Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

sillysally
14. lis 2011

@mikulka Moc děkuji za odpověď a povzbuzení 🙂 Také věřím že tentokrát už vše dopadne dobře 🙂 ale obavy se po mé zkušenosti stále připomínají...
Vůbec se neomlouvejte. I já věřím na věci "mezi nebem a zemí" a podobné teorie mne velmi zajímají. Můžete mi prosím říct, o jakou studii se jedná, případně, kde bych ji mohla najít... děkuji 🙂

janey_1
14. lis 2011

@mikulka Děkuji za odpověď, je to opravdu možné, i když kolikrát nám pláče i když si říhne. Možná s tím usínáním to taky bude mít něco do sebe, občas se nám to stává. Už jsem si studovala vše o kolikách, přišlo mi, že ho to bříško bolí, jak se někdy kroutí a vzpírá se. Většinou když si ho vezmene právě do vzpřímené polohy. Tak zkoušíme všelijaké jiné brkací polohy...můžete mi nějaké ještě poradit, krom klasické, tygříka a na bříšku? Děkuji Jana.

mikulka
autor
14. lis 2011

@romcovaklarka Nechutné mlíčko ne, pokud nemáte MS. SPusrt se tak neprojevuje, když k prsu chce.
Myslím, že zuby. Ale zase, to je taková otázka, na dálku těžko říct, vy znáte malého nejlíp. Pozorujte, výraz v obličeji a tak, brzy na to přijdete. Ale kojením o není, to máte ukázkové.

mikulka
autor
14. lis 2011

@janey_1 Třeba s emu jen chce spát, to předtím také děti pláčou.
Na říhnutí pomáhá, zvednout ručku a vytáhnout nahoru od těla. nebo položit na záda apo chvíli opatrně zvednout.

petrusew
14. lis 2011

Dobrý den, mám takový problém. Už vím, že i přes všechny léky které beru můžu kojit, ale teď mi začalo dělat starosti něco jiného. Mám velké prsa a to myslím ještě nejsou nalité mlékem, i když mi mlezivo občas teče. vel. 95 I, všimla jsem si, že mám docela velké dvorce a velké bradavky...budu mít kojení těžší? Mám si nastudovat něco před porodem?

mikulka
autor
14. lis 2011

@petrusew No nevím, musela bych vidět, většinou to problém není. Výhoda je, že u velkých prsou nechtějí děti tak tak často kojit, ale pravidlem to není. Velký dvorec nevadí, velké bradavky, to jen kdyby byly hodně dlouhé. jako by do šířky nevadí 🙂
Podívejte se po netu na polohy pro větší prsa - dobrá je boční fotbalová - a pamatujte, že aby se dítě dobře přisálo, budete muset to prso jako by více sploštit, aby se nepřisávalo jako by k balónu. Těžko se to popisuje.
Kdyby byl problém, pomůže poradkyně, která přijde k vám domů.
Ale myslím, že to bude v pořádku. 😉

petrusew
14. lis 2011

Moc děkuji! Pořádně pohledám na netu a kdyby byl problém, tak ho steně vyřeším, až nastane. Bradavky nemám dlouhé, jen takové široké.

romcovaklarka
14. lis 2011

@mikulka Děkuju moc, tak snad se to srovná nebo aspoň vyleze zub, abych věděla, z čeho to je 😅

janey_1
14. lis 2011

@mikulka Děkuji vyzkoušíme🙂 Pěkný večer. J.

2veverka
14. lis 2011

Milá Mikulko, ráda bych poprosila o radu. Mojí holčička (3 a půl měsíce) naposledy výrazně klesla váhová křivka a večer skoro vždy usilovně pláče. Proto doktorka navrhla vyzkoušet jednou 30 ml Nutrilonu, zdali si vezme, a vzala si velmi ochotně a utišila se. Také mívá ve stolici hlen, párkrát i krvavé nitky. Vím, že by to mohla být alergie na BKM a výrazně se tím netrápím.
Ale co s tím dostatkem či nedostatkem mléka? Doktorka má hypotézu, že odpoledne a večer jsem už unavená, proto je mléka méně - myslím, že má pravdu, mám ještě dvouletého syna. Přitom jeho jsem kojila do roku a půl, mléka bylo dost a i normálně mívám hladinu prolaktinu zvýšenou. Myslíš, že je třeba to na noc řešit dokrmem z Nutrilonu??? Jo, a prsa při každém kojené střídám.

