Negativa kojení

andulkaavetrelec
23. led 2008

tak tady koukám, že se pořád řeší kojení a nekojení, tak vstupuji s tímto tématem, i když jsme plně kojili až do 5,5měsíců

kojení je sice přirozené, ale my už méně, protože

nejíme přirozeně, nejíme přirozeně nejen v době kojení, ale ani během těhotenství a před ním většinou vůbec ne (ač kojím, jím občas čokoládu, brambůrky, piji černý čaj, maté, po kojení vypiji občas decku...) , také na to, co máme jíst během kojení, se názory různí

a látky, které máme v těle (i ty nastřádané před těhotenstvím) přecházejí do mléka (týká se to např. rakovinotvorných dioxinů apod.)

přecházejí do mléka tím více, čím rychleji po porodu zhubneme a také určitě hraje roli vyšší věk rodičky, která těch škodlivin má v sobě více

další negativa: nesvoboda- kojit může jen matka, nemůže se vzdálit od dítěte na celý den, záněty, boule, nemocné bradavky, kecy okolí a příbuzných, hledání vhodného místa na kojení (první tři měsíce
jsem kojila, kdy chtěl a chtěl nepravidelně)

pokud vás někoho ještě něco napadne, sem s tím...

vlastovka385
18. led 2010

Já se připojím. Nenazvala bych to přímo negativem, ale malej má zřejmě alergii na BKM, tzv. breast milk kolitidu. Zjistili jsme to po zavedení příkrmů, začal se budit i 20krát za noc s bolením bříška. Teď jsem musela vysadit všechny mléčné výrobky, vajíčka, sóju i lepek, aby bylo moje mlíko co nejméně alergenní. Už je to týden, pozoruju mírné zlepšení ve smyslu, že se nebudí 20krát, ale třeba jenom 5krát, ale občas máme zase bezesnou noc. Teď je jenom na mlíku, ale může na něm zůstat maximálně ještě týden, pak už budeme muset zavést znovu příkrmy. Možná by se to vyřešilo, kdybych skončila s kojením a začala mu dávat Nutrilon Allergy Care, ale to nechci, tak zatím bojujem. Dokážete si asi představit, v jakém jsem stavu, když nespím a teď už ani nejím.

lucie777
18. led 2010

Vlastovko a nebylo by lepší se na kojení fakt vykašlat? Teď už to tolik nepotřebuje a ty bys mohla normálně fungovat.. Já bych asi padla, kdybych nespala a nejedla.. 😕

Jinak zatím jako jediný negativum kojení vidím to jídlo, i když to není tak hrozný, holt si k tá kachničce nedám zelí.. 😀
A prokouslá bradavka byla taky nepříjemná, léčila sem to asi 3 týdny, při každým kojení sem se musela do něčeho zakousnout, abych neřvala.. Ale už to zvládáme bez problémů, tak snad nám to vydrží!

kadlecova.misa
18. led 2010

Ahoj ,negativa vidím jen v tom, že nevím přesně, kolik malá vypije a v odnaučování a pak v odstavování vůbec, 😀 tak snad jenom v tomto.

sturnus_vulgaris
18. led 2010

Vlastovko, to je fakt sila... Na druhou stranu, mimi uz ma 7 mesicu, takze tu nejdulezitejsi dobu jsi zvladla a ted uz bych to jen brala jako bonus. Proste stylem "bude-bude - nebude-nebude".
To nocni vstavani mi vadi taky. Jednak jsem byla vzdycky spac, jednak se to posledni mesic zhorsilo. Kdyz se budila tak 2x az 3x za noc, tak se to dalo, ale ted se nekdy budi i treba 5x. Takze to nocni vstavani, i kdyz s kojenim nemusi az tak souviset, mi taky vadi a myslim, ze je to vec, na kterou si nikdy nezvyknu.

Miso, s tim presnym pitim je to blby. Teda ja to treba neresim / resit nemusim, ale kdyby mala nepribirala a musela jsem ji jeste vazit (a porizovat/pujcovat vahu, coz taky neni levny), tak nevim.

luthien.k
18. led 2010

Já jako negativum kojení vidím, že se nedá jen kojit ještě déle, protože je to úžasně pohodlné, bez přípravy, všude s sebou, ohřáté na správnou teplotu... 😉 😀 Co jsme začali s příkrmy, tak si říkám, jaká to byla pohoda jenom kojit.
Ne vážně, i já vidím několik negativ, podobně jako vlastovka držím kvůli malému bezmléčnou dietu a tak vůbec jím co nejvíc hypoalergenně (jsem sama alergik na dost potravin, tak ať snižuju pravděpodobnost alergií u malého), pak se obávám, že moje malá prsa budou po ukončení kojení nejen stejně malá, ale navíc visací (manžel mi po čtyřech dětech slíbil nová 😝 😀 😀 😀 ), šíleně mi už několik měsíců padají vlasy... No jsou to celkem prkotiny 🙂

