Nemám děti u sebe, vidím je 1x/2dny, odsavám maličko mléka

zuzlana25
20. čer 2019

Zdravím! Jsem týden po císaři a mé nedonošené děti jsou v inkubátoru. Já za nimi jen dojíždím. Každé tři hodiny odsávám mléko, ale stimulace, kterou se snažím provádět vždy, když se vidíme ( kůže na kůži atp... ) nestačí. Problém je, že dvojčátka zkrátka nemám u sebe. Homeopatika jsem si koupila, piji 3,5 l denně, snažím se jíst věci výživné, ale.... Odsaju při každém odsání cca 15-20 ml. Dvojčátka teď momentálně vypijí při každém "krmení" 45 ml. Mám šanci? Co dělat?

alcar
21. čer 2019

@puhelin na JIRP je to v rezii sester, na IMP dokud neni hospitalizovana maminka take v rezii sester. Kdyz je maminka u deti, hlida si interval ona sama.

puhelin
21. čer 2019

@alcar Potom nechapu, proc kdyz je uz miminko s maminkou na pokoji, je nutne dodrzovat ten 3hodinovy termin. @merope

merope
21. čer 2019

@puhelin Protože takto malé dítě není schopné vysát dost mlíčka z prsa. Prostě není. Většinou se doporučuje přikládat jen každé druhé krmení a na střídačku mu nějak pomoci. Úplně maličké je možná ještě krmené sondičkou (i některé již v postýlce měly ještě sondičku do žaludku). Mlíko tudíž připravují sestřičky. Prostě v čas krmení matka přebalí, kde chce (na pokoji nebo potom ve společné místnosti), přejede do té společné místnosti, tam zváží, nakojí, zváží, nahlásí, kolik nakojila (pokud zrovna kojí) a sestřičky nachystají zbytek mlíčka do flašky/stříkačky/sondičky a tím se dítě dokrmí. Takže se krmí prostě všechny děti současně, jinak by to snad ani nešlo.

Ano, říkali mi, že pokud dítě už umí vysát vše samo, tak se potom posledních pár dní před propuštěním zkouší kojit výhradně "na přání" a pak se interval nemusí dodržovat. Nevím o nikom, že by k tomu dospěl. My dospěli jen k tomu, že v noci jsem ho mohla budit po 6 hodinách a ne po 3. Jen v tom byl zmatek - protože až na jednu výjimku se mi budil po 4-5 a pak se blbě ladil zase ráno do toho rytmu + v noci to dost rušilo ostatní spící děti. Měli jsme pak domluvu, že já potichu šla na sesternu, nekojila jsem a jen jsem si nechala donést mlíko ke mně na pokoj - ale zrovna jsem měla pokoj sama, tak to šlo snadno. Ale to bylo stejně fakt asi 3-4 dny ke konci, kdy jsem dostala "zelenou" na nebuzení v noci.

alcar
21. čer 2019

@puhelin protoze je nedonosene, miva vahu kolem 2kg a musi se sledovat, jak pribira atd. Nelze to nechat proste “jen tak”, protoze nedonosenci mivaji i avitaminozu, nedostatek zeleza, nizky hemoglobin, pribiraji nestandartne diky nevyvinutemu zazivacimu ustroji. Je to jine, nez u donosenych deti.

alcar
21. čer 2019

@merope ja k tomu vubec nedosla. Jedno dvojce hypotrof, anemicky, hypotonicky, porad jsem musela hlidat prijem, davala fortifikaci do mlika. Celkem opruz, ale ano, je to nutne. Hezky jsi to napsala.

merope
21. čer 2019

@alcar Vylívalo se moje - ten chemický koktejl, kterým mě "krmili" by nedalo ani zdravé dítě 🙂 já to psala ve stylu "odsávala jsem, i když se vylívalo a prostě netřeba se hroutit pořád to vyšlo a doma kojím" (mně chtěli i zastavit laktaci - nikdo nevěřil, že se mi to srovná tak, abych nějak rozumně mohla kojit, jen já jsem věřila, že to bude v pohodě - a je).

@puhelin Interval si hlídá matka, ale když jsem byla tak tuhá, že mě budík nevzbudil, tak mě přišla sestřička vzbudit. Když jsem naopak potřebovala ven na déle než je interval, tak jsme se domlouvali, zda mají či nemají čekat a případně pak i volala a pokud mládě moc řvalo hlady, tak na mě ani nečekali (oni vždy krmili mezi půl a celou - brali děti podle toho, jak se ozývaly či jak věděli, že je někdo jiný přijde nakrmit, tak pokud věděli, že přijdu, čekali, leda moc brečel hlady, pak mi ho prostě dle domluvy nakrmili a nečekali).

