Problémy s přisátím a málo pije. Poraďte

crawler
17. kvě 2010

Ahoj, nenašla jsem toto téma a chtěla bych se zeptat zkušených maminek na rady.
Náš malý se někdy přisává i 30 minut - díky tomu ze mě tahal krev už v porodnici a měla jsem krvavé stroupky na bradavkách - kojení se stalo utrpením, protože bylo bolestivé a včetně přisátí trvalo 90 minut i víc a malý stejně nepřibral ani gram - čili musel za tu dobu vypít hrozně málo. Lékařka a laktační sestra mi řekly, že si musím nechat zahojit prsa, odsávat mlíčko a když nebude stačit (60-80ml - začínáme 3.týden života) tak namíchat s umělou výživou, budit ho atd. Prsa už se mi zahojily, ale za ty 4 dny pouhého odsávání mám pocit, že se mi mlíka tvoří míň a míň ☹ Máte stejné zkušenosti? Podařilo se vám rozkojit a naučily jste se přisávat? Díky za rady a tipy - strašně moc bych chtěla kojit a mrzí mě, že to nějak nejde...:-/

iris
2. srp 2010

crawler, přesně, kdyby bylo prbní mimi, tak by se s tím člověk smířil víc, ale takhle se chci věnovat i Tomovi a to odsávání mi bere prostě čas

keminek
2. srp 2010

@iris no tak když už to děláš takhle, tak zkus nějaké intenzivní odsávání. Já takhle minule odsávala jak debil měsíc! Odsála jsem tak 20 ml v lepším případě. A všechny rady laktační ligy byly k prdu, protože oni tvrdí, že budeš kojit, pak odsaješ a postupně odsaješ víc a víc. U mě naprosto kravina. Odsávala jsem málo týden, dva, měsíc. Dokud jsem odsávačku nevysadila 😉 Ona totiž tam musí být malá zásoba od kojení ke kojení. Pak tam zůstane víc mlíčka na příště, to zas odsaješ, ale už to není 20, ale třeba 30. Pak necháš ještě delší pauzu nebo vynecháš odsávačku další kojení a nebo večer necháš pauzu (prostě to nějak natáhneš) a najednou se ty prsa nalejou. Rozkojila jsem to takhle asi 30x z nuly. Ale sranda je, že teď se bojím to udělat. Jakmile začnu odsávat, prso splaskne totálně a já to nevydržím, tak nechám 4-6 hod. pauzu. A to je úplně jiný postup, než když jsem odsávala co 1,5 hod. vzduch a pak to nechala nalít. Psychicky jsem teď na šrot a to je zaručený recept na průšvih.

crawler
autor
2. srp 2010

@keminek psychicky jsem na tom byla stejně - je to na dlouhé vyprávění - musela by sis přečíst diskuzi od začátku proč jsem ji zakládala, ale můžuž ti říct, že to za to opravdu nestojí - já ted kojím skoro plně (dejme tomu 3/4jídla má ode mě?), ale malému už jsou 3 měsíce - plně jsem kojila jen 14 dní a od té doby jsem už několikrát o mlíko téměř zcela přišla (odsála jsem za den třeba jen 30ml) a rozkojit se je úmorné. Na tvým místě bych se věnovala dítěti staršímu, miminko vždy na chvilku přiložila, aby se potulilo a pak krmila lahví UM. Možná ti to zní hrozně, ale moc dobře vím, co to bylo za nervy a myslíš, že miminku na tom tak dalece záleží? Je to jen na Tobě - mě to nedalo svědomí a snažila jsem se rozkojit za každou cenu a povedlo, ale bylo to příliš mnoho stresu, napětí a dalších negativ a nejsem si jistá, zda to za to stojí - kdybych už jedno dítě měla, tak bych to určo nedělala!

crawler
autor
2. srp 2010

@keminek ano rady laktační ligy mi taky nepomohly (zběsilým odsáváním jsem zabila spoustu času a mlíko zmizlo 😕 )- nejvíc mi pomohly maminky tady a to hlavně tím, že mě podpořily a ujištovaly mě, že UM není nic zlého!

