Laktační poradkyně - zdravotník. Jsem zde pro vás

mikulka
8. kvě 2011

mikulka:
Ahoj,
jsem laktační poradkyně zdravotník (dětská sestra) a ráda pomohu, pokud byste chtěly poradit ohledně kojení, výživy dětí, příkrmů, péči o děti apod. 😉

amin:
Ahoj, jsem laktační poradkyně s certifikátem Laktační ligy. Inspiruji se také slovenskou společností Mamila a dále zahraničními zdroji (www. nbci.ca). Pokud potřebujete poradit s kojením, přikrmováním a dalšími potížemi v péči o dítě, ráda vám pomohu. Krásné chvíle s miminkem!

hamma
11. dub 2013

@biibaa Pravděpodobně u vás došlo k poklesu tvorby mléka - miminko se pouští, protože mu mléko neteče tak rychle, jak bylo zvyklé a jak potřebuje.
Je potřeba jednak zkontrolovat správnost přisátí: http://kojim.webnode.cz/fotogalerie-spravneho-p...
A jednak zvýšit tvorbu mléka. Doporučila bych vám bylinky řecké seno a benedikt lékařský, oboje v tobolkách (nelekněte se, je tam napsáno, že není vhodné pro kojící ženy, je to jen ochrana výrobce, kterému se nechce platit za testy, s těmito bylinkami jsou dlouhodobé zkušenosti a miminku nijak neškodí). Začněte co nejdřív brát od obojího 3x denně 3 tablety, účinek na zvýšení tvorby mléka by měl být poměrně rychlý (den, dva)
Také se podívejte na toto video:
http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?page...
Je tam miminko, které správně pije a porovnejte to s pitím vašeho miminka.
Držím palce, vše se jistě brzy spraví, dejte vědět, jak pokračujete.

hamma
11. dub 2013

@johanka12 Doporučila bych vám kojit dceru na požádání - je normální, že dítě v osmi měsících upřednostňuje kojení před příkrmy. Nic si z toho nedělejte, dále ji kojte podle její potřeby (čímž se vyhnete hromadění mléka v prsou) a nabízejte jí příkrmy podle chuti. Není nutné zavádět příkrmy v nějakou přesnou dobu ani trvat na tom, aby dítě snědlo určité množství jídla. Některé děti jsou už v šesti měsících velcí jedlíci, jiné ještě třeba v deseti jenom ochutnávají. Každý má svůj čas a pro předcházení problémům s příjmem potravy v budoucnosti je nejlepší dítěti vyhovět.

hamma
11. dub 2013

@elza2110 Vaše situace není úplně jednoduchá. Každopádně byste měla vědět, že jako kojící žena máte ze zákona nárok na přestávky na kojení (nebo odstříkání), je to myslím dvacet minut každé tři hodiny.
Jestli dobře počítám, tak v době vašeho nástupu do práce bude synovi už skoro pět měsíců, což je věk, kdy už může začít jíst příkrmy. Doporučila bych vám tedy synovi vůbec nedávat umělou výživu (není na ní nic zvláštního nebo dobrého nebo pro dítě přínosného - je to prostě jen druh sušeného instatního nápoje), ale během vašich pracovních dnů mu pokrýt příjem potravy právě pevnou stravou. Třeba se vám podaří ještě odstříkat nějaké další mléko (mohla byste k tomu využít i ty zákonné přestávky) a ten, kdo se bude o dítě starat, mu ho může dát z hrnečku.
Ideální by samozřejmě bylo, kdyby vám ho ten, kdo ho bude hlídat mohl přivézt na kojení do vaší práce, ale předpokládám, že když píšete, že nemůžete ani odstříkat mléko, tak to asi nebude možné.