Jinak já jezdila taky denně, ale někdy třeba jen na jedno kojení - byla jsem doma jen týden a neměla nic připraveného, takže jsem musela i zajet k sestře pro věci, dodělat přípravy a tak. Když jsem byla ještě hospitalizovaná, tak jsem tam po těch 3 hodinách lítala pořád - a ano, to jsem si musela hlídat úplně sama a ještě si hlídat, aby mi to časově vycházelo s režimem "mého" oddělení (jsem byla po císaři docela dlouho v nemocnici - jsem měla tlak zpočátku někde kolem 200 a moc se mu nechtělo dolů).

merope
21. čer 2019

@zuzlana25 Ještě mě napadá jedno, nevybavuji si, zda tu zaznělo - pokud v noci budeš odsávat po 6 hodinách, nic se nestane. Nestane, svět se nezboří a zase tak velký efekt to mít nebude. Možná bude mléka o maličko míň, ale budeš v pohodě. Mimochodem - větší efekt než častější odsávání má častější pití (jako matky) a v principu čehokoli - teda já osobně mám s pitným režimem problém a na množství mléka se to projevuje výrazně. Jo a nošení podprsenky - když není a prsa jsou volnější, líp se nalívají 🙂.

Ale rozumím, že matce, co má děti v inkubátoru, je toto těžko povídat, je to neskutečně náročná situace a sám mateřský pud by velel jít kempovat k inkubátoru, i když tím člověk ničemu a nikomu nepomůže. Tak to prostě je v těle matky nastavené, že by nejraději ty drobečky popoháněla a hlídala non stop bez spánku, ať se jim líp dýchá, líp rostou... já běhala po oddělení s tlakem přes 200 a jediné, na co jsem myslela, bylo dítě v inkubátoru. V noci jsem nespala, protože jsem myslela na to, jak se mu daří a zda je v pohodě a ráno letěla za ním si ho "zkontrolovat". A mohla jsem si říkat jak jsem chtěla, že dýchání mu hlídají přístroje a já když nespím, tak ten tlak prostě v pohodě být nemůže. I teď doma jsem nesvá, pokud mi usne někde, kde není zrovna na monitoru dechu - a to už má kolem 4,5 kilo, 4 měsíce, 2 měsíce korigovaně a vidím, že je v pohodě a já už mám tlak taky plus-minus v normě. Raději jsem jela kolem půlnoci od sestry domů než bych přespala, když jsem nechala monitor doma. Takže pokud ti někdo bude říkat, že jsi psychicky mimo a děláš blbosti - jo, děláš, velí ti to hormony a mateřské pudy 😀. Poslouchej v tomto manžela, ten má aspoň trošku nadhled 🙂.

agneszka
21. čer 2019

Elektrická medela...co 3h pravidelně..trvalo to 3 tydny...pak bylo mleka dost..homeopatika ricinus comunis 5. Odsavala jsem rok v kuse..

alcar
21. čer 2019

@merope ne, to vylivani psal nekdo jiny...ze mel hodne mleka a pak ho sestry musely vylivat. To mi prijde zbytecne, kdyz jde mleko uchovat na dalsich 3-6 mesicu. Clovek nikdy nevi, kdy ho bude potrebovat. U tebe to byl jiny pripad, jestli jsi brala leky...to je jasne. Koukam, ze mas prdolku jeste malinkeho...tak at je vse ok, at hezky roste. 🙂

bayt
22. čer 2019

@merope Porad tomu nerozumim. Proc by mleko na dokrmeni mely pripravovat pouze sestry? Pokud je matka schopna, muze si ho chystat sama ne? Intervaly proc, pokud chce dite byt na prsu dele a je to uz mozne, proc ne.

merope
22. čer 2019

@bayt Jak ho bude chystat sama? Mlíko pro nedonošence se pasterizuje (i to mateřské), klasické pro donošené klidně vydrží 4-6 dní v ledničce, u nedonošenců nám říkali max 24 hodin a pak už zamrazit. Všechno musí být perfektně sterilní. Neumím si představit, že by to matka chystala sama. Po propuštění domů už ok, tam už to nemá takové nároky, ale v nemocnici extrémní. Vše mimo jiné i proto, že prostě nemocnice je apriori infekční prostředí - dost se tam bojí čehokoli, co se zavleče zvenčí a to nemluvím o inkubátorech, kdy má dítě třeba ještě kanylu s výživou, ale vidím už "jen" vozíky. Na druhou stranu do vozíku jde dítě s váhou zhruba 1800 gramů a když má přes 2 kila, jde pomalu domů - takže ve vozíku je v porodnici tak 2-3 týdny max a pokud je šikovné, tak ke konci saje samo (ale jak už to zaznělo - to je spíše utopie).

A pokud chce být nedonošené dítě na prsu déle? Tak ho z toho prsu prostě sundám a dám mu mlíko jinak - protože pokud ho na tom prsu nechám dýl jak 10 minut, bude tak slabé, že už nedopije ani dokrm z flašky. V inkubátoru jsou zpravidla děti, které nejsou schopné svou dávku mlíka vypít ani z flašky, jak je to pro ně těžké. Nechtěla jsem to dávat veřejně, ale budíž - tady je vidět jak pije nedonošenec z flašky - http://zapisky.net/vitek/den13.mp4 - a je vidět, že je pro něj dosti složité vypít, co tam má. V nose má ještě sondičku - co už nezvládne (fyzicky), to se mu pak nalije tou sondou. Když už sondičku nemá, tak já sama jsem opravdu velmi hlídala čas na prsu a počítala s tím, že když je na prsu 10 minut, tak na vypití z flašky budu potřebovat pomoc sester, které už tušily, jak dětem pomoci, aby to dopily.

