Složitý konec kojení. Hrozí dehydratace?

deepvoice
21. črc 2021

Zkusím jen narychlo, protože je to velmi aktuální věc. Žena musí z vážných zdravotních důvodů okamžitě přestat kojit, malé je 7 měsíců. Problém je, že příkrmy ani lahvičky ani savičky malá skoro nezvládá, nebaví ji, spíš jen tak žvýká savičku a o potravu moc nejeví zájem (i když jí zřejmě většina chutná, třeba dvě tři sousta dá, pak ztratí zájem). Vytipovali jsme její oblíbenou lahvičku, nicméně v jednom kuse z ní vypije třeba dva mililitry, fakt minimum. Když jí dáme napít dvacetkrát během hodiny, tak zvládne 40ml, pak to odmítne definitivně na několik hodin. A nemusím říkat, že 40ml je za celé dopoledne fakt málo.

S kojením jsme přestali před 24 hodinami. Noc byla překvapivě klidná - když nevidí maminku, tak prso nevyžaduje, takže aspoň psychickou závislost na prsu zvládáme dobře. Ale zároveň nevyžaduje pití ani jídlo. Dostali jsme do ní dneska maličko UM, maličko kašičky, maličko čaje. Po několikahodinovém úsilí je to řádově třeba 60ml. Což je zoufale málo. Vždycky si jen cucne ty svoje dva mililitry a stačí jí to. Ale logicky to stačit nemůže, už má tmavou moč, je vidět, že jí tekutiny chybí. Nicméně je celkem veselá, usnula v klidu.

Takže - existují nějaké triky, jak ji donutit, aby se prostě pořádna napila nebo najedla? Víc než jeden doušek? Zkoušíme savičky, lahvičky, lžičky, hrníčky, sedět, ležet, na kolínkách, v úplném klidu, u televize, prostě všechny varianty. Mixovat s odsátým mateřským mlékem. Nic nezabírá (paradoxně čerstvé mateřské mléko z lahve ji nezaujalo vůbec, otřásla se a odmítla úplně). Relativně nejlíp snáší čaj, ale prostě po mililitrech. Nebo je 24 hodin ještě málo a musí být fakt extrémní hlad třeba 48 hodin, aby dostala pořádnou chuť a naučila se pořádně pít a jíst? Manželku nesmí vidět (pak spustí zoufalý pláč po prsu), ale v mé společnosti je spokojená a nic jí nechybí. Ale nemůže přece existovat týden s tvrdě vybojovanými 150 ml denně... a dávat jí něco vysloveně násilím se bojíme, aby si to neznechutila ještě víc.

aneta_v
22. črc 2021

@hojda to mě právě v dnešní době překvapuje, protože už je hodně léků včetně antibiotik, které se při kojení můžou 🤷‍♀️
Pro to dítě to musí být strašný šok, představ si, že by manžel přišel po práci domů a řek “tak Máňo, odcházím”, sbalil se a odešel 😁
Teď to nechci nijak soudit, jen jsem se zeptala… ušetřilo by se tím trápení na obou stranách

pexi
22. črc 2021

Nečetla jsem diskuzi... ale v 7 měsících už jsem u nás nechala pít s hrníčku. Zpočátku pravda bylo pití všude možně, ale naučila se rychle, možná by to pro vás byla cesta...

hojda
22. črc 2021

@aneta_v Píše z vážných zdravotních důvodů.

aneta_v
22. črc 2021

@hojda jj já vím. Prostě mě jen zajímalo, jestli možnost pokračovat v kojení s někým konzultovali a fakt je to nemožné….

deepvoice
autor
22. črc 2021

Kojení se bohužel zachovat nedalo, protože vážně poškozovalo zdraví matky. Nechci chodit do detailů, ale fakt to nešlo dál. Dokonce jsme na vlastní riziko o víc než měsíc přetáhli lékařem důrazně doporučený termín skončení, protože jsme tušili, že přechod nebude jednoduchý.

Hrníček se zatím neuchytil, když z něj něco teče, tak to nechce 😀 Jakžtakž je asi schopna pít z jedné speciální savičky, která je pro novorozence - asi jí vyhovuje, že něco teče, ale je toho málo. Takže vypije pět mililitrů a na pět minut ztratí úplně zájem. Takže za pět minut přijdeme znova, znova dá jeden až dva doušky a zase lahvičku zahodí. Je to běh na hoooodně dlouhou trať.

