Rozkojení a přibírání na váze

eonee
10. kvě 2019

Milé maminky,
chtěla jsem se vás zeptat. Dnes nás pustili z porodnice, trošku s prstem nahoru. Malá "shodila" nějakých 10 procent své váhy během prvních tří dnů... Ale podle toho jejich tabulkového vážení přibírá maličko. A je to to tím, že ještě nemám dost mléka, tak mi bylo doporučeno, abych koupila novorozenecké mléko na eventuální dokrmení, protože v porodnici jsme cca třikrát dokrm dali, když mi malá i po hodinové fušce u prsu plakala hladem. Saje dobře, to problém není. Jen toho mléka je zatím jen pár kapek.

Čím pomoci laktaci a tvorbě mléka?

Mám ji pravidelně převažovat a podle toho jí připravit dokrm? Nebo se mám spolehnout na to, co mi "poví" ona sama, tedy - saje, nepláče = nemá hlad a nemusím řešit dokrm?

Má smysl v prvních dnech doma počítat pokakané a počůrané plenky?

Děkuji! 🙂

lobella
10. kvě 2019

Ja bych s ni zalehla do postele, na gauc, dala ji prso a nechala ji ho tak dlouho, co by chtela, po nejake dobe dat druhe a pokracovat....ja takto stravila sestinedeli a jeste dalsi mesic, porad byla na prsu, na vazeni se vykasli, stejne tak na umele mliko, timze dat dokrm nebudes mit nikdy dost sveho...proste koj koj koj dle potreby prcka a ver, ze ji dokazes nakrmit🙂

uzivatelkapetra
10. kvě 2019

Měla jsem to úplně stejně, malého mi taky v porodnici několikrát dokrmili.
Pila jsem litry melty a kojo čaje, brala homeopatika a hlavně jsem fakt celé šestinedělí s malým proležela v posteli a dokrm doma nebyl potřeba ani jednou. Hlavně hodně pij a nebuď nervózní. Ani bych nevážila, hlavně jak bude mimčo spokojené. Počůraných plenek by samozřejmě mělo být dostatek

inka02
10. kvě 2019

Jako první bych UM zastrčila někam hodně daleko do skříňky. Čím víc bys dokrmovala, tím míň budeš mít svého mléka. Je to cesta do pekel. Nabídka tvoří poptávku. Takže jak píší holky nade mnou, koj tak, jak bude malá chtít. Na vážení se vykašli, zbytečně tě to bude stresovat. Stejně budete teď často chodit k dr., takže malá bude pod kontrolou. Laktace se ti teprve pořádně rozjede, ženské tělo je dokonalé. Věř sobě i miminku 🙂

evilin
10. kvě 2019

Presne podle rad vyse. Pred par dny jsem prisla z porodnice uplne se stejnou "diagnozou" a dokrmem. Doma jsem dokrmila jen parkrat. Cely den jen kojim a kojim. I co hodinu, proste porad. A ted na 14denni prohlidce mi maly pribral asi pul kila za tyden. Nemohli jsme tomu uverit. A to je posledni tyden uplne bez dokrmu. Takze zadny stres, nevazit, neresit cas a jen kojit a kojit. A ono to pujde. ☺

veronikaveronikaveronika
11. kvě 2019

Byla jsem před skoro 14 dní s kamarádkou v porodnici a též neměla mléko a ani nevěřila že by měla. Prvního syna nekojila. Nutila jsem jí jíst, pít dobré kojící čaje 😉a hlavně být v klidu. Uklidnit hlavu a nenervovat se🙂😉 prostě chvíli dokrmovala a čtvrtý den psala (já šla její třetí den domů. Rodili jsme den od sebe) že už nedokrmuji a kojí. Je doma. A kojí bez problémů. Takze radím opravdu sklidnit hlavu. O tom je to nejvíc. Já se u první dcery nervovala, že má málo, že brečí že nevím co. A bylo po mléku. 😟 Teď jsem šla do toho s tím, že bude vše ok. A jak je mi fajn. Nechci dělat chytrou ale opravdu jez, vývary, pořádná jídla. Jogurty mléko, sýry. Pij čaje, vodu meltu. 🙂😉Klidně dokrm ať malá nebrečí hlady a určitě bude brzy mléka habakuk 🙂😉a pokud by nebylo nedělej si z toho hlavu. V dnešní době přikrmu a sunaru hurá za ně 🙂😉 hlavně, že je spokojené miminko. 🙂😉

lastovenka
11. kvě 2019

@evilin Mám dotaz. Já mám s kojením podobný problém. Snažím se kojit jak to jde, tak tu všechny píšete, ale mléka je málo, protože mi malá po kojím kojím kojím pořád brečí a dokrm sní rychlostjg blesku. Když to umělý mlíko někam uklidím tak mi dítě zhubne a to nesmí, protože se narodilo dost malé. Takže v tohle případě co mám dělat?