deathy
23. led 2010

Jsem asi z těch šťastnějších mamin, protože s kojením nemáme jediný problém už od porodky. Mlíko za dva dny naběhlo, malá tahala a tahá ukázkově. Kojící podprdu jsem taky odhodila poměrně brzo a můžu chodit i bez koj. tamponu. Jím úplně stejně a všechno jako před těhu, ale je fakt, že nikdy jsem nebyla na ostrý či podobně dráždiný jídla, nebo třeba nejim cibuli (pomineme-li tu vařenou v jídlech) atp. A sem tam si v restauraci to malý pivko či vínko neodpustim, protože si myslím, že je to lepší než nějaký limonády.
Sice už nějakou chvílí jíme i jiný věci, ale to jen tak pro zpestření, i když je teda fakt že malá se mnou ráno třeba snídá. Nejdřív cucne kozí, a pak zporcuje třeba půlku plátku chleba se sýrem 😀 K obědu nějakou tu skleničku, ale prioritou pro ní pořád je MM. Dostala jsem nápad že jí koupím na noc nějaký UM spící mlíko, ale nevezme to do pusy, takže noční vstávání trvá. Ale jelikož spí se mnou v posteli, tak to hned zaspíme a je klídek.
A co se týče veřejnosti, tak na všechny prdim. Né že bych se vystavovala, ale prostě si najdu trochu krytý místo, třeba regálem, nebo použiju kočár jako clonu.

Takže já jsem zatím na žádný negativum nenarazila a možná ani v našem věku už nenarazím. Jo, možná odstavení bude problém, ale nevím jestli víc pro mě než pro malou. Bude mi to totiž asi chybět.

ava
24. led 2010

deathy - super jsi to napsala 🙂 ze bude odstaveni spis problem pro tebe 😀 😀

sicinka
24. led 2010

Ahoj, koukám že nejsem jediná, kdo má pocit že se po porodu mírně rozpadá. Nedávala jsem do souvislosti jen s kojením, ale i s císařem, spinální analgezí a tím že jsem celé těhotesntví brala léky na srdce. Nedávno jsem měla jsem anafylaktickej šok, skončila jsem v nemocnici (alergická jsem dosud na nic nebyla a přícina nezjistena), Vlasy nehty a plet nejak neresim, sice vypadám jako v pubertě, ale co... Imunita mě opustila chytnu všechno co jde kolem, ale zase prcek je super zdravej 🙂 Trochu mě děsí motání hlavy a takové rozostřené vidění. Potkal jste se s tím někdo? Já tedy nevím jak u kojení vydržíme, přes den mi u něj dělá hrozné blbosti, trhá se kouše prohýbá. V noci je to ok. Jelikoz uz máme zavedené ovoce zeleninu a kaši, tak se to smrskne na to noční nějak samo 🙂 No ale pozitivně prcek je naštěstí prdíkovzdornej, takže jíst můžu cokoliv, nemoct mléčné výrobky, tak už jsem se pravděpodobně opravdu rozpadla 🙂

valsik
25. led 2010

zdravím všechny,
kojím už druhé dítě. Chtěla jsem kojit a udělala jsem pro to naprosto všechno (upravila jídelníček, svůj program apod.). U první holčiny mi mudr.poradila, ať kojím z jednoho prsu a při dalším kojení z druhého. Teď, když kojím už druhou holčinu, vidím, že to byla chyba. nyní mi druhá doktorka poradila přesný opak. Kojit z obou prsů po pár minutkách. Je to naprosto super, mimčo si vezme, kolik chce a je najedená za 10min i dříve.

Jsem samozřejmě omezená, ale nyní u druhého kojím po 3h, takže se mezi kojeními dá jezdit s prvním dítětem i na kroužky, na nákupy nebo večer na véču s manželem apod, když někdo pohlídá.
(U prvního to opravdu nešlo, kojila jsem stále, v noci i po hodinách a tím, že jsem kojila jen z jednoho a pak z druhého, jeden prs se mi potom ucpal a měla jsem problémy).

Teď je to opravdu naprostá pohodička a myslím, že vydržím kojit déle než 8 měsíců jako u první holčiny.

petkula
25. led 2010

valsik, ja kojim z jednoho prsu a pri dalsim z druheho a nemam s tim problem-mimco se tak dostane k zadnimu mleku, ktere je vyzivnejsi...
Ale zase kdyz je stridas, tak se ti zase zacne mleko vice tvorit...takze oba zpusoby maji neco do sebe 😉

sturnus_vulgaris
1. únor 2010

sicinko, rozostrene videni jsem mela v sestinedeli, nebo taky mozna bych to nazvala "zuzene zorne pole". Ale!!! mě v te dobe chytil zanet do praveho prsu a mohlo to byt i tema horeckama a ATB.

sturnus_vulgaris
1. únor 2010

valsik, s tim kojenim - stridanim prsu nebo kojenim z obou, asi hodne zalezi na tom, kolik ma ta zenska mlika. Pokud je toho mlika malo, pak je urcite lepsi stridat. Ja jsem zase presne opacny pripad, tento zpusob "kojeni" me mozna prave dohnal do problemu (ale samozrejme kdo to mohl vedet), takze pozdeji jsem musela prejit na stridave, jinak by ze me byla predni dojnice JZD Slusovice (ne, nemam zajem mleko prodavat, ne, neni to prijemny byt porad napechovana mlikem k prasknuti 😀 ).