elza2110
12. dub 2013

@hamma ano synovi bude v době nástupu do práce už pět měsícu, takže s příkrmy pomalu začnu, ale i tak, když budu v práci mu budu muset dát UM....takže asi mu ho mám zkusit ted párkrát dát, ne? a ještě se zeptám, myslíte, že těch 12hod prsa vydrží bez kojení? nějak moc se mi už nenalévají a v noci taky vydrží jedno prso třeba 8hod, když kojím z prs nastřídačku, tak třeba bych si kojení udržela...moc děkuji za odpověď

hamma
12. dub 2013

@elza2110 Musím se přiznat, že na řešení vaší situace nemá dost zkušeností, jsem teprve začínající poradkyně. Ale zrovna teď o víkendu máme pokračování kurzu, tak se zeptám lektorky, jak by pro vás bylo nejlepší postupovat, abyste mohla udržet kojení a dám vám vědět po víkendu 🙂

biibaa
12. dub 2013

@hamma Díky moc za radu, dám vědět 🙂

fretecka
12. dub 2013

Ahoj třeba mi někdo poradí,malej má 6 týdnů,poslední tři dny mi špatně pije.Pije a najednou začne prso plivat,jako,že má dost a nechce ho zpět.Ovšem za hod řve, že má hlad. V noci to nedělá,nají se a spí 3,5-4hod.Mléka mám dost,kolikrát ani tolik neodsaje a ještě odstříkám,aby nebyli tak nalité

fretecka
12. dub 2013

No a ovšem mi u kojení vždy usíná

lennnia
14. dub 2013

ahoj, potřebovala bych poradit..
mám prasklou bradavku a to tak, že na její špičce mám dírku dovnitř.. malej (5m) včera po kojení trochu odblinkl a bylo to mléko s vláknama krve, dneska však už odblinkl víc a bylo to mléko s krví (aj obarvené do růžova s nádechem do červena). doteď jsem ho kojila z obou prs, aj toho bolavého, ale už nemám asi že? mazala jsem to purelanem, ale jak jsem kojila, tak se to nehojilo.. poradíte mi, prosím, co s tím?

kacena00
15. dub 2013

@biibaa nedala jste dudlíka?

biibaa
16. dub 2013

@kacena00 Myslíš, že by to mohlo být tím? Dudlíka jsem dala, ale moc jí to nebere...

hamma
16. dub 2013

@fretecka Dobrý den, pravděpodobně u vás došlo k poklesu rychlosti toku mléka - děti jsou obvykle zvyklé na rychlý tok a když se zpomalí, tak můžou prs odmítat i v případě, že reálně máte mléka dostatek. Velmi pravděpodobně to je způsobeno antikoncepcí, která snižuje tvorbu mléka. Bylo by tedy potřeba vymyslet jiný typ antikoncepce než hormonální a a současně zvýšit tvorbu mléka pomocí bylinek - řecké seno a benedikt lékařský (oboje k sehnání na internetu nebo v lékárně ve formě tobolek, užívat od každé 3, 3x denně).
Zároveň byste se také měla pokusit upravit přisátí podle těchto fotografií:
http://kojim.webnode.cz/fotogalerie-spravneho-p...
Kdyžtak napište do IP pro další informace nebo otázky.

hamma
16. dub 2013

@biibaa Určitě to může být dudlíkem, pokuste se ho nepoužívat. Je to velmi velký "škůdce" kojení 🙂

kacena00
16. dub 2013

@biibaa já bych mohla napsat román...u nás bohužel dudlík stál na začátku konce kojení....spolu s jinými faktory, nicméně do té doby než kojení pomalu přestalo jít a i po kojení dávala přednost dudlíku před prsem, takže mi mléka i přes veškerou snahu postupně ubývalo a ubývalo...nikdy bych tomu nevěřila, ale moje dcera je příklad toho, jakou paseku dudlík při kojení může způsobit....bohužel mě na to tehdá nikdo dost důrazně neupozornil a nevaroval mě, abych dudlík dala pryč...

biibaa
16. dub 2013

@hamma
@kacena00 Ok,díky, už jí ho dávat nebudu.
@hamma Taky si myslím, že to bylo i tím, že toho mlíčka bylo málo, jak jsi psala. Už je to mnohem lepší. Ty bylinky sice nemám, ale nastartovala jsem to odstříkáváním po kojení...

hamma
16. dub 2013

@lennnia Kojte dál z obou prsů. Stálo by za to, zajít si k lékaři, jestli náhodou nemáte kandidózu. Je to při kojení celkem běžné. Zkuste bradavku hodně větrat, můžete zkusit použít i genciánovou violeť, na některé kvasinky to zabírá. Pokud by vám lékař (kožní nebo gynekolog) diagnostikoval kandidózu, napište mi a pošlu vám recept na mastičku, která by měla zabrat.
Přeji, ať se brzo uzdravíte!

