Mám zavést příkrm?

verulevrtule
13. říj 2016

Ahojda.
Mam mesicni robatko, ktere docela slusne taha, v pohode hodinu je pricuclej. Myslim, ze asi budem brzo muset prikrmovat, ale vsichni mi do toho kecaji, ze si ho odstavim od prsou. Jenze v noci se od kojeni vracim s horkymi prsy a jakp by mi do noch nekdo pichal jehly. Nehlede na to, ze ani nic takto neudelam, kdyz si kolikrat rve i po hodine od kojeni a pricucne se na hodku. 😂 Co si o tom myslite vy?

jitavrtule
13. říj 2016

Myslím si, že kojení je hodně o tom, jak to má v hlavě nastavené maminka. Pokud si budeš říkat, že asi budeš muset začít dávat dokrm, tak to tak nejspíš dopadne.
U měsíčního dítěte je normální, že je nejradši přicuclý u prsa, na tom nehledej nic divnýho, ani to moc nic nevypovídá o tom, zda dokrm je nebo není potřeba. Ještě nemáš ani po šestinedělí, jestli ti můžu dát dobrou radu - nespěchej. A to platí na všechno, co se miminka týče. Dej čas jemu, dej čas sobě a ono si to sedne.
Moje zkušenost je taková, že když byla Ela malinká, pila minimálně 45 minut a často i po hodině. Po třech hodinách se kojí akorát v knížkách, smiř se s tím 🙂
Dokrm umělým mlíkem bych řešila ve chvíli, kdy by dítě neprospívalo a hodně ztrácelo na váze. Jinak je dokrm z flašky opravdu často cesta jen k ukončení kojení, což by byla škoda. A je to pruda, flašky, vymejvání....kojení je mnohem praktičtější varianta krmení 🙂
Ad prsa - horká a bolestivá po kojení - to mi ok nepřijde, může to být třeba zánět nebo něco podobného - pořešila bych s laktační poradkyní i třeba jen po telefonu nebo se šla někam do laktačního centra ukázat. Na druhou stranu, prvních pár měsíců kojení mi taky leccos bolelo a hřálo, pak se to ustálilo,takže tě nechci strašit, třeba to nic není. Obecně pomáhá v začátcích kojení před kojení prsa nahřát (třeba horkou plínkou) a po kojení je naopak zchladit - pro tvůj větší komfort.
Z toho že doma nic neuděláš bych si v šestinedělí nedělala vůbec hlavu, pokud doma nemáš další děti o který se musíš postarat, tak si zalez s mrňousem do pelechu a dej si voraz. Chlap se o sebe postarat zvládne a domácí práce neutečou 🙂

verulevrtule
autor
13. říj 2016

Děkuji za radu 🙂

Já osobně jsem taky pro co nejdelší kojení, za tři týdny jsme přibrali půl kila, tak jako zatím je to dobrý. Mě spíš zaráží to, že mě každý od toho tak odrazuje, přece stejně budu muset jednou začít, mamka má tři děti, a všecky začla přikrmovat od třetího měsíce, mě si odstavila kouření, ale ty zbylé dva kojila dál, nejmladší ségru dokonce do tří let :D

No a jako doufám, že jako profesionální dojička bych snad zánět poznala :D
Ale v prosinci jsem byla s prsama na ultrazvuku, a tam mě doktor zjistil asymetrickou mléčnou žlázu, tak nevím, jestli je to tím... Bradavky rozpraskaný nemám, ani prsa horká na dotek, jen vnitřně. Vždy když mám krmit, tak už předem se chytám gauče, abych přežila :D A to mám vcelku dost vysokej práh bolesti, ale toto je mazec :/ Ale tak pro drobečka jsem ochotná vydržet vše, jen je to moje první dítě, a mám tím pádem strach, že mu to nestačí, když pořád si tak dává do nosánku 🙂

olga_
13. říj 2016

@verulevrtule Chci tě uklidnit. Je normální, že je u prsa. Nám trvalo kojení asi do synových tří měsíců pokaždé hodinu. Pouštěla jsem si k tomu filmy. Kojila jsem při součtu klidně i 10 hodin denně. Pak se to začalo zkracovat do řádu minut. Na ostatní se z vysoka vy...
Já jsem ty, co měli tendenci mi do kojení kecat (včetně muže), utla hned na začátku. Jich se to vůbec ale vůbec netýká. Na jejich řeči se fakt vykašli a koj na požádání kdykoli a jakkoli miminko chce.
Na prsu ti sice bude viset ještě dlouho, ale už to nebude nikdy hlavní činnost dne 🙂. Já kojím dvouleťáka, strašně se to kojení mění - délka, význam (jídlo, emoce) i četnost.
A jak píše @jitavrtule, je to o nastavení v hlavě. Cesta k dokrmům UM je pak rychlá a často bohužel zbytečná. Je tu jedna maminka, která je např. přesvědčená o tom, že jí ze dne na den začala z prsa téct voda 😅 😀