tygrous
2. únor 2010

jee, holky diky za tuhle diskuzi, drobet me to uklidnilo, ze nejsem jedina, ktera vidi v kojeni i negativa...
my meli problem uz v porodnici se rozkojit, ale pak se to do tydne rozbehlo a postupne to bylo docela v klidu. pres den co 2hod, v noci spal i 5-6hod, akorat vecer cucal dlouho a kdyz jsem ho dala spiciho od prsu do postylky, spustil hned kraval a strkal si pesticky do pusy a po prisati sal jako divy... pak jsme v 6.tydnu meli spurt, kdy asi 3 dny byl u prsu v podstate furt. zacla jsem pres den trochu odstrikavat a vecer mu po nakojeni dam asi 60ml navic z lahve a konecne v pohode usina. ale zacal se v noci budit po 1,5-2hod a pres den chce i po hodine, vydrzi sat dlouho, po pul hodce ho davam pryc, kdyzz uz nesaje tak intenzivne, ale za par minut chce zas... chvili ho necham rvat, ale dlouho to nevydrzim.... malo mlika nemam, pribira az moc dobre...
kolikrat si rikam, jaka by to byla pohoda 5x denne dat lahev a mit cas trochu lip zorganizovany... vlastne skoro porad kojim a uz me to stresuje. doktorka rikala, ze dyl jak pul hod ho nemam u prsu nechavat a vecer muzu dokrmit, at z nej neni prisavka. ale co pres den? mam problem zajit si i na zachod, aby nerval, ze neni u me... ja nevim, jestli si neumi poradne to mliko vysat nebo je fakt tak hladovy...

zavidim tem, co koji po 3hod a dite je za 10minut nakojene a pak vydrzi zas 3 hod v klidu ☹

rimmel
2. únor 2010

tygrous tvoju doktorku by som urcite nepocuvala.....neboj cim vacsi bude tym lahsie sa mu bude cucat.

pani_haf
2. únor 2010

Tygrous-náš malý dělá něco podobného, jde o to, že ho to prso uklidňuje, mě potom hned zvracel, klasicky se přepil, ale nedá mu to a saje znova...dali jsme mu na noc dudlík, jen tak si podudá, jako to prso, a to fakt saje savec jeden a pak ho vyplivne a usne, ale jsou dny, kdy ho kojím co hodinu, takže se nestihnu ani najíst ☹, přesně jak píšeš. Ještě nám pomáhá ho zabalit do peřinky, vzít do náruče, povíat mu a trošku huškat a to ho taky uklidní. Ale třeba v noci má prdy jako blázen, tak jen řve ☹

ava
2. únor 2010

tygrous - vzdyt je jeste malinky! To se vsechno upravi! Bud rada, ze ma hlad a ze pro nej mas dost mlicka. Nic lepsiho mu ted dat nemuzes. Ja ze zacatku kojila treba 45 min., cim byl vetsi, tim se ta doba zkracovala. Ted tak 5 min. Ale byly obdobi, kdy chtel co 1 hod - 2 hod., kdyz mel nejaky problem.
kojeni co 3 hodiny je vymysl, neni to dogma pro kazde miminko!

katka82
2. únor 2010

Tygrous to samé jsem měla s naším Honzíkem taky 😉 a to měl ještě i ten spurt ve 3 týdnech ktrerý se přehoupl do spurtu v 6 týdnech 😉 😀 byl to totální chaos a v podstatě jsem nědělala nic jinýho než kojila a kojila a kojila kolikrát někdy byl u kozy i hodinu a kolikrát jsme se nedostali ani ven na procházku 😅pak se to trochu zklidnilo a kojila jsem tak po těch 2 hodinach a koncem 4 měsíce už jsme najeli na kojo jednou za 3 hoďky 😉 takže klid holka musíš to teď chvilinku vydržet a bude líp 🙂

tygrous
2. únor 2010

Uf, diky, ja se fakt bala, ze to takhle bude furt 😉, protoze vsichni okolo maji ta zlata miminka, co se koji co 3 hodky 10minut od narozeni 😅 Docela jste me uklidnily. Zkusim to prekousnout a hlavne byt v pohode, at to mliko teda aspon mam!
Jinak dudlik nam zabira jen nekdy, houpani taky, ale jakmile ho dam do postylky, tak se do par minut probere... Prochazky nezanedbavame-v kocaru nastesti spal zatim vzdy, i kdyz predtim jecel na cely panelak, tak jakmile vyjedeme z bytu, je ticho 😉
Jo a prdy v noci ma taky. A hlavne k ranu hrozne tlaci, to jsou zajimave zvuky z postylky. Pritom spi a ja furt napinam sluch, jestli zacne kricet hlady nebo co se deje 😀