A ještě jedno - v porodnici se ani nemíchá nutrilon, ale bere se ten už namíchaný (co je prý extrémně drahý, ale zase - je to sterilní).

@alcar To je divné - leda by ho bylo fakt tolik, že nebyl prostor v mrazáku a nebyl, kdo by ho odvezl. Já si vše, co mi zbylo, odvezla s sebou domů (a jak jsem byla ráda, že nějaké bylo, protože prvních 24 hodin doma to byl masakr - mimo jiné i proto, že mi rázem nikdo nevařil a nechystal mlíko pro malého 🙂 ).

alcar
22. čer 2019

@merope taky jsem si nektere odsate mliko nechavala doma a na neo vozila jen mnozstvi, ktere potrebovali. Vzdy mi sestricky rekly, ze uz mam dovezt. Pak jsem si odvazela i neco domu, jak nas propustili. Asi by me nenapadlo vylivat takovou vzacnost jako je MM. To bych radsi narvala do mrazaku i sousedce. 😀

alcar
22. čer 2019

@bayt pokud uz je matka hospitalizovala, chysta si mliko sama. Sestricky ho jen kontroluji, pripadne ho zpasterizuji. Kojit muze v podstate kdykoliv, ale miminka to vetsinou fyzicky nezvladaji a pak jsou na cely den rozhozene z rezimu.

merope
22. čer 2019

@alcar Tak u nás chystaly mlíko sestřičky - asi je to v různých porodnicích různě.

alcar
22. čer 2019

@merope jj, asi jo. Ja byla ve fn Ostrava a tam (pri hospitalizaci) maji maminky lednicku na Mm a Um, na pokoji ohrivacku a uz si to pripravuji samy. V pripade, ze mimco nevypije celou davku, tak pak prijde sestricka a pomuze.

merope
25. čer 2019

@bayt Tak jen úplně z jiné stránky - jsme doma 3 měsíce, jak byly ty vedra, tak jsem měla radost, že pije z prsa a už nepotřebuje tolik dokrm - tak dneska byl večer tak hotový, že mi usnul u flašky!! Ne u prsa, kde by musel tahat, dala jsem mu jenom flašku, naštěstí má pít 100-120 a vypil něco mezi, tak v pohodě. Ale oni jsou opravdu v tomto slabší a i doma to není taková hitparáda (koneckonců ač všem říkám, že už mě ty jejich "kecy" štvou, tak realita je ta, že ve 3,5 měsících dohnal mou porodní hmotnost, porodní hmotnost mého synovce i kupy dalších věcí a teď ve 4 měsících bude mít i porodní výšku mého synovce - takže prostě sice už má 4 měsíce, ale pořád to je slabé miminko).

alcar
25. čer 2019

@merope uplne jsem si vzpomnela na mojeho kluka. V pul roce jsme se uspesne vysapali na 5kg, v roce na 7 a ted ve dvou letech ma 9,5kg. 😃🤦‍♀️ Je to uplne jine, nez u donosene dcery. Nikdy bych neverila, ze to fakt bude celkem narocne s tim vsim kolem jidla.

merope
25. čer 2019

@alcar BTW kolikátky oblečky kdy nosil, pokud si ještě pamatuješ? Já teď začínám vyřazovat a lidi se i ptají, zda potřebuji, ale třeba teplé vůbec nevím jakou velikost a syslit do zásoby jen pro jistotu se mi nechce. To ať to jde raději dál jiným.

alcar
25. čer 2019

@merope v kolikatem tt se narodil? A kdy? Unor? Brezen?
Mam kluky nar. o dva mesice drive, v dubnu... vazili 900 a 1500g. Prvniho pulroku meli max. do vel. 62. Pak do roka myslim tech 68 a dalsi jaro a leto (1-1,5roku) vel 74. V zime 1,5-2roky meli vel.80-86. A ted po tom druhem roce uz kupuju tricka vel. 92, ale vzdycky pocitam, ze se srazi. Takze cca 2-2,5 roku a jsme max. na vel. 92. Ted aktualne maji kolem 85cm.

bayt
26. čer 2019

@merope Syna teď kojení trochu štve (konečně!), vždcky se u něj pěkně zpotí a zahřeje...no a do toho ty vedra :(

merope
26. čer 2019

@alcar Je koncem února, 1560g, 33tt. Právě teď co chodíme na rehabky, vytahuji některé 62, že jsou veliké, aby se to dobře oblíkalo, ale na rozepínání vepředu klidně i 50-56. Dobře vědět, že s 68kami budou teda příkrmy a co je větší můžu v klidu hodit na skříň. Máma říká, že je šíleně dlouhý, to asi teda je, ale pořád hubeňour. Jsem zvědavá, co mi dneska na ty jeho míry řekne doktorka.