Samoodstavení. Jak vypadá?

ssandrova
20. lis 2020

Ahoj, poprosila bych o radu-jak vypadá samoodstav? Mám miminko 8m a kojení začíná být peklo. V klidu se nakoji jen v noci (někdy spí celou noc, někdy se budí 1x kolem 4h ranní). Přes den už jedeme prikrmy od 5mesice. Takže snídaně kojim, svacina presnidavka, oběd masozeleninovy prikrm+kojení, svacina presnidavka, před koupanim kaše na dobrou noc a po koupání kojení. A buď se teda v noci vzbudí nebo ne, ale spis ano 1x.
Ale přes den musím u kojení ukazovat hracky, mluvit, zabavovat, aby si vuuuubec to prso vzala. Jak se po chvíli spustí mléko, mám vyhráno a už vim, ze se nakoji, ale ta show před tím mě už celkem vyčerpává. Premyslim, zda to nemůže být samoodstav. Jinak kojit bych chtěla dal, ale nevím jestli ve finále to víc neprotovim miminku.

jakreb
21. lis 2020

@vladienka Nepisem o dvojmesačnom dietati. Ano nemá zmysel sa bavit s niekým co neberie nazor ineho. Len to svoje dookola.

puhelin
21. lis 2020

@jakreb Prosim, prestante tu davat poskozujici rady, kterymi kazite druhym kojeni. To jsou rady davno vyvracene, prekonane.

jakreb
21. lis 2020

@puhelin Ja nikomu nedávam poškodzujúce rady. Staraj sa sama o seba a ty tu nerozdavaj rady tvojho typu. Som na verejnom fore. Vyjadrila som nazor a skúsenosti. Moje dojčene deti do kedy same chceli su zdrave a šťastné. Každému prajem take zdrave deti-dcera az na kiahne a par soplov nikdy nebola chora, nikdy nemala ATB, syn to iste, ATB 1x v živote pred 12.rokmi.

jakreb
21. lis 2020

@puhelin Tvoje rady ako nedať dieťaťu jest a spat s nim su naozaj skvelé. Velky potlesk.👍😀😀😀
Btw.kazda matka ma hádam dost zdraveho rozumu,ze sa zariadi podla seba a svojho dietata. Jedine, ze by uz dlhodobým dojcenim on bohužiaľ prisla. Krasny den ti zelam.

cikitkapb
21. lis 2020

@jakreb To není „můj názor“ to je „názor“ světové zdravotnické organizace, že k samoodstavu dochází nejdříve ve 2 letech, nejčastěji pak mezi 3. a 4. rokem dítěte.

jakreb
21. lis 2020

@cikitkapb Samozrejme. WHO. 👍
Takze ja som obe moje deti mala nechat hladne lebo nechceli prsnik ani mm ani vidiet. Ale podla WHO a niektorých matiek na MK proste minimálne do 2rokov museli chcieť.

jakreb
21. lis 2020

Btw.ved dieta zakladateľky je dojcene a ma MM. Toľko kolko chce a potrebuje. Zeny, dojcenie nie je "stredobodom vesmiru". Ano je prinosne ale to je všetko. Ja keď na MK citam niektoré tie-ano prepacte-dojcofilky (inak sa to nazvať nedá) tak mi rozum niekedy stoji. Na všetko je dobra "zlatá stredná cesta" a nic netreba prehanat. ☺️😉

me_druhe_ja
21. lis 2020

@ssandrova jen jsem ti chtěla ještě napsat, abys neměla vůbec žádné výčitky svědomí když teď přestaneš kojit. Což bys po některých komentářích mít mohla. Ale vůbec z nich nic nedělej. 🙂 Kojila si 8 měsíců což je krásné a určitě dostatečné. Netrap sebe ani miminko. 🙂

ssandrova
autor
21. lis 2020

@cikitkapb ale já vůbec neřeším snížení laktace přece 🤷🏻‍♀️. Myslím, ze mléka mám dost. Jen ho malá nechce. A prs jsem samozřejmě zkousela nabízet vícekrát a samozřejmě i mimo režim, nechce. A to ze má moje dite režim, nevidím jako nic špatného, naopak, vypadá spokojeně a je vidět, ze ji to tak vyhovuje. A mít režim neznamená jet na minuty 🤷🏻‍♀️. Je to všechno + -.. Obcas se nedodrží prave, protože nechce nebo má hlad dřív. Řídím se jejími požadavky a to, ze je má pravidelné vnímám jako velké plus.