uzivatelkapetra
12. kvě 2019

@lastovenka a kolik toho denně vypiješ? Prý je nejlepší kojící čaj od hippu, určitě pomůžou i homeopatika. Dudlík prcek má?

lastovenka
12. kvě 2019

@uzivatelkapetra Vypiju tak 2,5 litru denně. Ten kojící čaj taky piju, 3X denně, homeopatika beru od včerejška. Dudlík zatím nemá......

uzivatelkapetra
12. kvě 2019

@lastovenka a ty homeo si necháš rozpustit pod jazykem a pak půl hodiny nejíš a nepiješ?
Málokdo je užívá správně. Ještě mě napadlo jestli máš prcka přisátého správně, to jsem si přečetla na nějakých stránkách laktační ligy či čeho.
Určitě spolu ležte v posteli klidně celý den a tulte se🙂

lastovenka
12. kvě 2019

@uzivatelkapetra tak to je užívám blbě , tak to napravím. Malá se dokáže príchytit dobře v jedny poloze, ale jde to a saje ale je to teda porod. Pořád tam strká jazyk nebo mám pocit že mě odstrkuje☹ a v posteli celý den- i když spí teda? My máme takový rituály. Krmíme ji UM tak 8X denně a většinou ji dávám k prsu než ji to dáme. Vždycky před tím dám prsa. Někdy sále 20 minut někdy dvě. Pak ji jdu dát teda jídlo, pak chování a pak většinou usne. Tohle celý zabere většinou 1-2hodiny. Pak usne a my ji po třech musíme dávat zase další jídlo.......takže ji budíme a někdy to vůbec nejde. Furt spí .....

uzivatelkapetra
12. kvě 2019

@lastovenka kurde když je dokrm 8x denně, to už je dost. To spíše prso nechce protože pití z flašky je jednodušší.
Zkusila bych dávat dokrm cévkou.
https://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/j...

puhelin
12. kvě 2019

@lastovenka Nebudit, nedokrmovat. Z flasky je to pohoda, tece to samo, z prsu drina, to se ji nelibi. Zkus nejprve odstrikat do flasky sve mleko, at si odvykne od chuti umeleho a stale prikladej. 8x denne um je strasne moc jestli chces kojit. A buzeni je zbytecne, hlad miminko vzbudi sam.

lastovenka
12. kvě 2019

@uzivatelkapetra No tak nám to řekl i pediatr. Každý 2 až 4 hodiny krmit aby přibrala. Narodila se totiž s váhou 2840 a domů nás pouštěli s 2600 tak jsem pochopila to že hlavně musí přibrat. To noční buzení je mi taky proti srsti ale tak jsme to dělali už se sestráma v porodnici......jinak flašku jsem ještě nenasadila. Krmíme přes prst do pusy a stříkačku.....

lastovenka
12. kvě 2019

@puhelin On nám to takhle poradil doktor a sestry v nemocnici a v pátek i pediatr. Tak já nevím. To buzení mi přijde taky jako blbost a to co tu píšete mi zní nohem víc logicky než co řekl doktor........jenže se bojím že začne ztrácet na váze když ji nedám to umělý krmení. Už tak je dost malá. Má kolem 2600g.

uzivatelkapetra
12. kvě 2019

A žloutenku neměla? Pokud ne tak bych zkusila ji nechat spát, já jsem nebudila. Stejně většinu noci byl se mnou v posteli, takže možná pil, ani o tom nevím 🙂
Možná když bude hladovější tak se z toho prsu pořádně napije.
Hlavně ten dokrm dej až opravdu nebude jiného zbytí

lastovenka
12. kvě 2019

@uzivatelkapetra Naštěstí žloutenku neměla. Zkusím tedy nebudit. Snad to nebude chyba, nechci aby totiž hubla............... Je fakt, že mi přijde že když jí krmím umělým tak že se jí pak k prsíku moc nechce......

