Práce hned po porodu. Lze na 3 dny přerušit kojení?

nakad
9. led 2015

Ahoj, ráda bych navázala na diskusi o práci z domova s novorozencem. Také mám moc zajímavou možnost. Nicméně je zde nutné třídenní zaškolení. Dítě by hlídal partner nebo babičky, ale jak s kojením? Pokud budu kojit, myslíte, že lze odstříkávat a ty tři dny dítě krmit flaškou, a pak zas přejít ke kojení? Za jak dlouho dítě přijme flašku, a přijme pak zpět prs?

nakad
autor
11. led 2015

@hojda podvod to opravdu není je to práce přímo v mém oboru pro jednu nejznámější personálku

hojda
11. led 2015

@nakad Tak bych počkala po porodu, jak na tom budete.

luciebx
11. led 2015

Ja si jen nddokazu prectavit jak si ses jista ze odstrikas tolik mlika co vystaco na 3 dny. Si vem ze bude muz krmit kazde 3 hodiny tech 80-120ml. Tak si spocitej 😅 no uvidis. Ja mela porod pohodu druhy den sem fungovala normalne ale kvuli kojeni sme museli hodne planovat

nakad
autor
11. led 2015

no tak to mi nedošlo, že odstříkávat budu muset i během školení. takže asi jediná varianta, aby za mnou s miminem přijel přítel, ale je to přes celou prahu, tak by musel asi dvakrát po třech hodinách, nebo až třikrát. chjo,
jinak ta práce za to opravdu stojí není to klasika z webu posílání letáků nebo skládání a obálkování, je to pro jednu nejznámější personální agenturu, přímo v mém oboru jako personalisty, práce s uchazeči, databází apod. a chtěla bych zůstat trochu v obraze ty tři roky a pak s nimi dál spolupracovat na plno.
tak právě přišel partner tak jsme probrali vaše rady a říkal, že by tam za mnou jezdil, tak jen se domluvit tam, až vysledujeme četnost a délku kojení, aby jim to nevadilo, ale pokud by to vadilo, tak bych se na ně vyprdla, kdyby to nedokázali pochopit.
MOc děkuji za rady, teď už jen čekáme na Toníčka, termín máme ve čtvrttek

salikova
11. led 2015

@nakad Ahoj! Já teda pracovala s obouma klukama jako miminkama - jsem jsem si dala pauzu 3 měsíce po porodu.. Mám ale tu výhodu, že jsem pracovala s dětma a byla možnost tam kluky vzít s sebou - předat je do jiného oddělení... I když mi to profesně a finančně pomohlo, vůbec jsem si neodpočinula a teď se školkou a normální prací jsem KO.. Jako peníze jsou bohužel jedna věc a štěstí a radost věc druhá... Myslím, že klukům to nijak neublížilo, ale spíš já si to mateřství neužila, takže na to taky mysli.. ;)
Co se týče krmení, tak odstříkávat budeš muset a snad nebudeš mít s kojením problém.. já u prvního měla (spíš psychickej) zásek a tak odstříkávala a krmila flaškou - savičkou za 10Kč z Tesca:D Asi po měsíci jsme začala kojit a v pohodě, nebyl s přisáváním problém.. Je ale fakt, že v roc euž kojen být nechtěl a a chtěl raděj flašku (někdy sem bývala pryč třeba dva dny, tak měl nutrilon). Dá se to řešit i tak, že odstříkáš jen aby se ti ulevilo a manžel dá místo těch dvou kojení UM - což asi nechceš a je tu riziko, že bys mohla taky o mlíko přijít a to je zas škoda.. My to tak občas praktikovali, protože odstříkávání (i když elektrickou) je prostě na dlouho.. Mladšího jsem zas kojila plně do 1,5 roku a pak nastal zase strašnej problém s flaškou, protože ji vůbec nechtěl:(
Spíš bych být tebou přemýšlela, jestli se ta práce nedá "posunout" třeba o rok, až bude mimi větší... A jestli to fakt stojí za to, protože ty tři roky doma utečou tak strašně rychle!!!! :( Jinak mě tato zkušenost přesvědčila, že se třetím mimi budu jen doma a budu si ho užívat🙂 ( i když teda to zas budou se starším úkoly a škola a školka a jiny lítání.. :D)