Moc děkuji za každou radu!!!

lipetra
16. lis 2011

Dobrý den, chci se zeptat. Máme šestitýdeního chlapečka, doteď jedl po 3 hodinách přes den a po 4 hod. v noci, ale teď chce už po hodině a pů a v noci po dvou. Trvá to poslední tři dny. Teď odsávám a vypije tak 90 ml. Můžete mi poradit co s tím?

mikulka
autor
16. lis 2011

@petrusew Tak to bude v pořádku! 🙂

mikulka
autor
16. lis 2011

@2veverka Zkusila bych váhu a kolik vypije. Při únavě se stává, že je večer méně mlíčka, ale je to spíše přechodná záležitost, která se srovná obvykle do 14 dní.

Kolik malá přibrala za poslední týden a jak ty přírustky vypadají?

Já bych si tedy nejprve půjčila váhu a zkusila 2 dny vážit.
Zvýšila bych produkci mlíčka pravidelnou stimulací odsávačky (nemusíš odsát nic, jde o stimulaci), tak 3x za den 10-15 min z každého prsa, nejlépe v té době, kdy je méně mlíčka.
Pokud dokrm, tak jedině alternativně, nikdy ne lahví. - dokrm si většinou vezme vždy každé dítě 😉 A stejné je to s umělou stravou, to, co dá matka, která nekojí, do flašky - to dítě vypije.

Určitě bych řešila ty nitky krve ve s tolici, poraď se s dr., co s tím, odběry krve, vzorek stolice atd.

mikulka
autor
16. lis 2011

@lipetra www.laktoporadna.cz Časté dotazy Ostatní

lipetra
16. lis 2011

@mikulka Dekuji za odpoved, vtom tedy bude kamen urazu: růstový spurt...a já myslela, že mám málo mléka. Dneska jsem celý den odsávala a dávala mu pít z lahvičky od Medely Calma, pil 100 ml a vzdy si ublinknul celkem hodne. Asi je to pro nej moc, ma 3450 g...kolik bych mu mela davat ml?

lipetra
16. lis 2011

@mikulka Jeste se zeptam, dr. nam poradila na koliky Nutrilon Antikolikum, ale malemu po nem smrdi stolicka kysele a asi mu to i vadilo, protoze mel boleni briska casteji, kdyz jen kojim, tak zadne problemy nema, piji totiz fenyklovy caj 3x denne.

masa1
16. lis 2011

@mikulka - dobrý večer, mám k vám trochu netradiční dotaz. Mám přesně 9 měsíčního chlapečka (dle korigovaného věku 7 měsíců), kterého jsem do ukonečného 6 měsíce plně kojila. dneska už jíme příkrmy (svačina, oběd, svačina, večer kaše). Mezitím pravidelně kojím, v noci také cca 2x. Nic jiného mi kromě MM pít nechce, zkoušeli jsme čajík, ale zatím bez většího uspěchu. S tím ale problém nemám, to mi nevadí. Naopak si myslím a jsem ráda, že ho ještě mohu kojit. myslíte si, že by vadilo, kdybych 1x týdně nebo 1x za 14 dnů, zašla na 2 hodiny do sauny? mohlo by takové teplo ovlivnit nějak tvorbu mléka nebo jeho chut? Nerada bych tím přišla o kojení. Budu ráda za vaši radu. děkuji.