hamma
16. dub 2013

@elza2110 Tak jsem zjišťovala:
1. Pokuste se co největší část výživy ve vaší nepřítomnosti pokrýt normální pevnou stravou. Uvidíte, co všechno bude chtít syn jíst. Není nutné se omezovat jenom na klasickou mrkev (neobsahuje téměř žádné kalorie, takže jako zdroj energie není příliš vhodná). Vyzkoušejte rýži, avokádo, banán...
2. Pokud to bude nutné, podejte UM, ale ne lahví! Můžete vyzkoušet různé alternativní způsoby - z pohárku nebo lžičkou. Můžete syna zkusit učit pít z hrnečku. Některé šikovné děti to zvládnou poměrně brzy.
3. Co se týká vašich prsou, bylo by potřeba alespoň trochu odstříkávat - jednak proto, aby vás nebolela a jednak proto, aby se udržela laktace. Pokud vám zaměstnavatel neumožní přestávky, můžete to dělat třeba na záchodě - odsavačky jsou diskrétní a vejdou se i do kabelky. Získáte tím také mléko, které by syn mohl dostávat ve vaší nepřítomnosti.

lennnia
17. dub 2013

@hamma dobrý den, tak myslím, že se mi to pomalu lepší.. mazala jsem purelanem a hodně větrala.. snažila jsem se z toho prsu kojit minimálně, aby se ta bradavka mohla brzy zahojit.. je to lepší, malej po kojení neblinká krev, i když si myslím, že nějakou ze mě ještě vytáhne. bolí to taky méně, věřím, že je to na dobré cestě a Vám děkuji za odpověď 😉

milishek
17. dub 2013

...dobrý večer..prosím také o radu...Malému bude v neděli 10 týdnů a já plně kojím.Kojím z obou prsů,páč se mi v levém méně tvoří od samého začátku.Malému mlíčko vždy stačilo a krásně přibírá(má bezmála 6kg).Kojím 6x denně po 2-3 hodinách a noc už 14 dní celou prospí (což je v průměru 7-10 hodin v kuse).budí se okolo 6 hodiny ranní a já mám obě prsa strašně tvrdé a nateklé.vypije celé levé a čtvrtku z pravého a spinká dále až do 9 hodin.já vždy zbytek odstříkám a dám zamrazit (jedná se o 110ml,ale bývalo i víc).Ale včera měl odpoledne (po 16 hod) po kojení šílený břečící záchvat ,který jsem zastavila až přiložením k prsu,jenomže tam už nic neteklo,tak jsem rozmrazila 130ml a tu celou vyžahl.Pak byl asi 2,5 hodiny spokojený a opět brečící záchvat,tak jsem přiložila k oběma prsům(to vypil 120ml) a stejnak jsem pak musela ještě znovu rozmrazit a vzal si ještě 60ml a spokojeně spal celou noc až do dnešního rána.Nedalo mi to a vážila jsem dneska každé kojení a dneska přes den pil v průměru 90-120ml a na noc vypil ze mě 70ml a ještě 140 z mražáku.po každém dnešním kojení jsem odstříkala už jen 10ml z obou prsů,takže mě cucá opravdu do mrtě a já už pak nemám ani kapku,Trápím se,páč si začínám myslet,že mi mizí mléko.Malý má zřejmě větší požadavky a já mu nemám moc co nabídnout..tvoří se mi opravdu max.120ml ☹ přitom hodně piju vody,koj.čaje a meltu,spím a jím...čím to?? co má ještě udělat,abych tu tvorbu mléka zvětšila nebo v čem vidite problém a zádrhel..??Moc děkuji za odpověď a radu.

hamma
17. dub 2013

@milishek Dobrý den, zřejmě vám opravdu poklesla tvorba mléka, může to být způsobeno i tou dlouhou spací pauzou.
Doporučila bych vám začít užívat bylinky řecké seno a benedikt lékařský, od obojího 3 tobolky 3x denně (je to k sehnání přes internet nebo někdy v lékárně, nedivte se, že je na tom napsáno, že to není pro kojící ženy - je to jen ochrana výrobce, který si nechtěl nechat udělat příslušné testy).
Odstříkávat můžete nebo nemusíte, to záleží na vás, rozhodně ale nedávejte mléko miminku lahví - to ještě dále snižuje tvorbu mléka.
Použijte při kojení stlačování prsu, umožníte tím miminku, aby vypilo co nejvíce mléka. Návod je zde:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojcen...
Zkontrolujte správnost přisátí a pití podle tohoto videa, pokuste se jej napodobit:
http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?page...
Dejte vědět, jak jste na tom.