pratensis
11. led 2015

Já bych se přikláněla k tomu, že uvidíš, jak na tom po porodu budete. Náš malý sál první měsíc a půl skoro nonstop, do tří měsíců po půlhodině a pak se to začalo pomalu prodlužovat, teprve na konci 4. měsíce sál po hodině až hodině a půl. Ale naopak jsou miminka, kterým hned na začátku stačí se nacucnout a vydrží ty tři hodinky, které se pořád tradují, že kojenec obvykle vydrží. Taky je třeba si srovnat, jak moc důležité je pro tebe kojení. To v plné míře a rozsahu zjistíš pravděpodobně až po porodu. Já si před porodem říkala půjde-půjde, nepůjde-nepůjde. A pak po porodu jsem bojovala jak lvice, abych se rozkojila. Obnášelo to to, že jsem prvních 6 týdnů nevstala z postele (leda na wc) a kojila a kojila a kojila... Nechci strašit, jen přidat svou zkušenost. Buď připravená na všechny možnosti (v plné míře se to nedá, ale tak aspoň počítat s lecčím člověk trochu může) - a uvidíš. Ty první týdny po porodu budeš mít nejen na sžívání s miminkem, ale i na rozhodnutí, co s tou prací. Držím palce, ať všechno dopadne nejlíp pro tebe a miminko!

luciebx
11. led 2015

Joo to by muz musel jet JEN prez prahu ja myslela ze jedes nekam prez pul republiky. To jako nemuzes jet na noc domu? Asi sem divna ale tvoje chovani mi nejak nesedi. Kazdyho vec

hojda
11. led 2015

@nakad Tak to bych viděla schůdnější, aby tam manžel jezdil kočákem kolem a až by bylo potřeba, tak přijel na kojení, ten interval 3 hodiny, je takový nějaký zažitý průměr, takže se klidně může stát, že to bude méně a manžel pak pojede s brečícím miminem hodinu (nedej bože více kvůli zacpě za tebou). Jak říkám, tohle se těžko radí dopředu, to poznáš, až se dítě narodí, jak moc náročné bude.

evulina77
11. led 2015

teď mě ještě napadlo, že pokud se kojí, je jídlo pro mimčo "zadara". Cena za UM je prý i 5000,- Kč za měsíc. Takže vlastně, pokud si mamča přivydělává, ale třeba i kvůli tomu příjde o mlíko, tak to mnohdy může být "šulnul". Přivydělá si třeba 5-6 tisíc měsíčně, ale zase utratí za UM. Takže je potřeba i tohle zvážit...

evulina77
11. led 2015

@nakad Hele to se dá udělat i tak, že nebude jezdit domů a zpět. Projděte si okolí, jestli tam není nekuřácká kavárna, restaurace, dětské centrum apod., kde bude přítel s malým během čekání na kojení. Nebo, zda by nemohl být přítel s malým přímo v budově, kde se budeš školit. Oni určitě ví, že budeš krátce po porodu, třeba ti výjdou vstříc a vyhradí ti místnost, kde budeš moci kojit a tatínek tam pak zůstane s malým. Ono se stačí kolikrát jen zeptat. Je možný, že je to (stejně jako tebe) nenapadlo, že budeš muset nějak řešit minimálně odstříkávání (což je podle mě časově náročnější, než nakojení) a najdou způsob, kde to vyřešit. Hodně úspěchů...