aneta_v
22. črc 2021

@deepvoice jasně, chápu, díky za odpověď a držim palce, ať je co nejdřív lépe

pexi
22. črc 2021

@deepvoice držím pěsti, aby se to dalo dopořádku. U nás to pravda bylo jednodušší, protože malá pít chtěla a byla stále i kojená...
Napadá mě ještě pít ze stejné lahve společně. Vím, že to u kojenecké láhve může znít fakt divně 😃 ale naše malá chtěla zásadně to, co jsem měla já (na talíři, stejný hrneček...), tak možná by to pomohlo i u vás.

michaela666
22. črc 2021

@deepvoice píšeš, že spala 11 hodin. Takže předpokládám, že jste ji chodili i kontrolovat, když tak dlouho v kuse ještě nespala. Prostě bych počkala až nebude spát tak tvrdě a zkusila jí dát buď mléko nebo vodu. Ať se jí vynahradí tekutiny přes den. Je super, že aspoň v těch příkrmech něco má, ale mají být teď zase vedra. Nenechala bych to jenom tak.

michaela666
22. črc 2021

@aneta_v Já měla 2 týdny po porodu antibiotika pro kojící a stejně to dcera odmítala. Asi jiná chuť mléka nebo moje teploty? Nevím, každopádně od té doby jsme na UM protože to bylo pro obě hrozné trápení.

deepvoice
autor
22. črc 2021

@michaela666 Ono dost matek psalo, že když přešly z kojení na UM, tak dítě začalo krásně spát. My jsme totiž už celkem dlouho tušili, že v tomhle věku dítě vydrží celou noc bez jídla, ale že chce matku vysloveně kvůli uklidnění u prsu, koneckonců malá si většinou u prsa často jen tak zdřímla na pohodu, ale nic moc nevypila. Ale tohle odvyknutí samo o sobě vypadá zatím docela dobře (zaklepávám to), teď to děláme po dvou dnech tak, že napřed ji nakrmím, čím se podaří (obvykle kapsičkou), ona ukojí hlad a když pak vidí matku, tak nevyžaduje prs a víceméně si jen chce hrát. Takže psychickou závislost jsme snad odbourali. Teď už jen vyřešit, z čeho bude ochotná pít. Ale asi to může trvat týdny nebo nedejbože měsíce, než si zvykne. Některá tady (asi v jiném tématu) psala, že si její dítě zvyklo snad až ve 13 měsících a do té doby to řešili stříkačkou. Snad to u nás nebude takový extrém.

Takovou jsme měli radost, když se po porodu podařilo kojení a prakticky rychle jsme se vyhnuli dudlíku i UM... nedomysleli jsme negativní dopad, že teď ji nezajímá ani dudlík, ani savičky.

deepvoice
autor
23. črc 2021

Jen abych uklidnil situaci, tak společným úsilím celé rodiny jsme včera dceru nafutrovali celkem 500 ml všemožného tekutého jídla. Šlo to fakt po mililitrech, zkoušíme vše možné, ale jsme na půlce doporučené denní dávky, což se myslím nějakou dobu vydržet dá. Věřím, že to půjde dopředu a snad nebude nějaká stagnace. Savičky na milost nevezme a lžička ji nebaví, ale vypozorovali jsme, že ji docela zajímá brčko a umí cucat z té kapsičky, takže tuhle dvojkombinaci budeme plnit vším možným. Nejtěžší bude přechod na UM, to jí moc nechutná, ale budeme první týdny míchat s mateřským, žena stejně nemůže skončit s kojením úplně najednou (leda s prášky), tak to utlumuje a budeme to míchat s umělým, aby si zvykla na chuť. Ono to asi půjde. Dneska si dáme odvážný cíl 600-700 ml. Dítě vypadá vesele a unavený asi není, ve čtyři ráno už byla anarchie v postýlce.

kuttu
23. črc 2021

@deepvoice Nějak nechápu,že manželka odstříká MM,že nejde přestat ze dne na den,ale musela ze zdravotních důvodů ukončit kojení...tak chápu,kdyby kvůli lékům, ale MM stejně dáváte,tak proč nekojí??Asi se v tom ztrácím

deepvoice
autor
23. črc 2021

Jen přechodné období třeba na týden, aby si malá zvykla. Mohli jsme to tvrdě ukončit prášky během tří dnů, ale co bysme získali... čtyři dny pro manželku plus, tři dny pro dítě mínus. To už nehraje roli. Samozřejmě během týdne musíme komplet přejít na UM.

deepvoice
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
deepvoice
autor
23. črc 2021

A ještě se zkusím zeptat zkušenějších. Zažil někdo z vás to, že po konci kojení dítě vysloveně snížilo svou potřebu tekutin? My jí třeba dáme mléko z té lahvičkolžičky, ze které celkem umí pít, ale... vezme si po našem nemalém úsilí třeba maximálně 50ml a je spokojena, odstrčí a další naprosto striktně odmítne. Přitom při kojení si vzala třeba dvojnásobek. Stejně tak u čaje, i kdyby měla obrovskou žízeň, tak si dá 20-30ml a láhev zahodí a nechce ji další dvě hodiny ani vidět. Když fakt ve dvou lidech strávíme celý den vnucováním tekutin, tak jsme schopni se dostat na 500 ml, víc je aktuálně utopie. Je možné, že se to zlepší, že prostě ten přechod z kojení je pro ni matoucí a tělo si zvyká? My jsme se ptali všech možných známých a zjistili jsme, že snad každé dítě pije dostatečně (automaticky, instinkt). Ta naše pije jen na akutní žízeň. Asi jako důchodci.