sarkar
17. dub 2013

@hamma Dobrý den, můžu mít taky otázku? Mám 2měsíční dcerku, v porodnici nám sestra dala kojící kloboučky a už jsme se jich nedokázaly zbavit. Dcera od příchodu z porodnice hodně pomalu přibírala, před necelým týdnem jsem si u Dr. půjčila váhu a zjistila jsem, že za 30 min. vypije třeba jen 30ml ☹ Přitom mléko mám, zkoušela jsem odstříkat, a i když se mi málokdy podaří odsát celou dávku, tak z 80% jsem schopná pokrýt její spotřebu. Teď to dělám tak, že jí dávám odstříkané z lahvičky (pro dobrý pocit používám lahev Medela-Calma) a přibírá mnohem rychleji 🙂
Zajímalo by mě, zda si myslíte, že je možné za čas znovu najet na kojení, byť přes kloboučky? Bylo by to o dost jednodušší...Včera jsem zkusila znovu přiložit a zase jen 30ml ☹

A ještě jeden dotaz, koupila jsem si homeopatika Ricinus communis, ale zdá se mi, že neúčinkují, spíš naopak. Měla jsem zatím jen 4x, ale mléka odstříkávám o trochu méně než obvykle, je ale možné, že si za to můžu sama, protože včera jsem se přistihla, že vůbec nepiju 😒 Čím myslíte, že bude pokles mléka způsobený?

Díky za odpovědi!

ani84
18. dub 2013

@sarkar Sice nejsem @hamma ale jsem také laktační poradkyně a absolvuji nejspíš teď i ten stejný kurz od slovenského sdružení mamila 🙂
Pokles mléka bude téměř jistě způsobený hlavně tím používáním kloboučků. Prsa se přes ně dobře nevyprazdňují, takže delší dobu s nimi vydrží kojit leda maminky s velkou nadprodukcí mléka, ale u těch to zas může způsobit retence, mastitidy, kvasinkové infekce bradavek apod.
Návrat ke kojení by nejspíš možný byl, ale ideální by bylo zbavit se lahvičky i kloboučků, chce to trpělivost a raději i osobní pomoc a podporu zkušené laktační poradkyně. V první řadě je potřeba tvorbu mléka zase zvýšit, aby miminko na prsu vůbec chtělo zůstat. Homeopatika bohužel u každého nezabírají. Celkem osvědčené na zvýšení laktace jsou bylinky pískavice řecké seno a benedikt lékařský - 3 x denně 3 kapsle od každého. U nás je prodává firma Swanson, ale na internetu je má teď vyprodané (budou prý v půlce května), nevím jestli by mohly být ještě v nějaké lékárně. Další možností je potom lék Motilium (úč. látka domperidon, je to primárně na trávení, ale vedlejším účinkem je právě zvýšení laktace) - můžu Vám o tom kdyžtak napsat víc informací.

sarkar
19. dub 2013

@ani84 Dobrý den, děkuji za odpověď 🙂 Nejsem si moc jistá, jestli se mi podaří odbourat i kloboučky, lahvičku používat musíme, dceru mi čas od času hlídá babička...
Jinak mléka už je zase víc, pravděpodobně to opravdu bylo tím nedostatkem tekutin. Budu tedy zkoušet přikládat bez kloboučku a uvidíme, zda se chytne. Občas už se to povedlo, ale vždy vypije tak 4 loky a pustí se 😒

