10 měsíční syn nesedí, je na tom vaše dítě podobně?

cernalu
24. čer 2012

Synovi bude v sobotu 10měs a nesedí, jen se plazí, když ho zkusím posadit neudrží se (jinak ho úmyslně neposazuji, vím že se to nemá kvůli páteři), okolí mi postupně začíná řikat co s tím jako budu dělat??? Byla jsem v klidu, každé dítě je přeci jiné, syn je prostě lenoch, s pohybem to nepřehání ale čím víc se okolí ptá tím víc mi to vrtá v hlavě, jestli to je "normální"?! Dr nám na 8měs prohlídce dala čas do 10.měs a pak prý nás asi pošle na rehabilitaci....

iira
24. čer 2012

bud v klidu ,tomu memu je rok a sedi si na patach a dr. rikala ze je to v poradku ,ze neni kam spechat

zabinka88
24. čer 2012

Náš malý taky neseděl a vůbec jsme kvůli tomu nijak neplašili. Seděl až v 11.měsících 🙂

aajda
24. čer 2012

Se sedem není kam spěchat, správně by si měl začít sedat až z lezení. Takže to, že nesedí, když ani neleze, je jen dobře. Na okolí bych se vykašlala, ale pokud nemá malý ani náznaky lezení - nepodsouvá kolínka, nestaví se na 4, nepéruje, tak bych se na ty rehabky (resp. neurologii) pro klid duše nechala poslat. Ono čím dříve se začne, tím lépe to dítko spolupracuje - za chvilku už ho nepřeperete 😉

hape
24. čer 2012

U nás to bylo podobné. Malý se sám posadil až v 11-ti měsících, do té doby se pouze plazil. Od 8měs do 11 měsíce se prostě jenom plazil. Taky už jsem z toho byla na nervy, že se pořád nic neděje. Ale potom to šlo docela rychle, jak se posadil, tak do týdne si začal stoupat. A nejdříve chodil kolem nábytku a až poté, začal lézt po čtyřech 🙂. Prostě každé dítko si ten svůj způsob najde samo 🙂.
Ale pro klid jsem na 10 měs. prohlídce poprosila dr, ať nám napíše žádanku na vyšetření. Za to člověk nic nedá.

zazulka
24. čer 2012

@cernalu ikarkulka na tohle téma sestavila pěknej článek, mrkni na něj 😉 Neboj se, sám se posadí a děláš moc dobře, že mu nepomáháš. MUDři akceptují 2 měsíční rozkmit od tabulek, ale uvidíš, že se sám posadí až přijde jeho čas. Stůj si za svým a zůstaň klidná 😵

cernalu
autor
24. čer 2012

@aajda
@hape
díky holky, určitě se nechám taky poslat na nějaké vyšetření a rehabilitace, zatím teda žádné náznaky na lezení nemá, jen častějc propíná ruce a tím je jako výš a víc vidí 🙂 jinak za ruce se krásně přitahuje a když ho mám na klíně tak krásně sedí to jo 🙂

cernalu
autor
24. čer 2012

@zazulka moc děkuju, kouknu na ten článek 🙂

fram
24. čer 2012

@cernalu nám bude 10 měsíců zítra, nesedí, neleze. Jen se plazí a válí sudy. Na rehabilitaci nám řekli, že je v pořádku a na lezení je tolerance až do 1 roku.Taky už z toho mám nervy 😅 Na neurologii jdeme za měsíc, teď mají dovolenou.

diviska
24. čer 2012

@cernalu Moje neseděla, na 10ti měsíční kontrole se mě doktorka zeptala, jestli půjdu na rehabilitace když mě tam pošle. Řekla jsem že ne! Znám svojí dceru, ve všem byla mírně pozadu, ale vše nakonec začala dělat a i sedět začala. Narodila se ve 35tt, tak má nárok být pozadu, ale v 10ti měsících má klidně nárok nesedět i dítě které není narozené dřív..