yamdena
11. led 2015

@nakad Moc Ti držím palce hlavně abyste Ty i miminko byli v pořádku. Pokus se domluvit s pořadatelem školení a vysvětlit mu svou situaci.. Pokud by to bylo školení pro pár lidí, možná bys mohla mít miminko na blízku. Nebo bys třeba absolvovala pozdější turnus. V únoru také může být počasí všelijaké a řádí nemoci, to také hraje roli z hlediska přesunu miminka. Tvoje snaha udržet se v oboru se mi zdá sympatická, fandím Ti 🙂

lu777
11. led 2015

no já kojila každou chvíli, o 3 h jsem si mohla nechat zdát, to tak jedině v noci....
a v šestinedělí kojení trvalo dlouho.. to pak když člověk kojí co hodinu dvě a stráví tím 30 minut plus odříhávání (což u nás byla nutnost, obě děti měly velké koliky), tak jsem se fakt tak akorát stihla mezitím najíst, přebalit dítě a sem tam se osprchovat 😅
nemluvě o tom, že v noci s tím vstáváním bych nebyla schopná se v práci soustředit...
umím si to představit tak nejdřív ve třech měsících... ale každé miminko a maminka jsou jiní, těžko radit

lenka5731
11. led 2015

@nakad je to pochopitelne, že si to jako prvorodička nedovedeš představit. Pokud bys chtěla během školení odpravdu kojit + odsávat, tak je možné, že z toho školení už toho moc mít nebudeš, protože budeš někde mimo řešit tyto dvě věci. Mám zkušenost s kojením i s odsáváním, takže počítej orientačně pro měsíční dítě na kojení plus mínus půl hodiny a potom další půlhodinu na odsávání. A za 1-2 hodiny totéž znovu. Krom toho si musíš vyřešit, kde a jak budeš umývat a skladovat odsávačku (nemůžeš položit někde na záchodech) a celé to příslušenství. Kde budeš skladovat a chladit mléko. Jestli ti vyhradí jednu místnost a nebo to budeš muset absolvovat někde na záchodech. Kojení nebo odsávání s malinkým miminem (a neustálenou laktací) taky nic moc- teče to okolo, nebo to neteče, pořád něco šteluješ, prso vypadává miminu z pusy, měníš polohu .... Měsíc po porodu jako prvorodička opravdu nic moc. Počítej i s náhradním oblečením pro sebe, kdyby ses polila ... No ale uvidíš.

Jako schůdnější varianta by se mi jevilo, aby muž doma normálně nakrmil UM (a nebo tím, co se ti podaří odsát dopředu), a ty si každé dvě hodiny odskočíš na WC, trochu postimujuleš bradavky, trochu odsaješ, mlíko vyleješ do WC (takže nemusíš řešit čistotu ani sterilitu) a budeš doufat, že si tím neuženeš ani zánět, ani sníženou laktaci ani to, že mimino bude mít problém s opětovným přijetím prsu. S tímhle postupem z toho školení možná i něco budeš mít 🙂 Tak hodně štěstí. 🙂

j.a.n.i
11. led 2015

@lenka5731 Tak pokud bude kojit, tak už není důvod po tom kojení odstříkávat... a to kojení se dá velice decentně zvládnout i během toho školení, pokud člověk sedí až vzadu, tak stejně všichni sledují přednášejícího. Jasně, musí to být dítko a ne malý paviánek, ale co mám zkušenost, tak i moje mladší, které paviánek fakt bylo, bývalo přes den celkem klidné a vybíralo si to hlavně večer a v noci.

lenka5731
11. led 2015

@j.a.n.i jj, já jsem vycházela z toho, že v místnosti školení nebude kojit. Ono nějakou dobu po porodu bylo to kojení "operace", odpojování a připojování, změny poloh, potoky mlíka všude okolo, takže si nedovedu představit dělat to decentně mezi lidmi, natož před nějakým školitelem a třeba kolegy 🙂 Ale někdo by třeba mohl.

j.a.n.i
11. led 2015

@lenka5731 Tak já měla v tomto ohledu způsobné miminko, přicuclo se a nepustilo 😀 pravda na ty potoky mlíka padlo dost vložek do podprsenky... ale jinak to bylo v pohodě, kolegové měli mimčo coby aktrakci. Když jsem pak později měla hlídání, tak byli někteří i zklamaní, že na jednání není mimčo, ale je fakt, že na to musí být klidné a tiché, aby nerušilo.