mikulka
autor
16. lis 2011

@lipetra Výpočet je takto:
váha v gramech děleno šesti=celkový objem mléka za den a noc, pak děleno počtem kojení a získáte jedno kojení, dávku, někdy děti vypijí méně... 😕

mikulka
autor
16. lis 2011

@lipetra tenhle nutrilon neznám, na koliky znám Nutrilon Comfort. Ale s umělýma mlékama je to tak, že se musí zkoušet a zkoušet, až nějaká značka dítěti sedne. Pokud by dokrm nebyl nutný, tak bych s ním šetřila. 😉

mikulka
autor
16. lis 2011

@masa1 Na pití je čas, zkoušejte různá pítka, ředěné šťávy (hipp, hami apod.), vodu, ovosný čaj, jednou se chytí. Vy ještě musíte odečíst ty dva měsíce, takže v pohodě, hlavně zže má dost tekutin z kojení. 🙂

Na saunu jsou různé názory. Převládají z 99 % ty, že do sauny s e může neomezeně. Jen pozor, v sauně většinou vytéká z prsou mlíčko, ale to nevadí, to je tím nahřátím. Když byste hned po sauně kojila, pro malého to bude příjemné, mlíčko mu hezky poteče.

Také existuje názor, že když se kojící žena zpotí, dítěti pak mlíčko nechutná, je takové nahořsklé. Ale to platí spíše při zpocení při sportu, u sanuny jsem se s tím nesetkala.Takže bych šla a uvidíte. 😉

lipetra
16. lis 2011

@mikulka My jsme dostali vzorek od kamaradky od Hipp Mléčná kojenecká výživa BIO Combiotic a ten nam celkem sednul. Ale prikrmujeme jen fakt vyjimecne a kdyz tak pres tu lahev od Medely od Calmy.
Chci se jeste zeptat, kdyz odstrikam mleko a treba nekam budeme cestovat, jak ho muzu pri ceste skladovat, aby se nezkazilo?

jajulin
16. lis 2011

@mikulka ahoj, moc prosím o radu. Dcerku od narození plně kojím. Zhruba po šestinedělí se její chuť na mléko nějak snížila a pila docela málo, jen aby se zasytila, i když mléka jsem měla dost. Od šestinedělí doteď příbírala kolem 100-120 g za týden. Porodní váha 3240 g (překročena ještě v porodnici), dnes 5 660 g. Doktorka mě uklidňuje, že je všechno v pořádku. Tak jsem ráda, že mě nenutí dávat dokrm, aby malá přibírala víc. Ale co se děje posledních 10 dní, mě začíná dost znervózňovat. Před 10 dny jsem dostala první poporodní menstruaci, která skončila před pěti dny. Už to vypadalo, že kojení při MS bude úplně v klidu, ale připadá mi, že mám najednou mléka méně a dcerka pije ještě méně než dosud, i když MS už je dávno pryč. Přes den ji často před a po kojení vážím, málokdy si vypije víc než 100 ml. V noci nevážím, ale tam vypije snad dost. Celkově bych řekla, že nevypije víc než 600 ml za den. Počůraných plenek má 3-4 za den. Záhadné na tom je, že je úplně spokojená, krásně spí, v noci se vzbudí 1x, přes den si říká cca po třech hodinách. Většinou se v pohodě přisaje, hltavě pije, za chviličku se pustí, tak ji dám k druhému prsu a když vypije i to, tak už prso nechce ani vidět. Když se ji snažím ještě přimět k pití, začne se vztekat. Jakmile s kojením skončíme, je hned spokojená. Někdy je to s kojením lepší, někdy horší. Taky je zajímavé, že od šestinedělí do začátku MS kakala pravidelně 1x týdně, od začátku MS dodnes každý den. Konzistence stolice bych řekla normální hořčicová. Podle dnešího vážení přibrala za poslední 2 týdny celkem 100 g, takže i na té váze se ta nechuť ke kojení projevila. Vím, jak jí pomoct, aby mlíčko líp teklo i jak zvýšit laktaci (SNAD to teda vím a podle možností se snažím něco praktikovat🙂 ). Zajímá mě ale, jak dlouho tento stav můžu nechat být a neřešit to. Netrvá už to nějak dlouho? Na jednu stranu nevím, jestli mám opravdu málo mléka a ona není schopná si vytáhnout víc. Nebo je to pro ni namáhavé, takže se radši spokojí s málem. Nebo jen prostě nemá hlad. Ale kdyby jí to mléko nestačilo, tak by se o kojení hlásila častěji, ne? Začínám z toho být nešťastná. Díky za každou radu.