dlabinecka
24. čer 2012

KAm všichni ženete? Jasně, že je v pořádku. dcera si sedla na 10tim a týdnu. Synovi bylo včera 9měsíců a zdaleka nesedí a rozhodně se na to v dohledné době nechystá... PLazí se. Dcera se na 9ti m začala teprve plazit, lézt na roce, chodit na 14ti a nic nám neuteklo 😉

florentina
24. čer 2012

@cernalu Buď naprosto v klidu, je to v pořádku. Moje dcerka se posadila sama dva dny před svými prvními narozeninami. Já s ní chodím od malička na neurologii, protože jako malá měla preferenci jedné strany /koukala na jednu stranu/, tak nás tam pro jistotu mudr. poslala. Nicméně na neurologii mě doktor řekl, že je to v normě, když se to samo srovná do tří měsíců. Naše mudr. nás tam poslala hned po šestinedělí a malé se to do těch tří měsíců krásně srovnalo, prostě nechtěla nic zanedbat a já jsem za to ráda. Nicméně jak se jednou dostaneš na neurologii, tak už tě sledují a mě to nevadí, vždy jednou za pár měsíců tam jdeme a já má klid, že aspoň vím, že je vše v pořádku. Když jsem tam byla v 10 měsících a dcerka neseděla, řekl mi doktor, ať to vůbec neřeším, že sezení není pro fyziologický vývoj vůbec důležité. Sezení je důležité zjednodušeně pro socializaci, potažmo rodiče. Důležité je, zda se plazí, leze atd. Dcerka lezla krásně od 9 měsíců, ale sedět prostě nechtěla. Krásně obcházela kolem nábytku vlastně od té doby co začala sedět, ale chodit také dlouho nechtěla. První krůčky samostatné začala dělat chvilku před 16 měsíci, ale chodit prostě nechtěla, až před čtrnácti dny a najednou se rozešla a běhá celé dny. Vůbec nemá nejistý krok a nemusím za ní nikde běhat. Dle mudr. norma na chůzi do 18měsíců. No v našem okolí většina dětí sedí od 7měsíců a od 10 měsíců chodí. Tak to víš, že jsem si vyslechla spoustu otázek, zda už sedí, chodí a co s tím. A co na to doktoři atd. Moje mamka, i když to myslela v dobrém, taky pořád říkala, co s tím budu dělat. No nic, tak přece když se vyvíjí tak jak má, dle pediatra i neurologa je v pořádku, prospívá dobře, tak co budu řešit. Je to jen o tlaku okolí. Já sama jsem ale v tomto dost nad věcí, sama vidím jak prospívá, že je spokojená. Dolezla si všude, podala si co chtěla a tak jí to prostě nechybělo. Navíc často to tak bývá, že každé dítě je v něčem na tom hůře a v něčem lépe, takže naše malá je na tom velmi napřed s mluvením. Již tak od 14 měsíců říká více jak 40 slov, rozumí všemu, dá se s ní na všem domluvit. A teď jí ještě není rok a půl a už říká první věty o vše se zajímá a v komunikačních dovednostech je na tom někdy stejně, někdy lépe než děti o půl roku starší. Omlouvám se za tak dlouhý příspěvek, ale chci ti říct, že je to opravdu normlání, každé dítě má svůj specifický vývoj a je potřeba ho respektovat a na ostatní se prostě povznes. Pokud tě tvá doktorka chce někam poslat a osobně si myslím, že možná spíš kvůli tomu, aby jsi ty byla v klidu, tak tam určitě běž, aspoň budeš mít další odborný názor. Cvičení taky nikdy uškodit nemůže. V našem okolí nikdo nezačal sedět tak pozdě, ale je to jedno. Teď o pár měsíců později to nikdo neřeší, dcerka vše dohnala, běhá a sedí stejně jako její vrstevníci a nikdo už se neptá, kdy začala sedět a chodit. Zato se teď každý divý, jak to že tak mluví. Obrň se trpělivostí a užívej si každého dne, hrozně to letí. A až syn uzná za vhodné, určitě se posadí 😉

veronikaka
24. čer 2012

@cernalu S malou jsem doháněla co se dalo. Sezení jsme natrénovali dle instrukcí na neurologii tak, že jsem si ji posazovala na klín s rozkročenejma nožičkama, aby se o mě neopírala zádíčkama a přidržovala jsem ji pouze za stehýnka. Tím jak musela víc sama pracovat a udržovat balanc, tak si posílila ty svaly, které měla a do 14ti dnů mi seděla.

aajda
24. čer 2012

@veronikaka To bych ale řekla, že by se mělo cvičit, až když vydá pokyn neurolog, ne? Protože třeba kdybych takhle učila sedět svou malou, tak mě náš neurolog zabije 😅 Nebo možná by byla jiná situace, kdyby už nějakou dobu lezla...

florentina
24. čer 2012

@aajda já to vidím stejně, mě by taky neurolog za toto nepochválil. Takže pokud jim to tak doporučil, věřím, že ví co dělá, ale záleží na konkrétním posouzení dítěte. Jako obecný nácvik pro každého bych to také rozhodně neviděla.

veronikaka
24. čer 2012

@aajda Já ale psala, že to bylo na základě neurologa a doporučení pro moji dceru a nebo ne?