Ještě mě napadlo, že jsme se zrovna možná blbě trefili do růstu prvního zoubku, docela dost si začala cucat palec a možná cítíme v puse malý hrbolek... takže to taky může na vše mít vliv.

luci1207
24. črc 2021

@deepvoice a nesla by nejak leky zastavit laktace ale kojit cevkou po prsu? Koji takhle maminky co maji malo mleka ale dite ma pocit ze se koji a pritom pije UM.

deepvoice
autor
25. črc 2021

To nevím, ale přijde mi to nereálné, protože co jsem se na to teď díval, tak to dítě má stejně bradavku v puse (byť dohromady s cévkou). Takže by to podle mě znovu rozjelo/podpořilo laktaci?

Každopádně jsme tak nějak z desítek saviček a flaštiček vyselektovali jednu až dvě, které se naučila použít (plus jsme se vrátili k oblíbené značce čaje a podobně), ale zásadní problém je to množství. Pije/jí třeba 8x denně, což je v pořádku, ale místo 140-150ml si vezme 60-70ml a je plně nasycena, vysloveně odmítne víc. Tohle právě nevím, jestli je způsobeno přechodem z kojení nebo třeba budoucím příchodem zoubků nebo je to úplně atypický problém... Jinak třeba z ruky si zobne kousek rozvařené zeleniny nebo kousíček měkkého ovoce a podobně, je zvědavá a má vždycky chuť na něco nového. Ale ty tekuté věci ji hrozně rychle zasytí a odmítne víc, nechápu proč.

deepvoice
autor
26. črc 2021

Omlouvám se za další příspěvek, ale asi se to z větší části vyřešilo. Byla to kombinace několika faktorů. Za prvé jsme se striktně vrátili k jediné savičce, kterou akceptovala (byť z ní nikdy moc sát neuměla) plus k jedinému čaji, který jí v minulosti chutnal. Díky tomu si vzpomněla a vzala na milost aspoň standardní lahvičku. Za druhé jsme přestali dočasně řešit příkrmy nebo kapsičky a soustředili jsme se jen čistě na mléko, které je přeci jen nejdůležitější (poslední zbytky mateřského i umělé) - cílem bylo, aby skutečně byla minimálně tři hodiny bez jídla a neměla třeba v sobě zbytečně už sladkou kapsičku nebo tak něco. A třetí, podle mě nejdůležitější věc - začal jsem daleko víc pozornosti věnovat teplotě mléka. Nemůžu se zbavit dojmu, že naše slečna vyžaduje vyšší teploty, takže třeba mléko o teplotě 33 stupňů ji už vůbec nezajímalo. Začal jsem ohřívat na cca 42 (plus počítám s tím, že to vychladne někam k 38-40, než jí to za pár minut dám) a najednou se stal zázrak a zničehonic vymlaskla 120ml na ex. Už to trvá od včerejšího odpoledne a dneska o půlnoci dala na ex dokonce 150ml. Ve tři ráno při dalším probuzení jsem jí nabídnul 130ml a taktéž na ex. Takže v součtu ten první nešťastný den po ukončení kojení dala třeba 250ml (a já jsem panikařil a psal sem), další dva dny třeba 300-350ml, pak další dva dny vzala konečně na milost savičku, kterou v minulosti uměla jakžtakž sát (je mimochodem určena pro dvouměsíční kojence) a dala 500ml za den a dneska od 00:00 do 08:00 dala už 330ml a je velký předpoklad, že za dnešní den zvládne třeba 800 a víc ml. Tak nám držte palce. Je to 5-6 dní od konce kojení, bere UM bez problémů a zřejmě skoro zmizela i psychická závislost na prsu, protože přes den už matku může vidět úplně bez problémů (pokud nemá moc výstřih). Noc ještě kompletně hlídám já.

(Už jen zbývá vyřešit spaní, protože po 04:00 už prostě nikdy nezabere, ale kdyby to byl jediný problém, tak to už nějak zvládneme a se ženou se prostřídáme).