keminek
2. srp 2010

@crawler mám teď stejný přístup a i proto mi to jde při každém stresu tak rychle do kytek. Protože si vzpomenu na ty nervy minule. Takže fakt fajn.. minule jsem trápila nás oba a teď to trápení má vliv i na tohle druhé kojení 😠 Včera jsem už dokrmovala, prsa byly prázdný. Pak jsem schovala odsávajdu a večer se pravé začalo lepšit, ovšem mezitím jsem si povorala to levé. Kdybych minule kojila jen z levého, které se chytlo a zvětšilo a z pravého jen odsávala, tak jsem měla zachráněné pravé a levé zůstalo v poho. Ono takhle to bylo i s malým, ale byly mu 3 m., takže co 3 hodiny vypíjel to nalitější a stačilo.. Jenže malá toho tolik nevytáhne, takže jak táhla míň, tak to levé prostě zas snížilo hned dávky. A to by kurňa v šestinedělí nemělo. Měly by to řídit hormony a mlíka by mělo být víc, než je sportřeba. Ale moje nervy zřejmě skvěle a velmi rychle (během 2 hodin) blokují prolaktin 😒

keminek
2. srp 2010

@crawler přesně, jako by to UM bylo málem jed 🙄

iris
2. srp 2010

já odsávám běžně tak 100, to znamená 2 dávky jídla...v noci jsem odsávání vynechala, páč bych se vůbec nevyspala
jenže malá se mi k prsu nepřicucne, takže nekojíme, říkám, max sejí to povede 2-3x denně, ale po úmorném mačkání prsu a x pokusech

keminek
2. srp 2010

za c hvíli se malá vzbudí na kojo a posahání na prsa je fakt pro silné nervy.. 😝

keminek
2. srp 2010

@iris to je supr, ta 100 🙂

iris
2. srp 2010

dle mého UM žádný jed není, vyrostla na něm spousta dětí a v pohodě!

iris
2. srp 2010

jo, trvá mi to tak půl hoďky

keminek
2. srp 2010

@iris malý sál jak duha, úplně v pohodě. malé se to nevejde do bříška, ublinkává, zajíká se, občas nemohla popadnout dech a míň pije. Teď teda chudinka nemůže pít už v pohodě jako minulý týden. Když si vezmu, jak to malému stříkalo samo a jen protáčel panenky spokojeností, a srovnám to s malou, jak se musí snažit a já držím ty měkkouše... takhle můžu srovnávat furt, vybavuje se mi to.

bufina
2. srp 2010

@crawler No vidíš, já jsem první dítě nekojila a u druhýho sem si říkala že pokud bude mlíko, tak se kojit bude, jenže se malej narodil o 6 týdnů dřív, takže to byl zase boj, ale chtěla jsem kojit aspoň malýho, tak sem to vydržela. Kolikrát sem si taky říkala jestli mám zapotřebí se hrbit s malým u kozy, když půl hodiny saje a pak vypije stejně celou flašku Nutrilonu.... A teď je mně už zase líto že to kojení postupně ubývá, že už 4x denně má místo kojení něco jinýho. Ale mlíka je naštěstí pořád dost.

iris
2. srp 2010

to je trápení s tím kojením 😖 malý taky pil v pohodě, ale Emča je líná sosat, prostě když jí to nejde, začne se vztekat a zachraňuje nás ta láhev, navíc jedině ta s tím zploštělým dudlíkem

mpavlinka
2. srp 2010

Kemi, no subjektivně nám s manžou přijde, že je těžší a těžší, ale nevím, jesi může za pět minut dostat potřebný množství. Je teda fakt, že na začátku pije jak divá.

mpavlinka
2. srp 2010

Kemi no malá jak na začátku pije rychle, tak se taky zajíká a zakuckává 😖

iris
2. srp 2010

malej byl dřív o 4 týdny a malá o 3...takže taky nedonošeňátka...syn měl 2610g dcera 2650g

iris
2. srp 2010

holky, aspoň se vám přicucnou, to naše Emča nezvládá 😢

keminek
2. srp 2010

@crawler a jaký jsi měla systém na to rozkojení z nuly. Já přiložení, 3 pocucy (samo tam nic nebylo pro 3 m dítě), pak odsávání. A vycházelo mi to kojení co 2 hod., pak odsávání, takže od celkového výcucu prsa to byla hodina a půl. Malý nic nevypil, prso prázdné, já odsála 5 ml na etapy a tak ve dne v noci. Asi den dva a pak se to chytlo. Ovšem než jsem zjistila, že na to stačí den dva, tak jsem odsávala do zblbnutí a furt čekala, že se to zvýší každým odsáváním, jak se všude na stránkách o koju radí 😠 Obvolala jsem milion laktačních poradkyň a až jedna někde na Moravě mi řekla, že mám zkusit odsávačku vynechat. Malý měl jednu večerní pauzu 6 hod. Já samo po 3 šla odsát. Tak jsem jednou neodsála a po 6 hod jsem měla mega prso 😉 Ale jak jsem měla nervy, protože byl malý závislý jen na mě, tak furt byl problém. POzději, když jsem se uklidnila, jsem to dokázala nastartovat mnohem rychleji. Už jsem to brala automaticky. Ale teď v tomto psychickém stavu nejsem.. 😒 Nevěřím si, byť vím, že to rozkojit jde. Různě to vzdávám apod. a to malé nejsou ani 2 týdny ☹ S malým jsem se snažila jako ty, ze stejných důvodů..