masa1
16. lis 2011

@mikulka - Moc vám děkuji za názor i uklidnění. 😉 vyzkouším a uvidím. 🙂

irafa
17. lis 2011

@mikulka dobry den nevim jestli mi budete moct poradit dcerku kojim již dvacetdva měsicu a ted od vikendu se mi stalo že po nakojeni a plně vypitém prsu mě začalo pichat v prsu tak jako vystřelujici bolest z prsa ven do bradavky zkusila jsem teplou koupel ulevilo semi ale v neděli večer se toto opakovalo a koupel nezabrala tak to jsem si poprve vzala leky od bolesti nurofen 200 brala jsem třikrat denne a ulevilo se mi sice trochu to sem tam zapichlo ale dalo se to vydržet tak jsem v utery již leky nevzala nechtěla jsem stale dceru dopovat leky ale včera jsem ji nakojila v poledne na odpoledni spanek a zhruba za deset minut po nakojeni přišel doslova zachvat pichave bolesti ktery trval dvě hodinky jako povoli bolest a zas naraz jakoby pichave až palčive stahy do prsa ven přes bradavku mam jedenactileteho syna toho jsem kojila do tři let a stimto jsem se nesetkala volala jsem gynekologovi ktery měl boužel dovolenou tak jemu zastupci a ten mi řek že tak po telefonu nemuže usoudit ale že by to viděl na nějake unavene nervove ukončeni poradil z prsa nekojit a jen když bude nutne trochu odstřikat do ulevy tak Vas prosim zda toto znate a mužete mi poskytnout radu ono je opravdu těžke dceru raz naraz odstavit již jsem kojeni omezila na třikrát denně děkuji za jakoukoli odpověď

bee9
17. lis 2011

@mikulka Ahoj, tak se přidávám s prosbou o pomoc. Doteď jsme kojili více méně bez problémů, ale malá teď moc nepřibírá, poslední přírůstky byly 280g za 20 dní a teď jen 100g za 14 dní. Dr. mi doporučila, i když zatím ne přímo nařídila, přikrmovat ráno a večer. Ještě porodní váha byla 3290g a teď v sobotu jí bude 12týdnů, tzn. ještě jsme od porodu nepřibraly ani 1kg ☹ Je taky dost živá a celkově drobnější, ale nepřišla mi nespokojená nebo hladová, občas jsem jí přes den nakojila i po dvou hodinách když plakala a nebyla k utišení, ale to tak 1x denně.
Volala jsem jedný laktační tady u nás, doporučila mi po kojení ještě odstříkávát, + odstříkávat mezi kojením, a dokrmovat svým mlékem dokud se nerozjede a použít lahvičku od Medely Calm.
Včera jsem tedy začala odstříkávat no skoro nic jsem neodstříkala 10ml z obou prsou, dneska jsem vytáhla odsávačku, ještě se s ní seznamuju, ale zatím mám po jednom kojení 20ml z obou prsou.
Chci se zeptat, nebylo by jednodušší místo toho odsávání kojit při jednom kojení z obou prsou a kojit přes den častěji? Teď kojím po 3 hodinách. Za jak dlouho bych měla mít víc mléka a můžu to ještě nějak jinak podpořit?
Děkuji moc za odpověď, určitě bych ji našla i v historii, ale malá mě nenechá si dlouho číst 🙂

mikulka
autor
17. lis 2011

@lipetra V mrazícím boxu nejlépe. Nebo, jestli máte v autě klima, tak v nějakém kelímku apod., a tam. V něčem, co nahradí ledničku, nebo aspoň trochu chlad.

