesitelné, bolelo neuvěřitelně, měla jsem velké praskliny na prsou -pravděpodobně vysušené z té genciály, tak jsem volala doktorce, že s tím musím něco dělat, nebo to prostě něvydržím, po měsíci už to bylo fakt moc, navíc to vůbec nevypadalo na nějakou změnu. Nakonec mi doktorka napsala cannesten a malýmu nechala namíchat něco na sliznice. Po třech dnech mazámí bradavek se Oliverkovi pusina zcela vyčistila, já léčila už jenom ragády na bradavkách bpanthenem. Teď jsme měli cca tři týdny klid, když se něco málo v pusině objevilo, namazala jsem cannestenem prsa a bylo to dobré a už mě zase začínají svědět a bolet bradavky, začíné dost bolet kojení a Oliverek toho má zase na pusině hafo, začínám být trochu zoufalá, mám pocit, že ani ten cannesten už nezabírá.....jak se toho zbavit jednou provždy poradíte?

mikulka
autor
10. lis 2011

@ikopretinka U každého je to jinak, nedéle rok. Většinou ale tak tři měsíce.

mikulka
autor
10. lis 2011

@werunkach

1.myslíte že to může být tím,že jsem jí dala napít 3x z lahvičky?
Ano, pravděpodobně, nebo bojkot - www.laktoporadna.cz Časté dotazy Ostatní Tam je o bojkotu

2.dá se to ještě případně odbourat,kdybych koupila lahvičku calm od medeli?
Určitě, ale trpělivě, zkusit třeba z hrnku alternativně a k prsu v noci, či když je unavená, nebo nechat nahé prso, dítě v náruči, chodit a zpívat tiše jen tak pro sebe

3.jak dlouho jí můžu se snažit přinutit ke kojení aby nevznikl ten bojkot prsu,pokud ho už tedy nemá?
Zkuste tak dvakrát a když nebude chtít, nechte ji a zkuste za chvíli, nedívejte se při nabízení na ni, snažte se nastolit si v sobě klid, to je důležité

A být vám, znovu začnu zvyšovat laktaci, když to šlo dobře. Šance je, akorát je to trochu na nervy a pracné...

mikulka
autor
10. lis 2011

@lutta Tohle někdy bývá poté, co je mykóza někde v těle. Já bych si na gyndě nechala udělat stěr z pochvy.
Jinak se dává také ještě Diflucan. Ev. pevaryl, nebo imazol. Musí se vetřít pečlivě do všech prohlubní a je důležité dávat např. ten Diflucan dlouho, nejlépe tak 21 dní.

Moučnivku řešte s dr., oni tu genciálku dost dávají.

Ale vzhledem k tomu, že se vám to opakuje, řešila bych:
1. ragády - www.laktoporadna.cz Časté dotazy Problémy s prsy
Kouněte na těch www na Techniku kojení, to vypadá, že tam by mohla být chyba
2. mykózu - stěr z pochvy, nebo i z dvorce, domluvte se na gyndě, nebo na kožním

misa84
10. lis 2011

@mikulka - zase ja ☹ maly mi ted pri kojeni jakoby bojuje s bradavkou, vypada to jako kdyz pes trha nohavici, porad ma prso v puse, ale neni prisaty, (prso jde lehce vytahnout ven) a porad vrti hlavickou. zkousela jsem prso zmacknout a mleko tece, takze si myslim, ze to snad neni vzteky, ze mleko neni....

lutta
10. lis 2011

@mikulka mazat do všech prohlubní myšleno bradavek? Ono se to možná vrací proto, že vždycky mažu bradavky pouze do té doby než to zmizí, takže třeba 5 dnů a pak už ne. Co se techniky sání týče, tak si myslím, že je vpořádku, pokud nemá Oliver v puse moučnivku a mě nesvědí prsa, tak je kojení naprosto vpohodě a nebolí nic.Přisát se uměl v porodnici skoro hned, zpočátku mě kojení bolelo asi týdne než si prsa zvykla pak už vubec ne. Já si myslím, že to bylo tím, že jsem měla ty bradavky fakt hodně vysušené od té genciály. Doktorka mi ještě radila s tím mazánim cannestenem bradavky promazávat slunečnicovým olejem nebo se může i bepanthen? někde jsem četkla, že při kvasinkách se mazat nemá..
Jinak moc děkuji za odpověď.

