17m. holčičku nezajímá cvičení, říkanky. Lítá všude možně

verushe20
10. únor 2016

Maminky mám takový menší problém a dotaz. Máme 17 měsíční holčičku a nedávno jsem s ní začala chodit do cvičení maminek s dětmi. Jenže problém je v tom, že malou moc nezajímá nějaké cvičení a říkanky atd. Pořád jenom létá všude možně kolem (kuličky, sklouzavka,hračky).když jí vezmu k sobě ať sedí a poslouchá a dělá co ukazuje paní předcvičovatelka tak se akorát začne vztekat a utíká zase pryč. Ostatní děti aspoň chvíli dokáží sedět a trošku se zapojovat. Nevím co s tím když nechce spolupracovat ☹

merope
13. únor 2016

@nonnni No, my s dětmi v rámci té "organizované zábavy" třeba pekli 🙂. Organizovaná zábava je i třeba dát dětem prstové barvy a nechat je malovat. Organizovaná = nedělá se to pořád, nevolí si to úplně děti samy, ale někdo teď rozhodl, že se bude malovat. Většina dětí se na to ale nadšeně vrhne, protože ne každé z nich nechají rodiče doma si patlat prstovkami. A někdo nechce - ok, proč ne (zrovna u prstovek mám pocit, že malovaly děti vždycky všechny).

A podněty = něco trošku jiného, než mají běžně doma, v příkladu z prvního příspěvku vidím jasné podněty v podobě kuliček a skluzavky 😀.

nonnni
13. únor 2016

@merope jenze ty podnety si naslo samo dite...ktere melo idealne tou dobou sedet v kruhu a u toho si tleskat, nebo neco na ten zpusob. A o to mi jde. Kdyz vezmes dite do noveho prostredi, tak je to stimulujici samo o sobe, netreba mu k tomu jeste vzmyslet zabavu. Bavime se tu o diteti, kteremu jeste neni ani rok a pul.

Tak nad dva roky je super uleva pro cloveka, kdyz toho ukecanka ma chvili nekdo jiny a treba s nim pece, nebo si vystrihuje nekdo jiny, ale porad to neni nic, co by se muselo nutne delat v ramci krouzku.

Ja verim, ze se detem dokazes hezky venovat, ale sama osobne neverim v zadny benefit u takhle malych deti, o kterych byla tato diskuse zalozena. Tot vse.

kika_21
13. únor 2016

@dokument Tak cvičení rodiče a děti není k ničemu, pokud ho cvičitel dělá dobře a dětem rozumí. Pokud střídá aktivity. Dobrý cvičitel děti zaujme, neříkám tedy 10 minutovým čtením, ale formou pohádek, pestrých úkolů atd. 🙂 Maminka si však neodpočine, to tedy ne, naopak. 🙂

merope
13. únor 2016

@nonnni Ono je to asi fakt o tom, co říká kika_21 - záleží moc na tom, co bude dělat cvičitel/ka, dá se to dělat blbě i dobře.

nonnni
13. únor 2016

@merope neni to o tom...uz samotny fakt, ze by dite melo mit cvicitelku...neni opicka, ktera jde na vycviceni. U takhle malych deti je to aktivita naprosto zbytecna a je jedno, zda je one cvicitel sikovny, nebo ne. Sikovneho lektora ocenim od dvou let ditete, ne v 17. mesicich.

Neco jineho je, ze to diteti neublizi, ale o benefitech se bavit nemuzeme. Ta aktivita jeou uspokojeni rodice. At jiz potreba vypadnout z domova a alespon na chvili se videt a promluvit s dospelymi (coz je vice nez legitimni potreba), nebo je hnaci silou prehnana ambicioznost rodicu (coz muze byt na povazenou), ve vysledku je to jedno. Pokud to dite dela, takat delaj...at si v kruhu zatleska, ale to je tak asi vsechno. Pokud to delat nechce, jako treba mala od zakladatelky, tak by se na nej nemelo nahlizet, jak na nenormalni dite, jen proto, ze se vlastne chova normalne.

kika_21
13. únor 2016

@nonnni Tak ta cvičitelka necvičí dítě, ale spíše podporuje jeho souhru s rodičem- u nás to bali i otcové- méně, ale byli.Měl-li někdo 2 děti-třeba 4 a 1,5 roku, chodily obě. můžete říkat třeba Josefina, nebo teta, to je jedno. 😉

patrusa
13. únor 2016

@verushe20 myslim, ze je uplne normalni, ze objevuje nove veci. Casem si to sedne, nevzdavejte to. Se synem jsem zacala chodit ccicit taky kolem 18 mesicu a trvalo 4-5 lekci nez se zacal opeavdu zapojovat. Pak uz to bylo v pohode. Po prazsnichach opet 2 lekce nez se tase zklidnil.

nonnni
13. únor 2016

@kika_21 jiste....ctrylete melo zabavu a rok a pul stare se pricmrndavalo...to neni o tom, ze by se ty deti nemohly na tyto aktivity brat, ale o tom, ze jim to vubec nic neda. To uz jim opravdu da vice si hrat v ramci herny s detmi ruznych vekovych kategorii...a nemusi k tomu mit nekoho, kdo jim bude vytleskavat do rytmu.