madbetka
21. lis 2020

@ssandrova Není to přirozený samoodstav, je to bojkot způsobený různými věcmi, jak už tu zaznělo několikrát. Že se dítě odstaví před prvním rokem je všechno možné, jen ne přirozené, to tak prostě je (ne nadarmo je to kojenec). Dá se to překonat, pokud bys chtěla, mám to za sebou. Pokud ale nechceš, je to taky naprosto v pořádku. Nabízej kojení, dokud ho bude chtít, MM rozhodně je v tomto věku potřebné, ale pokud by to pro tebe i malou mělo být stresující, tak dej klidně UM a netrap se tím 🙂

jakreb
21. lis 2020

@me_druhe_ja Presne to som este aj ja chcela dodať.👍😉
@ssandrova

jakreb
21. lis 2020

@ssandrova Prosim ta hlavne neries tu premotivovane matky pre ktore existuje len dieta a dojčenie. 😉 Robis to dobre-ako chce dieta. A tomu nic ine netreba a uz vôbec nie WHO.😀😉

jakreb
21. lis 2020

@madbetka Kym nezazijes neuveríš.

madbetka
21. lis 2020

@jakreb Zažila jsem bojkot kojení v 8m a překonali jsme ho, moc dobře vím, o čem mluvím. Nemám ale sebemenší náladu o tom s tebou diskutovat. Autorka si přišla pro názory a já odpovídám úplně stejně, jako ty nebo kdokoli jiný.
Není nutné přestat kojit, pokud by chtěla. Je nás tu dost, kdo jí chceme a můžeme poradit, pokud o to bude stát a bude chtít kojit dál. Pokud chtít nebude, je to úplně v pořádku a nikdo ji k tomu nemůže a nebude nutit. Takže znovu, ne, není to v tomto věku pro dítě přirozené, ale ano, stává se to. Záleží jen na ní, jakou cestu si vybere 🙂

jakreb
21. lis 2020

@madbetka Ale ved ona nepise ze prestava dojcit. Bojkot je jedna vec-ak je to male dieta do 6.mesiacov. A to MM je naozaj pren prioritou. Ine je ak uz dieťa v pohode prijíma prikrmy a MM je uz doplnok. To je zase moja skúsenosť. Nerobila som dieťaťu zle a nepchala som mu co nechcelo len aby som bola spokojna ja. Spokojná matka=spokojne dieta. A nie tu čítať ako niekto nieco nebodaj kazi len preto lebo dieťa v 8.mesiacoch a starsie nemam na prsníku stále aj napriek tomu, ze ho nechce, ze dieťa ma vlastnú postel a spokojne v nej spáva a nebodaj mu dam najest. 8mesacne dieťa a staršie ak ma prikrmy a je s nimi v pohode uz nemusi mat prioritne MM. Ale ano potom tu mame pripady ako mamičky plaču ze ich dojcene 4rocne deti nechcu nic jesť a neprospievajú...Takze autorka moz byt rada, ze jej dieťaťu chuti čo ma a ma ako bonus MM. Tod moj nazor a skúsenosti.

jakreb
21. lis 2020

@ssandrova Predpokladam ze ti ide len o to ci je normálne ze tvoje dieta papa v pohode prikrmy a dojčí sa nie kazde 3h. Ano je to normalne ak to vyhovuje aj dieťaťu aj tebe a dieťa prospieva. 😉

madbetka
21. lis 2020

@jakreb Pleteš si dojmy s pojmy. Příkrm je od slova přikrmit, tedy on je doplňkem, ne MM. Mléko (mateřské nebo umělé) má být až do roka základem stravy dítěte. Víc k tomu nechci a nebudu psát nic 🙂

jakreb
21. lis 2020

@madbetka A ine je slusne diskutovať a prijať nazor a ine ak ta niekto osocuje.😉

jakreb
21. lis 2020

@madbetka Nic si nepletiem. A tvoj nazor akceptujem. Mrzi ma ze to beries ako pises. Nic zle na inom nazore a skúsenostiach nevidim. Evidentne ty ano. Pekny den.

