4leté dítě. Co všechno by mělo umět?

11. bře 2021

Krásný den všem.. Co všechno by mělo 4 leté dítě umět? Nebo co umí ty vaše 🙂
Děkuji

mamikry
11. bře 2021

Mam cerstve ctyrlete. Z takoveho zakladu, co umi: Komplet se oblekne, obuje, chodi na zachod, vycisti si zoubky, pamatuje si basnicky a pisnicky, vymalovava, kresli postavicky, umi pocitat do deseti, nekdy to da i do dvaceti. Pozna barvy a tvary, dokaze poznat rozdily jako, kdo je mensi, ceho je vic atp.

autor
11. bře 2021

@mamikry děkuji =) šikulka.. jak to má s psaním číslo/písmena..? syn má 4 roky a 2měsíce a umí se podepsat, zvládne napsat pár číslic a okolí mi tvrdí že už je to moc a že ho to nemám učit.. ale když on sám chce?

mamikry
11. bře 2021

Pismenka ani cisla nepise. Ale je pravda, ze to s nim zatim netrenuju, mozna bysme s podpisem zacit mohli. Myslim, ze ma cas. Kdyby ho to ale zajimalo, proc ho to nenaucit. 😉 Na okoli bych se neohlizela.

autor
11. bře 2021

@mamikry Díky, malý právě má zájem.. miluje říkanky a básničky a rád se učí psát čísla i písmenka =) chodíme ven a říká čísla domů =)

g_m
11. bře 2021

Dcera měla 4 roky v listopadu, na podzim měla období, kdy taky chtěla strašně psát a poznávala různá písmenka na ceduli u obchodu. Tak jsme jí do sloupečku napsali její jméno tiskacím a ona jednotlivé písmenka do řádku přepisovala. Když chtějí, tak to neřeším, ale sama bych ji do toho netlačila, mají čas...

misicka1988
11. bře 2021

Dceři jsou 4 roky a 5 měsíců. Umí počítat do 30, umí napsat své jméno, pozná cca polovinu písmen, umí číslice. Sama se obléká, čistí zuby, automaticky myje ruce. Umi si složit oblečení ( baví jí to) Nakreslí postavy, pár zvířat, základní tvary, srdíčko. Se sportem je to trochu horší, letos chceme učit na kolo, ale obávám se že to kapne až příští rok ( i na odrážedle jí to trvalo déle než se naučila)

prejeta_zaba
11. bře 2021

Má 4 a 5 měs. Kromě zmiňovaného, napočítá do 40, orientuje se v roč. období a základních tradicích, snaží se pochopit sčítání, odčítání a hodiny, dost se na to ptá. Přečte a opíše slova, co zná, MÁMA, TÁTA, své jméno. Aktuálně ho začal úplně fascinovat vesmír, takže jaké planety mají prstence, z čeho jsou hvězdy apod. Kolo, zkoušel brusle a lyže. Vystřihuje, lepí. Svlékne si peřinu, snaží se zapínat knoflíky. Nejradši by vyzkoušel ovládat vsechny stroje - vrtačky, šicí stroj, auto. Hodně ho baví stolní hry, lego, puzzle. Pozdraví, poděkuje. Na druhou stranu, základní věci, jako nebrat věci ostatním bez požádání, uklidit si po sobě spadlou věc, nepokřikovat, když člověk hned nereaguje, to bych mohla opakovat donekonečna. Básničku, písničku ani pohádku prostě neřekne. Ví to, ale odmítá to někomu předvádět. Ale když se o něco zajímá, nevidím důvod, proč dítě odbít, že na to je ještě malé. 🤷‍♀️

jannym
11. bře 2021

Pokud ma zajem klidne vysvetlovat, kdyz zajem ztrati a upne ho na neco jineho, tak zas rozvijet to nove, muze po case ztatit zajem a zase se vic zajimat o stavebnice (napr) a je to tak v poradku

zmrzlinka
11. bře 2021

Každé dítě jiné....nesrovnavej.....můj syn ( je teď ve 3. třídě) nikdy nechtěl spivat, malovat, stříhat a podobně věci a číst a počítat se naučil v 1. třídě a zatím vypadá,že z něj vyroste " normální" chlap

autor
11. bře 2021

Diky vsem, prave nechci aby se pak ve skole nudil, zmi pocitat az do 30ti, zna celou abecedu, pismena i cisla pozna a umi jich tak pulku napsat, barvy ted mi prisel s brosvovou a lososovou :D kde to slysel netusim, pro me je to ruzova.. Miluje malovani, kresleni, vyrabeni, basnicky, písničky.. Kolo ho nebere, ale na odrazedle drandi porad, ale je k nezastaveni u vseho vydrzi chvili. Je hrozne akcni a vubec nema pud sebezachovy :D

