Co umí vaše dítě ve věku 2-3 ročky?

smima
17. čer 2015

Milé maminky, docela by mě zajímalo, co už umí vaše dítě, které má 2-3 ročky a je před nástupem do školky. Klidně se pochlubte 😉

glimmer
1. zář 2015

Vítkovi budou 3 roky koncem října - mluví docela dobře (neříká K, R, Ř), dojde si sám na WC (pleny má na spaní přes noc), nají se lžičkou i vidličkou - ale nejraději jí rukama 🙂, neoblíkne si nic, protože je línej a nesnaží se - raději sedí na zemi a vzteká se, že to nejde, ale umí se celej kompletně svléknout, vleze sám do vany, umí se namydlit a opláchnout sprchou (pak ho ještě pořádně osprchuju já), umí se obout. Někdy vypráví věci z minulosti, kdy jsme kde byli, ... Básničky ani písničky moc neumí celé, jen útržky z nich. Jinak je celkem zdatný - jezdí na odrážedle, občas na Aniččině koloběžce, rád běhá a kope do míče. Vyleze sám na skluzavku, na houpačku.

ayenkas
1. zář 2015

Má dva roky a 3 měsíce, dnes se šla poprvé podívat do školky na dopoledne. Mluví hodně (ve větách) a jde jí dobře rozumět. Pamatuje si části některých písniček a říkanek. Plínky má jen na spaní (plena je občas ráno suchá, ale jsem líná jí to nějak ještě rušit, dokud to není 100%), jinak to zvládá celkem bez nehod si sama říkat. Pozná základní barvy (červená, zelená, modrá, žlutá, oranžová, hnědá, fialová, černá, bílá, stříbrná) a hodně druhů zvířat plus postavičky z pohádek. Sama se nají (polívkou se samozřejmě pokydá🙂), ale extra jedlík není a je hodně drobná, tak ju občas radši krmím - sní toho více🙂. Umí říct svoje jméno a příjmení a na jaké ulici bydlí. Oblíkat se moc nechce, ale svlíkání jí jde, nejradši by doma furt byla svlečená😀 Nemá moc pud sebezáchovy, tak všude skáče, leze, jezdí na motorce, běhá (minule se mě jedna paní ptala, jestli vůbec umí chodit jakože pomalu, nebo jen utíkat😀), skáče do hluboké vody a plave s rukávkama. Hodně oceňuju, že ji nemusím nijak uspávat a umí usínat sama (neutíká z postele🙂) takové ty puzzle a vkládačky ji moc nebaví, nevydrží u toho, ale když ji to zaujme tak to tam nastrkat umí🙂 Jinak teda co se týče poslušnosti, tak žádná sláva, přiznám, že je asi dost rozmazlená (bydlíme ještě s tchánovcema v baráku, tak ti na tom mají taky podíl🙂) a já myslím dost benevolentní, ale to snad dopilujeme. Občas se snaží vybrečet něco a vzteká se, ale tak snad to dělat věčně nebude😀
Jinak já moc nějaké srovnávání nemám ráda. Každé dítě je šikovné na něco jiného a pokud není nějak postižené, tak každé bude mluvit, žádné nebude mít plínky až do školy... Ten vývoj v začátcích je strašně rychlý a jsou veliké rozdíly i mezi dětmi, co mají třeba od sebe pár měsíců a některé mamky se kvůli toho zbytečně trápí. Ale pak se to srovná a za pár let už nikdo nebude řešit, kdo uměl na nočník bezchybně ve dvou letech a kdo až ve třech🙂

granda
1. zář 2015

@schotja do skoly jde za 4 roky a to je hodně daleko.... škola je povinná a povinné očko má takže jsem v klidu... stejně jednou to dají dobrovolně a pak teprve bude demokracie všude a ve všem.... jsou i teda skolky, tam jde dát dítě bez očka....

evik19
1. zář 2015

Tak já tu budu reprezentovat mámy těch méně geniálních dětí, když jsem si to tu přečetla, tak na mě jdou mdloby z toho, co všechno vaše děti umí🙂 Syn má 32 měsíců, mluví v jednoslovných až dvouslovných větách a i ta slova, co používá, jsou dost často zkomolená. Na písničky či básničky tedy můžeme rovnou zapomenout, stejně jako na počítání nebo barvy. Neumí se obléct ani umýt.
Umí se svléknout i zout, umí se obout, najíst vidličkou nebo rukama (lžičkou jen jídla, která se nevylévají), umí se napít z čehokoliv (teda z kaluže to zatím nezkoušel), pohybově je šikovný, rychle běhá, jezdí na odrážedle, leze po prolízkách, kopat do balonu uměl dřív než chodit, tak to nepovažuju za nějaký znak zdatnosti, obzvlášť, když to moc často nedělá, protože ho to nebaví, míč umí hodit i chytit, ale taky ho to moc nebaví. Nejraději skládá lego nebo dřevěné koleje, dřív ho bavilo puzzle, teď vůbec. Plínky ani na noc nemá od 20 měsíců, na nočník chodí sám anebo hlásí, že se mu chce.