nov777
12. led 2015

@nakad Asi mesic po porodu jsem absolvovala ctyrhodinove skoleni. Tak planovala jsem odstrikat, neprobehlo. Odstrikala jsem asi 5 ml, takze nic. Malej dostal UM. Rikala jsem si, ze bez odstrikani to prece vydrzim, je to chvilka. Otresna bolest a tlak. Podle me se kojeni s takovou aktivitou moc neslucuje. Kojeni primo v prednaskovem sale mi prijde zvlastni. Nesla bych do toho. Neumim si ani predstavit, ze by mi jeden z posluchacu kojil, natoz ze bych to sama delala.

nakad
autor
12. led 2015

@luciebx vždyť já budu na noc doma, nerozumím tvé reakci, normálně od rána do odpoledne budu na školení a přítel by musel dvakrát třikrát dle potřeby přes prahu s miminkem přijet. myslím právě taky i na něho, aby to i pro něj bylo co nejschůdnější.

nakad
autor
12. led 2015

@hojda přesně tak, naše šéfová to tak dělala, s miminkem taky musela chodit dvakrát týdně se třeba na tři hodiny stavit do práce, a tatínek jezdil kolem a přivezl jí ho mezitím na kojení. ale jak říkáš, uvidíme co bude.

nakad
autor
12. led 2015

no holky, bude to tedy překvápko, jak to vůbec bude 🙂 teď hlavně aby přišel porod a pak se uvidí. buď to půjde nebo ne, podle toho se přizpůsobím. tu práci bych moc chtěla, ale dítě je přednější a kdyžtak to odložím o měsíc či víc, jestli ještě budou brát lidi, nebo o víc měsíců až kojit nebudu, to je jasné. hlavní je, aby mě šlo kojit a malýmu šlo papat a byli jsme oba v pohodě.¨
tak moc děkuji za reakce

hojda
12. led 2015

@j.a.n.i Já bych první nemohla kojit jinde než doma, byla to šílená obstrukce, takže diskrétní varianta opravdu nehrozila, bez kojící polštáře mi to nešlo plus jiné komplikace, takže diskrétní kojení na veřejnosti jsem zažila až s druhým dítětem.

janinek
12. led 2015

@nakad pokud to jde odlozit, odlozila bych.

Jinak mi prijde nej mit dite pobliz s manzelem a kojit. Ale nevim, jak z toho skoleni budes neco mit, kdyz budes odchazet za ditetem nebo odsavat. Deti nejsou stroje, muze chtit prso po 3h, ale take po pul hodine ci hodine.

Pokud bys chtela odstrikavat a schovavat mleko, bude to narocne na cas a zazemi. Vyzjisti si dopredu, jak by to tam bylo. Klidne prostory, jaky je rozvrh skoleni, kolik pauz, kdy, jak dlouhe.

luciebx
12. led 2015

@nakad aha.. no ja pochopila z tveho prispevku ze musis na 3 dny pryc.. jako uplne mimo... proto sem psala ze jak vis ze odstrikas dostanecne mnozstvi na 3 dny... tak to potom jo... to sme si nerozumeli . promin. jinak kvuli 3 dopolednim at si pritel najde neco v okoli kavarnicku a pocka na tebe.. a mimi ti priveze.. to bude asi nej.. 😉 😉

amallie
13. led 2015

@nakad ja jsem absolvovala tridenni skoleni s kojenim a odstrikavanim - zvladnout se to da, ale chce to pochopeni ostatnich. Miminko mi na jedno kojeni privezli, pak jsem odstrikala a dala na miste do lednice, pak odpoledne zase kojeni a pak jsem zase odstrikala, mela jsem dvoji lahve a nastavce odsavacky jsem umyla a otla tim tsreilizacním roztokem. Melo by se to 15 minut macet, ale to bylo nerealny.
Jedno skoleni dokonce bylo tak, ze jsem mela dite v nemocnici. Takze jsem tam s ni byla v noci, rano v sest vstala, prijel manzel, ja odjela na skoleni, kde jsem jen odstrikavala stejnym zpusobem, manzel krmil v nemocnici a ja pak prijela. A druhy den znovu. Bylo to narocny, ale dalo se to. Nebyla jsem ale sama, bylo nas tam kojicich vic a dokonce jsme mely mistnost na kojeni a prebalovani. To byly jeste krasny casy 🙂

Jinak treba kolegyne to odstrikany mliko vylejvaly, delaly to jen kvuli prevenci zanetu, ze odsaly a vylily to. T jde taky, pokud mas mlika dost.