@zmrzlinka nechci srovnavat, jen me to zajima.. 🙂 narodil se o dost driv a museli jsme kvuli opozdenemu vyvoji cvicit, no.. V roce chodil, takze nevim.. :D ale zajima me, zda mu tim nejak neskodim

autor
11. bře 2021

Mimochodem nevíte proč tu není vidět muj nick? Když v ostatních je? :D

marelle
11. bře 2021

Já mám čestvě čtyřletou dceru. Ráda maluje, postavy a zvířata kreslí, že to jde i poznat. Zpěv mě jako osobu s dobrým sluchem trochu zneklidňuje, ale zpívá ráda 😂 obleče se, vykoupe, nabaští se,.. počítá do dvaceti, přečte celou abecedu, píše babičkám krátké dopisy, když ji diktuji jednotlivá písmena ve slově. Všechny hlásky vyslovuje dobře. Takhle by člověk řekl, že je perfektní 😂 ale zlobí jako fest, vzteká se, je tvrdohlavá.. ale je to láska ♥️

malytlustyhroch
12. bře 2021

Nejspis si nekde odklikla, ze chces diskusi zalozit anonymne.

ruzenka95
12. bře 2021

Ještě tady nezaznelo - moje dítě si ráno přichystá snídani a nechá mě spát, úklidi si to po sobě, když něco vybrynda, tak jde a utre to. Sama se obleče včetně zapínání zipu, knoflíků. Je celkové samostatná a ohleduplna. Sama vola babickam. Vymysli pro ne malované úkoly. Umí zdravit , poděkovat, poprosit, omluvit se. Pomáhá mi doma sama od sebe. Děla si stavu. Pořad něco zpívá, rymuje, vypráví, dramatizuje, maluje, striha, lepí. Je toho hodně. 🙂 písmenka nějaký píše, ale jen co ji napadne. Je ji teda 4,5. Ale je taková už dyl.

jerrabina
28. lis 2022

Já jsem se učila číst tajně, moji rodiče učitelé usoudili, že bych se ve škole nudila. Stejně jsem se to naučila a škola mě bavila do třetí třídy hodně a pak vždycky aspoň trochu.
Moje dcera v čerstvých 4 letech uměla většinu abecedy (velká písmena) a zajímala se. Pak se zajímat přestala. Ale teď zrovna včera jsme se domluvily, že ji zkusím zase učit číst, aby si mohla sama přečíst texty písniček na kroužek, nebo cokoli jiného, když už stejně umí tolik písmenek. Ale uvidíme 🙂 Písmenka vystřídalo sčítání a odčítání (hodně hrajeme hry, tak možná proto), a teď nejradši řeší "detektivní" hádanky, a je vidět, že se jí formuje další část logického uvažování.
A vymýšlí sama pohádky, které mají hlavu a patu a stojí za zapsání (královna dala princi úkol přinést polovinu jezera, ale bylo skoro vyschlé, tak snadno úkol splnil.) Občas si některé skutečnosti změní během pohadky (třeba je někdo sirotek a najednou má maminku), ale obecně to smysl dává a když se jí na nesrovnalosti zeptáme, většinou je dokáže nějak vysvětlit.
@ruzenka95 to moje dítě začínalo úspěšně dělat ve 2 letech taky, než se nám to "rozbilo" - teď si dokáže vzít z ledničky třeba jogurt, ale když se vyleje, musím ji upozornit ať to uklidí (to je asi vliv některých lidí, kteří po ní automaticky uklízí :( ) a nechce se jí, ale udělá to (když je to připomenutí a ne výtka). Ale když si třeba dělá kaši, začne si s tím hrát a úplně ji zkazí a je od toho navíc celá kuchyň a ona zůstane o hladu. Ted ve 4,5 letech už je to lepší, ale i tak. Asi je to odvrácená strana té její obrovské fantasie... (jednou, ve skoro 4 letech, si udělala v pokojíčku sníh z instatniho kokosového mléka 🙈 to jsme všichni čistili z koberce ještě dlouho a ona mi pak pomáhala s pracemi doma včetně těch co ji nebaví, abych jí za to střádala do kasičky na nové kokosové mléko)