Jiste, ze najdes krouzky uz pro deti pod rok, kdy maji delat paci paci a pasla ovecky za pomoci rodicu...ovsem opet...uplne k nicemu. Respektive tohle neni aktivita, ktera potrebuje podporovat souhru rodice a ditete cvicitelkou Josefinou a netreba za ni odchazet do verejnych prostoru. My uz jsem tak zblbla spolecnost, ze i na tanecek a zpivani s batoletem potrebujeme dozor...

Kdyz jsem fotila promo na yogu s detmi, tak mi to rpislo super....akorat jde o yogu pro maminky, ktere si tam mohou vzit sve deti...ty si tam volne hraji, obcas se nekdo nakoji, obcas si nekdo nekam lehne a vali sudy...blbnou...obcas je matky zvednou na hlavu...tohle mi jeste prijde asi nejlepsi zpusob, jak vypadnout z domova a nedusit u toho sve dite na Yamaze...

kika_21
13. únor 2016

@nonnni Já takhle bala v Sokole, tam navazuje dítě potom od 4 let už samo, bylo to super, aspoň pro nás. Ale viz 1. můj příspěvek. Jo a do rytmu, tak na to se nezmůžu, nemám rytmus, ani h. sluch. Spíš na divadlo, nebo legraci s nimi. 😉

kika_21
13. únor 2016

@nonnni Já takhle byla v Sokole, tam navazuje dítě potom od 4 let už samo, bylo to super, aspoň pro nás. Ale viz 1. můj příspěvek. Jo a do rytmu, tak na to se nezmůžu, nemám rytmus, ani h. sluch. Spíš na divadlo, nebo legraci s nimi. 😉

somalicats
13. únor 2016

@nonnni Souhlasím. Tanečky ve stylu kolo kolo mlýnský či pásla ovečky jsem dělala a dělám s dětma doma, na to fakt netřeba nikam chodit. Moje děti jsou akčňáci, takže jakákoli organizovaná zábava u nás nikdy nepřicházela do úvahy, snažila jsem se a snažím spíš vycházet vstříc potřebám dětí - když vařím a dítko se chce připojit, nechám ho, když si chce hrát s kostkama, nechám ho, když mě do hry chce zapojit, zapojím se. Ale nemá smysl to lámat přes koleno, to jsou pak ve výsledku zpruzelé děti i rodiče.
Kdybych šla s mladší na nějaké organizované cvičení, tak přesně vím, jak by to dopadlo - blbla by si okolo a z cvičitelky by měla tak akorát srandu. Mladší teda miluje kolektiv, takže chodí 2x týdně do školky, tam si vyhraje celý den (což já jí doma dát nemůžu, člověk taky musí občas uvařit, uklidit...), ale neberu to jako něco, co by ji už teď mělo nějak dramaticky motivovat v rozvoji - jo, má tam jiné podněty, než má doma, jsou tam jiné hračky, malujou tam s barvama, které doma nemáme, blbnou s plastelínou, ale nečekám od toho ten klasický vzdělávací smysl. V tomhle věku ještě ne.

nonnni
13. únor 2016

@kika_21 ty mi opravdu chce zcela uprimne rict, ze to, co delas s rocnimi batolaty v ramci krouzku, ze to nemohou delat rodice s nimi doma? Ze s nimi nelze blbnout, ze s nimi nemohou tancovat a zpivat (co na tom, ze clovek nema sluch)...ta intimi interakce mezi rodicem a ditetem, kdyz si zpivate, nebo ucite paci paci, nebo ctete knizky, koukate si do oci nikcy jsem nepochopila, proc se ma toto dite ucit od cizich a jeste na nej koukat pres mistnost) ...to je i pro vzajemne utuzeni vztahu...je to celkem intimni, pokud to clovek nedela z donuceni a tu chvili se opravdu soustredi na dite. Trvam si na tom, ze tyto krouzky nedaji diteti nic nad ramec toho, co by s nim rodice meli a mohou delat doma, spontane, bez dozoru a taktez bez chaosu kolem. AT uz je fuvod jakykoliv, proc rodice berou takhle male dite do krouzku, tak nalhavat si, ze je to pto rozvoj a dobro ditete je proste mimo.

