3letá neumí vyslovovat L, naučí se to sama?

nika_2006
2. lis 2013

Maminky, prosím Vás, máte některá podobnou zkušenost ? Naše malá bude mít za měsíc tři roky a pořád ještě neumí správně vyslovovat souhlásku L. Nahrazuje ji souhláskou J. Snažím se to s ní nenápadně i nápadně trénovat, ale moc nechce, spíš vůbec, a mám strach, abych ji tím moc nestresovala. Je šance, že se to nějak sama naučí, anebo to už mám raději konzultovat s lékařkou ? Je brzo nebo už pozdě ?

berenika39
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
nika_2006
autor
2. lis 2013

Super ! Děkuji ! 🙂 Toto je mnohem lepší tabulka, než mám doma a hned mi díky Vám spadl jeden balvan ze srdce 😉))))

berenika39
2. lis 2013

@_nika není zač. nevím, jestli už chodí do školky, ale často to je tak, že 4 leté děti (ne ty nejmenší) ve školce navštíví logoped, během dne je diagnostikuje, prostě "vyzkouší" a doporučí logo péči. Po 4 roce můžeš sama samozřejmě najít logpeda. a jen se ujistit nebo případně chodit pravidelně.
Pokud jde jen o výslovnost hlásek, tak se dá té tabulce věřit🙂

nika_2006
autor
2. lis 2013

Ne, ne, do školky právě ZATÍM ještě nechodí a my s manželem bohužel ani nemáme moc zkušeností s malými dětmi, jsem taková ta úzkostlivá 42-letá stará matka, všude okolo jen samí dospělí příbuzní, kterým se na naší malé pořád něco nezdá a tím mě pokaždé ještě víc znejistí ;o)))))))) Tak ještě jednou moc děkuji :o)

elastiq
3. lis 2013

Pozdě určitě není, s malou jsme začalii chodit na logopedii zhruba ve 4 a půl letech a všechny hlásky se naučila, včetně L, s kterým jsme měli taky problém

hehena
3. lis 2013

@_nika no tak tady to považuji poměrně za provokaci 😀 (neber to zle, spíše tě chci uklidnit).... moje dítě, před třetím rokem řeklo pár slov 😀 o mluvení se nenadlo ani mluvit 🙂)) to začalo až ve 3 a 2m, teď je to stále bída, ale mluví (i když často špatně i trhaně). já se modlila, aby vůbec začal mluvit, takže špatnou výslovností bych se nezabývala 😀 resp. bych se v tu dobu ráda zabývala, rozhodně víc, než tím čekáním na mluvenej zázrak 🙂)) v klidu matko 🙂)) 😉

nika_2006
autor
5. lis 2013

Fakt děkuji 🙂 Škoda, že jsem se tu nezeptala už dřív, nemuseli jsme se doma tolik trápit .. Malá taky začala mluvit pozdě, doktorka nám to dokonce uvedla do průkazky - opožděná, nespojuje ani dvě slova ... no a teď tu pusu nezavře, jak je den dlouhý 😉)))))

kata267
17. črc 2019

Navazuji na diskuzi...mate prosim zkusenost? mala ma ted cerstve 3 roky a ja nevim jestli bych nemela zacit resit nejakeho logopeda kvuli vyslovnosti? Co si uvedomuju tak misto L, V treba rika J, nerika R (to ale chapu) a jak.mluvi rychle a hodne tak mi prijde ze hrozne jakoby huhla a nesnazi se poradne to.vyslovovat. ja ji rozumim ale prijde mi ze kdyz zacne chrlit na nekoho ciziho tak vetsinou vidim ze ji uplne nerozumi. S mluvenim problem nema rano zacne a celej den nezavre pusu, odzpiva sama cely sloky pisnicek napr.ja mam kone, prsi prsi, ovcaci ctveraci atd.atd. ale proste tou svoji vyslovnosti 😕 nebo resit ve 3 letech je to zbytecne brzo? Nevim, mam trochu obavu abych to nepodcenila...

jipe
17. črc 2019

@kata267 my chodili na logopedii od 3 let a měsíce, doporučila nám konzultaci dětská dr. na tříleté prohlídce kvůli tomu, že syn neuměl K, G, pak jsme trénovali dě, tě, ně a š, ž, č. L naskočilo samo, ale to se prý podle logopedky naučí děti po 4. roce. V netuším, ale zavolej si na logopedii a porad se. Syn ted má 4 a neumí jen r, ř, ale s tím ho zatím netrápíme

ladyhacek
17. črc 2019

@kata267 chodíme na logopedii od 3 let protože syn nemluvil, rozmluvil se ve 3,5 letech.
Bude mít 4,5 let a ještě s ním necvičí výslovnost. To je prý to poslední, zatím trénuje slovní zásobu a skloňování.
Zeptat se můžeš, ale většinou se výslovnost řeší v předškolním věku kolem toho 5 roku

kata267
17. črc 2019

@ladyhacek diky za info, slovni zasobu ma temer neomezenou mi prijde 😀😀 jen ta vyslovnost....

jipe
17. črc 2019

@kata267 já bych to řešila, jsem ráda, že si kluk nezafixoval špatné návyky

kata267
18. črc 2019

@jipe jj urcite se poptam co s tim, uz jsem se ptala I ve skupince kam chodi (precejen maji srovnani s ostatnima detma) a pry je naprosto v pohode ze,si s ni krasne rozumi, tak nevim jestli to zbytecne nehrotim...

jipe
18. črc 2019

@kata267 google: Ve třech letech má umět vyslovovat B, P, M, K, G, V, H a Ch.
Synovi bylo taky rozumět ale patlal to, místo K říkal T, možná by to naskočilo samo, ale jsem ráda, že jsme ten rok logopedie podstoupili, ted ho ke konci školního roku chválila i učitelka v mš, že pěkně mluví

kata267
18. črc 2019

@jipe diky moc, zkusim se na to zamerit...a na tu logopedii jste chodili na doporuceni mudr. Nebo si neco sehnala sama?

jipe
18. črc 2019

@kata267 na doporučení dětské

martiina_k
19. črc 2019

Čistě kvůli výslovnosti je na logopedie brzo.. ale!! klidně bych tam zašla, možná si na místo budete muset pár měsíců počkat (na spoustě míst po republice jsou stopstavy)... logopedka může zjistit přirostlou podjazykovou uzdičku - proto se L nedaří.. může zjistit horší motoriku mluvidel - doporučila by vám rozvíjet hrubou i jemnou motoriku a i ten jazýček, může zjistit dalších x věcí... nebo taky řekne, že je dcerka upovídaná, vše OK a přijďte ve čtyřech 🙂 ale zeptala bych se. Lepší je jít dřív, než přijít a slyšet - vy už jste tu měli být tak před dvěma roky 😞