vapetka
11. lis 2011

@mikulka dobrý den už jsme se rozkojili. Syn za týden přibral 350g tak dr. spokojená a já také. Moc díky za rady a hezký víkend. 😉

mikulka
autor
11. lis 2011

@misa84
Musíš ho dávat znova přisávat,postup v Technice kojení na www.laktoporadna.cz, čili pošimrat pusu bradavkou, hledací reflex, šup s prsem a dvorcem do pusy.
Také zkus změnit polohu na kojení, místo....

mikulka
autor
11. lis 2011

@vapetka Jééé, tak to mám velikánskou radost, juchu! Díky za zprávu, jste šikulky!!! 🙂

mikulka
autor
11. lis 2011

@lutta 5 dní je moc málo, to musíte mazat min, 14 dní a kromě masti x kvasinkám nic. Max trochu rozmazat mlíčka.

mikulka
autor
11. lis 2011

@lutta Ještě jsem zapomněla napsat, že mazat i dvorec-do všech prohlubní, opravdu pečlivě vmasírovat.

radarek
11. lis 2011

@mikulka
moc děkuji za rady a povzbuzení...no jo,dohodli se na tom u vizity 😒 ...možná si mysleli,že už nebudu kojit...protože malý si vypěstoval asi " bojkot" a vůbec nechtěl k prsu...pak jsme to nějak dokázali spravit... 😀
dnes jsem si koupila calmu, tak doufám,že ji malý bude chtít...v noci se zatím pořád chytá a dnes dokonce i přes den, zatím pokaždé... 😅 sice vydrží třeba jen 5 minut, ale aspoň něco...
odstříkávám co to jde, bohužel někdy to prostě nestihám po 3 hodinách ☹ když ho trochu nakojím, tak pak odstříkám třeba jen 5-10ml..víc mi nejde, je možné, že třeba za těch 5 minut vypije 50ml co si odstříkám, když nenakojím?

mikulka
autor
11. lis 2011

@radarek Je jedno, kolik odstříkáte, jde o stimulaci, ale musíte odstříkávat oprvadu poctivě z každého prsa 10-15 min po těch 3 hoďkách, Až za týden by mělo přijít zlepšení.

Za 5 min určitě těch 50 ml vypije.

radarek
11. lis 2011

@mikulka
dobře, budu dělat co můžu 😨 děkuji

flaška je super...tahal jak vzteklý a pak byl uplně vyřízený, ale vypil všechno

camelinka
11. lis 2011

Dobrý večer, opět prosím o radu. Malé jsou teď 4 měsíce, jí pravidelně 6x za 24 hodin, nebyl doteď problém, ale poslední dobou mi přišlo že mám míň mlíka než by potřebovala. Sice pěkně přibírá,ale tahá jak vzteklá a po chvíli se rozčilovala že už jí to nejde ( když jsem zmáčkla,tak mlíko stříkalo). Tak sem mezi kojeními začala odsávat odsavačkou aby se to zase pořádně rozjelo, i se povedlo a mlíčka je o hodně víc, ale od té doby co odsávám strašně špatně spí v noci a hrozně často se budí ☹ . Je možné, že sice mám víc mléka,ale je míň kvalitní na úkor množství? Děkuji za radu 🙂

meiki
13. lis 2011

@mikulka dobry den, chtela jsem se zeptat, mame 2 tydeni miminko a po kojeni place a krouti se, predpokladam, ze je to tedy bolave brisko, ted jsem mu zacala davat sab simplex po kojeni 7 kapek, chtela jsem se ale hlavne zeptat na probioticke kapicky, a jestli muzu koupit ty polske.