At si ho tam berou, ale at to neobaluji tim, ze to delaji pro nej. To je jak krouzky anglictiny pro dvouletaky, triletaky...uplne na houby.

nonnni
13. únor 2016

@somalicats tvoji male uz jsou dva roky. Me ty dva roky prijdou velmi prelomove v zivote ditete, co se kognitivniho i fyzickeho vyvoje tyce. Tam uz je ta interakce uplne o necem jinem. A jiste u nekoho to muze byt ve 22. mesich a u nekoho ve 26...ale kolem toho druheho roku tam ten prelom je...

somalicats
13. únor 2016

@nonnni Jasně že jo, teď taky přestupovala do jiné školky, kde už mají klasický vzdělávací program pro ty tříleťáky a starší, berou od dvou let, ale pokud je dítko šikovné a zapojí se s těmi staršími, tak fajn. Já to brala spíš v tom horizontu, kdy mladší ty dva roky ještě nebyly a do té školičky si chodila prakticky pohrát, ale jak říkám, nic víc jsem od toho v té době nečekala. Ona je šikovná, právě už ji i ta společná činnost pomalu začíná bavit. Ale doteď ji to nebralo v tom smyslu, jak tu některé píšou.

eimmy
13. únor 2016

no upřímně mít takovéhle starosti mi přijde trošku přes čáru.... to jako že by 17 měsíční děcko mělo sedět jak přibité a poslouchat říkadla a cvičit podle předlohy... trošku zapojení zdravého rozumu by neuškodilo...

kika_21
13. únor 2016

@nonnni Tak 😉 jasně, že sama to můžeš dělat doma, ale žíněnku a ribstole tam nemám, taky jiné věci-třeba trampolínu.Já sama raději jsem dnes již doma, ale šly tam starší, já s nima, pak jsem tam vzala tu mladší a pak jsem dělala cvičitelku. Měli jsme závody, ohýnek, karneval, bylo to super. Začnu, až budou nejmladšímu 3.

lenjii
13. únor 2016

@verushe20 Bud v klidu. Dcera má dva roky a do ted není moc soustředěná. Poslouchá, je hodná, ale u knížek vůbec třeba nevydrží. Cvičíme doma, pustímě youtube a moc se jí to líbí. Kybychom byly v centru, vůbec by ju to nezajímalo 🙂

nonnni
13. únor 2016

@kika_21 17. mesicni dite potrebuje ribstole a trampolinu? Penove puzzle je to je to same, co zinenka. Karneval je fajn, i ohynek...to u nas porada destky dum a zve verejnost. Neni to v ramci krouzku.

Bavime se tu obe o stejne starych detech?

kika_21
13. únor 2016

@nonnni Ano, i na zahradě na žebřík leze roční holčička celkem hbitě. Má-li k tomu žíněnku, je to s výhodou, má-li k tomu 2 dospělé-matka a cvičitelka, pak ještě lépe.Neskáče jako mistr světa, ale drží-li se za ručičky, uprostřed 4 letých se aspoň pohoupe.Jsou tací, kteří jsou rádi, když je někdo občas v tom vymýšlení aktivit zastoupí-my jsme nad žebřiny do košíku dávali jablíčka- balonky.Zpátky se klouzali po lavičce.Byly to děti 18 měsíců- 4 roky-zhruba. 🙂

nonnni
13. únor 2016

@kika_21 jo tak ty jsi cvicila s detmi v telocvicne? Tak o te ja se nebavim, bavim se o skupinkach v ramci MC, kde se dite nuti sedet na kline rodici, nebo delat pasla ovecky podle roztleskavani nekoho a pokud dite zacne pobijat, jako zakladatelcino, tak je z toho halo, protoze to rusi...

Do telocvicen vodim deti rada uz jen proto, ze tam maji skvelou volnost...akorat rodic se tedy zapoti🙂

merope
13. únor 2016

@nonnni Jelikož ale tady v tom MC mají kuličky, klouzačku a další hračky, tak zjevně není problém, že tam dítě dělá něco jiného než cvičitelka říká (jinak by to tam asi nebylo). Jinak děti se dost učí i kopírováním - pokud je to baví - ségra takto "vymetla" ledasjaké kroužky podobného typu, žije v Anglii a tam je to běžné a hlavně je to za pár pencí nebo i zdarma. A přišlo mi, že malá na to pak i reagovala doma (slyší písničku a hned začne tančit, jak se učili), nemám pocit, že by to bylo pro ni ztracené. Bohužel po roce už na to není moc čas, protože se musela v roce vrátit do práce (jinak by musela vracet kus mateřské). Samozřejmě záleží, pro jaké děti to je - sedět na klíně a dělat "paci-paci" to je snad pro batolata, ne? Ve dvou letech naopak by to měl být už spíše model "tělocvična" (prolízat něco, z písniček tak kolo, kolo mlýnský, různé další věci, kde se dá běhat, točit, skákat, padat na zem a tak).