kikimaruska
24. čer 2012

Syn se nejprve ve 12 měs.postavil a stál (sám, držel se špriclí) a až ze stoje si poté sedl...a hezky seděl, asi na 14 měs.

aajda
24. čer 2012

@veronikaka Jé, já to vůbec nemyslela špatně, já myslela jako doporučení pro konkrétní případ, je mi jasné, že sis to nevymyslela sama, ale aby si to tu nějaká nepozorná čtenářka nevyložila jako způsob, jak naučit své dítě sedět bez konzultace se svým neurologem.

petaov
24. čer 2012

Koukám, že máš stejně akční dr. jako my. Na 8měsíční prohlídce se nás ptala, jestli chodí kolem nábytku, staví se, nebo aspoň leze, či sedí. Malý se jen plazil, tak hned začala vyhrožovat rehabilitací. Na 10měsíční kontrole se stále plazil, i když už se dostával na kolínka, tak nás tam poslala (hlavně kvůli tomu, že nelezl). Na vstupním vyšetření nám řekli, že je malý v pořádku a divili se, co tam děláme. Takže jsem na cvika nechodila. Začal lézt sám v 10 a půl. Nevěřím, že by ho tam přinutili lézt dřív. Kdybych tam chodila, tak by se říkalo, že je to díky rehabce. Za tři týdny na to se začal stavět. Každé dítě má své tempo. Malý se navíc narodil dřív. Není to žádné hyperaktivní dítě, je kliďas, do ničeho se nehrne. Od 11 měsíců seděl mezi patičkama, sám si sedl s nohama před sebou v roce a půl. V dnešní uspěchané době je prostě ideální dítě, které už v 8 měsících sedí a nejlépe v 10 chodí. Nenech se tím vytočit. Ty sama víš, jak je Tvůj syn aktivní. Já na malém vidím malé pokroky každý den. Navíc hrubá motorika není všechno. Malý je zas popředu v té jemné. Každé dítě je originál, nechápu, proč se neustále děti škatulkují do nějakých tabulek.

beruska24.9.
24. čer 2012

@cernalu - synovci bude za pár dní 10m. a zatím se ´´jen´´ plazí. od 8m. chodí na cvičení (nepřetáčel se na bříško), na neurologii vše v pořádku. prostě se naučí pohybové dovednosti později. zato to vypadá, že bude v roce říkat básničky, jakou má slovní zásobu už teď.
každé dítko je jiné, nestresuj se a důvěřuj synkovi. až bude připravený sedět, posadí se.

dezyre
24. čer 2012

Náš syn se taky poprvé posadil sám mezi 10tým - 11 měsícem. Do té doby, když jsem ho zkusila posadit, okamžitě se přetočil na všechny čtyři a raději lezl a na bříšku si dokonce i hrál ;) Sedět vůbec nechtěl.

cabalkova
24. čer 2012

Tak nasemu Tonikovi je devet a pul a neleze a v podstate se ani neplazi, jen se odstrkuje dozadu a kdyz ma stimulaci, napriklad v podobe kosticek k bourani, tak se o kousicek pritahne dopredu, ale zadna slava.... narodil se o tri tydny driv a od zacatku jsme byli sledovani na neurologii, ovsem zprava vzdycky znela, ze je vse ok. Na kontrole v rizikove poradne jsem to probirala s dr. a ta me pro muj vlastni klid poslala k rehabce, ktera za nami chodila uz v porodnici, takze Tonika zna. Ta ho nechala byt, aby ukazal, co dovede, a prohlasila, ze to na Vojtovku neni, ze ma pohybove vzorce v poradku, ze nejdulezitejsi je, ze tam jsou videt (byt male) pokroky, ze nestagnuje a neni tam regres zpet, ze je proste pomalejsi, ale na vse si prijde, jen mu dat cas. Takze me to uklidnilo a proste ho nechavam, at si to dela, jak umi. V poslednich dnech uz vydrzi dyl perovat na kolinkach a stahuje si je pod brisko, dokonce sem tam i vysune nekterou nozicku vic dopredu, takze tam naznaky na lezeni jsou, ale sed ani nahodou a myslim, ze to jeste peknych par tydnu bude trvat... ale co, az to bude, tak to bude. Chcce to jen nedat na reci okoli a nenechat se vyvest z klidu, protoze nejhorsi jsou dotazy jak to, ze jeste neleze, nesedi, co mu jako je, ze ostatni deti tou dobou uz davno sedi a tak... nejhorsi bylo, kdyz s tim zacala i moje mama, ale rekla jsem ji, ze mi doktorka rekla, at jsem v klidu, ze je v poradku... takze oproste doporucuju verit nasim detem a zachovat si chladnou hlavu. 🙂 Drzim vsem palce, ale verim, ze nase deticky se vse nauci, az bude jejich cas.

