Novorozenec málo pije. Poradíte, co dělat?

sarahsimona
2. kvě 2021

Ahoj holky,

v pátek jsem byla u dětské lékařky a ta mi řekla, že malý málo pije a jeho váha je hraniční. Koupila jsem si váhu a vážím malého před a po kojení. Doktorka mi říkala, že by měl vypít +- 70 ml co 3 hodiny. Malý někdy vypije třeba jen 20 ml a pak už pít nechce - usíná u kojení a nejde vzbudit. Volala jsem lékařce, která mi řekla, abych dokrmovala. Koupila jsem Bebu, ale malý nechce sát z lahve. Budí se mi většinou co 2 hodiny a pije hodně málo, ještě nikdy mi nevypil těch 70 ml.

Poradíte, co dělat? Děkuji

katule1990
2. kvě 2021

@sarahsimona Zkus ho jemně budit, např. šimráním pod bradičkou. Taky může pomoct mu to mlíko jakoby vstříknout do pusinky, když pije. Zmáčkneš prso tak, jako bys chtěla odstříkat. Mlíko mu pak začne víc téct, víc toho vypije. Když to nebude pomáhat, tak bych zkoušela odsávat a krmit ho stříkačkou přes prst. Tak budeš mít přesný přehled toho, kolik vypije. Jakmile nabere trochu sílu, tak postupně krmení přes stříkačku nahrazovat zpátky kojením. Pokud máš mlíka dost, tak bych nedokrmovala, to ti akorát tak sníží laktaci a může to vést k úplnému ukončení kojení, což by byla škoda, když kojíš 🙂. Můj syn taky nepřibíral, neměl sílu sát, tak jsem ho krmila měsíc přes tu stříkačku (v mezičase ho přikládala k prsu, jak chtěl) a kojení jsme zachránili a už jen kojím. Hodně štěstí 🍀.

markis33
2. kvě 2021

Pokud chceš zachovat kojeni, tak nejlepší dokrm je přes cevku po prsu. Ja měla malo mléka na začátku, tak jsem kojila, do toho odsavala - hned to pak cevkou dokrmila a podle odsati jsem ještě dokrmila UM, postupně se zvyšovalo mléko tak jsme odbouravali UM. A teď už jen kojim. Záleží ještě jak miminko cura. Spave muže byt z hladu, protože nemá sílu, ale taky mu muže stačit to co vypije. Váhu zahod.nasad piskavici a benedikt, hodně vody, kvalitní kojici čaj, ideálně mít miminko kůže na kůži. A pokud si nejsi jistá tak ještě zavolat kvalitní laktacni poradkyní. Kolik mimco přibírá,ze je to hraniční? Mě malá přibírá teď 150g/ týden a doktorka je s tím v pohode

cuuza
2. kvě 2021

A proč um? Pokud chceš kojit, tak určitě odsavačku a ( jsou i pujčovny) a pozvat laktační poradkyni, někdy stačí malá změna v poloze při kojení a najednou to jde, může být i chyba v podjazykové uzdičce atd.

sarahsimona
autor
2. kvě 2021

@cuuza Dětská doktorka mi řekla, abych nasadila um. Zkusím tu laktační poradkyni

codal
2. kvě 2021

@sarahsimona vyhodit váhu, neřešit tabulky a přizpůsobit se potřebám miminka. Kojit častěji, klidně co hodinu, po chvilkách, jak si dítě řekne. Kojené děti přibírají skokově. Obě moje děti pily po chvilkách, usínaly, přibíraly málo podle doktora, ale nikdy neplakaly hlady, byly drobnější, ale jinak šikovné a spokojené. Pokud mimčo není nespokojené a nemáš pocit, že má hlad, tak bych dokrm nedávala, zbytečně si můžeš zničit kojení. Doktorka očividně ze staré školy, kdy dítě muselo jíst každé tři hodiny a muselo zapadat do tabulek s přibíráním jinak bylo zle.

codal
2. kvě 2021

Rada od laktační poradkyně tenkrát byla svléknout miminko, kojit tělo na tělo, lechtat na tvářích a pod bradou, ale u mě teda nepomáhalo nic, holky prostě po dvou minutách vytuhly. Kojila jsem opravdu často, co hodinu určitě, ale časem se to upravilo.