Samozrejme taky muze manzel krmit UM, urcite by se zaky nic nestalo. Nektere matky jsou zasadne proti, ja myslim, ze po tri dny kazdy den dve davky Sunaru s ditetem nic neudelaji. Odsala bys pak jen na zachode kvuli zanetu, nemusela bys nic uchovavat ani sterilizovat.

j.a.n.i
13. led 2015

@amallie Já si taky myslím, že UM dítěti nic neudělá, ale na druhou stranu bych netvrdila, že manžel může krmit UM, protože starší to nepozřelo vůbec, mladší 2x a potřetí se už láhve nedotkla.

zazana81
13. led 2015

@nakad Moje dcera nevzala lahev nikdy. Ale krmit jde i bez lahve - alternativně, z pohárku a tak, určitě tu jsou o tom nějaké info.

somalicats
13. led 2015

@nakad Jestli by to měl manžel přes celou Prahu, tak to znamená ve špičce cesta i přes hodinu. A takhle malá miminka se většinou nekrmí ukázkově po 3 hodinách... To už by bylo lepší, aby tam s Tebou manžel zůstal i s miminkem a jen Ti ho nosil na kojení, pokud to půjde.
Druhá varianta je poptat se, jestli by nebylo možné školení absolvovat online, v mém oboru takto funguje i další vzdělávání, takže bys seděla v klidu doma u PC, u toho můžeš kojit klidně hodinu a přitom nepřijdeš o výklad...

romantika
13. led 2015

no ještě zalezi kdy, ja mela obe sestinedeli takove maso, vcetne kojeni a vseho, ze jsem se držela jen koupelny a bytu. hodne zalezi. mne se vždycky kojeni rozjelo ve velkem a byla jsem rada ze jsem doma. i jsem kojila i odsávala a porad hruza. Poprda 5 cisel vetsi. Musite byt na to nachystana a urcite pokud chcete udrzet kojeni tak radeji podavat odstrikane stříkačkou. Další věc je ze jak pisou holky, dite nemusi chtit lahvicku, nemusi chtit odstrikane, nemusi chtit Um a také nemusi chtit vůbec nic a jen rvat. Volila bych variantu dite sebou.Mela byste odstrikavat primo i tam abyste o to taky neprisla. NEbo vam také mohou naběhnout prsa a halenka bude mala 🙂)))

medakote
18. led 2015

@nakad No, když to vezmu podle sebe, v šesti týdnech malého jsem kojila tak po 1,5-2 hodinách a kojení trvalo min. 40 minut, takže si tak nějak nedovedu představit mezi tím něco absolvovat. Pokud to půjde odložit, tak rozhodně, časem se většinou prodlužuje interval mezi kojením a kojení se zkracuje. Co se týká odstříkávání, musela jsem jednu dobu odsávat a odsát takové množství, aby to stálo za to se mi nedařilo, také to zabralo skoro tolik času jako kojení. Pokud by Ti vyšli vstříc a umožnili kojit, případně pobyt manžela s miminka v budově, tak by to snad šlo zvládnout. Ale za sebe osobně říkám, že tyto představy jsou opravdu , opravdu jiné než realita a osobně bych v šesti týdnech žádné školení nebyla schopna absolvovat. MJ. bys měla uvažovat i o tom, že bude miminko třeba často plakat a také budeš kojit a vstávat k němu v noci- takže bys měla počítat třeba i s tím, že budeš nevyspalá (dost- já jednu dobu přežívala na třech hodinách spánku denně), případně můžou přijít ještě jiné komplikace po porodu. Takže to opravdu dobře zvaž a konečné rozhodnutí si nech na co nejpozdější dobu (půjde-li to, až budeš vidět, jak to zvládáš.