Co by mělo dítko umět ve 20 měsících?

ally666
7. říj 2017

Ahoj maminky, jdu si pro radu a pro zkušenost... synovi je 20 měsíců, vůbec nemluví, jediné co neustále opakuje je "baba", jinak jen takové to jeho žvatlání, už to takhle přetrvává rok a žádný posun... Ukazování knížek a čtení ho nezajímá, to si můžu číst celý den jen sama pro sebe... povídáme si, ale na vše mi stejně odpoví jen "baba", říkankám se jen řechtá... Neustále z okolí slýchám narážky, že se mu snad málo věnuji, když je takhle "zaostalý", ale asi na to spíš jdu špatně... jak se mu správně věnovat, aby se trošku rozvíjel někam dál? Nebo už to není normální a měli bychom zajít někam k doktorovi? :-/ Děkuji za názory.

hanih
7. říj 2017

Já tedy zkušenost moc nemám, dcera mluví krásně, ale co vidím, když chodíme na plavání nebo do mateřského centra, tak i mezi dvouleťáky je většina, která nemluví, nebo říká jen pár slovíček. Mluvící jsou spíš výjimky. Dala bych mu čas, on na to přijde 🙂 Někdy se dětem můžete věnovat, jak chcete, a ony si to stejně udělají po svém. Jinak pro klid samozřejmě můžete doktorku navštívit a zeptat se, tím určitě nic nezkazíte. Ještě mě napadá, že jsem kdysi viděla na netu článek o tom, jak učit děti mluvit, tak třeba zkuste pohledat na různých stránkách nebo i literaturu, třeba najdete nějaké užitečné rady.

kejt29
7. říj 2017

@ally666 co vidim nebo slysim kolem nas je to uplne normalni. Hlavne u kluku. Nekteri se rozmluvi az ke tretimu roku 😉 Takze bych ho nechala, ma jeste dost casu 😊

nafuka
7. říj 2017

Moje dvouletá taky nemluví, je baba, mama, ahoj. Zatím neřeším.

berenika39
7. říj 2017

v 18ti měsící by dítě mělo sdílet pozornost- to znamená ukazovat, vnímat, co říkáš a reagovat na to, jakkoliv🙂. Na mluvení je brzo, některé děti to už zkouší, ale to sdílení - to je parametr, který tak nějak ...dej mu prostor, čas, netlač, mluv na nej tak, jak mluvíte doma spolu a to zatím stačí.

billi
7. říj 2017

Záleží na tom, jak se projevuje jinak. Rozumí? Jak si hraje? Sdílí svůj svět? Pokud je jediný problém, že nemluví, tak bych ho nechala. Má spoustu času.
Syn taky nemluvil a ve 20 měsících ani pořádně nereagoval na mluvenou řeč. Teprve po 2. roce ho začaly bavit knížky. Do té doby je jen okusoval a nic ani neukazoval. Řešit se to začalo až po druhých narozeninách a jen kvůli neporozumění.
Jinak jeden chlapeček v rodině do 2 let taky prakticky nemluvil. Teď mu je 2,5 a mluví ve větách. Jen potřeboval svůj čas.

gnozka
7. říj 2017

Buďte v klidu . Dcera taky nic moc na zacatku . Az asi ce 22 mes zacala docela opakovat . Ted ji budou dva roky a opakuje uz hodne ale nespojuje. Max táta haji 🙂 kamarádky syn do dvou let vubec . A to mu každy den čte a podobne . Na řeči nedejte , všichni jsou chytrý jak rádia .

ally666
autor
7. říj 2017

@billi Podle mého subjektivního názoru mi připadá, že kolikrát rozumí tomu, co říkám, ale sám neřekne nic 😀 Hraje si nejraději tím stylem, že vše chytá do ruky, třískne s tím o zem a má z toho hroznou srandu... nebo rád "uklízí" věci do krabic a do šuplíků. Nejoblíbenější je ale v současné době třískání všeho druhu, do nábytku, do knížek atd. nejraději mlátí dlaněmi. 🙂 Neukazuje, jen plácá a snaží se mě vyprovokovat, abych do všeho plácala s ním. Nevím, jestli je to dobře nebo špatně...?

berenika39
7. říj 2017

@ally666 to je dobře. zkouší, co bude , když bouchne, podporuj ho v tom, nabízej věci na bouchání🙂

gnozka
7. říj 2017

@ally666 dcera vezme palicku na maso a začne mlátit do nábytku a to ji budou za 3 týdny dva roky 🙂) kdyz si hraje s kostkama na stole tak pak je začne shazovat dolu a ma z toho srandu 🙂 myslim ze je to v normě . Pokud mate ale nejistotu proberte to s Dr . Ja to dělám a ta me vždy uklidní ze je to ok 🙂)