Dekuji Misa

veruska007
13. lis 2011

Ahoj, taky mám dotaz. Mám 3 měsíčního chlapečka, porodní váha 3140 g, v 6týdnech měl 4250g, nyni 5350 g. Před týdnem vážil stejně jako nyní, během toho však napřed zhubl na 5200g a teď trošku přibral. Jí cca během dne co 2 hodiny, v noci se budil jen jednou, poslední dva dny však cca co 2 hodiny. Co mě znepokojuje je: 1. zhubnutí, 2. začal pít méně intenzivně, při jídle spíš dudlá, pije i hodinu, 3. méně se mi nalévají prsa, 4. pří jídle mě trhá bradavku dásněmi, 4. začal být velmi spavý, dřív spal velmi málo (cca 9h/24h), nyní pospává skoro pořád, bdělý je maximálně 3x po 2h, u prsa také dost usíná. Při jídle ho budím, střídám prsa... co dál? Hrozně nerada bych se dostala do stadia nakojení, odstříkání, dokrmení... tak jsem to praktikovala 11 měsíců u staršího chlapečka, ale jedno krmení pak trvalo 1,5h i více a to bych teď, se dvěma malými a dost živými dětmi, opravdu nezvládla při zachování zdravého rozumu 😔

mikulka
autor
13. lis 2011

@camelinka Ne, to možné není. Myslím, že spánek s tím nespuvisí, jen shoda náhod. Jste šikulka, že jste odsávala a zvýšila produkci mléka. Ten spánek snad bude přechodná záležitost, Kdyby ne, napište.

mikulka
autor
13. lis 2011

@meiki Probio kapky doporučuji pouze ty od BIO Gaya. Dávají se od 4 týdnů (na letáčku je napsáno od 1. měsíce, ale při urputných kolikách se může i dříve).

mikulka
autor
13. lis 2011

@veruska007 Myslím, že to může být laktační krize, přechodné snížení mlíčka, sání je pak hodně náročné.zde více: www.laktoporadna.cz Časté dotazy a tam někde buď v Ostatní, nebo problémy s mlíčkem.

Ale s určitostí říct nemůžu, že by spal kvůli únavě z tahání. Kdyby to trvalo déle, poradila bych se s dr., ať udělá krevní obraz atd.

Při laktační krizi je také třeba odsávat, ale většinou se to do týdne spraví. Osdávat 11 měs. atd., to je strašné, to se samozřejmě teď opakovat nebude. Ale ten týdenní plán na zvýšení mlíčka je nutný. Návod také v Častých dotazech.

mikulka
autor
13. lis 2011

@veruska007 Když o tom ještě úřemýšlím, asi bych si ten krevní obraz nechala nabrat. Odůvodněte to tou spavostí a pak to zhubnutí. Dnes vám nikdo sám od sebe žádné vyš. neudělá, bohužel, musíte si o vše říct sama... 😒

sillysally
13. lis 2011

Dobrý den,
prosím o radu. Mám 15m syna, kterého stále kojím (2-3x denně). Minulý týden jsem zjistila, že jsem těhotná a proto se chci zeptat, zda v kojení mohu dále pokračovat nebo je lepší přestat. Pouze podotýkám, že nedávno jsem potratila cca v 6tt (při stejné frekvenci kojení jako te´d). Mohl být potrat způsoben právě kojením? Děkuji

janey_1
13. lis 2011

dobrý den, ráda bych se zeptala. Máme doma měsíčního chlapečka, plně kojím. Asi před necelými 14 dny nám začal dělat to, že po odpojení od prsa se rozpláče a strašně "řve" až se zajíká. Je to vždy, když se snažíme odbrknout. Myslela jsem, že je to tím, že chce ještě jíst, ale když jej přiložím znovu, tak jen "dudá" a nepije. Nevíte, prosím, čím by to mohlo být a co dělat. Není možné ho pak uklidnit a špatně nám tím usíná. Děkuji. Jana.

mikulka
autor
13. lis 2011

@sillysally Kojit můžete i v těhotenství, je to běžné. Potrat kvůli těhot. je nepravděpodobný. Těch příčin může být mnoho, více by vám řekl gynekolog porodník. Akorát pak ke konci těhotenství se optejte doktorky, třeba v tom 8. měs. (pokud byste stále kojila), zda je to ok.

