Vývoj tvorby mléka - nejvíce ho mám v noci

astrid_sk
27. črc 2018

Podelite sa prosim o vase skusenosti, ako sa vam postupne vyvijala tvorba mlieka a kojenie? Ja mam trojtyzdnoveho chlapca, kojim obvykle tak co 3-4 hodiny vo dne v noci. V noci obvykle vydrzi spat dlhsie. Zaroven sa mi v spanku tvori najviac mlieka, mam na bradavke ranku tak spim bez nicoho a obcas sa budim v kaluzi mlieka, prsia su hodne naliate. Mala som uz aj v jednom prsi zanet, brala som atb, tak sa teraz bojim, ked ich vidim take naliate. Mam aj odsavacku, pouzivali sme v dobe toho zanetu, pomohlo to dost. Je mozne, ze sa to casom stabilizuje a uz sa nebudu tolko nalievat? Este teda kojim radsej z oboch prs, obvykle v sucte tak okolo 13-18 minut, ked som ho nechala dlhsie tak blinkal... bojim sa kojit len z jedneho a to druhe nechat tak... Ake su vase skusenosti, kedy ste presli na kojenie len z jedneho prsa?

ronja55
27. črc 2018

@astrid_sk Já mam už 10 měsičniho. Prsa se mi nalévali cele 6 nedělí pak uz se začalo mleko tvořit podle potřeby syna. Já jsem tedy nikdy nedodržovala 3 hodinové intervaly. Syn vyzadoval mleko co hodinu a to i v noci do 5 mesice. Pak se to nějak srovnalo a kojil se tak co 2.až 3 hodiny. Mleka jsem měla vždy hodně, ale prsa se pak uz nenalevali. Vždy kojim z obou prsou, i ted v 10 měsícuch. S tim že pokud se syn nekoji treba 5 bodin, protoze ma uz misto kojeni normalni jidlo, tak citim ze prsa jsou plnějsí, ale nejaké šílené bolestive nebo napnuté nejsou

myjusiatko
27. črc 2018

@astrid_sk tu je asi najlepsi clanok o tom ako kojenie funguje.
https://nosenec.blogspot.com/2017/11/jak-funguj...
Zapaly mozes mat z toho, ze ho obmedzujes. Grckanie nicomu nevadi, ani striedanie prs. Inak tvorba sa cca po 2-3m od porodu ustali. Neodporucam ti ho v kojeni obmedzovat, pretoze teraz ides este z hormonov a mlieka je dost. Ale potom, ked sa prave tvorba ustali, moze byt, ze mu to zacne vadit, ze to netecie. Ak mas ranku, odporucam konzultovat s laktacnou z mamily a vyriesit, preco vznikla. Ci je spravne prisatie. Taktiez neodporucam pouzivat cumel. Tiez moze sposobovat zle prisatie a nasledne poranene prsniky.

myjusiatko
27. črc 2018

Inak ja kojim z oboch doteraz. Dcera ma 22 mesiacov.

no_title
27. črc 2018

Mám zkušenost takovou, že zhruba do 3 měsíců se MM tvořilo více (pořád mokrá trička apod) a pak dle potřeby miminka. Ale i tak když nekojím 4 hodiny, tak se prsa bolestivě nalévají a to má malý už 11 měsíců. Nejlepší prevence zánětu je časté přikládání, u šestinedělňátka klidně co 2 hodiny. Pokud nechce častěji kojit, může to dělat i zavinovačka (déle spí než by měli) nebo dudlík. Ten zánětu prsu taky přispívá. Ale nevím, jestli máíte 🙂

lucka662006
27. črc 2018

Do 3 - 4 měsíců dcery se mi prsa dost nalévaly, v noci mokré pyžamo i prostěradlo, ve dne tričko, používala jsem "vložky" do podprsenky. Bylo to dost nepříjemné. Třeba ta představa, že by malá nechtěla pít, tak by se to téměř nedalo bez odstříkávání vydržet a občas jsem musela odstříkat. Nevím proč, ale člověku toto nepřidává na psychice. Ani vlastně nevím proč, je to normální věc.... U syna se mi toto vůbec nestávalo. Dcera pila hodně a hodně se mléko tvořilo, syn si bral trochu méně a řekla bych, že už prsa podruhé tak nebláznily🙂

lucka662006
27. črc 2018

@lucka662006 Kojila jsem do 6ti týdnů vždy z jednoho prsu, potom z obou, pokud chtěla dcerka, u syna stejně.