keminek
2. srp 2010

@mpavlinka já myslím že máš mlíka dost. Vím, jak pil malý. taky 5 min. a přibral kilo za měsíc (chlapeček). tvůj popis mi to připomíná. on pil 10 min. v porodce. doma pak 5, později 3 a tučněl jedna radost..
ale je to individi.. musíš vidět sama, jestli má počůraný plíny, tobě stříká mlíko atd.
@iris přicucne se, ale ani nechtěj vidět na co.. ☹

mpavlinka
2. srp 2010

@keminek držím palce. Já jsem taky na nervy, prostě hormony no. Já toho mlíka taky nemám tolik, když malá hezky pije, tak mám prso pěkně splasklý...

keminek
2. srp 2010

@bufina a tys měla prsa nalitá, jen mimčo nepilo nebo jsi z nenalitých nalitá udělala? jestli ano, jak?

mpavlinka
2. srp 2010

@keminek počůraný plíny máme všechny a dost, mlíko někdy když se malá odpojí, tak stříká... No uvidíme 😒

keminek
2. srp 2010

@mpavlinka já mám prsa jak před těhu. mám je malý, takže když jsou nalitý, tak jsou velký, jinak žádný. Ale pije, polyká, tahá, odpadne. To zní ideálně..

keminek
2. srp 2010

@mpavlinka podle tvojeho popisu mléka máš hodně a malá i hodně vypije 😉

keminek
2. srp 2010

to pije, tahá, polyká bylo o nikušce.. ta první věta byla o mně pochopitelně. a děkuju 🙂

keminek
2. srp 2010

@mpavlinka a počůraný plíny taky mluví za vše 😉 je to v pohodě 🙂 5 min. stačí 🙂

bufina
2. srp 2010

@keminek Mlíko bylo, jenže malej nechtěl moc sát, ani nám to doktorka nedoporučovala aby se moc neunavil. Poprvé sem ho mohla přiložit až po deseti dnech. Takže sem odsávala... Ze začátku mu to stačilo, ale pak už sem toho neodsála tolik aby mu to pokrylo dávku na celej den, tak jsem ho dokrmovala Nutrilonem. Ale zkoušeli jsme to pořád, až byl starší kolem dvou měsíců, tak začal tahat líp. Na noc jsem dávala pořád UM a pak sem si jednu noc řekla že zkusím kojení a šlo to, úplně mu to stačilo a od té doby se to nějak rozjelo. Ale plně na MM je cca od tří měsíců.

crawler
autor
2. srp 2010

@mpavlinka mě mlíko samo nestříkalo nikdy - myslím, že máš mlíčka habaděj😉 stejně ted budete chodit na ko často a kdybys viděla, že moc nepřibývá, tak ji přiložíš častěji 😉
@keminek mě se osvědčilo přikládat přikládat a přikládat a rozkojily mě ty vedra, co byly - malý chtěl být pořád u prsa, lahev ho nezajímala - možná se chtěl jen tulit, ale podudával si - měla jsem ho na prsu hodinu, pak jsem dokrmila trochu lahvičkou, ale né tak aby se napral, ale aby neměl hlad a za hodinu jsem ho měla na prsu zase hodinu a tak dál...Jen v noci jsem dávala prsa na chvíli a najedl se z lahve. Takhle to trvalo asi 3 týdny a ted jsme ve fázi, kdy má lahvičku třeba jen 1 za den...jak kdy😉 a tímto stylem mi přibral 1,2kg za necelý měsíc 😉 ale jak říkám, že je to naše jediné dítě a já jsem tu cele pro něj, kdybych už doma jedno měla, tak dávám prostě jen lahev a víc se s tím netankuju 🙄

bufina
2. srp 2010

@crawler No já jsem to zvládla i když už jedno starší mám, ale nevím jestli bych to ještě někdy podstoupila zase... Teď mám zase s malým problém, že jak všechno chytá do ručiček, tak jak po mně u kojení vždycky šmátral ručičkama, tak teď mě pořád štípe a občas pěkně propleskne 🙂 Nechcu vidět co bude až bude mít zuby 😀