maudn
1. zář 2015

@evik19 budte v klidu, nejste sama

bartovka83
1. zář 2015

Malymu byly v cervnu tri a jedine co umi bravurne je hrat si. Uz asi od dvou let si vydrzi celi den hrat sam, pravazne masinky a auticka. Masinky umi vsechny pojmenovat, az nekdy valim oci. Jinak typicky chlap, oproti dceri dost dozadu. Sam se neoblekne, mluvi, rekne vse, ale je mu spatne rozumet, basnicky ho moc nezajimaji. Barvy pozna nektere. Vezme tuzku a cmara (nejradeji na zed a radiatora). Sam se naji, napije. Pleny nema od dvou, ale na noc pro jistotu jeste jo, protoze je zavislak a vecer pije mliko. Pohybove je celkem sikovny. Kazde dite je jine, nektere umi to a nektere zase neco jineho, takze neresim a samozrejme mi ty moje prijdou nejuzasnejsi 🙂

barulina
1. zář 2015

@evik19 vždyť je sikovny

evik19
1. zář 2015

@maudn
@barulina
Holky, děkuju, ně taky přijde docela šikovný, ale když tu čtu o dětech ještě mladších, které oblékají nejen sebe, ale i mladší sourozence, skládají nádobí do myčky, říkají básničky ve dvou jazycích apod., tak si říkám, že asi fakt bude ten náš trochu pozadu🙂 Za rok se už na podobné srovnání radši dívat nebudu, to už budou někteří jedinci tady asi řešit kvadratické rovnice🙂

barulina
1. zář 2015

@evik19 :D moje Majda též zní cizí jazyk. Svahilstinu :D

zuzineckah
1. zář 2015

@evik19 tak víš jak, internet snese mnoho 😉 Měl by se tady ke všem dovednostem vytvořit nějaký koeficient, kterým by se vydělily, aby se to přiblížilo reálu 😀 Určitě se najdou šikovné děti, i ty nadprůměrně šikovné, ale jaksi jsem skeptik v tom, že by se jich drtivá většina potkala právě tady...
Myslím, že všechny děti dorostou do věku, kdy se téměř ve všem srovnají s vrstevníky. Že někdo umí ve 4 malou násobilku ještě neznamená, že nepropadne v šesté třídě. A naopak 😉 Častokrát v tom hrají hlavní housle spíš ambice rodičů, pro které je důležité, aby si dítě nazulo "shoes" a učesalo "hair" 😀 😀
Jediná dobrá rada je nesrovnávat 😎
Ale určitě řešit, pokud něco nebude fungovat a zajde to do extrému (třeba že ve 4 letech bude pořád jen mávat a ševelit "pápá" místo pozdravu) 😉 😀

petanevesta
1. zář 2015

naše Adélka (27m)mluví v dlouhých větách, vypráví nám už co kde zažila, jak se měla, básniček a písniček už zná asi milion, počítá do deseti, ale někdy to schválně plete 🙂 obuje si boty se suchým zipem, oblékne ponožky, kalhoty, čepici, tričko jí nejde...na nočník si dojde sama(to ale začala pořádně až po 2 roce), na noc je zatím ještě s plínkou, vyčístí si sama zuby a umyje ruce(na stupátku), nají se sama jen někdy, radši se nechá krmit, pít z hrnku moc nechce, leje si toho moc ,tak má radši flašku s pítkem nebo brčkem, umí zapnout dvd přehrávač a pustí si pohádku, úřaduje mi na mobilu - prohlíží fotky a pouští si videa 🙂 na co je opatrná od malinka je lezení do výšek, zatím mi nezdrhla z postýlky, nikdy třeba nevylezla na židli a pak na kuchyň. linku, jak někdy vídám fotky dětí...leze jen na křesla, sedačku a postel 🙂 přitom na hřišti se snaží poměrně obstojně lézt na žebříky a pak se sklouzne na klouzačce 🙂
Barev umí hodně, už několik měsíců říká celé svoje jméno, příjmení a bydliště i s číslem ulice 🙂)

marton
1. zář 2015

@lrg soukromá školka naše kluky zcela odplenkovala 😉 .A jíst se malá naučí raz dva až uvidí ostatní děti.

matyass
8. zář 2015

dobry den..jeee tak v podstate jste mi zvedli naladu....Nas ma ve Čtvrtek 3r.umi hodne věci ale skoro nam nemluvi..rozumi vsemu..ale vystaci si par slovickama-)Ale jsem toho nazoru nenutit..vse jim dojde-)vse se nauci.-)Nas starsi syn)TED MU JE 8LET) taky nemluvil nez zacal chodit do skolky a rekla bych ze toho vedel méně nez mladsi syn.ted.....ale zacal mluvit postupne ve skolce a po pul roce ve skolce( mel 3a pul roku)mluvil pekne.ve skolce pak nacvicovali oblikani tricek....pruoutouze domau se vztekal ze m to nejde..a ve skolce slo vse.-)Hodne stesti nam vsem.-)