mikulka
autor
17. lis 2011

@jajulin Tak pokud je po kojení spokojená a prso už nechce, pak bych to neřešila. Ala na druhou stranu přibrala docela málo, takže je ještě možnost, že se pouští proto, že tam už nemá mlíčko. Ale to by snad nebyla tak spokojená. Samozřejmě můžete zkusit zvýšit laktaci tím týdenním plánem, co tu doporučuju, návod je na www.laktoporadna.cz Problémy s mlékem...
Ono, pokud je dítě spokojené a k prsu už pak nechce, není moc co řešit... Prso jí nenuťte.

mikulka
autor
17. lis 2011

@irafa V kojení bych určitě pokračovala. Jinak hrozí hromaděné mléka a zánět!
Já myslím, že je to kandidová infekce a divím se, že gynekolog vám poradi tak zvláštně.
Koukněte sem: www.laktoporadna.cz Časté dotazy Problémy s prsy.

Ještě se koukněte, zda těsně po kojení nemáte takovou jako by zploštělou a bílou baradavku, pokud ano, napište. Určitě bych to ale řešila klidně s jiným gynekologem, někdo ho jistě zastupuje. Přece nebudete trpět bolestí. Ještě by si s tím ev. mohl vědět rady kožař, ale tam bych se trochu bála, abyste tam něco nechytla...

mikulka
autor
17. lis 2011

@bee9 Určitě by to chtělo zvýšit laktaci. Nejzásadnější věc při odsávání je: NENÍ DŮLEŽITÉ, KOLIK ODSAJETE, KLIDNĚ NEODSAJTE NIC. DŮLEŽITÁ JE STIMULACE, NIKOLI MNOŽSTVÍ MLÉKA.
Jak zvýšot laktaci najdete zde: www.laktoporadna.cz Časté dotazy Návrat z porodnice nebo Problémy s mlékem.
Kojte z obou prsou, stačí vystřídat prsa jednou, dvakrát, často přikládejte, a každé 3 hodiny odstříkávejte 10-15 min z každého prsa. V noci min. 1x. Pijte 3 litry denně, prsa před kojením nahřejte.
Lahvička Medela Calma je bezva, jediná nekazí techniku sání.

Laktace se obvykle sprací po týdnu intenzivního přikládání a odsávání, nědko pocítí zlepšení po 3 dnech.

kacci
17. lis 2011

Mikulko, mám malý dotaz ohledně příkrmů. Mareček začal v 5,5 měsících zeleninou, teď mu bude 7 měsíců a sní k obědu cca 200 g masozeleniny a dopoledne i 250 g přesnídávky. Párkrát jsem večer vyzkoušela kaši, ale nechutná mu - ostatní příkrmy jí jak drak, tohle ochutná a už si nedá ani ň. Zkoušela jsem mléčné i nemléčné (i s MM), různé příchutě. Problém je v tom, že se přes den moc nechce kojit. V noci to jo, to sosá i 5x, pak trochu ráno, pak dám přesnídávku, po spaní zkouším přiložit, ale párkrát cucne a už kouká, kde co letí nebo si začne hrát s bradavkou (to bych ho přerazila🙂), takže za chvíli má zase hlad, dostane tu masozeleninu, pak před spaním zase zkouška kojení, po spaní opět, koupání a večerní kojení je taky bída. Dneska si teda dal kaši Alnatura ve skleničce, pak se koupal, třikrát se s řevem přisál a pustil a řval a řval až jsem mu dala do Calmy trošku mlíčka s kaší od Hami.
Nějak se mi to prostě komplikuje, nevím, čím ho zasytit během odpoledne, můžu začít s bílým jogurtem? někde na netu pediatrička doporučovala i odpoledne přesnídávku, ale není to moc, 2x denně?. Párkrát dostal do ruky přírodní kukuřičnou křupku a to byl na vrcholu blaha🙂
Mám z něj pocit, že ho to kojení prostě nebaví, strašně rád jí ze lžičky, evidentně si to užívá, ani nepotřebuje bryndák, jí fakt ukázkově. Co mi poradíte?