alcar
21. lis 2020

Ano, zazila jsem to. Moje dcera se odstavila v 10 mesicich. At si rika kdo chce, co chce, ja si stojim za tim, ze se odstavila sama. Byla jedlik, normalni jidlo ji chutnalo a ja nemela duvod ji ho nedavat - rozumej odtrhavat od pusy a pak ji za kazdou cenu cpat prso. Verim, ze ta decka nejsou blba a vi moc dobre, co jim chutna vice. No a z logiky veci, kdyz uz jsem kojila jen jednou v noci (vlastne jsem ji nutila a budila ji), tak mlika ubylo. Nebyla poptavka, tak se ani mliko netvorilo. Jasne, mohla jsem zacit silet a prestat ji davat normalni jidlo a volat si radoby laktacni poradkyni za nehorazne prachy. Prevazil nastesti nevykojeny zdravy rozum a pobrala jsem to jako fakt. Bylo to bez problemu, bez place, bez zavislosti... Nemusela jsem v jejich dvou letech resit, ze se mi na hristi po sesednuti z odrazedla sape po prsu apod. Byla jsem vlastne tehdy rada, ze to takhle slo. Hodne kamosek, ktere jeste v roce a pul sve deti kojily, hledely, co vsechno a jak hezky mala ji, v jidle se nefrfnala a snedla vse. Takze to je moje zkusenost se samoodstavem. A vlastne je mi celkem fuk, jestli to byl SAMOodstav ci jen odstav. Hlavne, ze to slo bez problemu.🙂

puhelin
21. lis 2020

@jakreb Nabidnout materske mleko pred tuhou stravou neznamena, ze nedostava jist.

jakreb
21. lis 2020

@puhelin To som nenapisala.

alcar
21. lis 2020

Nema byt nahodou nejdrive prikrm a pak dokojeni podle potreby? Jako nejdriv kojit a na to dat prikrm je dobra kravina teda... 😃

jakreb
21. lis 2020

@alcar Krásne napisane👍👍👍😉. Ale vieš -no WHO a dojcomatky z MK je to najlepšie a najlepši nazor😀😉

jakreb
21. lis 2020

@alcar Niekomu nevysvetlis....

maargit
21. lis 2020

@ssandrova pardon, ja jsem si sem prisla jen snist svuj popcorn

cikitkapb
21. lis 2020

@jakreb Ty to ale říkáš úplně obráceně. Příkrmy jsou to proto, že doplňují stravu v podobě MM nebo UM, ne naopak. Proto se PŘIkrmuje.

jakreb
21. lis 2020

@cikitkapb Nic nepíšem naopak. Pisem ako to je a ako to bolo u nas. Prikrm je plnohodnotná strava. Ak das pred prikrmom MM-co také dieťa v 8.mesiaci vypije minimalne 200-300ml asi ťažko zje prikrm. Ale ano hlavne ze ty si spokojna ze si dala prso.
A ako som uz napisala dieta autorky ma MM ktore potrebuje a to jev poriadku.
Co sa tyka toho čo pises to sa vola DOkrmovanie napr.ak mas malo MM tak das UM. 8.mesacne dieta je normalne ak pekne zje obed a ak ponúknes MM tak si da ak nie nic sa nedeje. Moje deti v tom veku mali MM rano a vecer. Viac nechceli. Ano mali zaujem o ine jedlo a ja som im nebranila.

cikitkapb
21. lis 2020

@jakreb Navíc tu řešíme všichni to stejný. My „kojomatky“ se jen snažíme vysvětlit vám na druhý straně, že tohle není samoodstav. Ani to cos zažila ty, nebo co zažívá zakladatelka. Jen jste, v době nezájmu dítěte o 🐐🐐, využily toho, že ty prsa nechce furt, a tak jste dítě odstavily. Nikde není psáno, že je to špatně, ani, že by vás za to někdo odsoudil. 🤦🏻‍♀️ Ve výsledku je to každýho věc. Jen ráda nazývám věci pravými jmény. A tohle prostě není samoodstav. Hawk.

jakreb
21. lis 2020

@cikitkapb Skús si ty dat pred obedom k povedzme prihliadnutiu ze si dospela cca 500ml mlieka a potom skús zjest obed.