8měsíční dcera má nechuť k nošení

barumat
27. pro 2016

Chtěla bych se zeptat, jestli má někdo stejnou zkušenost a jak se to vyvíjelo dál. Mám osmiměsíční dceru. Odmala nebyla moc kontaktní, pohladit nebo pusinku ano, mazlit a chovat ne. Nijak extra mi to nevadilo, taky tělesný kontakt úplně nevyhledávám a představa dítěte visícího nonstop na mně mě úplně nelákala. Problém je teď ale v tom, že ona nechce být na ruce ani když je to nezbytné. Jakmile ji vezmu na ruku čelem k sobě, rozhodí ruce a zaklání se. Když ji mám přes rameno na krknutí, narovná a natáhne se jako prkno a do klubíčka přes rameno ji musím prakticky lámat. Na ruce zády ke mně vydrží aspoň chvíli a hlavně jí pak její snahy vykroutit se nejsou tak platné. Takže ji všude nosím jako nespolupracující balík. Jinak je motoricky lehce zpožděná (neplazí se, nepéruje, jen se koulí po bytě) ale v pořádku, viděla ji neuroložka i rehab sestra. Bude to už takhle pořád, nebo se to třeba po nějaké době upraví? Nepotřebuju, aby se nosila ráda, stačí, když to strpí a bude aspoň elementárně spolupracovat, tj. třeba neházet z náruče záda, atd...

efa1
27. pro 2016

Mám 6m syna s rozestupem břišních svalů, cvičíme dle
Vojty. S nošením a velikým zakláněním při něm se potýkání od narození. Taky je někdy úplně prkenný, prolíná se do luku. Teď je to už trochu lepší. Dle fyzioterapeutky to souvisí právě se slabým bříškem a časem se dá čekat vylepšení, až mu cvičením naskočí správné pohybové vzory. Něco podobného bude asi i u vás.

svetlus_pepca
27. pro 2016

Pokud to není nějaký tělesný problém, pak bych řekla, že je to prostě nějaké nekontaktní období. Náš malej má taky různá období, kdy kontakt jo a potom zase ne. S věkem se ty potřeby mění. Teď ve 2,5 letech třeba se ta období střídají tak, že jednou chce tak maximálně pusu na dobrou noc a nějaké pochování, nedejbože mazlení, striktně odmítá. A pak má dny, kdy se lísá, přijde, kdykoliv si sednu, přitiskne se k noze, když něco dělám. Prostě dle mého se to mění u těch dětí 🙂

barumat
autor
27. pro 2016

@efa1 Myslím že ne, dcera má naopak břišní svaly silné až moc, dokud se nenaučila koulet, dělala mi z lehu sklapovačky, jak se snažila napřímo sednout. Teď má už díky válení sudů posílené i šikmé břišní. Vojtu jsme cvičily taky, teď nás čekají válce a míče, aby šla na čtyři. Mně přijde, že prostě nošení sabotuje, jen nemá pud sebezáchovy a nedojde jí, že to dělat nemůže, jinak si nabije. Hmmm 😐

mapita
27. pro 2016

Ahoj, jsem fyzioterapeutka a podle toho, co pises to vypada na problem v manipulaci s ditetem - tim, jak ji drzis provokujes to propinani se. Zkus to ukazat vasi fyzioterapeutce, co ona na to. takhle na dalku spis hadam, ale pokud mate dobreho fyzio, mel by s tebou take resit, jak s ditetem manipulovat. Casto staci zmenit malickost

brusinka_
27. pro 2016

Ahoj, ono těžko soudit z toho, co si napsala. Ale souhlasím s mapita. Trochu podle toho, co popisuješ, to vypadá, že by mohla být chyba v manipulaci s miminkem. Pokud ještě v 8mi měsících neleze, tak pravděpodobně ani nesedí a její páteř ještě není připravena na vertikální nošení.
Hlavním důsledkem předčasné vertikalizace je právě trochu opožděný vývoj - pozdějí se začnou otáčet na bříško, později a málo lezou, atd. Tím vertikálním nošením se právě podporuje záklon hlavičky a to rozhazování ručiček...o tom, že jí v budoucnosti mžou bolet záda, to se dočteš všude. Na internetu k tomu najdeš hodně článků a vyjádření fyzioterapeutů, včetně doporučených poloh k nošení (klubíčko, tygřík, koníček,...)
Určitě si zkus zajít na fyzio a ukaž jim i manipulaci, poradí ti a řeknou co a jak a čím by to mohlo být.