Věřím, že teď bude vše v pořádku a děťátku se u vás bude líbit. Jak je vidět, "vrátilo se k vám" a chce k vám. 🤐

Já věřím v duši ještě nenarozeného dítěte (nejsem nábož. založena), že si vybere svoje rodiče a dostane se k nim. Věřím proto, že jsem četla velice zajímavou studii - založenou na mnohaletém hypnotickém zkoumání několika skupin lidí. Tam se prokázalo, že ještě před narozením a také před vstupem do dělohy, se něco děje. Duše, nebo jak to nazvat, se rozhoduje, ke komu půjde, komu se narodí, s jakým pohlavím atd. Je tam také o prožitku porodu, jak to poržívá ona "duše" už v těle dítěte atd. Moc zajímavé.

mikulka
autor
13. lis 2011

@janey_1 Pravděpodobně ho tíží krknutí a než se to podaří, bolí ho na prsou. To je jako u dospělých a je to bolestivé a nepříjemné.
Další možnost je, že třeba ke konci kojení usínal, cítil vaše teplo, a pak byl vyrušený? Nebo se sám pustí a neusínal?

To musíte vypozorovat a časem na to přijdete (někdy se na to přijde i zpětně), podle druhu pláče, výrazu tváře atd.

mikulka
autor
13. lis 2011

@sillysally Jinak se omlouvám, že jsem tak odbočila. 😕

katwind
13. lis 2011

@mikulka - prosím vás, čím je způsobeno, že mi dcera (14 dní) chce z prsou pít jen vsedě (vleže nechce a já bych to tak uvítala v noci) a z jednoho prsa dokonce jen z jedné strany (pravé prso chce jen tak, že ji nemám v náručí, ale naopak, nohy jakoby do prostoru do prava). Bradavky mám dobré, v tom by problém být neměl, syna jsme kojila téměř dva roky a problém jsme s tímto neměla...díky moc!

mikulka
autor
13. lis 2011

@katwind Není jí to pohodlné asi. Zkuste tu polohu vleže třeba zase za týden, 14 dní.
Musíte mít podloženou jen hlavu, ramena ne, a musíte být trochu prohnutá v pase. To asi víte. Možná časem bude chtít kojit i vleže, šestinedělí je dlouhé, ještě se může dost změnit, zatím ji vyhovte, hlavně že pije.

romcovaklarka
13. lis 2011

Dobrý den, mám zas jednou dotaz. Syn 5m plně kojen, přibírá nadstandardně. Doteď měl večerní a noční režim tak, že večer jsem ho po koupání nakojila, při tom prakticky usnul (tedy poté, co se důkladně napil), přendala jsem ho do postýlky, spal asi 8 hodin, nakojila jsem ho, dospal ještě cca 2 hodinky.

Nyní asi 4 dny začal dělat to, že sice večer probíhá stejně, ale vzbudí se s pláčem asi po hodině, zkoušela jsem mu dávat dudlíčka, hladit, zpívat, ba i pochovat nebo si s ním lehnout v mé posteli, ale stále se jen pláč stupňuje a jediné, co ho uklidní, je další kojení. Při něm opět usne, putuje do postýlky a to se opakuje třeba ještě za dvacet minut nebo půl hodinky... Pak už je vše zase jako obvykle, spí do tří do čtyř ráno a pak ještě do sedmi dospí.

Kromě toho je i přes den takový celkově ukňouranější a nově také začal u kojení (ne u každého, ale tak cca u půlky kojení za průběh dne) dělat to, že po přiložení dejme tomu minutu pije, a pak začne plakat, popláče chviličku, přisaje se, párkrát cucne, zase pláče... takto to jde třeba několik minut. Navenek to vypadá vyloženě jako když má hlad chce pít, ochutná nebo vyzkouší se napít a úplně ho to zklamalo, je celej nešťastnej, ale má teda ten hlad, tak to zas zkouší... 😕 Mlíčko teče, to jsem zkoušela. Kojím ho od malička z obou prsů při jednom kojení, takže po těch třeba 8 minutách takovéhoto trápení ho přendám k druhému a tam buď hned začne pít pěkně, nebo se ještě chvíli opakuje střídání pití s pláčem a pak začne normálně pít.

Může být nějaké nechutné mlíčko v jednom prsu, nebo to může být nějaký spurtík, nebo zuby (nic vidět není) nebo na něj něco leze, anebo se může stát že už mu mlíčko nestačí? Měl ve 4,5 měsících 8,75 kilo, je opravdu hodně velký, může být kojení na něj už málo energie?

Díky moc.