katka37
25. čer 2012

ahoj holky ,můj malý má 7a půl měsíce a zatím jen umí přetočit se na bříško ,zpět mu to moc nejde,točí se na bříšku kolem vlastní osy,trochu plazí ,ale dozadu,opírá se o propnuté ručičky na bříšku ,to je vše ,zdá se mi to málo...... 😢

dlabinecka
25. čer 2012

@katka37 I to je naprosto v pohodě, Tvůj malý dělá v podstatě vše, co ve svém věku má 😉

dlabinecka
25. čer 2012

@veronikaka TY jo, tohle mě teda taky docela šokuje, můžu se zeptat, v jaké fázi malá byla? myslím tím, jestli v té době lezla nebo něco? Jakože proč zrovna takové "cvičení" ? Přijde mi to zvláštní 🙂 (jsem jen zvědavá 😅)

popellka
25. čer 2012

Ahojky, tak naše malá si sedla poprvý sama chvilku před 1. narozeninama a lézt začala těsně po nich, takže se neboj a být tebou, tak na reakce okolí fakt kašlu! taky mám kamošku s tabulkovým dítětem, no a co? Naše Lenička má holt svoje tempo a když bude chodit třeba až v 16 měsíích, tak holt bude 😉

snufi
25. čer 2012

Ahojky, přesně jak píše taky @popellka . Malá má přesně dneska 11m. Zatím se jen plazíme, ale přímo ukázkově :o)) Taky už jsem to tu na hodně diskuzích řešila, někdy mě to hodně mrzí.... Když vidím ty alba maminek jejichž ratolesti lezou v 8m, chodí ve 12m. Ale už jsme si řekla dost!!!!!!!!! Moje malá má prostě svoje tempo. Je vyšetřená neurologem, rehab. doktorkou - má trošku slabší břišní svaly, ale jinak je úplně v pohodě. Když poleze někdy ve 12m a chodit bude v 16m - no a co. A víte jak strašnou radost mám z toho, když ji někdy vidím, že se aspoň trošku snaží na kolínka :o)) Takže v klidu, vím, že je to někdy hodně těžké. Ale tím, že se budeme nervovat, těm našim drobečkům nijak nepomůžeme. Takže jim prostě držme palečky a oni se rozlezou!!!

dezyre
25. čer 2012

Holky fakt klid.. Staník byl ze začátku velkej rychlík - už v porodnici se snažil zvedat hlavičku, v prvním týdnu už pásl krásně koníky, ve 2 měsících se začínal snažit plazit - krásně na lokty a už jel, v půl roce se dal na všechny čtyři a v necelých sedmi měsících už lítal po bytě jako fretka. No a pak se to zastavilo - chodit začal až ve 14-ti měsících a teď mu byli dva roky a ještě nám nemluví ;) A může to být i obráceně - že děti které mají pomalý "start" se z ničeho nic rozjedou a ty "tabulkové" děti prostě předběhnou ;) Nás už předběhli všichni 😀

beruska24.9.
25. čer 2012

@katka37 - umí toho dost, je to šikulka 😵 snaží se posilovat svaly a to je důležité.

jo a k přetáčení na záda - starší dcerka se to naučila až kolem 1,5 roku. od chvíle, co se přetočila na bříško se pokoušela dostat za hafušou, takže se snažila o pohyb vpřed.......i když nějakou dobu zpočátku se ji dařilo jen plazení vzad 😀 (odstrkovala se jen ručkama).

spagatice
25. čer 2012

Ahoj, malému bude za týden 10 měsíců a je to pár dní co se začal plazit dopředu. Asi měsíc se odráží dozadu. Na čtyři ještě nevyleze. Buď si dá nohy pod zadek a položí hlavu na zem, nebo se opře o ruce, zvedne břiško, ale nohy má rozpláclé na zemi. Od 5. do 7. měsíce jsme cvičili vojtovku, teď chodíme rehabilitovat na míče a máme jeden cvik vojtovky. Taky bych neplašila, ale to cvičení mu neublíží, tak proč tam nechodit 😉 Vojtovku bych ale v takovém rozsahu jako dřív opravdu cvičit nechtěla 😒

snufi
25. čer 2012

@spagatice můžu se jen zeptat, to jsou přímo nějaké spešl rehabilitace na míči nebo to cvičíte tam kde vojtovku s tou samou sestrou a jen vás už nemučí :o)) vojtovkou...