maaaadlaaaaa
2. kvě 2021

@sarahsimona Moje zkušenost je tak měsíc stará. Malá neefektivně sála, hodně mlaská, pouští si tam vzduch a usínala. Pomohla hodně laktační poradkyně, která se mnou prošla různé polohy a hledaly jsme, kde mála pije nejlépe. Důležité je samopřisatí, kdy ti otevře pusinku a najde si bradavku samo. Lépe a více si ji chytí a dostane se tak snadněji i k zadnimu mléku. Na to usínání mi pomohlo ji kojit opravdu jen v plence v savčí poloze, ted kojim uz většinou jen v leže. UM pokud neztrácí na váze bych teda nedávala. Sníží se ti tím laktace, protože poptávka vytváří nabídku, takže pokud dáš UM, tak si musíš odsát, pokud chceš zachovat kojení. Ja po UM sahla ve chvíli, kdy mála brečela a chtěla být co hodinu u prsu a pořád měla hlad, protože mě se nestihlo tvořit dostatek mléka. Jak bude růst problém pomalinku vymizí uvidíš. 🙂 Urcite bych si koupila odsavacku, odsávala si dopředu a dávala ji to strikackou po prstu. Nemusíš vážit a víš přesně kolik vypila. Ja z váhy byla hodně ve stresu a raději jsem ji vrátila doktorce. 🤣 Ještě rada pokud budeš krmit přes stříkačku vytvoř si tam vzduchovou bublinu a nech malého tahat, lepší než stříkat rovnou do pusy. Jen ať se učí sát a nemá to zadarmo.

maaaadlaaaaa
2. kvě 2021

Laktacni poradkyni většinou hradi pojišťovna, tak si to vyzjisti. 😉

sarahsimona
autor
2. kvě 2021

Děkuju moc za rady, určitě to zkusím 🙂

kristyneckaa27
4. kvě 2021

@sarahsimona co se týče toho prikrmovani, tak já když kojila a prikrmovala, tak sem ji dávala přes prst stříkačkou.

jaroslavakopalova1
1. led 2024

Ahojky holky mám prozbu potřebuju poradit jsem v porodnici narodila se my dcerka měří 51 a vážila 2150 ale skleslá my na váze hodně má tet 1840 a jsem na pokoji kde je zima a malá my nechce jíst poraďte my co mám dělat aby mě přibírala mlíka mám dost ale nechce vůbec z prsa co mám delat

ada22
1. led 2024

Mě pomohlo trochu odsrikat ,aby mléko lépe teklo. Při takové váze malou nedokrmuji?

ada22
1. led 2024

To že dva tři dny po narození jde váha trochu dolů je normální. Ale už by měla začít postupně přibírat.

lennus
2. led 2024

@sarahsimona Lahev je nejlepší cesta, jak skončit s kojením. Čím víc ho budeš přikládat, tím víc mléka se bude tvořit plus kontakt kůže na kůži. Doporučuji najít si kvalitní laktační poradkyni. Mně moc pomohla, měla jsem nedonošené miminko a poslouchat lékaře, rozhodně nekojím skoro 2 roky a taky jednu dobu málo přibíral. Těch rad je hodně, jak podpořit laktaci a nepřestat kojit. Držím palce!

uzivatelkapetra
2. led 2024

@jaroslavakopalova1 takový drobek snad ani nemůže mít sílu se nakojit, tam by určitě měli mít lékaři pod dozorem kolik čeho a jak dostane. To jste v nějaké obyč nemocnici nebo tam mají i neonatologii? Má alespoň vyhřívané lůžko?

normalnimatka
2. led 2024

kontaktuj laktační poradkyni, pokud v porodnici kloudně neporaděj. hodně kontakt kůže na kůži (a samozřejmě pod deku, aby neprochladla), často přikládat, nedávat dudlík. když dokrm, tak cévkou, nebo max. ze stříkačky, ne z lahve.

zima by tam bejt neměla, řekni to doktorům, jestli jako není možnost bejt jinde, nebo přitopit.

a pokles váhy je oprvadu běžnej, kvůli tomu se nestresuj. ale rozjíst by se měla už.

trilien
2. led 2024

@jaroslavakopalova1 mne sa pred rokom narodila dcéra v 38+3 tt s hmotnosťou 2.1kg. neonatologička ju nechala previezť do Prahy na špecializovanú jip. Dcéra nevládala piť, musela byt 5 dní zasondovaná. Odporúčam urýchlene riešiť s neonatologom v súčasnej nemocnici prevoz na vyššie pracovisko. Normálna hmotnosť novorodenca je 2,5kg a viac.