lastovenka
Autor odpověď smazal
Zobraz
puhelin
12. kvě 2019

@lastovenka Dcerka se narodila s vahou 2680 g, prvni den take shodila, ale ja mela poporodni depresi z jejiho place, tak jsem ji porad nabizela prso, aby neplakala, druhou noc vlasne celou dobu jen dudlala, tulily jsme se a vse nabrala. Ani nevim, kdy se mi udelalo mleko, protoze prvni noc po jejim narozeni jsem jeste mlezivo nemela. Doma jsem prvni den take budila, ale byla jsem strasne unavena, ze jsem ji pak nechala spat (spi s nami) a kdyz se vzbudila, manzel mi ji sel prebalit a donesl do postele (rodila jsem pri strevni infekci, horecka a zimnice a byla jsem strasne oslabena). Takze jsem jen kojila a spala. Pribirala skokove, prvni mesic asi 700 g, dalsi mesic 1200 g, pak 1 kg. V porodnici se radi to buzeni, to je takova zazita poucka, ale jestli se ma tvorit mleko a nasytit, melo by se fakt pockat, az se miminko probudi a ma hlad. Koji se na pozadani. My taky nejime na povel a diky tomu dobre travime. Lidi, kteri chodi do prace na smeny, maji vetsinou spatne traveni kvuli tomu, ze jedi v cas, kdy musi a ne, kdy se hlad ozve.

puhelin
12. kvě 2019

@lastovenka Nema smysl kojene miminko vazit. Jednou si vezme moc, podruhe malo. Ted si mozna nebude chtit vzit, umele ma libivejsi chut. Ale je skoda u neho zustat. Zdrave a spokojene dite se nepozna na vaze, ale na tom, ze neplace a klidne spi. Dcerka je i ve 2 letech drobnejsi, od narozeni nezapada do tabulek, vahove je pod krivkou grafu. Ale ma silu a vydrz, takze proc ji trapit porovnavanim v tabulkach? Nas dr. je nastesti rozumny a nikdy nerekl jedinou poznamku na jeji vahu.

lastovenka
12. kvě 2019

@puhelin Já ho doma vážit nebudu určitě, ale upřímně mama trochu strach z další kontroly u lékaře, aby vůbec něco přibrala, protože bych nechtěla, aby za dva týdny vážila jako dneska no ☹ To je snad moje jediná obava, kterou momentálně mám a kvuli který jí zatím v noci budím a pravidelně krmim UM ☹ Já toho svýho mlíka nemam prostě dost. Dneska s ní celý den ležím v posteli, snažím se jí nabízet prso. Po menších bojích, kdy se nemůže přisát, se přisaje a i saje, ale pak u toho většinou usne, a nejsem si jistá, jestli únavou nebo tim, že se napila. Jako z prsou mi něco málo teče, když si je smáčknu a do odsávačky mi během 10 minut odsávání přibude tak 10ml, ale to je žalostně málo ☹

bayt
12. kvě 2019

@eonee Já bych rozhodně nedokrmovala. Byla bych s ní nahá v posteli, neustále u prsu, jak si řekne. Váhu ti bude sledovat doktorka. A pokud ani malá nebrečí...není co řešit 🙂

misak48
12. kvě 2019

@lastovenka bacha na to, protože to, že nic neodsajes odsávačkou ještě nemusí nutně znamenat, že máš mléka málo 😉 je spousta žen, které mají mléka dost a odsávačkou prostě žádné "ven" nedostanou... třeba já 😉 mléka mám spoustu, ale když potřebuju náhodou odstrikat jednu dávku, když mi ma malou někdo hlídat, tak je to práce na celé dopoledne. "Na sucho" nedokážu odsát skoro nic, musím odsavat jen když je malá k jednomu prsu přisátá, tak že druhého. I tak je to boj. A taky doporucim zkoušet různé polohy pro kojení, pokud má malá problém se přisát. Mě se třeba v leze povedlo poprvé pořádně kojit až ve třech měsících. Do té doby malá sice pila krásně, ale musela jsem u toho sedět (nebo klidně chodit, ale prostě nelezet...)