krmv
19. dub 2013

@ani84. To by bylo skvele,kdyby jste napsala vice informaci.dekuji

milishek
19. dub 2013

@hamma děkuji za odpověď..🙂

ani84
19. dub 2013

@krmv Myslíte o tom Motiliu? U nás se léta doporučovalo na zvýšení laktace jen častěji kojit a mezitím ještě odsávat. Někdy to ale nestačí a pak může Motilium kojení zachránit. Už spoustu let ho používá např. dr. Jack Newman v Kanadě (přední světový odborník na kojení) a velké zkušenosti s ním mají i poradkyně slovenského sdružení Mamila. Jako všechny ostatní léky i tento samozřejmě může mít vedlejší účinky, ale dr. Newman uvádí, že se za ta léta s žádnými závažnějšími nesetkal (kromě třeba průjmu a křečí v břiše - je to primárně lék podporující činnost trávicího traktu). Aby se dostavil požadovaný efekt na zvýšení hladiny prolaktinu, berou se 3 tablety (po 10 mg) 3 x denně (je to vyšší dávka než se doporučuje na problémy s trávením). Pokud to zabere, dávka se může začít pomalu snižovat (např. o 1 tabletu za týden). Lepší efekt má prý spíš delší dobu po porodu, v prvních týdnech zase lépe účinkují bylinky (pískavice řecké seno a benedikt lékařský). Motilium v balení 10 tablet je volně prodejné, ale stojí okolo 130 Kč a vystačí vpodstatě na den. Balení po 30 tbl je na předpis a vyjde okolo 100 Kč. Nejsem si jistá, kteří doktoři ho můžou předepsat, ale známá mi teď říkala, že jí ho bez problémů napsala gynekoložka. Samozřejmě bych užívání nedoporučila jen tak každé mamince, která si není jistá, jestli má dost mléka. Na prvním místě by mělo vždycky být zajištění dostatku fyzického kontaktu (nejlépe kůže na kůži), dosažení bezchybné polohy a přisátí, pomoc dítěti vyprázdnit prs jeho stlačováním při kojení, vystřídat prsa klidně několikrát během kojení a co nejčastější kojení podle požadavků dítěte (http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/ja...). Teprve pokud tohle vše nepomůže, uvažovala bych o Motiliu (nebo v prvních týdnech po porodu o těch bylinkách, až u nás budou zas dostupné). Tady jsou kdyžtak o něm články v angličtině přímo od dr. Newmana: http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?page... http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?page...

salomee
19. dub 2013

Dobrý den přeji, je možné mít zánět prsu v mém případě, tzn. skoro rok po porodu, kdy pořád dost kojím, protože syn moc příkrmu nepojí? Včera mi začala nenápadná slabá bolest, na prsu růžová skvrna, dnes to bolí víc, i to zarudnutí je větší a krom bolesti sem tam i píchnutí... zatím nic hrozného, teplota snad taky ne... nebo co to může být? Děkuji..

ani84
19. dub 2013

@salomee Dobrý den, zánět je možné mít kdykoliv, ale pokud nemáte ani teplotu, tak to vypadá spíš na retenci mléka (ucpaný mlékovod). Vyhmatáte v prsu nějakou zatvrdlinu zhruba v místech, kde se objevila ta skvrna? Můžete to místo kdyžtak při kojení stlačovat, aby se lépe vyprázdnilo. Případně i třeba i nahřát a rozmasírovat pod teplou sprchou. Pokud byste objevila na bradavce bílý puchýřek, zkuste ho propíchnout sterilní jehlou. A snažte se co nejvíc odpočívat. Přeji ať to brzo přejde, kdyžtak ještě pište 🙂

salomee
20. dub 2013

@ani84 Děkuji, zatvrdlinu ale nehmatam...tak uvidíme, naštěstí se to zatím nezhoršilo a teplota zvýšená nadále není.

nikoela
25. dub 2013

ahoji vsichni mam dotaz je normalni ze mi holcicka chodi na velkou jednou tydne a to ji musim vetsinou pomoci dutou trubickou (zakoupenou v lekarne)?Nikolce jsou 2 mesice,kojime a jeste chci podotknout ze mi u kojeni neustale place...veskerou energii kterou by mela davat do rustu tak dava do place a pak uz nezbyva moc sil na jidlo emoticon za dva mesice mi pribrala pouze 1 kg??Chodime kazdy tyden k detskemu lekari a ten mi neustale tvrdi ze je to v poradku...ze trpime detskou kolikou..brisko ma ale stale mekke...vyzkouseli jsme spousty kapicek jako espumisan,babycalm,sap simlex....ale zmena zadna..posledni moznost vidim v tom ze prejdu na umelou stravu??prosim o radu dekuji emoticon