ladyhacek
7. říj 2017

syn 2,5 let rozumí všemu , ale umý jen pár slov - 20-40 (aktivně používá asi 15 . ne, máma, táta, bábů, Be (pes Ben) koko, tady, není, de je, mňam )
Co ho asi moc bavilo a baví (asi od 18m? nevímú tak je kolo kolo mlýnské - já říkám on se točí, říkala sje i pec nám spadla a ,,bouchala ,, se do kolen- a to se přidal asi až po 2 roce.
co přesně by měli umět nevím - někde jsou asi i tabulky > ale i to bych brala s rezervou jen čistě orientačně +- 3-6 měsíců. kluci jsou hold pomalejší. Snažila bych se mu dát vlastní prostor na hraní a třeba vyčleni přesný čas na učení (spíše dopoledne) nasavit nějaký režim a řád co se kdy dělá > během několik týdnů by se měl chytnou a ten režim vnímat (i se ho dožadovat) ale chce to si určit přesné časy. 7h snídaně, 8h hraní-učení, 9h vlastní prostor 10h svačina, procházka venku, oběd, pohádka spaní, vlastní hrnaí, svačinka, venkovní radovánky a večerní klidový režim - kreslení - bude čmárat, nebo modelína, my třeba i večer tancujeme a děláme kraviny. Někdy si i sám vypne TV a chce dělat něco jiného.
Postavte mu opičí dráhu - ať skáče a podlézá ...

Vem mu jeho prst a ukazuj sním . Synovy jsem na naučení části tla říkala básničku - nkolikrát denně a docela dlouho a neím kd ypřesně se to naučil asi mezi 18-24m > posloucháme ušima (šáhla sjem si na uši, nebo jsem ho měla na klíně a šahala na jeho), papáme pusou, čicháme nosem, koukáme očima.
Pak je říkanka kutálí se brambora - ta je super - neviděla (zakrýt si oči) , neslyšela (zakrát si uši) ..... básničku jsem si zkátila a na konci ho vždy z lehtala
Dítě neudržítí tvojí pozornost déle než pár minut - takže co do něj nedostanežběhem 5 minut jak by jsi neřekla 😀. až déle začne vnímat když ho to bude bavit udrží pozornost déle.

http://www.maminkam.cz/vyvoj-ditete-rok-2-mesic-6

ladyhacek
7. říj 2017

@ally666
abych tě uklidnila tak dle měřítek > http://www.maminkam.cz/vyvoj-ditete-rok-3-mesic-6
pravděpodobně bude umět - tka to snad neumí nic 😀 > i přesto si myslím, že je chytrý a vnímavý, míč hází jak "holka", nemluví natož složit tři věty, korálky ještě nikdy nenavlékal

mamitom
7. říj 2017

@ladyhacek jeeee to je fakt vtipné... Neznám skoro žádné takto staré dítě, které by umělo aspoň 2/3 tohoto

jitka0a
8. říj 2017

@ally666 Jako buď v pohodě, ještě nemá ani dva roky, hodně dětí se rozmluví až kolem třetího roku. Malá začala teprve mluvit srozumitelně. Něco z toho odkazu umí, ale přeříkat básničku ani náhodou, zatím řekla jednu větu podle obrázku.
@ladyhacek dobrý odkaz, malá už něco umí, ale přeříkat básničku, tak to ani náhodou 🙂. má 26 měsíců a začíná teprve mluvit srozumitelně 🙂

ladyhacek
8. říj 2017

@jitka0a syn 2,5 roku (tedy 30m) a používá asi 15 slov? umí tak do 40 - počítám i zvuky zvířat a když chce pít dělá aaa, když čůart tak cscs 😀.
párkrát tedy skutečně 1-2x poiužil i jiné slovo my nadšené, že se konečně rozmluví a nic - řekli i dlouhé slovo - né 2 slabičné - botiti (botičky), ještě, stačí, ano - ale zase si řekl,že jeho slovní zásoba je dostačující) čekala sjem - čekám, že mu pomlže školka kam chodí od září ale týden tam pak týden doma je nemocný a teak pořád dokola ☹.
Jinak je opravdu šikovný i učitelky říkají. uklidí si hračky, slíkne se i oblíkne (s malou asistencí) umí si říct o cokoliv- ukáže , staví 9 dílné puzzle jak z praku ... Pusu teda nezavře to mele celý den těh 15 sov dokola > už nám hrabe 😀

billi
8. říj 2017

@ladyhacek to máme přesně doma. Jsou mu 3, pusa mu jede pořád, ale opakuje stále stejné věci, je to na budku. U nás je to cca 60 slov (včetně zvuků a citoslovcí). Reálně používá tak 20 a vedou zvuky.

ally666
autor
8. říj 2017

Děkuji všem za názory. Trochu jste mě uklidnili. Ale ten odkaz je snad na ještě větší depku 😀

jitka0a
20. říj 2017

@ladyhacek Já jsem to myslela tak, že počítám opravdu slova co řekne, tak jak mají být, že řekne zkutečně botičky a ne botiti, tak jsem to myslela. No ve školce to asi tak funguje, že týden ve školce a týden doma. Nás ředitelka uklidnila, že se to upraví kolem toho Pátého roku s těmi nemocemi 😀 tak jsem klidná 😀. Kdybych měla počítat každou napodobeninu slova, tak to doma žvatláme o sto šest 🙂