puhelin
12. kvě 2019

@lastovenka Ja taky skoro nic neodsala. Pokud se ti zda, ze mas mleka malo, tak je to vazne jen diky tomu umelemu mleku. Miminko tim sanim dava najevo, kolik mleka se pro neho ma vytvorit. Pokud v noci nesaje, ale dokrmujes UM, tak proste tvoje prsa netusi, ze se ma vytvorit mleko. Pro ne to znamena, ze neni potreba, kdyz neni odber. Nabizej porad, jinou praci ted neres, at ti nekdo doveze jidlo (nebo si objednej) a budte spolu, tulte se a klidne at spi s prsem v pusince. Zadne miminko dobrovolne nehladovi.

lastovenka
12. kvě 2019

@puhelin Tak dneska se snažím o to být s malou co nejvíc v posteli a nabízet prsa. Jako malá se chytá, někdy to chvíli trvá, někdy ne, ale saje. Akorát že už 2X teda bylo vidět že toho nenasála dostatek. Poprvý sála z každého prsa asi tak 20 minut a usnula. Teď jsem jí zase dávala k prsům, snažila se sát jak divá jakej měla hlad, ale očividně toho ze mě nevysála dost. Začala plakát a sát si prstíky takže je jasný že měla hlad☹

puhelin
12. kvě 2019

@lastovenka No, ona neni na takovou drinu zvykla. z toho prsu to proste nejde tak jednoduse. Ale jestli nebude mit jinou moznost, tak si rada da i za cenu te driny. Mas doma meltu, Caro, kojici caj? Na podporu mleka.

lastovenka
12. kvě 2019

@puhelin Mám. A piju dost...

evilin
13. kvě 2019

Mě strašně pomohla laktační poradkyně, pozvala jsem si jí domů hned první den z porodnice. Chtěla jsem se hlavně odnaučit kojit s kloboučky u kterých jsem se trápila. A to se povedlo. A k tomu jsem taky ještě dokrmovala. A tohle mi strašně moc pomohlo...... žádná odsávačka, ale veliká injekce (ty, co v nich dávali dokrm v porodnici) ustřihla jsem ten konec, otočila píst a tímhle odsávala z prsa. Ale odsaju jedině, když kojím, takže z jednoho kojila, z druhého odsávala. A dokrmovala jsem syna jen mým odsátým mlékem. Teď už to není potřeba, pomohlo mi to mít více mléka. A samozřejmě to neustálé kojení.

eonee
autor
15. kvě 2019

Díky za odpovědi, holky. Udělala jsem, jak jste psaly. Kromě homea jsem pořídila ještě nějaký nutri drink pro kojící maminky, bio čaje s pískavicí a jastřabinou, meduňkou a fenyklem a vůbec bylinkami, co se pijí v době kojení. Uvařila jsem si vývar a hlídám si pití. A zalezla jsem s malou do postele. Spí od té doby s námi v posteli 🙂
Nevím, co z toho pomohlo, ale pomohlo to! Asi všechno tak nějak dohromady. Takže kojení nám už jde, Nutrilon máme vysoko na polici a ani jsem do něj ve finále nemusela sáhnout. A včera nám paní doktorka řekla, že jsme i něco málo přibrali, takže se tam dostaneme 🙂

uzivatelkapetra
15. kvě 2019

@eonee to jsem moc ráda, hlavně fakt klid a no stress

evilin
17. kvě 2019

@lastovenka Mela jsem podobny problem. Hodne mi pomohla laktacni poradkyne kterou jsem si pozvala domu hned po prichodu z porodnice. Poradila mi jak kojit, abych se zbavila kloboucku. Kvuli nemu jsem se u prvniho ditete strasne trapila, protoze spatne pribirala, spatne sala a bylo to celkove neprijemne. Hlavni je, jak tu vsichni pisou, ze telo musi vedet, ze potrebujete vice mleka. Takze pokud budete dokrmovat, ten signal tam nebude. Pri koheni jswm z druheho prsu pomoci strikacky "tahala"mleko, ktere jsem davala do ampulky a pak hsem jim syna dokrmovala. Za dva dny uz nechtel ani to moje mliko a tim pro me skoncilo odstrikavani celkove. Ted pouze kojim, klidne i co hodinu, proste kdykoli me maly potrebuje. ☺ Mozna nekdy i vice. A je to super. Preji Vam at se taky podari.