A co se týče věku - čím mladší, tím víc dítě vnímá, do 4 let už je velká část mozku z hlediska budoucnosti prostě "hotová", skoro celý zbytek pak do 6 let věku. Prostě začít s dítětem pracovat ve 4 letech je skoro pozdě. A ne každá matka má prostě na to vymýšlet 13 hodin denně pořád nové a nové a nové aktivity.

riga
13. únor 2016

@merope "A co se týče věku - čím mladší, tím víc dítě vnímá, do 4 let už je velká část mozku z hlediska budoucnosti prostě "hotová", skoro celý zbytek pak do 6 let věku. Prostě začít s dítětem pracovat ve 4 letech je skoro pozdě. A ne každá matka má prostě na to vymýšlet 13 hodin denně pořád nové a nové a nové aktivity."

No to ne! Hotová je z velké části osobnost, ale proces učení dál pokračuje a pokračovat bude. Aktivně pracovat s dítětem 13hod denně je kontraproduktivní. Takové lezení po prolejzačce mu dá co se matematiky týče, mluvícich center, koordinace, sebevědomí...mnohem víz než se naučit básničku. Dítě se nejvíc učí nápodobou a získává při kreativním tvoření, tam nemusíš nic vymýšlet, stačí být pozorným průvodcem a často se jen neplést a "nerušit kruhy".

nonnni
13. únor 2016

@merope 5 let jsem v UK zila, vim jak tam ty skupinky funguji a nazor na to nezmenim. Promin. nehlede a to, ze tam, vic nez kde jinde, je to ve forme tea party, kde si mamky daji cake a tea a pokecaji, pricemz mrnata se tak nejak obstaravaji sami, pripadne se pak zahraje nejaka znelkova pisnicka, zaznakuje itsy bitsy spider a twilkle twinle a jde se domu...

Jisteze paci paci je pro batolata, zakladatelka ma 17. mesicni holcicku, o ktere se porad bavim.

Pochopitelne, ze ve 4. letech nic hotoveho neni a snazit se dite stimulovat 13 hodin denne je na urovni tyrani ditete. 100% souhlasim s
@riga . Zaklad rozvijeni ditete je v tom, ze mu ponecham autonomii rozhodovani a nenalajnuji mu cely den, cely zivot.

A jasne, ja chapu, ze matky potrebuji vypadnout a nic proti nicemu...a casto, zejmena treba v te UK jsou detne a tak se schazeji jednou tydne u nektere doma, nebo v church, nebo v community centrech, ale porad je to o tech matkach a roptyleni deti novyma hrackama, neni to o tom, ze ty deti rozvyji, jako treba na yamahach atd...

siiia
13. únor 2016

s malou jsem také kolem roku a půl chodila na cvičení a naprosto to samé.... chtěla si dělat svoje nebo ráda děti pozorovala, jak jsem ji nutila, tak řev... po 4. cvičení jsem to vzdala a chodila tam s ní jen do herničky... teprve ve dvou letech, když koukala z herničky na cvičení za dveřma si řekla sama a občas tam zajdeme... pořád ne vše ji baví, co tam dělají, ale už se dá říct, že "pracuje" v kolektivu... 🙂 nestresovala bych se... 🙂

dokument
14. únor 2016

@kika_21 tak pokud to bavi maminku, tak vzdy se dite zabavi, si myslim ja. Ale mne osobne to pripada zbytecne - zpivat umim sama a dobre, hraju na 3 hudebni nastroje - na 1 hodne dobre, vytvarne jsem taky celkem schopna a jine aktivity s nim taky delam sama. - Mne osobne by to nebavilo. Dite si myslim, ze je na to celkem male, tak to nevyuzivam. Tam by slo v nasem pripade spis jen o ten kolektiv. At si to udela jak kdo chce. Jen si myslim, ze u 17 m ditete je uplne normalni, ze neudrzi pozornost 🙂

kika_21
14. únor 2016

@dokument Je to normální. Když u nás ta cvičitelka-druhá, ne já-byla fakt dobrá. Měla za sebou dramatickou výchovu pro děti, byla to restaurátorka, malovala kulisy. Já jsem zase ověřovala platnost tvrzení, že má dědek a babka stejně jablek, nebo jsme ztvárnili z kostek-molitanových píseň 🙂 Pec nám spadla. Jelikož zpívám falešně, nic jiného mi také nezbylo. ☹

barbora787904
14. bře 2016

Přesně tak, je to v pořádku. Taková byla moje starší dcera, neudržela pozornost, běhala všude kolem a neseděla u mě, jako jiné děti a netleskala, když zrovna měla 🙂. Časem to ale přišlo, větší pozornost, nebo je prostě živější. Teď se chystáme s tou mladší víc mezi děti, do MC, budou ji 2 roky, tak jsem zvědavá. Má ráda děti, v herničce je spokojená a doma ji zpívám já a předtancovává starší dcera 🙂