Obnovování laktace - jak se podařilo a za jak dlouho?

spimy
18. dub 2014

Ahoj holky, malému je 6 týdnů a já se potýkám s nedostatkem mléka, přestože prvních 14 dní malý krásně přibíral a z toho soudím, že mléka bylo dost. V pondělí jsem začala odpoledne "rozkojovat" a to jsem měla jen 30 ml na jedno krmení. Mám otázku - pokud jste měly podobný problém, jaká opatření jste udělaly a za jak dlouho se vám laktace zvýšila? Já se po 2 dnech pohybuji na 40-50 ml. Opatření: kojím po 1,5-2 hodinách nejdéle (v noci nejdéle 3h), dítě je u prsu třeba 2 hodiny a stimuluje ho sáním, dudlík je zapovězen (a sakra chybí, protože mezi kojením malý řve hlady), piju kvanta (kojící čaj, pískavici, caro), beru homeo Ricinus 5ch, kapičky emulips anýz. Když se večer dostanu do sprchy, nahřívám prsa teplou vodou. Nenosím podprsenku. Kojíme oba s prckem nazí tělo na tělo. Při kojení střídám několikrát obě prsa. Uf, asi vše 🙂 A co vy a hlavně - povedlo se?

jajkaz
18. dub 2014

@spimy
Ahojky, v 6 týdnech je neklid mrňouska a (zdánlivý) nedostatek mlíčka většinou způsoben růstovým spurtem. Je potřeba kojit časo a vydržet. Mělo by to do týdne přejít 😉
Teplá voda večer ve sprše, nevím, jestli to má být něco platné. Teplé se dává před kojením když se ti špatně spouští mlíko (studené, když se spouští zase moc rychle). Podprsenku nám v porodnici říkali že nosit musíme, protože jinak jsou dvorce moc nateklé a špatně se miminku přisává. Navíc když kojím, spustí se mi mlíko i z druhého a někdy je to fakt mazec, mokrá jsem pak všude.
Tekutiny dobře že piješ, ale všeho s mírou. Střídání prsů, nevím, jestli několikrát už není moc. Spíš asi z jednoho i druhého, časem pak už jen co kojení, to jedno prso.
No a dostatečně jíst, to nezmiňuješ. Někdy je to tak náročné, že si večer uvědomíš, že jsi za celý den stihla jeden suchý rohlík... Prý jsou dobré vývary 😉
Tak ať se daří a mlíčka zase přibude 😉

katyxq
18. dub 2014

víc rad https://www.modrykonik.cz/jak-kojit .... pokud máš pocit, že chce kojit častěji, koj častěj, používej stlačování prsu a nepřaháněj to s kořením/léčivy (fenykl, anýz můžou naopak způsobit nadýmání, homeopatika při delším užívaní mají účinek opačný) ... co nosit v šátku, případně i kojit v šátku, když má vysokou potřebu kontaktu, nebo spát společně

spimy
autor
18. dub 2014

Děkuji za příspěvky, ráda bych hlavně reakci někoho, kdo má osobní zkušenost.

@jajkaz Spurt to asi nebude, když mám 30 ml mléka a malý ubyl na váze ☹ Jíst se snažím 🙂

@katyxq V šátku nosím, nakojit si v něm netroufám.

valik
18. dub 2014

Já jsem u dcerky rozkojovala stimulováním odsávačkou, nechtěla sát, když nebyly prsa nalité. Pomohlo vždycky přechodně, ale trápila jsem se do osmi měsíců. Stále mi klesala laktace a stále jsem se snažila rozkojit. Teď u syna jsme si prošli tímto obdobím asi třikrát a pomohlo to, co píšeš - tekutiny, kojící čaj, spaní se mnou v posteli, kojení, kojení a kojení. Prostě často přikládat a vydržet. Na odsávačku už není čas, když mám doma raubíře dva a nakonec není ani potřeba. Trvalo to pár dnů a pak bylo zase vše ok... Malému bude pět měsíců a krásně přibírá, zatím nepřikrmujeme... Tak vydrž, určitě to děláš dobře...

valik
18. dub 2014

Přesně to trvalo asi 4-5 dnů. Ale nevím, nakolik se laktace zvýšila, prostě jen se malý uklidnil u prsu a začal zase hezky pít... Plus jsem já měla pocit, že mám více mléka - podle toho, jak dlouho malý sál a rychle polykal a podle toho, jak to z druhého teklo během kojení.. 🙂

valik
18. dub 2014

A dudlík jsme normálně používali.... 😉 Jinak je na MK profi laktační poradkyně, tak zkus radu u ní....

jajkaz
18. dub 2014

@spimy Tak vlastní zkušenost v podstatě mám. Byla a jsou období, kdy je malý nespokojený a já mám pocit, že mám prsa prázdná a on (dříve i dcerka) hladový. Jen jsem nikdy netušila, kolik si děti vypily. Doktorka mi hned po narození malého téměř nutila váhu, abych mohla kontrolovat a převažovat. Ale odmítla jsem, protože by mě to spíš vystresovalo. Ani neodsávám, nebylo potřeba. A děti mi krásně prospívají (dceru jsem kojila do 11 měsíců, malý má 3měsíce a týden). Jediné opatření, co jsem vždycky podnikla, bylo dávat si poroz abych opravdu dostatečně pila a kojila jsem, když si řekli. A u dcerky to bylo v době tříměsíčního spurtu i po hodině (a trvalo to opravdu dost dlouho). Stres je také potvora a jestli ti malý jde s váhou dolů, musí to pořádně pocuchat nervy, to je jasný. 😔 Ale určitě to zvládnete a brzy se nabídka srovná s poptávkou 😉 Držím palce 🙂